מסקנה

מסקנה

אז ככה: הייתי עכשיו חודשיים בגרמניה, מה שגרם לי להיות עדה מעמוק בפנים למנטליות אחרת לגמרי. הגעתי למסקנה שמנטליות, זה כמו אבולוציה. לא משנה מה תעשה, בחיים לא תוכל לשנות מנטליות. זה תהליך שעם צריך לעבור. בדיוק כמו אבולוציה. הייתי שמחה לשמוע את דעתכם.

Charles Darwin

New member
יש בזה משהו, אבל...

יש דברים שגם מנטליות "לא יכולה להם" -- למשל ה"טבע האנושי". בבריה"מ (וגם בקיבוצים למשל) ניסו להכניס מנטליות שמנוגדת לטבע האנושי וזה לא ממש הלך.. במקום "לתת (למדינה/קיבוץ) את המקסימום ולקחת (ממנה) את המינימום" יצא שהאזרחים "לקחו את המקסימום ונתנו את המינימום" (ויתקנו אותי יוצאי בריה"מ / קיבוצניקים אם אני טועה). אז אחרי שלושה דורות של קומוניזם ותעמולה אנטי קפיטליסטית, בסוף גם בבריה"מ חזרו לשורשים. מסתבר שאנחנו קפיטליסטים מטבענו.. לגבי מנטליות, אפשר לשנות אבל זה בהחלט קשה ולוקח זמן (אולי עד ש"יתחלף הדור" כמו ביציאת מצרים כשבני ישראל הלכו 40 שנה במדבר "והלכו כל המדבר ומתו כל הדור ובאו בסוף ארבעים שנה"). בעיקר בגלל סוגיית ה"גיל הקריטי". כמו שיש גיל קריטי ללימוד שפה (ושוב יעידו העולים החדשים שעלו כילדים ומדברים עברית שוטפת לעומת הוריהם...) יש גם קושי לשנות מנטליות אצל אנשים מבוגרים. המוח שלנו בנוי ככה שהוא גמיש בילדות והגמישות הזו פוחתת עם הזמן.

למעלה