מפגש זום ביום שני

Namiro

New member
מפגש זום ביום שני

הנה סיכום של מפגש הזום אותו הנחיתי ביום שני, שעסק בסרטון החדש עם הביצוע של ישראלה לשיר "דצמבר" של אלתרמן ווילנסקי: היו כ-10 משתתפים, חצי מחו"ל, ועוד אחדים שבאו והלכו. סיפרתי על אלתרמן ווילנסקי והשיר שלהם" דצמבר". סיפרתי שהשיר פורסם ב-1934, כשאלתרמן היה בן 24, ותל אביב הצעירה המתוארת בשיר היתה בת 25. כבר באותה שנה ניסה המלחין הצעיר משה ולינסקי (בן גילו של אלתרמן, ואפילו בן עירו, ורשה) להלחין את השיר, אבל ללא הצלחה. רק 46 שנים לאחר מכן, בשנת 1980, עשר שנים לאחר מותו של אלתרמן, הפיקו בגלי צה"ל "ערב שירי משוררים" ופנו לוילנסקי בבקשה להלחין את השיר, בלי לדעת שהוא ניסה ולא הצליח בעבר. אבל הפעם נחה על וילנסקי ההשראה, והביצוע של מזי כהן ודפנה ארמוני הפך לקלסיקה ישראלית. עברתי על המילים של התרגום שלי לאספרנטו, והראיתי את הסירטון החדש שעלה לרשת עם הביצוע של ישראלה באספרנטו - אתם מוזמנים לצפות בו ב- https://youtu.be/R9GiYAFpD-Y. אחר כך סיפרתי על הציורים שבחרתי לשלב ברקע, של הצייר הישראלי אלכס לוין, וסיפרתי שהוא נתן ברצון את אישורו לפרסום בסרטון באספרנטו, ועל הבחירה שלי בתנועה פנורמית להדגשת התנועה הבלתי פוסקת שיש במילים ובמנגינה. להצעת עמרי הקרנו שוב את הסרטון, והוא חבש את כובע מדריך התיירים שלו והסביר על מה שרואים בציורים הריאליסטיים של אלכס לוין - על הבאוהאוס והמרפסות ורחובות תל-אביביים אופייניים והטיילת והחוף מול דן פנורמה שם נערך קונגרס 2000 - בהחלט זווית ראיה יפה. אחר כך הראיתי לקהל גם את הסרטון של "בלדה לאישה" בביצוע ישראלה (ראו באותו ערוץ של הקישור הקודם) , וסיפרתי עליו - כי המשוררת תרצה אתר היא בתו של אלתרמן. עמרי הציע להשמיע את דצמבר גם בעברית, והשמעתי את הביצוע המקורי מערב שירי משוררים של דפנה ארמוני ומזי כהן. מכאן השיחה התפתחה בכיוון בלתי צפוי - התחילו לשאול איך אני מתרגם, הסברתי להם וסיפרתי איך התחלתי ועל ההתאמה המפתיעה של אספרנטו לתרגום שירה. מישהו שאל על בחירת המילים באספרנטו, והאם אני לא כולל ניאולוגיסמים (מילים שאולות לא רשמיות, כמו frida בתרגום זה). זו הבחנה דקה. אני באמת נמנע מהן. בקיצור דיון בהחלט אינטליגנטי. הצטרפו עוד חדשים מחו"ל והשמענו שוב את השיר. סיימנו רק ב-20:00. שעה וחצי מלאות על שירה ותרגום - בהחלט חוויה תרבותית גם לי ואני מקווה שגם לצופים.

Eldad S

New member
יפה מאוד.

אכן, תוכנית מעניינת מאוד. חבל שלא יכולתי להשתתף. הפסדתי...

למעלה