מוהר"ר יעקבער בן..משה ליב.. חתן - הבנת הקשר

חוה3

Member
התורני הרבני המופלג דיין המצוין מהור"ר יעקבער בן הרבני המנוח מוהר"ר משה ליב בי"ח דיין דקהילת נ"ש (ניקולשבורג) זצלה"ה חתן האלוף המרומם הר"ר שמואל ליב מהניים מנ"ש.
האם הכוונה כאן שיעקבער הוא חתנו של שמואל ליב מהניים או שמוהר"ר משה ליב בי"ח הוא חתנו של שמואל ליב מנהיים? כלומר נשוי לבתו של הר"ר שמואל ליב מנהיים.

אקשט

Member
האפשרות הראשונה סבירה יותר.
נראה שתאריו של הרב משה לייב גבוהים משל הרב שמואל ליב, ולא היו טורחים לייחס אותו לחתנו.

חוה3

Member
תודה רבה ועוד פרטים מההסכמות באותו ספר:

מחותני הרבני המופלג בתורה מוהר"ר יעקב בער...
----
חתום
הק' שלמה פעלש החונה בק"ק מעזריטש

כלומר מה הקשר של שלמה פעלש למוהר"ר יעקב בער -(יעקב בער בי"ח פיילבוגן - התוספת שלי).
הקישור לספר בהודעה הראשונה שלי.

ועוד תוספת עכשיו התבלבלתי לגמרי.

בספר חשרת מים שכתב יעקב בי"ח נאמר ששם אשתו שינדל לבית פריישטט. אפשרות אחת שזו הייתה אשתו הראשונה והאישה השנייה בת מהניים או שלא הבנתי מה הולך כאן בכלל.
מקשרת לספר 'חשרת מים' לדף בו מציין הקשר:

נערך לאחרונה ב:

אקשט

Member
א. הקשר בין שלמה פעלש ליעקבער נראה פשוט: בן/בת של האחד התחתן/ה עם בת/בן של השני.
זה יכול להיות יוסף, ויכול להיות מישהו אחר.
ב. אני מניח שההנחה על כך שיעקב הוא אותו יעקב מבוססת. בכל זאת מציק לי קצת, שכאן הוא יעקב בער (דב) וכאן הוא יעקב הירש (צבי).
ג. באשר לשיינדל יכולות להיות כמה אפשרויות
- מה שהצעת - שיינדל הלכה לעולמה ואז נשא יעקב את בת מנהיים
- שיינדל היא פריישטט מצד אִמה ומנהיים מצד אביה
- שיינדל היא פריישטט הן מצד אביה והן מצד אמה, ואמה נישאה בשנית למנהיים
- וכמובן עם יש פה שני יעקבים שונים - אין בכלל שאלה...

אקשט

Member
עיינתי עכשיו שוב.
אם הסריקה שייכת לאותו ספר ("שמלה חדשה")
הרי שיעקב בער הוא המביא לדפוס או העורך,
ויעקב הירש הוא אחד מכותבי ההסכמות.
שני אנשים שונים.

חוה3

Member
תודה רבה על התובנות.
זו לא סריקה אתה יכול לעיין בשני הספרים בקישורים שנתתי. הקישור בפוסט הראשוני הוא של הספר 'שמלה חדשה' והקישור בהמשך הוא של הספר 'חשרת מים' שכתב הרב יעקב בי"ח פיילבוגן.
שיינדל היא בת הרב יוסף פריישטט ומוזכרת במספר מקומות כולל בספר חשרת מים שכתב יעקב הרש בי"ח
שם האב הן של המדפיס והן בהקדמות בהסכמות הוא אותו שם האב, הרב הידוע משה ליב בי"ח דיין בניקולשבורג. בהקדמות (מתקנת , לאחר בדיקה גם שם כתוב שמו של אביו) לא כתוב שמו של אביו, אך אני יודעת בוודאות שיעקב בי"ח פיילבוגן הוא בנו של משה ליב בי"ח ואילו בפתיח שם המדפיס מצויין במפורש שם האב.
אכן מוזר יעקב בער ויעקב הרש, אך ייתכן שמדובר בשמות חוזרים במשפחה, בני דודים אולי.
אני אנסה לחפש עוד מקורות אם כי ממש קשה למצוא.

נערך לאחרונה ב:

חוה3

Member
אוסיף כאן מדוע אני מתעניינת במשפחה. אני צאצאית ישירה ככל שמצאתי וזהו סדר הדורות על פי מה שמצאתי עד כה:

רבקה אונגר - אשת מאיר אליהו מפראונקירכן (תלמיד שבט סופר) ( סבא וסבתא רבתא שלי)

רבקה בתם של לאה וצבי הרש פרידמן מברזובה (ברזובה פוד בראדלום בסלובקיה) צבי היה רב גם כן ויש התכתבויות שלו עם מהר"ם שיק.
"הרב הערשל פריעדמאן [נזכר בראש ספר מעשי למלך בתואר "הרב הגדול] - חתן רבי שמעון ווינטער ב"ר יוסף משה וינטר [אבי רבי אליעזר וינטר תלמיד החתם סופר]". לאה נולדה 1842 וצבי נולד 1843.

שמעון ווינטר שהיה סוחר ( נולד 1806) (אחיהם של הרב פייש ווינטר דיין ורב בקהילת הוליץ' Holic, והרב אליעזר ווינטר שהיה רב ברייץ ובשטאמפפן 40 שנה - כיום סטופבה בסלובקיה). מצאתי את חוברת הדרשות שכתב במשך 30 שנה ברשת.
"ספר יד פנחס דפים תרנב-תרנג מובא בספר "ממשה עד משה" שחיבר הרב שלמה צבי שיק אב"ד קארצאג, בדף כד הערה 19 מובא שלר' שמואל הערצפעלד ולאשתו חיילה לבית שיק הייתה בת ניסל אשת הרבני שמעון ווינטער נכדו של בעל חשרת מים בק"ק ברעזאווא."

שמעון ווינטר נישא לניסל לבית הרצפלד בת ח'יילה לבית שיק אחותו של מהר"מ שיק.

שמעון בנם של יוסף משה ווינטר שהיה בנו של ישי' דיין בהוליץ' בסלובקיה נולד 1750 לערך . אמו של שמעון ואשת יוסף משה היא לאה פיילבוגן בת הרב
יעקב הירש בי"ח פיילבוגן ושינדל לבית פריישטט.

וכול זה לא הייתי יודעת לו (לא הייתי עושה ראיון ראשוני עם בן משפחה) כמו גם אח סבתא רבתא, הרב אברהם פרידמן שנספה בשואה, כתב בחוברת תל תלפיות שאביו נכד ל'בעל חשרת מים' וכן נכד לרב יצחק חיות (שם עוד לא מצאתי את החיבור המדויק). מכיוון שדייק בנכד בעל 'חשרת מים' ככל הנראה דייק גם בנכד השני - יצחק חיות בעל זרע יצחק ( החיבור המדויק ככל הנראה דרך האימהות ).
מוזכר בחוברת פני הנשר תש"ג 1943 בהקשר לאביו, צבי פרידמן מברזובה בסלובקיה:
'כבוד הרבני המפורסם השואל הנ"ל מ' צבי בן שינדל אבי הרה"צ החריף מו' אברהם פ"מ נ"י מווייטצען נפטר כ"ג שבט תרע"ג וזוגתו מרת לאה בת שמעון כ"ג שבט תרצ"ה, יהי דברים אלו לע"נ.'
וכן בחוברת תל תלפיות נוספת: "נכד להקדוש ר' יצחק חיות זצ"ל במ"ח "זרע יצחק" על משניות."

נערך לאחרונה ב:

חוה3

Member
מצאתי עוד משהו.
בספר כתית למאור מציין הרב משה שפיץ (בן מוהרר יוחנן) שהוא חתנו של משה ליב בי"ח דיין מנ"ש וששם אשתו גיטל כמו גם שגיסו, אח אשתו הוא יעקב בער בנו של משה ליב בי"ח.

קישור לספר כתית למאור. מציין זאת עמוד לפני הסוף.

למעלה