מספר שאלות

Simply an Angel

New member
מספר שאלות ../images/Emo9.gif ../images/Emo189.gif

ביום ראשון יש לי מבחן בכימיה... אשמח אם תענו לי על השאלות בהקדם: 1. מהו תהליך הריקוע? 2. כיצד אוכל להבדיל בין סוגי הסריגים (מולקולרי, מתכתי,יוני, אטומרי)? 3. כיצד אני יכולה לדעת לפי טמפרטורות ההיתוך והרתיחה את מצב הצבירה של החומר (מוצק נוזל או גז)? 4. כיצד אפשר להבדיל בין מבנה זויתי למבנה קווי? כלומר, איך אני יודעת שלחומר מסויים אין מבנה קווי\זוויתי ויש לו דווקא את ההפך? 5. האם ההבדל בין מבנה משולש מישורי לבין מבנה פירמידלי הוא שבמשולש המישורי ייתכנו רק שלושה זוגות קושרים? תודה רבה למי שיוכל לענות

UST

New member
קצת תשובות...

1. תהליך הריקוע הוא בעצם שינוי פיזיקלי- שינוי הצורה בה המתכת נמצאת. בפועל מה שקורה הוא ששכבות של גלעינים חיוביים מחליקות אחת על השנייה בעקבות לחץ חיצוני המופעל על המתכת. 2. כדי להבדיל בין סוגי הסריגים את צריכה לדעת להבדיל בין סוגי החומרים. לגבי הסריגים האטומרים זה יחסית פשוט - לסריגים האטומרים יש מבנה ענק של אטומים הקשורים בינם לבין עצמם בין קשרים קוולנטים. כתוצאה מכך להם צפויה נקודת ההתכה והרתיחה הגבוהות ביותר. כמו כן, חומרים אלה אינם מסיסים וכן אינם מוליכים חשמל פרט לפחמן גרפיט. הסריגים האטומרים הנפוצים הם: פחמן יהלום, פחמן גרפיט, SiO, SiO2, SiC . סריגים יונים בנויים מיונים חיוביים המוקפים ביונים שליליים ולהפך. פה מדובר על קשרי משיכה חשמליים. נקודת התכה ורתיחה נמוכות מאלה של הסריגים האטומרים אך גבוהות מאלה של רוב הסריגים המתכתיים. ההבדל העיקרי בין הסריג המתכתי לסריג היוני מבחינת התכונות הוא המוליכות החשמלית. בעוד שהסריג היוני מוליך חשמל רק במצב נוזל הסריג המתכתי מוליך חשמל הן במצב נוזל והן במצב של מוצק. חלק מהסריגים היונים מתמוססים במים תוך התפרקות ליונים. במצב מותך היונים חופשיים לנוע ולכן מתאפשרת הולכת חשמל. הסריג המתכתי בנוי מגלעינים חיוביים(אטומים ללא אלקטרוני הערכיות) הקשורים זה לזה באמצעות משיכה לאלקטרוני הערכיות אשר נמצאים בין הגלעינים החיוביים ומהווים מעין "דבק אלקטרוני". החומרים המולקולרים בנויים ממולקולות ביניהן קיימים קשרי ון דר ולס ובמקרים מסויימים גם קשרי מימן. בעלי נקודות התכה ורתיחה נמוכות מבין הסריגים האחרים. אינם מוליכים חשמל. חלקם מתמוססים במים ללא התפרקות ליונים. 3. את בודקת באיזה תחום של טמפרטורות נמצאת טמפרטורת החדר(298 קלווין או 25 מעלות צלזיוס). אם טמפרטורת החדר נמצאת מתחת לנקודת ההיתוך החומר מוצק. אם היא מעל נקודת ההיתוך אך מתחת לנקודת הרתיחה הוא נוזל ואם היא מעל נקודת הרתיחה הוא גז. 4. את צריכה לצייר את המולקולה כולל זוגות אלקטרונים(מבנה לואיס). אם יש על האטום המרכזי 2 זוגות אלקטרונים בלתי קושרים המולקולה זויתית. אם יש רק זוג אלקטרונים אחד בלתי קושר היא פירמידה משולשת ואם אין בכלל זוגות אלקטרונים בלתי קושרים היא מישורית- במקרה זה אם יש שני קשרים אז היא קווית ואם יש 3 קשרים אז היא משולשת מישורית. אני חושב שזה עונה גם על שאלה 5. בהצלחה

הערה קטנה לגבי המולקולריים

אלו שמגיבים עם המים בתגובת חומצה-בסיס מתמוססים במים וכן יוצרים יונים.

UST

New member
כן. אני מודע לזה.

אבל אם הם מגיבים עם המים אז הם לא ממש מתמוססים. הם מגיבים עם המים . אני מדבר על מסיסות גרידא.

זה לא משנה-

מבחינת הגדרה התמוססות זה מצב פיזיקלי שבו בסופו של דבר מולק' החומר מסולבטות ע"י הממס,קרי מוקפות במולקולותיו. זה לא משנה אם החומר עבר תגובה עם הממס כדי להגיע לכך[אני זוכר כמה בגרויות בהן נכתב משהו כזה: "כתוב את תגובת ההתמוססות של HCL גזי במים" וברור שח' כלורית לא נמסה במים סתם ככה. אם המימן על הכלוריד לא היה חומצי,ה HCL לא היה נמס במים].

כשהייתי בכיתה י', למדנו בדיוק

מה שאמר UST...אני לא רוצה להיות מגעיל, אבל זו בסה"כ הבנת הנקרא, תקראי שוב מה שהוא כתב ואם לא ברור משהו,תשאלי

לדעתי אין שם מומנט דיפול

ולכן זה דו קוטב רגעי בלבד[הרי מבנה הנ"ל הוא שני "פירמידות משולשות" צמודות אחת לשנייה כך שלכל וקטור יש וקטור נוסף ב 180 מעלות אליו]..

הממ...

קודם כל, יש בחומר הזה עניין של קונפורמציות ציס וטרנס (מקביל לקונפורמציות eclipsed ו staggered בהתאמה). לדעתי בציס יש מומנט דיפול, בטרנס אין. קונפורמציית הטרנס יציבה יותר, אך גם הציס קיימת... אני לא לגמרי בטוח, אשמח אם מישהו יאשר את דבריי

Simply an Angel

New member
זה לא הבנת הנקרא...../images/Emo189.gif

פשוט יש כאן מושגים שאנחנו עדיין לא למדנו בכיתה... ולכן זה מבלבל אותי...

תשובה ל2

1. אם אני זוכרת נכון זה בעצם מעין פציעה של המתכת, כאילו חרטת עם הציפורן את המתכת... 2. מתכתי-יסודות שנמצאים בשני הטורים הראשונים (מלבד מימן), מתכות המעבר עד ה"מדרגות".כל אלו מתכות, ולכן קיים בהן קשר מתכתי. את צריכה לזהות איפה הם ממוקמים, גם בכיתה י', וזה יעזור לך להבין דברים אחרים (ובכלל איפה ממוקמות גם אל-מתכות) יוני-חומר שמורכב ממתכת ואל מתכת, שאותם את צריכה לזהות לפי הטבלה המחזורית. קיימים יונים חיוביים המורכבים אך הם בודדים, לדוגמא +NH4. מולקולרי-חומר שמורכב מ2 אל מתכות. רוב התרכובות מ2 אל-מתכות הן מולקולריות, אחרות הן בקשר אטומרי ואת החשובות שבהן רצוי לזכור בע"פ: SiO2, (גרפיט)C, C(יהלום) והאחרות שהביא UST. בכל השאר התשובות בהירות מאוד...

Simply an Angel

New member
עוד שאלה ../images/Emo9.gif../images/Emo189.gif

איך אני מבדילה בין מצבי הצבירה? כלומר- אם לדוגמא נתונים לי הנתונים הבאים: חומר A- טמפרטורת היתוך- 105- , טמפרטורת רתיחה- 79 חומר B- טמפרטורת היתוך- 122, טמפרטורת רתיחה- 249 חומר C- טמפרטורת היתוך- 117-, טמפרטורת רתיחה- 3 איך אני יודעת מהו מצב הצבירה של כל חומר? האם יש מאפיינים שבאמצעותם אני יכולה להבדיל ביניהם?

כבר ענו, אבל בכל זאת...

טמפ' החדר היא 25 מעלות צלזיוס. את צריכה להעזר בנתון הזה כשאת באה למצוא את מצב הצבירה של החומר, כי הכוונה למצוא את מצב הצבירה של החומר בטמפ' החדר, במצב הטיבעי. לדוגמא, חומר A: טמפ היתוך (ממוצק לנוזל) שלו היא 105-, נמוכה מטמפ החדר. לכן החומר הזה יכול להיות נוזל או גז. לפי הנתון השני, טמפ' רתיחה (מנוזל לגז) היא 79 מעלות, מעל טמפ' החדר. משמעות הדבר שהחומר הזה יהיה נוזל. חומר B: טמפ' היתוך 122, מעל טמפ החדר. הנתון הזה צריך להספיק, מפני שזה אומר שהחומר מוצק בטמפ' החדר. אין אפילו צורך בנתון השני. חומר C: טמפ היתוך נמוכה מטמפ' החדר, לכן החומר יכול להיות או נוזל או גז, נעזר בנתון השני כדי לבדוק. טמפ' רתיחה 3 מעלות, גם כן מתחת לטמפ' החדר, לכן החומר יהיה במצב גז. מקווה שאת מבינה את ההיגיון... בהצלחה!

למעלה