מזל טוב על פתיחת הפורום, ושאלה-

מצב
הנושא נעול.

אילת123

New member

שלום. אני בת 17 ובשל חופשת הקיץ מחפשת עבודה, כך גם חברה שלי שהשיגה עבודה בחנות אוכל (קייטרינג מסעדה כזה), אבל אמרו לה שהיא צריכה לעבור התמחות בסניף אחר שלהם, שנמצא רחוק מביתה, שלושה ימים, וכל זה ללא שכר! רק אח"כ היא תוכל לעבוד בסניף הקרוב לביתה ובשכר. אני יודעת שאסור להם לעשות כזה דבר אבל חברה שלי לא רוצה להתלונן כי אז הם לא יעסיקו אותה, בינתיים היא בזבזה הרבה מזמנה והרבה מכספה רק על נסיעות!! מה עושים?!

איילאיל

New member
תשובה:

שלום. אני בת 17 ובשל חופשת הקיץ מחפשת עבודה, כך גם חברה שלי שהשיגה עבודה בחנות אוכל (קייטרינג מסעדה כזה), אבל אמרו לה שהיא צריכה לעבור התמחות בסניף אחר שלהם, שנמצא רחוק מביתה, שלושה ימים, וכל זה ללא שכר! רק אח"כ היא תוכל לעבוד בסניף הקרוב לביתה ובשכר. אני יודעת שאסור להם לעשות כזה דבר אבל חברה שלי לא רוצה להתלונן כי אז הם לא יעסיקו אותה, בינתיים היא בזבזה הרבה מזמנה והרבה מכספה רק על נסיעות!! מה עושים?!
תשובה:
חברתך יכולה לדרוש מהמעסיק את הכסף שמגיע לה בגין אותם שלושה ימים בסיום העבודה ובכך להמנע מעימות מיותר (בשלב זה) ומאיבוד עבודתה, שככל הנראה היא מעוניינת בה. גם לאחר סיום יחסי העבודה, כדאי לחברתך לעשות חישוב, כמה שווים לה שלושת ימי העבודה (כולל נסיעות) והאם בגין אותו סכום שווה לה לתבוע את המעסיק, יתכן והיא תגיע למסקנה שחבל על הטירחה - שיקולה. יתכן וחברתך תחליט שכדאי לה לשמור על יחסים טובים עם המעסיק, כדי לשמור על אופציה לעבוד באותו מקום גם בעתיד, וזהו גם שיקול מדוע לא לתבוע בגין אותם שלושה ימים. אך כפי שאמרתי - שיקולה בלבד. בכל מקרה, קיימת פסיקה רבה של בתי הדין האזוריים לעבודה וביה"ד הארצי לעבודה שקבעו במפורש, שאדם שעבר תקופת "התמחות", "התלמדות", "חפיפה" או כל מינוח אחר, זכאי לשכר עבודה בגין אותם ימים, גם אם הוא או המעסיק החליטו שלאחריהם הם אינם מעוניינים בעבודה או בעובד, שכן מדובר בעבודה לכל דבר ועניין. אייל

אילת שלום

אילת שלום
כפי שענה לך איילאיל - חובה לשלם גם על זמני התלמדות. יתרה מזאת כדאי לדעת שאם את לא מגיעה לשכר המינימום - על המעסיק להוסיף את ההפרש. מוסיפה קישור לטבלת שכר מינימום.

מצב
הנושא נעול.
למעלה