ניסיון או ידיעה...

conatus

New member
ניסיון או ידיעה...

מה לדעתכם חשוב יותר הניסיון או הידיעה ?

אני חושבת שהנסיון.

בע"ה הידיעה הרי תלויה בספק <אולי זה נכון ואולי זה לא נכון..> שהרי הידיעה איננה מגיעה מעצמינו אלא ממקור חיצוני. לעומת הנסיון שאי אפשר להכחישו <ועל זה אין לי כוח להתפלסף> הדוג' שעולה לי עכשיו לראש היא ילד קטן שעומד ליד תנור ואומרים לו "זהירות חם!" והוא בכל זאת נוגע... ורק מהנסיון, לעניות דעתי, הוא לומד לפעם הבאה שני דברים האחד - לא לגעת בתנור כי הוא חם... והשני- כשאומרים לו שמשהו חם, כנראה כדאי לו להאמין לידיעה ובעצם את כל הידיעות אנו צוברים מנסיונות כושלים <"טעות לעולם חוזרת" "אחרי הירידות באות העליות" וכו וכו> גם להאמין לידיעה, מגיע מנסיון שנוסח תחושה שכדאי להאמין הפעם.. יצא קצת לא ברור, חפיף, עברה השעה שלי, אני עייפה' לילה'

Alcharzor

New member
ידע חשוב יותר מכמה סיבות:

1.עדיף ללמוד על טעויות של אחרים.
2.נסיון לא תמיד מראה את הדברים באור הנכון(לפעמים רואים דווקא את היוצא מן הכלל). 3.נסיון רע 1 בתחום מסוים לפעמים מונע מלהמשיך באותו תחום.

moriabar

New member
אם יש לך את הניסיון אז יש לך את היד

אם יש לי את הניסיון אז מן הסתם יש לי את הידיעה, כי אחרת לא היה לי את הניסיון...

Lu Tze

New member
לא נכון.

מניסון אתה רואה את השמש עולה כל בוקר במזרח, עושה את דרכה למערב ובסוף היום, שוקעת שם. מה אתה מסיק מזה? שהשמש סובבת את כדור הארץ. הבעיה היא שהידע שלך נוגד את העובדה הזאת.

conatus

New member
ובכן ידידיי...

אם נביט בשמש ביום שהיא בשיאה נחשוב שהיא רחוקה מאיתנו מרחק של עשרות מטרים בלבד ( כאילו אנחנו יכולים ממש לגעת בה )... השכל בעזרת האסטרונומיה ( לאחר ביצוע מדידות ) יכול לבצע תיקון ו'לומר' לנו שהשמש למרות שבחווייתנו נדמית קרובה מאוד הרי שהיא רחוקה מאיתנו במרחק רב הרבה יותר... לדעתי הדוגמה הזו ממחישה את עליונות הידיעה מהחווייה...הידיעה יכולה לגרום לנו לראות את המציאות באור נכון הרבה יותר... אבל ראוי לציין שמדובר על ידיעה שעוברת את ביקורת התבונה...

Lu Tze

New member
זה מה שאמרתי,

החוויה מובילה לפעמים לידיעה מוטעית.

למעלה