משבר, פיטורים, וענקיות הטכנולוגיה

אז מה היה לנו בשבוע ומשהו האחרונים? פיטורים של 11,000 עובדים בפייסבוק, 10,000 נוספים באמאזון, גוגל משנה את שיטת דירוג העובדים שלה כביכול לקראת פיטורים - ומי יודע מה אילון מאסק מנסה בדיוק לעשות בטוויטר.

אם הפיטורים עד עכשיו נעשו בעיקר בסטאררטאפים בגלל החשש מקושי בגיוס כספים בטווח הזמן הקרוב, עכשיו גלי הפיטורים מגיעים לחברות גדולות ומשמעותיות, והמספרים של המפוטרים נשמעים גדולים למדי. נכון שמבחינת אחוזים מסך עובדי החברות הגדולות גלי הפיטורים לא נשמעים נורא, אבל יש למספרים האלו משמעות לגבי מחפשי העבודה השונים כי הם מגדילים משמעותית את מספר המחפשים במשרות שעדיין פתוחות.

לפני קצת פחות משלוש שנים, הקורונה הביאה איתה משבר כלכלי מסוים שגרר פיטורים, שאחריו היתה התאוששות מהירה מאוד ואפילו פריחה של השוק. כמובן שאי אפשר לדעת מה יקרה הלאה מבחינת השוק, אבל יש למישהו פה דעה על מה קורה ולאן זה יכול להתפתח?

Nuke1985

Active member
אז מה היה לנו בשבוע ומשהו האחרונים? פיטורים של 11,000 עובדים בפייסבוק, 10,000 נוספים באמאזון, גוגל משנה את שיטת דירוג העובדים שלה כביכול לקראת פיטורים - ומי יודע מה אילון מאסק מנסה בדיוק לעשות בטוויטר.

אם הפיטורים עד עכשיו נעשו בעיקר בסטאררטאפים בגלל החשש מקושי בגיוס כספים בטווח הזמן הקרוב, עכשיו גלי הפיטורים מגיעים לחברות גדולות ומשמעותיות, והמספרים של המפוטרים נשמעים גדולים למדי. נכון שמבחינת אחוזים מסך עובדי החברות הגדולות גלי הפיטורים לא נשמעים נורא, אבל יש למספרים האלו משמעות לגבי מחפשי העבודה השונים כי הם מגדילים משמעותית את מספר המחפשים במשרות שעדיין פתוחות.

לעיתונות יש אינטרס להדגיש ואולי להגזים את השלילי כי זה מביא יותר קליקים ורייטינג, בוא נקבל קצת פרופורציות, באמזון מספר העובדים גדל בערך פי 4.5 בחמש שנים האחרונות, בגוגל בערך פי 2 , במטה (פייסבוק) בערך פי ארבע, כמו תמיד חשוב להימנע מcherry picking, אם מישהו חושב על להתחיל לחפש עבודה ורוצה לשקלל את מצב השוק שתי האינדיקציות ההכי אמינות (עד כמה שאינדיקציה יכולה להיות אמינה) היא השכר הממוצע של מפתחי תוכנה ומספר המשרות הפנויות (והשינוי בהם לאורך זמן) , נראה שמספר המשרות אכן ירד בשליש , אני מניח שמי שיחפור מספיק באתר של הלמ"ס ימצא את הנתונים ומה הם לאורך זמן .

choo

Active member
לדעות אין פה יותר מדי משמעות. הכלכלה מורכבת מדי מכדי לספק תחזיות לדברים הללו. בסופו של דבר, כל זמן שכמות המשרות הפתוחות באמת גדולה מכמות מחפשי העבודה, אנשים ימשיכו למצוא עבודה. לפחות בארץ נראה שזה עדיין המצב בקרב עובדים עם נסיון. בקרב עובדים חסרי נסיון המצב עדיין שיש פחות משרות ממחפשי עבודה (זה המצב השכיח בתחום שלנו בשני העשורים האחרונים, למעט שתי אנומאליות נקודתיות). בארצות הברית - אין לי מושג.

user32

Well-known member
מנהל
מכה קלה בכנף. אני מצוי די בלב העניינים גם בגיוסי עובדים וגם בגיוסי הון. ה"משבר" שמדברים עליו פשוט החזיר אותנו לנקודה שלפני טירוף הקורונה כשכסף זול נשפך לכל הכיוונים. מעניין שברוב המוחלט של החברות מקצצים בדיוק 10%. בין אם זה ענקיות כמו פייסבוק, או חברות סייבר ישראליות. 10% הוא מספר הקסם של השלת שומנים שנצברו בקורונה.
ממה שאני רואה החיים חזרו למסלולם. חברות רציניות הפסיקו לגייס בוגרי בוטקאמפים והסבות למיניהם, כבר פחות נראיין חיילת משוחררת בת 20 לתפקיד מנהלת מוצר שדורשת 30K (סיפור אמיתי לגמרי), משקיעים לא יזרקו כסף ועוד כסף ויתחננו לזרוק עוד כסף. אנחנו כרגע בסגירת סבב גיוס די גדול (סבב A) והמשקיעים חזרו לנורמליות: גם בסכומים, בהערכות שווי אבל בעיקר בתהליך. הגיוס הקודם היה בקורונה ונסגר על כוס קפה אפילו שהיה מדובר בקרן הון סיכון ידועה, ובגיוס הנוכחי הוציאו לנו את הנשמה כמו שצריך.
כך היה תמיד וכך צריך להיות.

מכה קלה בכנף. אני מצוי די בלב העניינים גם בגיוסי עובדים וגם בגיוסי הון. ה"משבר" שמדברים עליו פשוט החזיר אותנו לנקודה שלפני טירוף הקורונה כשכסף זול נשפך לכל הכיוונים. מעניין שברוב המוחלט של החברות מקצצים בדיוק 10%. בין אם זה ענקיות כמו פייסבוק, או חברות סייבר ישראליות. 10% הוא מספר הקסם של השלת שומנים שנצברו בקורונה.
ממה שאני רואה החיים חזרו למסלולם. חברות רציניות הפסיקו לגייס בוגרי בוטקאמפים והסבות למיניהם, כבר פחות נראיין חיילת משוחררת בת 20 לתפקיד מנהלת מוצר שדורשת 30K (סיפור אמיתי לגמרי), משקיעים לא יזרקו כסף ועוד כסף ויתחננו לזרוק עוד כסף. אנחנו כרגע בסגירת סבב גיוס די גדול (סבב A) והמשקיעים חזרו לנורמליות: גם בסכומים, בהערכות שווי אבל בעיקר בתהליך. הגיוס הקודם היה בקורונה ונסגר על כוס קפה אפילו שהיה מדובר בקרן הון סיכון ידועה, ובגיוס הנוכחי הוציאו לנו את הנשמה כמו שצריך.
כך היה תמיד וכך צריך להיות.
לפי מה שאתה אומר, בעצם הקיצוצים ואי הגיוסים מתמקדים באנשים שבאופן סטנדרטי לא היו אמורים לעבור את הסינון לכניסה להייטק, אבל בטרללת של הקורונה משום מה קיבלו הזדמנות.

user32

Well-known member
מנהל
לא בהכרח אבל הם חלק ניכר מהקיצוצים. כשנכנסים למהלך של צמצומים הולכים על החוליות החלשות. הרבה חברות פרסמו בגלוי שעיקר הצמצומים הוא של "עובדים חדשים" שגוייסו בשנה האחרונה.
מהצד השני, עובדים וותיקים שהתייקרו מאוד והתועלת שלהם לא הכי גבוהה גם נמצאים באופן טבעי על הכוונת.
אישית אני מכיר בחור שפוטר מצ'קמרקס בגל האחרון והוא בוגר בוטקמפ שגוייס לחברה לפני כמה חודשים.
בנוסף יש צמצום משמעותי במחלקות הHR שגם הן התנפחו באופן לא פרופורציולני, וגם כל המסביב: תפקידי מטה, ניהול זוטר, כל מה שנחשב לפחות יצרני.

user32

Well-known member
מנהל
אין לזה משמעות מרחיקת לכת. NCR חברה גלובלית. כשעושים קיצוצים הם גלובליים. מחליטים איפה לקצץ, גם לאנשים הפחות קריטיים היה תפקיד בחברה וצריך להעביר את הסמכויות. אז מעבירים לאן שצריך. פעם זה להודו, פעם זה למחלקה אחרת, פעם מאחדים תפקידים או מחלקים תחומי אחריות בין כולם. לא כזה משנה.

למעלה