משכנתא על דירה שאינה על שמי, ביטוח חיים והערת אזהרה

אני בן 60 ומתכוון לקנות דירה שתירשם על שם הבן שלי.
יש לי בנוסף משכנתה נוספת (בבנק מזרחי) על דירה אחרת (להשקעה) שנותרו לי עוד 14 שנים לסילוק המשכנתה.
יש לי כסף לרכוש את הדירה החדשה (בתוכניות חסכון), אך החלטתי לממן את רכישת הדירה באמצעות משכון, כדי להשאיר לי כסף נזיל שבינתיים מושקע ומניב תשואה גבוהה יותר מהריבית על המשכנתה.
אני רוצה לקחת משכנתה נוספת גם על הדירה הזאת שבכוונתי לרכוש, למשך של 14 שנים.
הרציונל - החזר חודשי בגובה של השכירות החודשית (כ- 4,000 ש"ח) ל- 14 שנים הקרובות, סך של כ- 600,000 ש"ח משכנתה על דירה שעלותה 1.7 מיליון.

שאלותיי:
א. הדירה תירשם על שם הבן שלי, האם תהיה לי בעיה לקחת משכנתה על הדירה? (בריביות של רכישת דירה ולא בריבית של הלוואה עם משכון נכס).

ב. יעשו לי בעיות לקחת בגיל 60 משכנתה חדשה לעוד 14 שנים?

ג. בדירה להשקעה הקודמת ויתרו לי על ביטוח החיים, בגלל ערך הדירה בה אני מתגורר (שאינה משועבדת). האם יש סיכוי שיוותרו לי, או שאצטרך לעשות ביטוח חיים (בטח בעלות לא נמוכה, בשל גילי ומשך תקופת המשכנתה).

ד. אני רוצה לרשום הערת אזהרה על שמי על הדירה החדשה שאקנה (שכאמור - תירשם ותהיה של הבן שלי), כך שלא יוכלו למכור אותה בלי הסכמתי. הבנק יכול לסרב לדבר כזה?

תודה רבה!

82little

Active member
בתשובה לשאלותיך. אבל רק לומר את המובן מאליו שתשובותיי אינן חד משמעיות ובמקרים כאלה וודאי שכדאי להתייעץ עם עורך דין כדי לעשות נכון את המהלכים השונים.

א. הדירה תירשם על שם הבן שלי, האם תהיה לי בעיה לקחת משכנתה על הדירה? (בריביות של רכישת דירה ולא בריבית של הלוואה עם משכון נכס).
תשובה: הבן יצטרך להיות רוכש הדירה, כולל הצגת תלוש משכורת והכנסות, ביטוח חיים, לווה ראשי של המשכנתא ואתה כלווה משני או כערב. המשכנתא תהיה לפי ריביות של קניית נכס ולא כמשכנתא לכל מטרה.

ב. יעשו לי בעיות לקחת בגיל 60 משכנתה חדשה לעוד 14 שנים?
תשובה: לא. אפשר גם עד 20 שנה... כדאי לבדוק מראש עלות ביטוח החיים למשכנתא עקב הגיל. אבל בהשוואה מתאימה בין כמה חברות מניח שתוכל למצוא ביטוח מתאים.

ג. בדירה להשקעה הקודמת ויתרו לי על ביטוח החיים, בגלל ערך הדירה בה אני מתגורר (שאינה משועבדת). האם יש סיכוי שיוותרו לי, או שאצטרך לעשות ביטוח חיים (בטח בעלות לא נמוכה, בשל גילי ומשך תקופת המשכנתה).

תשובה: אפשר לבקש פטור לביטוח חיים מסיבות שונות, כולל הערךשל הדירה, או סיבות רפואיות. כדאי שתבדוק אם בכל זאת גם לטובת המשפחה והסיטואציה כן כדאי לבטח את עצמך למרות העלויות היותר גבוהות.

ד. אני רוצה לרשום הערת אזהרה על שמי על הדירה החדשה שאקנה (שכאמור - תירשם ותהיה של הבן שלי), כך שלא יוכלו למכור אותה בלי הסכמתי. הבנק יכול לסרב לדבר כזה?

תשובה: לא. הבנק לאמור להתנגד לכך. אבל כדאי לברר עם עורך דין את כל האפשרויות. אפשר שניתן להסתפק למשל בהסכם הבן וקבלת ייפוי כוח מתאים והתניות שונות מבחינה כספית.

בהצלחה.

למעלה