מטפלת זרה

סיגלית 2014

New member
מנהל
מטפלת זרה

כבר חודשיים אני מתלבטת האם לפרסם הודעה כזו. הגעתי למסקנה שעדיף לפרסם וליידע אחרים.
סליחה על האורך. זהו מידע חיוני לכל מי שיש לו הורים שמעסיקים עובד זר.

תושבי ישראל שהגיעו לגיל פרישה זכאים לגמלת סיעוד מביטוח הלאומי. מדובר למעשה בזכאות לטיפול ע"י מטפלת שמגיעה מחברת סיעוד. זו גמלה שלאחרונה עברה רפורמה ואת חלקה ניתן לקבל בצורת כסף.

לעיתים ישנם מקרים בהם המשפחה מחליטה להעסיק מטפל/ת עובד/ת זר/ה. במקרה כזה (כמו אצלנו, יש לאבי מטפלת עובדת זרה), ניתן לקבל את גמלת הסיעוד כולה בכסף ולהשלים בכדי לשלם לעובד הזר שכר חודשי.
על פי החוק עובד זר נחשב כעובד לכל דבר ויש לו זכויות כולל תשלומים על חופשות למשל והפרשות למיניהן. בנוסף העובד צריך להשתייך לתאגיד ולעיתים יש צורך בחברת סיעוד כמעסיקה (למרות שהקשיש הוא המעסיק). כלומר העובד הזר מקבל תלוש מחברת הסיעוד והקשיש/המשפחה משלימים לשכר חודשי שסוכם מראש.

אצלנו, ממש במקרה, גילינו שחברת הסיעוד עושקת אותנו וגונבת כספים שמגיעים לאבי על פי חוק. גיליתי שאבי זכאי לסכום מסוים מהביטוח הלאומי, סכום זה מגיע אל חברת הסיעוד והם משלמים בערך 55 אחוזים לעובדת הזרה.
לאחר בירור נודע לי שהחוק, או אולי הסכם שיש להם עם הביטוח הלאומי, מאפשר להם לקבל 20 אחוז מהסכום. בכל זאת הם צריכים הכנסה אך הם מתרצים את ההכנסה כדמי טיפול בתיק ו/או תשלומים לעובדים סוציאליים שמגיעים לביקורים (אף אחד לא הגיע לראות את אבי ולאף אחד לא אכפת).

ומה עם השאר?
גנבה לאור היום! גם אני דיברתי (יותר נכון צרחתי עליהם ואיימתי) וגם אחי דיבר איתם. חבל שאיני יכולה להעביר אליכם את אחת השיחות שהקלטתי. מה שיש להם לומר הוא רק תירוצים וזיבולי שכל. מרחו אותי בשקרים שרק ע"י קשרים שיש לי הבנתי שמדובר בשקרים.

למדנו שהדרך היא לנהל איתם משא ומתן או למלא טופס מהביטוח הלאומי שמאפשר לקבל גמלה ישירה ללא התיווך של הגנבים האלו (אילו אתם יודעים לבצע את חישובי השכר של העובד הזר בעצמכם).

מידע זה גיליתי ממש במקרה כאשר הגשתי תביעה להחמרת מצב לאבי בעקבות הרפורמה. החמרת המצב אושרה במחלקת סיעוד של הביטוח הלאומי ולא ראיתי שינוי בגמלת הסיעוד לה היה זכאי אבי, ובשכר שקיבלה העובדת הזרה מחברת הסיעוד. כלומר, חברת הסיעוד גנבה את הכספים הללו.

אל תתנו לחברות הסיעוד להוליך אתכם שולל ולגנוב כספים שמגיעים לקשישים על פי חוק הסיעוד.

רק בריאות

מידע חשוב

תודה על השיתוף, רובנו נצתרך להתמודד עם הנושא הזה.
בשביל לקבל שעות סיעוד היום מהביטוח הלאומי הבן אדם צריך להיות כמעט חצי מת אחרי שכל חייו שילם לביטוח הלאומי.
אני מבין שהם מחמירים יותר בגלל מתחזים שמנסים להוציא מהם שעות עבור מקרים קלים. אבל עדיין הקריטריונים מאוד קשוחים.

סיגלית 2014

New member
מנהל
למיטב הבנתי וידיעתי

ביטוח לאומי לא מחמיר ולא החמיר.
בדיוק ההיפך, הרפורמה היא לטובת הקשישים.
לגבי קריטריונים והאם הם "קשוחים" זה כבר סיפור אחר. אני חושבת שכל מבוגר במדינה זקוק לביקורים של מטפלת. גם המטפלות הן לא טלית שכולה תכלת והן מקבלות גיבוי מלא מחברות הסיעוד.

חביף11

New member
תודה רבה רבה

אם כי אנחנו בצד הטוב של הטיפול, ויש פיקוח מלא ונמרץ על כל הענינים הללו. ויש עובדת זרה שמלווה את החותנת.
למרות זאת המידע שהבאת חשוב מאוד, שוב תודה.

למעלה