מפוטר הייטק - הערכה עצמית והתייעצות

יום טוב
לפני חודשיים פוטרתי לאחר 19 שנות הייטק - הפיטורים היו מוצדקים עקב ירידה בתפוקה ובריכוז עקב בעיות משפחתיות שהסתיימו.
מאז אני מתקשה למצוא עבודה כמתכנת פרונטאנד ריאקט ואשמח להתייעץ עמכם.ן על להמשך:

מצב נוכחי
------------
אני כבר חודשיים מתראיין, בהתחלה פחות עברתי, עכשיו יותר, וכשנשכל עקב:
* ראיון טכני לא הכי טוב שיש כי יש עוד משהו ששכחתי \ לא למדתי - אני כן משתפר מפעם לפעם
* יש חברות שאני כן מגיע לראיונות 5,4,3, ואז נופל, אין כרגע הרבה ולכן אין סיבה ספיציפית
* בשנים האחרונות עקב לחץ מתמיד בבית אני מודה שפחות למדתי טכנולוגיות חדשות ועתה אני לומד בעיקר בלחץ לראיונות

הערכה עצמית
------------------

יתרונות:
1. עובד קשה - הייתי בחברות 8 + 8 + 2.5 שנים.
2. יש כישורי אנוש עבודת צוות טובים ומגדיל ראש
3. בניתי תשתיות שמחזיקות לשנים
4. יודע לאפיין UX בצורה יעילה

חסרונות:
1. איך שאני לא מסתכל על זה, לאחר 19 שנה אני מרגיש שהייתי צריך להיות יותר טכני,
דהיינו לא רק זה שפותר הבעיה אלא גם מבין 100% את כל ההשלכות של כל פתרון , התשתית ואלטרנטיבות טכנולוגיות

2. בעבר הייתי לומד ומתכנת בערבים, אך בשנים האחרונות עקב הלחץ כמעט ולא - זה אומר שאני פחות מביא ערך מוסף לראיון טכני
כמובן שאציין שאני מנסה כאן להחמיר עם עצמי - יש חברות טובות שכן התרשמו ממני טכנית

3. יותר קל לי לכתוב תשתיות לבד מאשר להיכנס לקוד של אחר. כן אני יודע זו בעיה נפוצה אבל:
זה קצת מנטרל את היתרון של "עובד קשה כשאני נהנה"

4. פוטרתי בגיל 47 באמצע משבר הייטק ואני חודשיים מובטל - איך שלא מסתכלים על זה, זה לא משהו שמעסיק ישמח לשמוע

בקיצור
--------
אני חושש שאני 80% ריאלי ו 20% הומני (למשל איפיון חוויות משתמש)
וקשה לי למצוא תפקיד שמתייחס ל20% זה בראיונות

רק אציין שניסיתי להחמיר עם עצמי בלתאר כל החולשות שלי
מן הסתם הרי כבר עבדתי שנים וקיבלתי ביקורות טובות בעבר

מה אני רוצה?
-----------------
אני חושב שאכן הגעתי קצת ל brunt out והייתי שמח לשנתיים בתפקיד קצת פחות "תובעני" בתמורה להורדה בשכר.
דהיינו לא טק ליד \ מנטור - אלא אפילו משרת מתכנת עם פחות וותק ולכן פחות ציפיות.
אין הכוונה ל"מנוחה" אלא לעבודה קשה אך כזו שתשאיר לי קצת זמן ללמוד בבית ולהחזיר עצמי לרמה יותר טובה
אולי במקום עם אפליקציה קטנה יותר (?)

מה הציעו לי כבר?
----------------------
1. אל תהיה בהייטק. זו בעיה כי כן יש לי גם יתרונות וחבל לי לוותר עליהם ולרדת בשכר באיזה 60% +-למקצוע דחק
2. נסה לחפש בחברות גדולות ויציבות יותר. מנסה, יש פחות משרות בתחומי וגם התהליך הוא ממש ארוך
3. קח חופש תלמד כמה חודשים הכל ואז תחזור מחוזק. הבעיה שזה פוגע ברצף התעסוקתי וממש ירתיע מעסיקים
4. נסה חברות גולגלות. אפשרי אך עבדתי חודשיים בכזו, לא הרגשתי שיש לי דקה ללמוד משהו, פשוט פחות שכר...

על מה אני מוכן לוותר?
---------------------------
1. שכר - רצף תעסוקתי ולימוד חשובים לי כרגע יותר
2. יוקרה , התפקיד לא חייב להיות סופר מעניין או עם יוקרה
3. קביעות - אין לי בעיה עם משרה זמנית של כמה חודשים \ חצי שנה - כל עוד לא אהיה חנוק ואצליח ללמוד

על מה לא לוותר?
---------------------
1. ירידה של יותר מ 10,000 בשכר (האחרון היה 35)
2. משהו שידפוק לי את הסיכוי לעתיד, כגון עבודה בתחום מופקפק
3. לקבל אותו תפקיד שהיה לי רק ב 10 אלף פחות ולכן שוב לחזור למצב בו אין לי רגע ללמוד

מה הבעיה?
--------------

1. איני רואה כרגע כמעט תפקידים כאלו, אני מרגיש שהמצב הוא כמעט 1 או 0 . לנסות להתקבל לתפקיד ממש קשה או ... כלום
2. איני יודע איך להציג זאת למעסיק אם בכלל
3. תמיד קיים החשש שמעסיק פשוט יסכים אך יצפה ממני להיות סניור \ טק ליד \ סופרמן - רק בשכר של ג'וניור

תודה על ההקשבה
אם למישהו.י יש עצה, אשמח

נערך לאחרונה ב:

Nuke1985

Active member
1. אל תהיה בהייטק. זו בעיה כי כן יש לי גם יתרונות וחבל לי לוותר עליהם ולרדת בשכר באיזה 60% +-למקצוע דחק

אולי מנהלים בהיי טק רוצים להפחיד ולהציג את זה כאילו לא ב"היי טק" השכר מאוד נמוך, אבל זה לא ממש המצב , לפי נתונים סטטיסטיים הפער הוא בין 13 ל 27 אחוז.

d70

Well-known member
3. יותר קל לי לכתוב תשתיות לבד מאשר להיכנס לקוד של אחר. כן אני יודע זו בעיה נפוצה אבל:
זה קצת מנטרל את היתרון של "עובד קשה כשאני נהנה"
תנסה לא להזכיר זאת בראיונות עבודה. במרבית המקרים אתה תידרש לתחזק קוד שאחרים כתבו ואין זמן לכתוב מחדש.

4. פוטרתי בגיל 47 באמצע משבר הייטק ואני חודשיים מובטל - איך שלא מסתכלים על זה, זה לא משהו שמעסיק ישמח לשמוע
חודשיים בלבד זה כלום. והמשבר בהייטק לא באשמתך.
יש לך ניסיון, מפגין יציבות כלפי המעסיק (לא מטייל כל שנה בין חברות) ,
אתה לומד לראיונות, מוזמן לראיונות ואת חלקם אתה עובר ואלה שלא, נראה שאתה מפיק לקחים.
מצטער לאכזב אותך, נראה לי שפשוט תמשיך ככה וזו שאלה של זמן עד שתקבל הצעה.

מה אני רוצה?
-----------------
אני חושב שאכן הגעתי קצת ל brunt out והייתי שמח לשנתיים בתפקיד קצת פחות "תובעני" בתמורה להורדה בשכר.
דהיינו לא טק ליד \ מנטור - אלא אפילו משרת מתכנת עם פחות וותק ולכן פחות ציפיות.
אין הכוונה ל"מנוחה" אלא לעבודה קשה אך כזו שתשאיר לי קצת זמן ללמוד בבית ולהחזיר עצמי לרמה יותר טובה
אולי במקום עם אפליקציה קטנה יותר (?)
מרגיש עמוס? אולי משרה חלקית. אתה לא עצמאי אז דווקא בחברות קבלן יתכן ויוכלו למצוא לך משהו כזה.
כמו שהוזכר, משרות של ניהול פרודקט או ניהול פרוייקטים יכול להיות שינוי שיתאים לך כי אתה כבר לא תעסוק בתכנות.
השאלה שתברר עם עצמך אם זה השינוי ארוך הטווח שאתה מעונין בו.

מה הציעו לי כבר?
----------------------
2. נסה לחפש בחברות גדולות ויציבות יותר. מנסה, יש פחות משרות בתחומי וגם התהליך הוא ממש ארוך
3. קח חופש תלמד כמה חודשים הכל ואז תחזור מחוזק. הבעיה שזה פוגע ברצף התעסוקתי וממש ירתיע מעסיקים
4. נסה חברות גולגלות. אפשרי אך עבדתי חודשיים בכזו, לא הרגשתי שיש לי דקה ללמוד משהו, פשוט פחות שכר...

1.כבר אחרי חודשיים של חיפושים מציעים לך לצאת מההייטק? בוא תן לעצמך קצת יותר זמן לפני שאתה תולה את המקלדת.
2.מניסיון, חברות גדולות לא שווה יציבות. חפש חברה שיש לה מוצר או שירות עם לקוחות משלמים.
כרגע ההייפ שמסתמן זה AI, אם תמצא חברה כזו עם מוצר ולקוחות- יש לך כמה שנים טובות להמשיך לעבוד ללא חשש.
3.תלמד מה בדיוק? מה שאתה לומד כרגע זה לראיונות עבודה. ואת זה עושים ממילא במקביל לחיפושים.
4. זה תלוי, אם חברת גולגולת צריכה בהתמחות מסוימת שאתה רוצה לעבוד ולהתפתח בה- זה יכול לעבוד.

choo

Active member
יש לך נסיון כלשהו בניהול אנשים/משימות? אם כן, הייתי בוחן חיפוש של תפקידי כמו PO (product owner)
על פי נסיוני, זה תפקיד הרבה יותר רגוע מתפקידי פיתוח תוכנה, ואם פירוק משימות גדולות למשימות קטנות ובניית user stories זה משהו שיבוא לך בקלות, ישאיר לך הרבה אנרגיה ללמוד נושאים אחרים. 2-3 שנים בתור PO יוכלו להפוך אותך בעתיד למהנדס תוכנה יעיל יותר מבחינה עסקית ומקצועית - וזה בכלל בונוס.

אגב, לא הבנתי למה ירידה בשכר לא תיתן לך זמן ללמוד - לא בכל מקום עבודה טוחנים שעות עבודה, ולגבי האירגונים הגדולים - מה זה משנה שהתהליכים ארוכים? כל זמן שהם נמשכים, זה בסדר.

לגבי ענייני הרצף התעסוקתי - אני לא בטוח עד כמה זה קריטי, אם אתה מרגיש שיש לך פערים טכנולוגיים משמעותיים להשלים. השיטה להתמודד עם זה היא לפתח בבית אפליקציה של 2-3 חודשים שתשמש אותך כדי לסגור פערים טכנולוגיים ולהיכנס לעומק שלא היה לך זמן/אנרגיה במהלך העבודה, ולאמר שבעקבות המצב החלטת לקחת פסק זמן כדי לבחון כיוונים אפשריים לעצמך לעתיד ולהתעמק בטכנולוגיות שעניינו אותך ולא היה זמן להגיע אליהן/להעמיק בהן במהלך העבודה הרגילה. בקיצור - לעשות מהלימון לימונדה. זה יאפשר לך ללמוד בצורה יותר רצינית מאשר "תוך כדי הכנות לראיונות עבודה". זו גם אופציה לחשוב עליה.

נ.ב. אחת הסיבות שאני לא נוגע בתיכנות FE עם מקל, היא כי כל הזמן מחליפים טכנולוגיות בחדשות לפי ההייפ והזרימה הנקודתיים, ועוברים לכלים אחרים שעושים את אותם הדברים קצת יותר טוב. אני מעדיף תחומים שבהם יש משמעות גם לידע טכנולוגי מצטבר, ולא צריך ללמוד בפעם החמישית API אחר לעשות את אותו הדבר...

תשובה מעניינת, תודה

למעשה למרות הפיטורים, קיבלתי מכתב המלצה טוב דווקא מאשת הפרודקט שאכן טענה שאני גם מתאים להיות פרודקט. אחשוב על זה.
לגבי, "למה ירידה בשכר לא תיתן לי זמן ללמוד" - לא הובנתי: זה לא יפריע לי ללמוד - פשוט שוקל מקומות קצת פחות תובעניים עם שכר יותר נמוך.

לגבי רצף תעסוקתי אתה צודק, אך המצב בבית לא ייאפשר לי לא לעבוד 2-3 חודשים
אך אם ממש לא אצליח למצוא בקרוב אז אכן :
* אנסה לחשוב על פרויקט לפיתוח
* אמצא עבודה זמנית לא בהכרח במקצוע

לגבי טכנולוגיות הפרונט - כן אתה צודק :)

תודה רבה

אני לא רוצה לשפוט ואולי לא הייתה דרך להימנע מלהגיע למצב הזה, אבל זה מאוד בעייתי ועדיף להימנע מזה בעתיד .
תודה. שפוט חופשי :)
אך ייתכן שיש אי הבנה: מבחינה כספית אנו בסדר.
התכוונתי שמבחינת זוגיות וכו (במיוחד כשאשתי עובדת מהבית)
זה לא נעים כשאחד מבני הזוג נמצא בבית ללא עבודה כמה חודשים.

d70

Well-known member
תודה. שפוט חופשי :)
אך ייתכן שיש אי הבנה: מבחינה כספית אנו בסדר.

מה הכוונה ללא עבודה?
תאמר לה שהעבודה שלך עכשיו זה למצוא עבודה ;)

Nuke1985

Active member

תשמע היא נהנתה מהכסף שלך איזה עשור או שתיים? אם כן כנראה זה כן היה לה נעים.

לדעתי זה ממש לא סיבה להתחיל לחפש עכשיו עבודה ברמי לוי, בעיקר בגלל שזה יכול לפגוע בעתיד הכלכלי שלך כי יהיה לך פחות זמן לחפש עבודה ולהתאמן ולהתכונן לראיונות, מה שיכול להוביל לעבודה פחות טובה (שבעתיד תיצור סיכון גבוהה יותר למצוא עבודה פחות טובה או לא למצוא בכלל עבודה בתכנות ואז מה תלך לעשות? תהיה מורה למחשבים? ).

אין לי סטטיסטיקות על נשירה מהמקצוע של תיכנות אבל זה קיים (נתקלתי לפחות במקרה אחד). בסכום שאתה קונה מתכנת ישראלי אחד אפשר לקנות משהו כמו 4-6 הודים.

אתם צריכים בתקופה הזאת להתפקס על מה שהכי חשוב , לנסות לשמור על גישה בריאה וחיובית ולא לערב יותר מדי רגש.

חצי יום לחיפוש אקטיבי וחצי יום ל"אימון" (עבודה על פרוייקט או תרגול שאלות מראיונות) יעסיק אותך מספיק, זה לא שהיא תצטרך לראות אותך שרוע על הספה רואה שידורים חוזרים של האח הגדול.

תשמע היא נהנתה מהכסף שלך איזה עשור או שתיים? אם כן כנראה זה כן היה לה נעים.

לדעתי זה ממש לא סיבה להתחיל לחפש עכשיו עבודה ברמי לוי, בעיקר בגלל שזה יכול לפגוע בעתיד הכלכלי שלך כי יהיה לך פחות זמן לחפש עבודה ולהתאמן ולהתכונן לראיונות, מה שיכול להוביל לעבודה פחות טובה (שבעתיד תיצור סיכון גבוהה יותר למצוא עבודה פחות טובה או לא למצוא בכלל עבודה בתכנות ואז מה תלך לעשות? תהיה מורה למחשבים? ).

אין לי סטטיסטיקות על נשירה מהמקצוע של תיכנות אבל זה קיים (נתקלתי לפחות במקרה אחד). בסכום שאתה קונה מתכנת ישראלי אחד אפשר לקנות משהו כמו 4-6 הודים.

אתם צריכים בתקופה הזאת להתפקס על מה שהכי חשוב , לנסות לשמור על גישה בריאה וחיובית ולא לערב יותר מדי רגש.

חצי יום לחיפוש אקטיבי וחצי יום ל"אימון" (עבודה על פרוייקט או תרגול שאלות מראיונות) יעסיק אותך מספיק, זה לא שהיא תצטרך לראות אותך שרוע על הספה רואה שידורים חוזרים של האח הגדול.
נקודה חשובה לגבי תוכנית הפועלה ומה הכי חשוב - תודה לך

user32

Well-known member
מנהל
אומר לך מה אני עושה בתור מישהו עם 22 שנות ניסיון: פונה לקשרים.
כמעט תמיד יהיה מישהו מהמכרים שלך מה19 שנים האחרונות שבמקרה מחפש/מחפשים אצלו ואתה צריך רק הזדמנות אחת. משרת פיתוח בשכר שציינת (זה פחות או יותר הדרישות המאוד לגיטימית שלך) זה משהו די טריוויאלי. אז במקום לייגע את עצמך בקו"ח, ראיונות HR ושאר דברים, שלח הודעות אישיות לכל מי שבלינקדאין שלך בעמדה מתאימה ותקווה לטוב.
בהצלחה

אומר לך מה אני עושה בתור מישהו עם 22 שנות ניסיון: פונה לקשרים.
כמעט תמיד יהיה מישהו מהמכרים שלך מה19 שנים האחרונות שבמקרה מחפש/מחפשים אצלו ואתה צריך רק הזדמנות אחת. משרת פיתוח בשכר שציינת (זה פחות או יותר הדרישות המאוד לגיטימית שלך) זה משהו די טריוויאלי. אז במקום לייגע את עצמך בקו"ח, ראיונות HR ושאר דברים, שלח הודעות אישיות לכל מי שבלינקדאין שלך בעמדה מתאימה ותקווה לטוב.
בהצלחה
אני מנסה תודה,
אני מודה שחלק מהשיחות שלי כרגע זה:
אני: "אהלן גבר אני מחפש עבודה, יש אצלכם משרה ב..."
הוא: "בדיוק אצלנו היו גם קיצוצים וחשבתי לשאול אותך אותה שאלה" :)

אבל כן אני מנסה אך אגביר הניסינות

user32

Well-known member
מנהל
כן, זו תקופה כזאת.
למרות שתמיד יש מקומות שמחפשים או שיסכימו לקלוט מישהו מוכר ומומלץ.
והכי חשוב: היום מקצצים, בעוד חודשיים מגייסים. תירה לכל הכיוונים וסיכוי טוב שבעוד כמה שבועות יגיע הטלפון המיוחל.

תנסה לא להזכיר זאת בראיונות עבודה. במרבית המקרים אתה תידרש לתחזק קוד שאחרים כתבו ואין זמן לכתוב מחדש.

חודשיים בלבד זה כלום. והמשבר בהייטק לא באשמתך.
יש לך ניסיון, מפגין יציבות כלפי המעסיק (לא מטייל כל שנה בין חברות) ,
אתה לומד לראיונות, מוזמן לראיונות ואת חלקם אתה עובר ואלה שלא, נראה שאתה מפיק לקחים.
מצטער לאכזב אותך, נראה לי שפשוט תמשיך ככה וזו שאלה של זמן עד שתקבל הצעה.

מרגיש עמוס? אולי משרה חלקית. אתה לא עצמאי אז דווקא בחברות קבלן יתכן ויוכלו למצוא לך משהו כזה.
כמו שהוזכר, משרות של ניהול פרודקט או ניהול פרוייקטים יכול להיות שינוי שיתאים לך כי אתה כבר לא תעסוק בתכנות.
השאלה שתברר עם עצמך אם זה השינוי ארוך הטווח שאתה מעונין בו.

1.כבר אחרי חודשיים של חיפושים מציעים לך לצאת מההייטק? בוא תן לעצמך קצת יותר זמן לפני שאתה תולה את המקלדת.
2.מניסיון, חברות גדולות לא שווה יציבות. חפש חברה שיש לה מוצר או שירות עם לקוחות משלמים.
כרגע ההייפ שמסתמן זה AI, אם תמצא חברה כזו עם מוצר ולקוחות- יש לך כמה שנים טובות להמשיך לעבוד ללא חשש.
3.תלמד מה בדיוק? מה שאתה לומד כרגע זה לראיונות עבודה. ואת זה עושים ממילא במקביל לחיפושים.
4. זה תלוי, אם חברת גולגולת צריכה בהתמחות מסוימת שאתה רוצה לעבוד ולהתפתח בה- זה יכול לעבוד.
מעניין מאוד ומדויק. חושב.

לגבי חברת גולגלות, הציעו לי היום לבוא לראיון במטריקס.
אני שוקל זאת כאפשרות אחרונה, יודע שהשכר יותר נמוך וכנראה גם היחס.
תודה

למעלה