מחפש מעגל של צורב ל-8051

ilankt

New member
מחפש מעגל של צורב ל-8051

אני מעוניין לבנות צורב לזכרון של 8051, ואני מחפש בנרות כל חומר שאפשר למצוא על זה. אני מעוניין לבנות את הצורב בעצמי, לא לקנות צורב לבד. בתודה מראש!

DigiGil

New member
צורב לצרכי פיתוח? 8051 "רגיל"?

לצרכי פיתוח לא נהוג לצרוב 8051 "רגיל" וזאת מסיבה פשוטה מאוד - ניתן לצרוב את ה-8051 פעם אחת בלבד! ואם אחר-כך יש שינויים בקוד אז אין אפשרות לצרוב את ה-8051 מחדש.. לפיכך, לא נוהגים להשתמש ב-8051 צרוב בזמן פיתוח אלא רק לאחר שהתוכנה מושלמת ולא מתוכננים בה עוד שינויים. אז איך בכל-זאת מפתחים עם 8051? פשוט מאוד, יש 2 דרכים מקובלות: הראשונה היא לחבר זיכרון-תוכנית חיצוני אל ה-8051. רצוי שהוא יהיה מסוג EEPROM ואז ניתן למחוק ולצרוב מחדש את תוכן הזיכרון הזה וכך לשנות את התוכנה. במקרה כזה כמובן שתצטרך להשיג (או לבנות) צורב לזיכרון EEPROM. הדרך השניה לפיתוח ב-8051 היא להשתמש ברכיב אשר מכיל כבר בתוכו זיכרון לא-נדיף לכתיבה מרובה (כלומר EEPROM או FLASH וכדומה). כיום הרכיבים האלו די נפוצים וגם המחירים סבירים מאד (בין 15 ל-50 ש"ח לרכיב). רכיב כזה לדוגמא הוא AT89C2051 אשר יש בו מקום לתוכנה בגודל של עד 2K בתים ויש במשפחה הזו גם רכיבים עם 1K, 4K ואחרים.. נוח מאוד לפתח פרויקטים עם הרכיבים הללו (ובעיקר פרויקטים ביתיים), אבל צריך צורב מתאים בשבילם, כמובן שבתור "פרויקט ביתי ראשון" אפשר לבנות צורב כזה לבד, זה לא מסובך מדי.. אני תיכננתי ובניתי לעצמי צורב נחמד עבור ה-AT89C2051 שמתחבר לפורט המדפסת ב-PC והוא בהחלט מספק את כל הצרכים שלי לפיתוח פרויקטים מבוססי 51'. כדי לבנות צורב בעצמך (בהנחה שיש לך ידע באלקטרוניקה ובתכנות) מה שאתה צריך לעשות זה לשבת עם דפי-הנתונים של הרכיב, לקרוא ולהבין בדיוק כיצד כותבים מידע אל הרכיב ואז לתכנן מעגל מתאים שיאפשר לך לבצע את הצריבה. מעגלים מהסוג הזה (צורבים) מתחברים בדרך-כלל אל מחשב (לפורט המדפסת או לפורט הטורי או אל ה-USB) כי זה יותר נוח מבחינת עיבוד ושליטה על הנתונים המיועדים לצריבה. לאחר תסיים לבנות את הצורב (חומרה), אתה צריך גם לכתוב תוכנה כלשהי אשר תפעיל אותו ותאפשר לך להעביר נתונים בצורה נוחה מהמחשב אל הרכיב שבצורב. אם תחפש באינטרנט, בוודאי תוכל למצוא הצעות שונות לבניית צורבים פשוטים, לפעמים גם נותנים את התוכנה המתאימה לצורב ואז ממש אין לך יותר מדי השקעה בבניית הצורב והפעלתו. בברכה DigiGil

ilankt

New member
תודה על התשובה המפורטת!

אני מעוניין לבנות את המעגל הצורב, חיפשתי באינטרנט ומצאתי כמה מעגלים שעושים את זה. עכשיו השאלה שלי היא האם ה-AT89C2051 מתחבר למיקרו בקר בתור זיכרון חיצוני? ואיך אני יכול להגדיר לבקר שהתכנית שלו שם? אתה יכול להפנות אותי למקורוות באינטרנט שיוכלו לעזור לי בזה? או שאם אתה תוכל לתת הסבר קצרצר זה יהיה מעולה! פשוט עד עכשיו למדנו רק את החומר התאורטי על המשפחת הבקרים (8031/51) ואני רוצה להתנסות בזה באמת, לבנות איזשהו פרוייקטון קטנטן עם בקר, לכתוב לזה תוכנה וכו, זה יהיה הכנה מעולה לפרוייקט גמר שלי
. בתודה מראש, Ilankt.

DigiGil

New member
תכנות מיקרובקר עם זיכרון פנימי..

ה-AT89C2051 אינו "מתחבר למיקרובקר בתור זיכרון חיצוני" אלא ה-AT89C2051 הוא בעצמו המיקרובקר והזיכרון מוכל בתוכו וקיים חיבור פנימי בין המיקרובקר לזיכרון שבו. ברגע שאתה מספק מתח לרכיב, אוטומטית הוא ניגש לזיכרון הפנימי שלו, מתחיל לקרוא ממנו הוראות ולבצע אותן. אם תסתכל בדפי-נתונים של הרכיב, תוכל לראות שאם מחברים סיגנלים מסויימים בסדר מסויים אל הרכיב, זה מאפשר לכתוב מידע אל הזיכרון שלו, כך למעשה "צורבים" את התוכנית אל הזיכרון הפנימי - הצורב מאפשר לך להעביר את קובץ הנתונים שמייצג את התוכנית שלך אל הזיכרון הפנימי של המיקרובקר. לאחר שאתה מסיים לכתוב את התוכנית אל הזיכרון הפנימי של הבקר, אתה מוציא את הבקר מהצורב ומכניס אותו אל הפרוייקט, נותן מתח לפרוייקט ויאללה לעבודה.. כמובן שבזמן הפיתוח עדיף לעבוד עם פרויקט שיש בו תושבת לג'וק המאפשרת להוציא את הבקר ולצרוב אותו בכל-פעם שמשנים את התוכנה (אם תלחים את הבקר למקומו זה לא יהיה נוח להוציא אותו בכל פעם ולשים בצורב..) אם אתה מחפש רעיון לפרויקט ממש ראשוני, אני ממליץ לך לחבר לד אל אחד הפינים של פורט 1 ולגרום לו להבהב. זה פרויקט ממש בסיסי והוא טוב על-מנת "לקבל את ההרגשה" של תיכנות המיקרובקר. כמו-כן מבחינת חומרה הוא ממש חסכוני ברכיבים (רק לד ונגד טורי להגבלת זרם) כי המיקרובקר הזה מסוגל לדחוף מספיק זרם (20mA) על-מנת להדליק לד ישירות ללא צורך בטרנזיסטור כמגבר זרם או משהו דומה... בברכה DigiGil

ilankt

New member
תודה רבה גיל!

עזרת לי הרבה
ואל תדאג, יהיו לי עוד הרבה שאלות

למעלה