סבתא צריכה אשפוז סיעודי

lulu79

New member
סבתא צריכה אשפוז סיעודי

שלום, בחודשים באחרונים התדרדר מצבה הרפואי והמנטלי של סבתא שלי. פנינו למשרד הבריאות לקבלת "קוד" אשפוז בשבילה והם הפנו אותנו לקופת החולים שלה. קופת החולים הציעה לנו אופציה של שני בתי חולים סיעודיים ששניהם רחוקים מאיתנו וגם לא נראים משהו. אני מעוניינת לעזור לסבתא שלי אך יש המון ניירת והעובדת הסוציאלית אמרה לנו להקשיב לקופת חולים. מה אפשר לעשות? חשוב לציין שאין לנו כסף לשלוח אותה לבית אבות פרטי אך ממש נשבר לנו הלב להשאיר אותה איפה שהם רוצים מה גם שהם לוקחים חלק מהקצבה ואם לוקחים לה מהקצבה לפי דעתי היא צריכה לקבל יותר אופציות. אשמח לכל עצה תודה מראש

קוד משרד הבריאות מול קופת חולים

אנסה לעשות קצת סדר במונחים, אולי הדבר יעזור לכם: קוד של משרד הבריאות ניתן בשני מצבים: במצב של חולה סיעודי (כלומר מרותק למיטה למשל או זקוק לעזרה רבה בכל תפקודי היום יום), או במצב של חולה תשוש נפש (כלומר אינו מתמצא בזמן ובמקום, גם אם פיזית מתפקד). ישנו מצב נוסף אשר נקרא "סיעודי רפואי" או " סיעודי מורכב". מדובר באנשים אשר בנוסף למצב הסיעודי הם גם זקוקים לטיפול רפואי צמוד והשגחה רפואית, מעבר לקיימת בבית אבות סיעודי רגיל. המצבים ה"קלאסיים" של חולה סיעודי מורכב יכולים להיות - חולה שזקוק לחמצן 24 שעות ביממה, חולה הסובל מפצעי לחץ בדרגה גבוהה, חולה גיאליזה, חולה בזמן טיפולים כימותרפיים, חולה הזקוק לטיפול דרך הוריד לתקופה מאוד ממושכת, חולה אונקולוגי בשלב סופני. ישנם גם מצבים בהם אין אף אחד מאלו, אבל המצב הרפואי הכללי דורש מעבר לסיעודי רפואי, והדבר נשקל ע"י קופ"ח. במקרה והאדם הוגדר בחולה סיעודי רפואי, אחריות המעבר למסגרת היא של קופ"ח (ולא של משרד הבריאות). לקופה יש מספר מצומצם של מסגרות שמוצעים לחולים כאלה. מדובר במקומות אשר דומים מעט לבית חולים, ומירב השירותים הרפואיים יכולים להנתן שם.כמובן שהמשפחה רשאית ללכת לראות את המקומות ולבחור מתוכם מה הכי מתאים לחולה ולהם. מבחינת עלויות והשתתפויות בתשלום: קוד סיעודי של משרד הבריאות ניתן לאחר בדיקה מעמיקה של המצב הכלכלי של החולה, בן/בת זוגו וילדיו. במידה ונמצא כי הם אינם מסוגלים לעמוד בעלויות תנתן עזרה. בכל מצב, נלקחים 80% מהכנסות החולה והשאר נשאר ברשותו. קופת חולים אינה בודקת מצב כלכלי, ודורשת באופן גורף מכל חולה סיעודי מורכב סכום של 95 שקלים ליום עבור האשפוז במוסדות הסיעודיים רפואיים (למעט חריגות מסויימות לפי סוג הקופה למשל אצל חולים סופניים). מקווה שההסבר ברור, אשמח לענות על שאלות נוספות בעניין. בברכה, אלינור, עו"ס

ענתי44

New member
שלום לנכדה

אני ממליצה לך לחזור למשרד הבריאות ולפתוח תיק לקבלת קוד. במקביל, חפשו בית אבות, אשר נמצא באישור משרד הבריאות אשר מתאים לצרכי סבתא וגם לשלכם, המשפחה. אני חברה בפורום אחר בתפוז למשפחות חולי אלצהיימר, ואצלנו יש קישור למשרדים המתמחים בהתאמת בתי אבות לקשישים על פי הצרכים והיכולת. הוא לא גובה כסף מהמשפחה והעובדים שם מתמצאים בכל הקומבינות האפשריות. בהצלחה והרבה בריאות לסבתא.

למעלה