מה מגבלת המהירות של מטוסים בשדה?

• פותח הנושא ny22
  • פורסם בתאריך

ny22

New member
מנהל
מה מגבלת המהירות של מטוסים בשדה?

כשמטוס נמצא על מסלול ההסעה - האם יש לו מהירות מוגבלת?

המון פעמים שאני רואה סרטונים של ספוטרים (שנמצאים במטוס) בשדות תעופה גדולים - זמן הנסיעה על מסלול ההסעה לוקח המון זמן ואני תוהה אם המטוס יכול לנוע מהר יותר אבל הוא לא עושה זאת כי אסור לו - או מסיבה אחרת...
הרי הוא יכול לנוסע על מסלול ההסעה במהירות של 100 קמ"ש למשל, אבל אף פעם לא ראיתי מטוס עושה זאת...

אגב, מי שמנחה את המטוס כיצד להגיע למסלול ההמראה (מנקודת החנייה) זה מגדל הפיקוח או שהוא רק אחראי על מי שיכול להמריא או לנחות? (ומי שמכוון את המטוס זה מרכז בקרה אחר).

תודה לעונים!

אשמח לקבל הסבר.

deepspace

New member
ברוב השדות הגדולים משתדלים לא להסיע ביותר מ ~25 קשר

(~45 קמ"ש).

אין לי כח לבדוק בדפית של נתב"ג אבל לא אתפלא אם גם כאן זו המהירות המירבית/המומלצת.

בשדות הגדולים (וגם הפחות גדולים) ישנו פקח האחראי על התנועה הקרקעית בשדה בתדר נפרד מתדר המגדל (לפעמים יותר מאחד, בנתב"ג יש שניים אם אני זוכר נכון - קרקע מערב וקרקע מזרח. שוב, אין לי כח לבדוק).

ny22

New member
מנהל
תודה על התשובה!

אבל תבדוק אם אין לך כוח כי אני שואל מסקרנות

יש סיבה להגבלת המהירות? כלומר, אם מטוס נמצא על מסלול ההסעה והוא רואה שהוא ריק ויש לו יותר מקילומטר לנסוע עד למסלול ההמראה (אותו מסלול הסעה) - למה שלא יגביר את המהירות? זה יכול לחסוך לו זמן, לא?
(ואני מצרף תמונה מ-FR24 עם מקרה כזה...)
&nbsp
אגב, בשדות הגדולים - הית'רו, קנדי וכו' גם יש מספר תדרים לתנועה הקרקעית?
&nbsp
תודה רבה על התשובות!!

anigodin

New member
כפי הנראה הסיבה היא יכולת בלימה

מטוס מלא (וגם ריק) שוקל עשרות, אם לא מאות טונות. צריך בלמים די רציניים כדי לבלום ולעצור מסה כזו.
בנחיתה שבה יש צורך בבלימה רצינית, המטוס בולם בעיקר בעזרת המנועים (היפוך דחף) ובלמי הגלגלים מסייעים כמובן. אבל לבדם בלי כוח מנוע הטייס לא יוכל לבלום אם יסע מהר מדי.
&nbsp
תוסיף לזה את העובדה שבשדות גדולים ועמוסים יש המון תנועה של מטוסים אחרים, כלי רכב תפעוליים ועוד. כדי למנוע תאונות, מגבילים את המהירות.
&nbsp
פה יש הסבר של טייס: https://www.quora.com/At-what-speed-do-planes-generally-taxi
&nbsp
ופה יש הסבר על הסעה באופן כללי: https://en.wikipedia.org/wiki/Taxiing

ny22

New member
מנהל
המון המון תודה על התשובה!

סליחה על הדיליי בתודה שלי, פשוט המון זמן לא הייתי כאן בתפוז...

למעלה