מישהו מזהה?

Engel der Nacht

New member
מישהו מזהה?

מצאתי את הדבר המקסים הזה בואדי הבוקר.
מאד היה לי קשה לצלם כי זה כל כך דקיק ועדין ונבלע בצמחייה אבל אני מקווה בכל זאת שזה ברור..
הגבעולים דקים וארוכים ועל כל גבעול יש המוני פרחים זעירים ממש וצבעוניים.
אני לא יודעת אם הם כל כך קטנים כי הם עוד ניצנים או שפשוט ככה זה. לי הם לא נראו ניצנים בכל מקרה.

(תסלחו לי שהתמונות הפוכות)

תודה!

מלאך הלילה??

אם תגידי כן אז אסכים שזו ארכובית שבטבטית. החלפות?...
ויש ארכובית דומה ואפילו עוד יותר יפה: ארכובית הארזים בחרמון.
ואם את מגיעה למערת פער למרגלות קיבוץ סאסא תראי ארכוביות שרועות יפהפיות. ואם תמתיני עוד כמה שבועות אז תראי שם סתווניות בכירות לבנות-ורודות בהירות ופירות כתומים ואדומים של ורד הכלב, ועוד הרבה דברים יפים.

Engel der Nacht

New member
סי סיניור!

בדקתי הבוקר את האפשרות של ארכובית הארזים והתבאסתי שהיא לא באזור.. (י-ם)
ואת כל הפרחים היפים שאתה מפתה אותי בהם אי אפשר לראות גם בעיר הקודש?

בעיר הקודש של שנינו אין ארכובית ארזים, אבל יש תופעה מיוחדת

בארכובית השבטבטית בבריכת ממילא: בחורף כאשר הבריכה מתמלאת במיגשמים , בדרך כלל בעומק מטר ליד הקיר הרחוק, מתרחש פלא קטן בצמחי הארכובית המוצפים בעומק של 20-30 סנטימטר: אחרי זמן מה הם מצמיחים קבוצות של שורשים לבנים מכל מפרק. השורשים מתפתחים לכדי יערות קטנים, סבוכים ומסתעפים. המראה המרהיב של הגבעולים האדומים-ארגמניים, העלים הירוקים והכהים מעט יחד עם השורשים הלבנים והיפים בצורותיהם שובה לב ומיוחד לארכובית יבשתית זו. הנצחתי אותו בטכניקה מיוחדת בעבר. מה שמעניין הוא שכשצמחי יבשה מוצפים במי שלוליות או אגמי חורף אחרי שנבטו וצמחו לפני ההצפה - הם נרקבים ומתפרקים אורגנית במים (וכך גם תורמים לתזונת בעלי החיים הזעירים והקטנים). אבל הארכובית נשארת מתחת למים וממשיכה לצמוח. לדעתי הבלתי-מדעית-בעליל זה קורה בגלל קרובי משפחתה: ארכובית סנגלית, ארכובית הכתמים, ארכובית משונשנת. אלו מיני ארכובית שצומחים בתוך המים - שלוליות, בריכות ואגמי חורף. הן הרבה יותר גדולות מהארכובית השבטבטית הדקיקה והעדינה, יש להן רקמות ספוגיות ואווריריות שמציפות את הצמחים כלפי מעלה אל האוויר הפתוח ושורשים הצומחים מהמפרקים. דמייני לך מראה של בריכת חורף בשלהי האביב (מאי) מכוסה ביער צפוף של ארכובית סנגלית השולחת תפרחות ורודות של פרחים קטנטנים אל עבר השמיים מחוץ למים: מרבד ורוד מרהיב ומתחתיו סכך עלים ירוקים ורחבים העולים ויורדים עם אדוות הגלים הזעירים של הבריכה החמימה, שפיריות נוחתות על כל הקסם הזה... בברכת Happy Bible Joy מדורון מלאך השחר
(נכתב בשש עם שחר, נמחק כלא היה באדיבות תפוז ונכתב בעקשנות מחדש)

Engel der Nacht

New member
נשמע מדהים וקסום..

מקווה שיצא לי לחזות בפלא.
תודה על המאמץ של לכתוב הודעה כזו פעמיים! (תפוזבל זה ידוע..)

עוד בקשיש קטן: ראיתי גב סלע מלבני (טבעי) שהתמלא במי גשמים

ונצבע כולו באדום-חלודי עז אחרי זמן מה. למרגלות הסלע צמח שיח ארכובית שבטבטית ששלח את גבעוליו הארוכים לכל הסביבה. בין השאר טיפסו מספר ענפים לראש הסלע והזדחלו לתוך גב הסלע האדום. אחרי מספר שבועות ובזכות גשמים די רצופים ששימרו את מיפלס המים בגב הרדוד (8-10 ס"מ) התחילו הגבעולים להצמיח שורשים בתוליים ולבנים מהמפרקים בתוך המים. הגב התייבש אחרי כמה שבועות ובגלל גשמים לא סדירים גווע בסוף - כך שהשורשים הבתוליים לא פיתחו שורשונים מסועפים: פשוט לא הספיקו לפני שהמים ירדו. כל חלקי הארכובית השקועים במים כוסו גם הם, כמו קרקעית הסלע של הגב, במעטה אדום חלודי. ואם את תוהה מהו אותו אדום שצבע מלבן בראש הסלע - אז אגלה לך שאלו אצות מיקרוסקופיות אדומות ודמויות כדורים זערערים ללא תנועה. שמן בישראל Hematococcus והן מתקדמות באיטיות על פני קרקעית הסלע וגם על הארכוביות תוך כדי תהליך חלוקה המפצל אותן אינספור פעמים וכך תוך זמן קצר הן מתרבות ומאדימות את כל סביבתן. מרחוק רואים סלע רגיל ועליו מלבן אדום...

ותארי לך שנאסא מרחיקה עד המאדים כדי למצוא נופים אדומים

ויש תופעה של פני מים אדומים, ירוקים וצהובים יחדיו בנוף מכושף שנוצר מקרום של עינן ירוק, אצה חד-תאית שמתקבצת בכמות עצומה ויוצרת נוף זה. אין גבול להשתוללות של הטבע ולתופעותיו האינסופיות. שווה להקדיש חיים שלמים לכך...

למעלה