סיימתי לראות ליילה וג'מיל ונראה שכל הטענות שישראל מוצגת בה כשטן

evglev1

Well-known member
מנהל
או המסר שאלה הביאה של אחת התסריטאיות של תמיכה בפלסטינים הוא או שהיה רק בגרסה הברזילאית או שלא היה כלל בסדרה. אין בה שום מסר אנטי ישראלי, יש מסר פאציפיסטי שמעבירים גם נגד הדמות אוהבת המחאות של סיבלי וגם דרך המסרים של ליילה שלאחר שחייל צה"ל בסדרה נהרג בתאונה מביעה חזון שלא יהיו כלי נשק ומלחמות או גם בסוף הסדרה ליילה מחמיאה לברזיל שמדינה מהגרים שקלטה פליטים מכל העולם ובדרך גם חושפת את המוצא של הדמויות ומבקשת שבעולם לא יהיו גבולות סגורים, גז מדמיע, משפחות קרועות וגם מביע רצון שכולם יוכלו לחיות יחד כשהיא מזכירה גם את הפלסטינים וגם את היהודים.

נכון שבמסר הפאציפיסטי לא מבדילים בין מערכות ישראל לבין מלחמת האזרחים בסוריה והכול בעיני התסריטאים מלחמות מיותרות, וגם לעיתים רחוקות, 2-3 בסדרה מביעים את המשאלה של מאמדי לחזור למולדתו ולראות את הבית שהוא שומר את המפתח שלי שגם נכדיו הליברלים עלי ומונא מביעים חזון שהמלחמה תיגמר, ואולי יש בכך תמיכה מרומזת בטענה של הפלסטינים שעם סיום המלחמה הפליטים צריכים לחזור ולפיכך שלום צריך לכלול זכות שיבה, אבל זה בקטן, אפילו בקטן מההערה של פליקס בשובל של שקרים שכשהוא דיבר עם בן דודו פרסיו על פיצוצי אוטובוסים הוא אמר שאני מבין שאתם במלחמה ולכל אחד יש את האמת שלו.

אחרי שאלה הביאה את המסר של התסריטאית כל הזמן ציפיתי למסרים שליליים, גם כשגיליתי שחייל צה"ל ייהרג, ציפיתי שזה יהיה בפעולה מלחמתית עם הערבים, אבל זה קרה בתאונת אימון שגם זה היה אופסקרין שלא הראו כמו גם כשהחייל דיבר מישראל הראו רק אותו וכנראה לא היו צילומים בישראל. וחששתי שהסבא הפטריוט שלו שמסתבר שכמו שמאמדי היה פלסטיני ששומר את המפתחות לביתו, למרות שאפילו ילדותו הייתה בברזיל, כך גם המשפחות היהודיות היו צאצאים של ניצולי שואה. אז בוריס התגאה בכך שנכדו למרות שנולד וגדל בברזיל התנדב לשרת בצה"ל, אז חששתי שלאחר שנכדו נהרג הוא יביע מסרים אנטי ישראליים ואנטי צה"ל, אז גם זה לא קרה והוא חשב שנכדו מת למען המולדת עד הסוף, וגם ביתו של בוריס ואימו של דווי שלא הבינה מה יש לבנה לחפש בישראל הרחוקה הצטערה שלא עצרה את בנה, אבל לא הביעה שום מסר אנטי ישראלי חוץ מזה שישראל אינה מולדתם של יהודים ברזילאים, שזה גם המסר של הברזילאיות שהדור הצעיר גם עלי, גם מונא, גם שרה וגם אווה לא מרגישים שום זיקה לישראל או לפלסטין אלא מרגישים ברזילאים והמוצא שלהם לא חשוב להם בניגוד לבוריס, אסתר ומאמדי, וגם דווי שהוא חריג בנוף של הצעירים ממשפחות יהודיות וערביות שמרגישים זיקה למולדת הרחוקה.

מאמדי חלה באלצהיימר והיה נחמד לראות איך בוריס עוזר לו אחרי המריבות ביניהם בתחילת הסדרה, בוריס עצמו הציע לו לצלם סרטון לנינים שיכירו את סבא רבא שלהם למקרה שימות או לא יהיה צלול כשהם יוולדו והוא סיפר על ילדותו וחששתי שילדותו תהיה הנאכבה, אבל הוא דיבר על ילדות בכפר בברזיל. בכל זאת שמחתי הייתה מוקדמת מדי כי הוא מצא גם את המפתח לבית הישן שלו וביקש משרה היהודיה לקחת את הנינים לבית אם הוא עדיין קיים ושום נכנס המסר בקטן כשעלי אמר שכשהמלחמה תיגמר ניקח את הילדים שלנו לשם. וגם בוריס עצמו הציע למאמדי לצלם על ביתו הישן והוא סיפר על עצי תמר ואז הזכיר את הפלישה שאילצה את משפחתו לברוח ואז גם נזכר שבוריס למעשה יהודי ושאל מדוע הוא מספר לו כי הרי הוא בכלל מרגל יהודי, אבל זה גם הוצג כקטע של אלצהיימר שהוא בדיוק עשה במכנסיים והאשים את בוריס שעשה צרכים במכנסיים שלו.

גם הכניסו את הקטע של חד מיניות ששתי דמויות שכל הסדרה לא היה רמז שהן לסביות וגם כשהפכו לחברות היה נראה שמה שמחבר בינם זו השאפתנות קמילה וולריה בסוף הפכו לזוג למרות ששלושת רבע מהסדרה שתיהן היו עם גברים וגם בסוף הייתה חתונה לסבית שגם נהרסה כי המרשעת דלילה באה לנקום את רצח אביה, שהסתבר שאת עזיז הרגה קמילה מתוך הגנה עצמית כדי שלא ירצח את אימה, אז בית המשפט הכיר בכך שהייתה הגנה עצמית, אבל לא דלילה הבת של השיח, אז היא ירתה בגבה של קמילה, שאני זוכר שבארגנטינאיות הישנות כמו יאגו ופדרה קורחה אלה שקיבלו כדור בגב הצליחו רק להיפרד מהדמויות והיה נראה בפרק האחרון שכולם בוכים על קמילה, שחששתי שאחרי ששינו כל כך את הדמות של קמילה שבהתחלה הייתה מעצבנת שהיא התנצלה לפני ליילה על גישתה כלפיה כשבאה לברזיל, וגם באה להתוודות כדי שאימה לא תשב בכלא במקומה והסתבר בנוסף לכל שהיא נאנסה ולכן באה להזהיר את ליילה וג'מיל וכך נתקלה בשיח והשיא שהיא שכנעה את ולריה בת זוגתה להחזיר לנורברטו חצי מכספו שהיא גנבה, אבל הגנבה הייתה של הון לא מדווח ואי אפשר היה לעשות עם זה כלום, ומבחינתן הם נישאו בחוזה רכוש משותף אז חצי שייך לולריה. אז חששתי שאחרי כל זה ינהגו כמו עם אנה רוסה באם חורגת ויהרגו אותה, וגם חששתי שאולי לא מתו דמויות טובות בטלנובלה ולא יכלו לסיים בלי מוות של דמויות טובות ונזכרתי שדווי נהרג ושגם סוראיה אשתו הראשונה של עזיז שחשפה בפני ליילה שעזיז מרמה אותה כי אין להם כסף כי הוא גנב אותו מהם ושאחיה כבר מת ואין צורך בשום ניתוח והשיח רוצה לספר רק אחרי ליל הכלולות שיהיה מאוחר מדי נרצחה על ידי בעלה. אז ברוך השם קמילה ניצלה והייתה עם ולריה ופשוט ניסו ליצור מתח בפרק האחרון.

אז מי שנמנע מלצפות בסדרה בגלל המסר האנטי ישראלי שלה, אז אין בה מסר אנטי ישראלי, לפחות לא בגרסה הבינלאומית והסדרה מעולה ומאוד מומלצת, נהנתי מכל רגע. ואני יודע שהיא זמינה בוי או די של הוט, יס ופרטנר, לא יודע לכמה זמן, אבל נראה שמספיק כדי להשלים את כל 90 הפרקים. הכוח לאהוב ופתאום אבא יורדות באחד בפברואר אצל פרטנר, ואפשר להניח שליילה וג'מיל תישאר יותר זמן, אז יש גם זמן להשלים.

elall

Member
מנהל
אני שמחה בשבילך וכל מי שצפה ונהנה, אני שמחה בשבילך שמצאת בעיקר את החיובי, אבל אני בכל זאת לא הייתי רוצה לראות אותה ולא מסכימה עם מה ואיך מוצג שם. שוב, נכון שלא ראיתי אותה, אבל אני כן יודעת פלוס מינוס על מה מדובר ואיך טיפלו בזה בסדרה. אולי לא היו שם מסרים אנטי ישראלים ברורים, אבל בעיני, מה שמוצג שם הוא מעוות. גם על סמך התבטאויות של היוצרת היה ברור שהסכסוך שלנו לא יוצג בצורה כפי שאני וישראלים רבים רואים אותו.
אז זה הכל נחמד ויפה להעביר מסרים נגד המלחמה ובעד שלום, אבל יש מציאות והיא מורכבת. אנחנו יודעים בצד של מי היוצר ואת מי היא מחשיבה כרשע ואשם במלחמה הזאת, אבל מאוד התאמצה לא לקחת צד בטלנובלה עצמה. אז זה הוצג כאילו שני הצדדים אשמים באותה מידה והם רק צריכים ללמוד לכבד אחד את השני ולעשות שלום, כמה פשוט , לא? וככה מרגיש לי שאותנו הפכו ליותר אשמים ממה שאנחנו ואותם ליותר טובים ממה שהם, כי אני מניחה שאת טרוריסטים מהצד השני לא ממש הציגו וגם לא את הנטיה שלהם לרצוח חפים מפשע ועוד לעודד את זה. אנחנו לא בחרנו את המלחמות האלה, וכל אחת מהן זה מלחמת השרדות למען קיומינו.
וגם העניין של מותו של דווי, זה משהו שידעתי וגם זה לי אישית מפריע. כמו שאמרת, הוא מת דווקא בתאונת אימונים. ז"א מוות סתמי לגמרי, נטול גבורה. רק שרוב חיילינו לא מתים בתאונות כאלו. חלילה וחס היו מראים אותו נהרג בהתקלות בחוליית מחבלים, למה שיראה כגיבור שניסה אולי לעצור פיגוע והציל אזרחים תמימים? אבל ששש, למה להזכיר את הפיגועים ומחבלים? אז זה משרת יפה את המסר שמלחמה זה רע וצבא זה מיותר, חבר'ה צעירים מתים סתם, חבל על הבחור, מה הוא היה צריך לנסוע לישראל ולהשתתף בדבר המיותר הזה? רק שצה"ל לא משהו מיותר, אלא הכרחי. כמה שזה כואב לאבד את יקירינו, עדיין אחרי כל מה שעם יהודי עבר במהלך ההיסטוריה ובמיוחד במהלך השואה, אנחנו חייבים צבא כדי להגן על עצמינו, כי ברור שהעולם לא יגן עלינו כאשר מישהו ינסה לדכא או להשמיד אותנו בפעם המי יודע כמה.
וגם המסר על מהגרים ופליטים מאוד יפה, המציאות היא יותר מורכבת.

evglev1

Well-known member
מנהל
אני שמחה בשבילך וכל מי שצפה ונהנה, אני שמחה בשבילך שמצאת בעיקר את החיובי, אבל אני בכל זאת לא הייתי רוצה לראות אותה ולא מסכימה עם מה ואיך מוצג שם. שוב, נכון שלא ראיתי אותה, אבל אני כן יודעת פלוס מינוס על מה מדובר ואיך טיפלו בזה בסדרה. אולי לא היו שם מסרים אנטי ישראלים ברורים, אבל בעיני, מה שמוצג שם הוא מעוות. גם על סמך התבטאויות של היוצרת היה ברור שהסכסוך שלנו לא יוצג בצורה כפי שאני וישראלים רבים רואים אותו.
אז זה הכל נחמד ויפה להעביר מסרים נגד המלחמה ובעד שלום, אבל יש מציאות והיא מורכבת. אנחנו יודעים בצד של מי היוצר ואת מי היא מחשיבה כרשע ואשם במלחמה הזאת, אבל מאוד התאמצה לא לקחת צד בטלנובלה עצמה. אז זה הוצג כאילו שני הצדדים אשמים באותה מידה והם רק צריכים ללמוד לכבד אחד את השני ולעשות שלום, כמה פשוט , לא? וככה מרגיש לי שאותנו הפכו ליותר אשמים ממה שאנחנו ואותם ליותר טובים ממה שהם, כי אני מניחה שאת טרוריסטים מהצד השני לא ממש הציגו וגם לא את הנטיה שלהם לרצוח חפים מפשע ועוד לעודד את זה. אנחנו לא בחרנו את המלחמות האלה, וכל אחת מהן זה מלחמת השרדות למען קיומינו.
וגם העניין של מותו של דווי, זה משהו שידעתי וגם זה לי אישית מפריע. כמו שאמרת, הוא מת דווקא בתאונת אימונים. ז"א מוות סתמי לגמרי, נטול גבורה. רק שרוב חיילינו לא מתים בתאונות כאלו. חלילה וחס היו מראים אותו נהרג בהתקלות בחוליית מחבלים, למה שיראה כגיבור שניסה אולי לעצור פיגוע והציל אזרחים תמימים? אבל ששש, למה להזכיר את הפיגועים ומחבלים? אז זה משרת יפה את המסר שמלחמה זה רע וצבא זה מיותר, חבר'ה צעירים מתים סתם, חבל על הבחור, מה הוא היה צריך לנסוע לישראל ולהשתתף בדבר המיותר הזה? רק שצה"ל לא משהו מיותר, אלא הכרחי. כמה שזה כואב לאבד את יקירינו, עדיין אחרי כל מה שעם יהודי עבר במהלך ההיסטוריה ובמיוחד במהלך השואה, אנחנו חייבים צבא כדי להגן על עצמינו, כי ברור שהעולם לא יגן עלינו כאשר מישהו ינסה לדכא או להשמיד אותנו בפעם המי יודע כמה.
וגם המסר על מהגרים ופליטים מאוד יפה, המציאות היא יותר מורכבת.
גם לי הייתה הבעיה שהזלזול של קמילה בליילה ומשפחתה והריסת הדוכן של מסעד כשהסיתו נגדה שפליטים לוקחים עבודה לברזיאלים והחרמת הרופא פארוק משום שהוא מהגר מסוריה, איכשהו מבחינת יוצרי הסדרה הוא השתקפות של היחס שלי לסודנים ואריתראים שהגיעו לישראל ורצונם של התסריטאים שאנהג בהם כמו שהכומר זוראן נוקט במדיניות כלפי כל הפליטים ואראה אותם באותה צורה כמו את מארי ומרטן מקונגו בסדרה.

אבל עדיין המדיניות הייתה שלא לקחת צד, גם בסוריה לא הייתה האשמה ברורה נגד אסאד או נגד דעא"ש אלא רק הרס מיותר, מלחמה מיותרת, אבל מי שנלחמים הם כוחות עלומים שהסדרה לא מציגה אלא רק את הנזק שהם גורמים. לכן גם בישראל לא מתעסקים ולא מראים נגד מה צה"ל נלחם. אבל בקטע ההומוריסטי לועגים לבוריס ולמאמדי באותה המידה שלמרות שבנו את חייהם בברזיל חושבים על מולדתם שדרך עלי ושרה הם מראים כמה זה מגוכך בעיני התסריטאים. גם עצם הרעיון של חיזור בין כלבים מעלה על נס את הסכסוך הלאומי של הוא נגד ערבים והוא נגד יהודים.

וזה שאנחנו יותר אשמים ממה שאנחנו והם פחות אשמים ממה שהם זה מסר לגבי כל הסכסוכים. וגם לא נראה לי שטלנובלה יכולה להזדהות עם צד כלשהו חוץ מטלוויסה וטלמונדו בנוגע להגירת מקסיקנים לארה"ב שמבחינתם המהגרים הלא חוקיים הם מלאכים ומשטרת ההגירה האמריקאית היא שטן. וגם המסר לפתור הכול בדיפלומטיה מתעלם מכך שאחרי כל סיבוב מו"מ שמוביל למבוי סתום יש גל של טרור, כך שזה לא שהיריב שובר את הראש בקיר, כשהמו"מ תקוע, מתחילים לתקוף מזה התסריטאים הפאציפיסטים מתעלמים. וגם בכל זאת פטריוטיזם ברזילאי של מה לפליט פלסטיני שגדל בברזיל עם המפתח של ביתו הישן וההרוס ומה לניצול שואה שבנה את חייו בברזיל לשלוח את נכדו לשרת בישראל, קלטו אתכם יפה אז תשכחו מאיפה באתם ותמחקו את הזהות הישנה שלכם.

tamiy3

New member
וגם המסר על מהגרים ופליטים מאוד יפה, המציאות היא יותר מורכב
עובדה אחת אני חייבת לציין, בשנים האחרונות יותר חיילים מתים מתאונות (בעיקר תאונות דרכים), מחלות (כמו סרטן) והתאבדויות, שאר המיתות של החיילים הן בתאונות מבצעיות ויש חלק שמתים בפעילות מבצעית אבל זה בעיקר שיש לחימה כמו בעזה או לבנון, לכן דווקא מאד הגיוני שדווי ימות בתאונה מבצעית.
בסדרה אכן הזכירו את הפלסטינים ומאמדי חזר ושב על רצונו לחזור לביתו כמו שמציינים הפליטים הפלסטינים שעדיין מחזיקים מפתח, מצד שני, דווקא הנכדים שלו, עלי ומונא השתקעו בברזיל ולא חושבים על לחזור לפלסטין, אז זה משהו שדווקא משמח אותי ואולי דווקא משהו טוב על היוצרת.
מצד שני, היה את אבנר, אני פשוט לא מבינה למה הברזילאים חייבים לתת לסדרות איזה פן קומי, ב"גן עדן אחר" אלו היו הפסיכיאטר והמשפחה ההזוייה שלו, אולי קצת המפקח, וב"ליילה וג'מיל" זה היה החלק ההזוי בין עלי ושרה והמשפחות שלהם בהתחלה וגם לטיפה ועומאר, אחרי שעלי ושרה התחתנו המצב התמתן ופחות חשבתי על העניין יהדות/פלסטינים חוץ מהקטעים עם אבנר, למה הגחיכו אותו לרמה אבסורדית? רק על זה אני כועסת בסדרה.

evglev1

Well-known member
מנהל
עובדה אחת אני חייבת לציין, בשנים האחרונות יותר חיילים מתים מתאונות (בעיקר תאונות דרכים), מחלות (כמו סרטן) והתאבדויות, שאר המיתות של החיילים הן בתאונות מבצעיות ויש חלק שמתים בפעילות מבצעית אבל זה בעיקר שיש לחימה כמו בעזה או לבנון, לכן דווקא מאד הגיוני שדווי ימות בתאונה מבצעית.
בסדרה אכן הזכירו את הפלסטינים ומאמדי חזר ושב על רצונו לחזור לביתו כמו שמציינים הפליטים הפלסטינים שעדיין מחזיקים מפתח, מצד שני, דווקא הנכדים שלו, עלי ומונא השתקעו בברזיל ולא חושבים על לחזור לפלסטין, אז זה משהו שדווקא משמח אותי ואולי דווקא משהו טוב על היוצרת.
מצד שני, היה את אבנר, אני פשוט לא מבינה למה הברזילאים חייבים לתת לסדרות איזה פן קומי, ב"גן עדן אחר" אלו היו הפסיכיאטר והמשפחה ההזוייה שלו, אולי קצת המפקח, וב"ליילה וג'מיל" זה היה החלק ההזוי בין עלי ושרה והמשפחות שלהם בהתחלה וגם לטיפה ועומאר, אחרי שעלי ושרה התחתנו המצב התמתן ופחות חשבתי על העניין יהדות/פלסטינים חוץ מהקטעים עם אבנר, למה הגחיכו אותו לרמה אבסורדית? רק על זה אני כועסת בסדרה.
גם לא אהבתי את ההגכחה של אבנר שבהתחלה הציגו אותו כחבר של ברונו ורק חשפו שהוא צלם גרוע, אבל שהוא יהיה בסוף לא מוכשר בכלום. את הקומיות של בוריס ומאמדי הבנתי, הם רוצים להציג את זה בהומור וגם לגחך את יהודי ברזיל שרואים בישראל את מולדתם ואת הפלסטינים בברזיל שחולמים לחזור, אבל גם לטיפה ועומר היו קומיים שהם בכלל עם שורשים ערביים וגרמניים. אבל גם אהבתי שדווקא הפלסטיני שרוצה לחזור הוצג בצורה מגוכחת בתור מי שחבר מהקרקס עושה עליו עוקץ ומוכר לו חתול בשק של ארוסה מהמולדת כשמדובר בשלושה נוכלים שעובדים עליו וגם לפני כן כשנחשפת הבריונות של עומר ההפחדה שמאמדי עשה חוזה עם רוצח סדרתי וגם עם האלצהיימר שזה יותר רציני, אבל הקטעים שהוא מטייל עם הרצועה בלי הכלב ומחפש את הכלב שלא הוציא והלך לאיבוד ושהוא נרדם על הספסל ללא בגדים כשהוא חושב שהוא בביתו. לבוריס לעומת זאת עשו סכרת, אז למרות הגיל הוא היה צלול כל הסדרה. אבל אבנר זה שהוא מאבד כל עבודה ומפשל בכל עבודה באמת הגזימו, ונראה שהתפקיד היחיד שלו היה מכשול בין שרה לעלי כשהוא כמעט התחתן עם שרה כשאיבדה את הזיכרון וניסיון החטיפה המצחיק ובסוף להראות את טקס הגיור של לטיפה, אבל חוץ מצלע שלישית בין עלי לשרה ויהודי שבשבילו ערבייה תתגייר לא מצאו בו שימוש אז גיכחו אותו מעבר למה שסביר. מצד שני גם לטיפה ועומר היו דמויות מצחיקות רק שרה, אווה, עלי ומונא הוצגו בצורה רצינית, כי גם אסתר הייתה די מגוכחת.

ולגבי דווי הפריע לי דווקא המעבר של שלוש שנים שלקחו את דווי שבא להתנדב מברזיל ועוד צריך מעבר לשלוש שנים של הסדיר, גם אחרי שלוש שנות הסדיר הוא לא משתחרר אלא רק מגיע לעצור את החתונה של אחותו עם ערבי ולחזור לשרת, אז מתאהב בערבייה ממוצא סורי שהיא גם פאציפיסטית שחושבת את הדברים שאלה מחתה נגדם שצה"ל מיותר ובדיפלומטיה אפשר לפתור הכול, אבל הנחמה שהיא חושבת זאת על כל הסכסוכים וגם אז הוא צריך בירוקרטיה כדי להשתחרר בצה"ל, וגם לסבא שלו בוריס לא מספיקות השלוש שנים שתרם והוא רוצה שהוא ייעשה קריירה צבאית ארוכה ועדיין דווי צריך חודשיים בשביל הליך בירוקרטי של סיום שירות צבאי ויום יומיים לפני שהוא מסיים את השירות וחוזר לברזיל לתמיד הוא נהרג בתאונת אימונים. עם כל הכבוד אנחנו לא רוסיה הצארית ולא מדינה עם צבא שכיר שבוריס יכול לצפות מדווי לעשות עשור שלם בצבא ושצה"ל עצמו מציב לדווי קשיים בירוקרטיים לאחר שלוש שנות שירות. אבל לפחות נתנו לו את התפקיד של רוח הרפאים שתחבר בין אהובתו שאיבדה אותו למי שהפך לאחיה החורג בנו של המפקח, לפחות מאמינים בחיים אחרי המוות, גם זו נחמה.

למעלה