סבורתני כי אין מתאים יותר לפורום מיסטיקה מאשר

סבורתני כי אין מתאים יותר לפורום מיסטיקה מאשר

ליבון סוגיית ההבדלים בין "רוח", לבין "נפש", לבין "נשמה"

הנושא עלה באשכול שכן, אך הוגדר כסטיה מן הנושא, והוצע לדון בכך באשכול נפרד

הנה ארבעה יצורים חיים:
Prokaryote - יצור חד-תאי, נטול גרעין, בו כל ה"אברים" מצויים ביחד בתוך התא, בלא ממברנות עוטפות, פרט לממברנת מעטפת התא עצמו. גדלו - אלפית מילימטר עד אלפיות אחדות בודדות של מילימטר.
Canis lupus familiaris - כלב בית, יונק בעל חוליות (למשל, הכלבה אשר נערה בטירוף הצילה והשיבה לבעליה)
גוי - יונק בעל חוליות, homo sapiens
יהודי - יונק בעל חוליות, homo sapiens, בן האמונה היהודית

למי מהם יש רוח, למי נפש, ולמי - נשמה?

משום מה יש בי תחושה עמומה כי איש לא יגיב.

מי שמשנתו סדורה, ברורה ונהירה לו - לא יתקשה להסביר משמעות מונחי הז'ארגון של התחום המענין אותו, בהם הוא עושה שימוש, ולהגן על עמדותיו בטיעונים מנומקים, בויכוח

מי שמשנתו אינה סדורה, מי שרק יודע להעתיק ולהדביק תיקשורים, הרצאות "מאסטרים", ולמד כיצד "משלבים" בכתיבה מונחי ז'ארגון באופן הנחזה לקורא כאילו הוא יודע על מה הוא כותב, אך משמעות המונחים מעורפלת ועמומה עבורו - ירתע מדיון כמו זה שפתחתי

אז, ללא ספק, כל ארבעה היצורים שנקבתי בשמם הם צורות חיים, והם נבדלים במשהו, כל אחד מהם, מסך כל רכיביהם הכימיים, ומשהו זה הינו, אני מציע, החיוּת (vitality)

האם ה- vitality היא אחד מן השלושה, "רוח", "נפש", "נשמה"?

kagome10

New member
אני יכולה להגיד את דעתי

שלדעתי כל החלוקה הזו היא מטופשת.

בכל חלקיק של חומר <ואנרגיה? אני מניחה כן. כי אפשר להמיר אנרגיה לחומר וחומר לאנרגיה> יש מהות אלוהית, מהות זו היא הנשמה.

ואני יודעת שיש טענות שמחלקות לדומם, צומח, חי, מדבר, ויהודי.

ליהודי יש נשמה, לגוי יש נפש, ולצומח יש רוח. נתקלתי ברעיון הגזעני הזה איפשהו, ואם מישהו מאמין בו, כולי תקווה שהוא יאדים מבושה בטרם יאמרהו בפורופ זה

אינשטיין גילה לנו ב- 1905 (שנת הנפלאות -

Annus Mirabilis) את שקילות המאסה לאנרגיה (אחת מן הקביעות של היחסות המיוחדת), אולם לא ניתן סתם כך לקחת מאסה ולהמירה לאנרגיה. זה מתרחש רק בתהליכים מיוחדים, ותמיד - בפרץ אנרגיה מסובך לריסון. הגביע הקדוש של מדעני גרעין כעת הוא LENR, תהליך גרעיני בעצימות נמוכה.

מכל מקום, כדי לעשות סיפור קצר מסיפור ארוך - האנרגיה הזו אינה vitality, והטענה כי זו "נשמה" היא מביכה

אשר להבדל בין גוי לבין יהודי - לדעת הרמב"ם גוי מת אינו מטמא באהל, בעוד יהודי - מטמא. הסיבה - הגוי חסר נשמה (כך הבנתי, אולם אפשר שלא הבנתי נכון)...

kagome10

New member
אין קשר בין האנרגיה הפיזיקלית לנשמה

אלא רק חיפוש תאימות. אני מאמינה בפיזיקה, וגן בחוק שימור החומר והאנרגיה <אנייודעת שקשה להמיר חומר לאנרגיה. זה לא עקרוני. מה שעקרוני הוא שאפשר לקחת המון אנרגיה ואפס חומר ולהפוך את זה לקצת או אפס אנרגיה וקצת חומר. >. אני גם מאמינה שנשמת היקום נמצאת בכל. מה זה הכל? שאלה טובה. אם יש בחומר אז יש גם באנרגיה, כי אם לא תיווצר בעיה - מה קורה אם חומר מומר לאנרגיה? הנשמה מתנדפת? לא הגיוני. נשמה לא נעלמת, רק משתנה. חוק שיור הנשמה :)

חני 852

New member
לכולם יש נשמה

לכולם יש נשמה חי צומח אדם כולם קשורים ליש לאלוהות ..
גם כן לאבן יש נשמה לאבן יש מבנה מולקולרי והמולקולות נמצאות בתנועה
אף בתנועה מהירה .לכולם יש נשמה גם לאבנים שניראות כחסרות נשמה כחסרות חיים ..
אמא אדמה אף היא אורגניזים חי נושם ומתחדש בעצם כולם קשורים ליש
לכל דבר יש נשמה, אולי היא אינה 'שלמה', ייתכן שהיא חלק מישות גדולה יותר, כמו
כלבים הלחתולים יש נשמות
. אולם, נשמות שכאלה אינן קשורות באופן קרמתי לכדור הארץ.
הן בוחרות לעבוד שעורים בהרמוניה,
ולעתים קרובות חוזרות שוב ושוב לחלוק את חייהן עם אותם בני אדם,
אולם, הן אינן יוצרות חוב קרמתי או שיעורים ...

חני 852

New member
אופסס

(נשמות) החתולים הכלבים בוחרות לעבוד בהרמוניה ללא שיעורים ..

>גם כן לאבן יש נשמה. לאבן יש מבנה מולקולרי

והמולקולות נמצאות בתנועה אף בתנועה מהירה<
???
חידשת לי חידוש גדול!
עד כה סברתי כי במוצק - המולקולות קבועות במקומן, להבדיל ממצב צבירה נוזלי או גאזי, בו הן חופשיות לנוע אנה ואנה

שלא לדבר על יחוס נשמה לאבן...

גל סופר

New member
העובדות

תקראי את מה שלאה כתבה לך. יש שם עובדת חיים, ואם אתה כבר עושה שימוש במונח כמו 'מולקולה', רצוי שתכירי את העניין קצת יותר.

חני 852

New member
יודעת גם יודעת

kagome10

New member
האומנם שכחתי את שיעורי הפיזיקה?

אני בטוחה שלמדנו שלכל דבר של אנמצא בטמפרטורה של האפס המוחלט <עליו עדיין לא הצלחנו להגיע מעולם, רק להתקרב עליו> נמצא בתנועה. או ששכחתי משהו?

גל סופר

New member
לא שכחת

גם מולק' חומר מוצק נמצאות בתנועה, אבל מעטה מאוד, וקצת קשה לדבר על 'תנועה' במונחים של חומר מוצק (היינו, אם עושים חלוקה דיכוטומית של תנועה וחוסר תנועה, החומר המוצק נושא את תווית החוסר-תנועה).

העולם דינאמי.

חני 852

New member
לא שכחת מאומה

הרים נמצאים בתנועה מתמדת התפרציות געש רעידות אדמה הלוחות הטקטונים נמצאים בתנועה
כדור הארץ נמצא בתנועה מתמדת חי זורם ובועט ..( וגם האבנים בשלב מאוחר עוברים אבולוציה )

לא. מוליכים בטמפרטורת האפס המוחלט הם

superconductors, מכיוון שהתנגדותם לזרם חשמלי היא אפס.
אלא שזרם חשמלי אינו תנועת מולקולות, אלא תנועת אלקטרונים חפשיים.
מולקולות במוצק - נותרות במקומן

התנועה עליה את מדברת היא אולי quantum vacuum fluctuations, אולם קשורה לתיאוריות המנסות להסביר "התהוות זמנית" של חלקיקים אנרגטיים בחלל ריק...

אני מניחה שחיכית לתגובה שלי כאן?

מרשה לעצמי להיות קצת יהירה בהתחשב בזה ששאלת אותי את זה במקום אחר.
בכל מקרה אני מאמינה שלכולם יש נשמה. מבחינתי המילה נשמה-תודעה-נפש-רוח הן מילים נרדפות לאותה המשמעות. המשמעות הזאת היא המהות שלנו. (אל תשאלי אותי מה זה בדיוק כי אין לי מושג.) לא יודעת אם זה אומר שיש בנו משהו מעבר.. או רוחני.. אבל מבחינתי נשמה זה אהבה שבנו. האנושיות שיש גם בבעלי חיים. בעצם אנחנו זה הנשמה מבחינתי.
לכולם יש נשמה. יצור חד תאי, נטול גרעין.
יש מחקרים שמראים שגם יוגורט מרגיש. אז גם חיידקים.
לכן היה לי נורא קשה לענות על זה בדיון ההוא, מבחינתי זה אותו הדבר. ונמצא אצל כולנו. אם ננסה להגדיר את זה מבחינה חומרנית אז הנפש זה הדבר הזה במוח שעושה אותך את ולא אני. ז"א מה שעושה אותך שונה ממני וגורם לך לחשוב כמו שאת חושבת לפעול כמו שאת פועלת ולהרגיש מה שאת מרגישה (אני מקווה שעניתי למה שרצית באופן ברור)

למעלה