משבר

Leyenda89

New member
משבר

היי
כתבתי פה קצת מזמן
המצב הוא כזה, אולי יהיה לכם רעיון או כיוונים לעזרה עבורי.
אני במשבר בתשובה כבר כמה זמן, בשקט בשקט, לא יודעת אם בסביבתי שמו לב לכך. אני גרה לבד בדירה ומנסה מאד לשמור אותה כשרה למהדרין בכל מה שאני מצליחה ללמוד שאמור להיות קשור אליי. מבחינת בשר חלב והפרדת הכלים, בדיקה מחרקים וכו. לא יודעת אם זה מה ששובר אותי אבל זה ללא ספק אחד העניינים שקשים עבורי - לבדוק קטניות וירקות וכו מוציא אותי מדעתי, אני לא נוגעת בתותים מהסיבה הזו, ואני משוגעת על תותים, פג׳ויות מהעץ של ההורים כנ"ל, וקצרה היריעה מלהרחיב. ועם הבשר חלב, שאני כ"כ מפחדת לא לערבב כלים ולעשות בלגן, ואני בטבע שלי בלגניסטית לא נורמלית מלפני התשובה. יוצא שגם על תפילה אחת ביום ויתרתי, רק בשבת אני מצליחה להתפלל. שאר הימים ברכות השחר וזהו. לא מצליחה יותר מזה, וגם זה בשיניים ובציפרניים. ועוד ועוד, נטילת ידיים ודיני קדימה בברכות והכל. יוצא שאני אוכלת חצי או פחות ממה שהייתי עד כה. וגם שומדבר בריא בערך, שזה נראה לי מה שהכי פוגע בי, והבית בבלגן אטומי והכילים בערמה בכיור והבשריים בערמה בפינ אקראית אחרת ואין לי כוחחחחחח לנקוף אצבע לסדר את הבלגן שנהיה, כבר עברתי חלקית לצלחות וכוסות חדפ ואני רחוקה מלהיות רוטשילד. והכל כל הזמן ברגשות אשמה איומים שה׳ כל כך עזר לי בלהגיע לכאן ועכשיו כשאני כאן אני רק בועטת ומתעצבנת ונשברת לו.
חשבתי אולי לבקש עזרה מגמח של אוכל מוכן, אם יש כזה דבר, שלפחות החלק הזה ירד ממני.
גם התמיכה והעזרה שהיו לי עד כה כבר לא מה שהיו - המדריכה שהיתה בקשר קרוב מאד איתי ועזרה לי ממש המון נפשית ומעשית כמעט שלא פנויה עכשיו עבורי בגלל בעיות בריאות עם הילדים שלה. והרב שלי רחוק מלהיות זמין לעזרה יום יומית, מה גם שזה נראה לי לא שייך גם בלי קשר. ושאר משפחות נפלאות שיש כאן, זה מעולה לשבתות, אבל ביום יום הנשים בעצמן כל כך עסוקות וטרודות עם הבתים והכל, שזה נראה לי ממש הטרדה להיעזר בהם.
אשמח לעצות, רעיונות וכו..
תודה רבה.
שירן

אלישיר

New member
הדרכה, ואז שוב פעם: הדרכה.

בעזהי"ת

א. את בסדר גמור את. כמה את מתאמצת לקיים את מצוותיו של ה' יתברך! ואפילו אם היית תחת ההדרכה המקיפה ביותר, עדיין לא היה לך להחמיר עם עצמך כל כך - מול הקשיים היהודיים האישיים שאת חווה, כמו שכל אחד מאתנו חווה בענייניו הוא, אלא לאמץ בחום לב את דרכו של רבי נחמן מברסלב, שהתווה גישה אחרת לגמרי: להתבונן על מה אנחנו כן מצליחים לעשות, הן בפועל והן במאמץ, ומתוך זאת להבין שאנחנו דווקא כן יהודים טובים - ולשמוח במי שאנחנו!

ב. דרך החיים היהודית שנמצאת אצל הציבור החרדי, יכולה להיות מטעה ומבלבלת מאוד. בקלות אפשר לתת דגש על דברים שאין לחוזר בתשובה או כל יהודי פשוט באשר הוא לתת עליהם דגש (חומרות הלכתיות למשל: מה שנכון בשביל תלמיד חכם שעוסק 12 שעות ביום בתורה, הוא ממש ממש, אבל ממש לא נכון בשביל יהודים פשוטים), במקום על הדברים הנכונים, ומתוך זאת באופן כללי להקשות עלינו את החיים מאוד - כמו שאת בעצמך מדווחת. לכן, הדרכה, ואז שוב פעם: הדרכה. והפורום הזה נמצא בדיוק בשביל הנקודה הזו, למרות שכמובן אם מוצאים הדרכה פנים אל פנים אז בכלל מעולה. להתייעץ בכל פרטי החיים כחוזרת בתשובה, ובעזרת ה' לקבל מענה.

ג. תותי שדה: תסירי את הראש ותשטפי טוב בסבון, ובתיאבון. מי שבא בטענות, תשלחי אותו ללמוד בעיון את הספר "לכם יהיה לאכלה" של הרב איתם הנקין, והנה למשל ההסכמה על הספר של הגאון הרב מאיר מאזוז, ובכללה איזכור נקודתי על תותי השדה.

ד. כך גם בנוגע לקטניות, אנסה להקל עלייך: אחרי שאת מקפידה לקנות מוצר חדש על המדף (לא שישב שם חצי שנה, ולראות שאין באריזה הרבה פירורים, ובטח לא קורים לבנים וסימנים אחרים שמחשידים שהתפתחו שם חרקים), ולאכסן אותו רק במקרר או במקפיא - כדי לוודא שלפחות מעתה והלאה לא יתפתחו בו שום חרקים, את מוציאה את הכמות הנדרשת לך, מנערת אותה במסננת על גבי משטח לבן - ואם לא יוצאים שום חרקים ודברים חשודים, אז באורז ובקינואה ובורגול מספיקה בדיקה מהירה שאין שום גרגיר משונה, ובשעועית וחומוס: עדיף לבדוק כנ"ל לאחר ההשרייה שלהם, כי כשהם נפוחים קל יותר לראות אם יש דברים חשודים.

ה. אין שום בעיה לשים באותו הכיור כלים חלביים וכלים בשריים. את כמובן צריכה לזהות ביניהם, כדי לא להחליף את הסיר החלבי בסיר הבשרי וכיוצא בזה, וכמו כן להימנע לשפוך מים רותחים אל הכיור המלא (מים חמים שאפשר לשים בהם יד, הם בסדר גמור), אבל מעבר לזה הכל בסדר. עצה טובה בעיני היא לקחת בקבוק ריק של מרסס ניקוי חלונות וכאלה, למלא אותו במי סבון, ובכל פעם ששמים כלים בכיור לרסס עליהם כללית - כדי לדאוג שגם אם יש שם שאריות מזון, שהן יכנסו להגדרה ההלכתית של 'פגום', מה שבכלל מפשט את העניינים בנוגע לבשר וחלב.

יש הרבה מקום לאופטימיות, רוב הדברים שכתבת הם פשוטים\לא נצרכים\מיותרים.
הקושי יהיה ללמוד או בעצם לקבל את זה , משם החיים יהיו יותר פשוטים וקלים.

golan heights

New member
היי
בהמשך לדברים הנפלאים שכתב אלישיר..

מה שאני מרגישה מכל מה שכתבת זה שאת בעיקר בתהליך של הקפדה על דברים שלא כ"כ מתואמים עם הלב שלך.
הרב דן טיומקין כתב בספרו "מקום שבעלי תשובה עומדים" (אם עדיין לא קראת אז מהר לקרוא
) שמי שעובד לא נכון בתהליך התשובה שלו עלול למצוא את עצמו יום אחד מאד קדימה מבחינת המעשים אך הלב נשאר מאחור ואחרי ההתלהבות הראשונית על ההקפדה - המעשים נעשים כל כך כבדים, חסרי טעם וריח...

ממליצה לך לקרוא פעמיים ושלוש את ההודעה שאלישיר כתב,
ולהתחיל לעשות דברים שכייפים לך בתשובה. כרגע זה מה שנוח לך? מצויין, עשי את זה. בלי לחשוב על מה שאת כרגע לא עושה.
בעניין ההדרכה - את יכולה לכתוב כאן באופן קבוע, מסתובבת כאן הרבה חכמה של בעלי תשובה שחוו על בשרם את כל הקשיים שאת מתארת, ונוכל לעזור לך.
מלבד זאת, אני זוכרת שראיתי באתר הנפלא "מענה" (http://www.maane.info/pages/) איזה שהיא הודעה על כך שיש מתנדבים ומתנדבות להדריך בעלי תשובה. ערב שבת ואין לי כל כך זמן לחפש אבל אני בטוחה שתמצאי. ואם תצרי קשר עם הרב דן שם באתר - הוא ישמח לסייע לך. לא תתחרטי, באחריות.
קטונתי מלהדריך אבל אשמח להיות שותפה לדרך שאת עוברת. כאן, בפרטי, בטלפון.. מה שתרצי.

הרבה הצלחה,
שבת שלום!

אלישיר

New member
לא רק שלא קטונת להדריך חוזרות בתשובה, אלא שאת חייבת.

בעזהי"ת
&nbsp
&nbsp
הרבה מאתנו יכולים להיזכר בתחילת דרכם כחוזרים בתשובה - אם כשלא זכו להדרכה מתאימה, ואלה שכן זכו - מה היה עולה בידם אילו לא זכו. חובה על חוזרים בתשובה ותיקים, שברוך ה' נמצאים בכלל יראת שמים ושמירת תורה ומצוות, גם אם לא במעלה גבוהה במיוחד, להדריך ככל האפשר חוזרים בתשובה מתחילים. ואדרבה: לא רק שיש בכך מצוות גמילות חסדים מהמדרגה החשובה ביותר, אלא שיש בכך להביא להרבה הצלחה בגשמיות וברוחניות, על מי שמטה את שכמו ומשתדל להדריך, ועד כדי שעל דברים כאלה אמר הרבי מליובאוויטש זצ"ל: "ככה, אלף פעמים!", לא פחות.
&nbsp
וכדברי חז"ל: "כִּי רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה, וַעֲצֻמִים כָּל הֲרֻגֶיהָ. אמר רב הונא אמר רב: כִּי רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה, זה תלמיד שלא הגיע להוראה, ומורה! וַעֲצֻמִים כָּל הֲרֻגֶיהָ, זה תלמיד שהגיע להוראה, ואינו מורה!".
(עבודה זרה, יט).
&nbsp
&nbsp
&nbsp

קליטו

New member
תנסי באירגון ערכים

הם יתנו לך מדריכה צמודה, ורבנית, וכל מה שתצטרכי בתחום היהדות.
הגיוני מה שאת מרגישה, אם בבת אחת קבלת כל כך הרבה הוראות מבלבלות מגבילות ומדכאות..
יתכן שיש כאן משהו ריגשי עמוק יותר, מכל מקום את בכיון הנכון.
וגם, שתדעי שזה מאוד פשוט, ויש גם ים של מוצרים ללא תולעים,
וככה זה, כל התחלות קשות.
בהצלחה !

למעלה