סוף עונת החצבים

סוף עונת החצבים

מצורפת תמונה שצילמתי השבוע בשמורת נחל פולג. נותרו חצבים בודדים שעדיין פורחים.

ובהזדמנות זו - מסלולי פריחה

מצורף צילום אויר של האיזור. ריבוע לבן מסמן מיקום חניה.
מסלול אדום - לכיוון מיקום החצבים (חודש מומלץ - ספטמבר).
מסלול תכלת - לכיוון הרקפות (באביב. רצוי מאמצע פבר' - פריחת האירוסים). לאורך כל המסלול הכחול, בקטע שממערב לכביש החוף, ישנם כמובן פרחי האירוס, הפרג, הכלנית, התורמוס ועוד ועוד.

הרגע ירד היורה... וכבר סוף עונת החצבים?

אפילו עוד לא הגיעו הגויאבות...

יופי של צילום! עזרת לו עם פלש, או שזה הכל תאורה טבעית? בטח אני לא היחיד פה שהיה רוצה לדעת איך עושים את זה...

ותודה על המפה. לגזור ולשמור.

ללא פלש. רק תאורה טבעית.

השיטה: צילום ב"תאורה אחורית". כלומר: השמש נמוכה ונמצאת מול הצלם כך שהיא מאירה את האובייקט מאחור (צריך לשים לב שהשמש לא תיכנס לתמונה ולא תסנוור).
הכי טוב (כמו בתמונה הנ"ל של החצבים) כאשר הרקע כהה ואז ניתן להבליט עוד יותר את האובייקט המצולם. כל השאר - קומפוזיציה (למשל, שהפרחים שנפתחו אצל החצב הגבוה יהיו עדיין על רקע כהה בעוד שהפרחים שטרם נפתחו יהיו על רקע המים והשמים, דבר שידגיש את גובהו של החצב, וכו').
כיוון שאת הליכותי הספורטיביות אני תמיד עושה בשעה שלפני השקיעה, יש לי הזדמנויות רבות לצלם בתאורה אחורית.
בהזדמנות זו, מצרף תמונה נוספת שצילמתי בתאורה אחורית (התפרסמה מאוד בעבודות מדעיות בגלל שלגמרי במקרה תפסתי מדוזה חריגה ביותר. אני בסך הכל צילמתי בזכות היופי...).

המורה, אני רק שאלה

ענין התאורה האחורית אפשרי רק כשמדובר באובייקט שקוף למחצה כמו פרחים או מדוזה (יפהפיה!), נכון? עם אובייקטים מלאים, כמו אנשים למשל, קיבלתי צלליות. או שגם לזה יש פתרון חוץ מפלש?

צילום בתאורה אחורית רצויה כאשר התוצאה המתקבלת

תהיה מיוחדת.
לעיתים כדאי גם במקרה של אנשים או אובייקטים אחרים. הרוב אמנם תהיה צללית אך לעיתים השיער למשל (לא אצלך ולא אצלי, לצערינו) יכול לקבל מראה מיוחד.
לעיתים, להשלמה, כדאי גם להפעיל מבזק.
הנה דוגמא ישנה (מתקופת הפילם) שצולמה ללא מבזק (והפנים ברורים כנראה בזכות משהו מאחורי שהחזיר את אור השמש).

משהו מאחורי שהחזיר את אור השמש?

אצלי זה בד''כ משהו מעלי - אותה קרחת שלי שהזכרת...
ולדעתי הן לא גורעות שום דבר מאף אחד מאיתנו, ואפילו להיפך.

ZoHaRoT

New member
איזה כיף, לומדים הברה בפורום הזה:]

תמונות מקסימות ומידע שימושי בהחלט! תודה לך:)

תודה ועוד...

ואם כבר לומדים...הנה עוד משהו שלא כולם מכירים.
אני מניח ששמת לב לאיכות צילום האויר המופיע בתמונה שהעליתי בקטע של ה"ובהזדמנות זו - מסלולי פריחה".
ובכן, מי שצריך צילומי אויר איכותיים יותר מאלו המתקבלים ב"גוגל", כל שעליו לעשות הוא להיכנס לאתר של בזק:
http://www.b144.co.il/default.aspx?_private=0
לבחור את הלשונית "חיפוש מפות", לרשום שם של מקום (או כתובת מדוייקת). מתקבלת מפה.
כעת, בצד שמאל למעלה (של המפה) יש אפשרות לבחור בין "תצלום" לבין "משולב".
הצילום מתבסס על צילומי חברת "אופק צילומי אויר" הנתנייתית (היה לי הכבוד לטוס ולצלם שם מספר שנים). מעודכן יותר ובעל רזולוציה גבוהה יותר מצילומי הלוויין של "גוגל".

וכדי להדגים את המדובר (אין כמו מראה עיניים)

מצורפת השוואה בין שתי האפשרויות בהגדלה המירבית.
בעליונה, של "גוגל", עדיין קיימת חוות הסוסים ז"ל, של אלפרון ז"ל, שפונתה/נהרסה לפני למעלה משלוש שנים. על הבדלי האיכות אין צורך להרחיב (לא עיבדתי את שתי התמונות. כך הן נראות על גבי המסך).
החיצים מציגים את מיקום החצבים.

למעלה