סקר על הפרויקט - חשוב

natiad

New member
סקר על הפרויקט - חשוב

ניסחתי סקר קצר על הפרוייקט - אשמח מאוד מאוד אם תכנסו ותצביעו בכנות זה ייקח בדיוק דקה וחצי. מבטיח: http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=1206191

תמירK

New member
עזוב סקרים, תן לאלוהים להנחות אותך

תראה גם לי יש סקר בבלוג שלי ושאני מתייחס עליו בהומור, הוא יותר לקריאה מאשר לתגובה, באופן בלתי מכוון נראה שהגולשים שהצביעו אצלי דווקא מאוזנים בדעותיהם (עדין זה לא אומר שיש לאותו סקר תוקף!). מכל מקום יפה גם לאלו שבחרו להצביעה ולהשתתף בחגיגה הפרטית שלי. נכון להיום לאחר כמה חודשים הצביעו כ 9 גולשים. כיוון שפתחת פורום בנושא שלך "אני ואלוהים", אני בטוח שהערות שתקבל כאן יהיו הרבה יותר מענינות ומפורטות מכל שאלה שתעלה בדימיונך במסגרת סקר (כי סקר זה דבר עלוב לטעמי, לפחות ברוב המקרים). שתנוח דעתך, באופן ספורטיבי הצבעתי בסקר שלך נגד התקנון, לא שיש לי משהו נגד התקנון, אלה שזאת הייתה התשובה המתאימה ביותר בעבורי. מה שמדגים את יעילותם המפוקפקת של סקרים
. הכוונות טובות ובעקבות הכוונות באות הלבבות. בפעם הבאה שתשמע ממני יהיה בידי להציג קטע...ב"ה. שוב בהצלחה תמיר קרני

natiad

New member
כיף לקבל ממך פידבק

איזה כיף לשמוע עצות של אנשים יקרים. תודה תמיר, לקחתי לתשומת ליבי. אז אם למישהו יש עצה איך לעודד עוד ועוד אנשים להעלות קטעי וידיאו לאתר - אשמח לשמוע כאן במסגרת הפורום הפתוח

natiad

New member
הפנים המאירות של תמיר

תמיר - תודה רבה ! על הזמן וההשקעה - על הקטע שצילמת. אהבתי את הגישה מפוייסת והמאירה שלך, גם לדברים שנדמה שלא היה לך בוודאי קל לשמוע מ"החיים בקיבוץ". תודה רבה, ואשמח אם תעלה עוד קטעים - ככל שתרצה - לסרט.... נתי

תמירK

New member
נו לא צריך להגזים,וגם קישורית ל"החיים בקיבוץ"

תגובה בסגנון "מאחורי הקלעים" (כי שיתוף זה גם לגבי מה קורה על הסט, מה לא ככה
) נתי. באמת תודה רבה על המילים היפות, רק לא צריף להיסחף. קודם חוב קטן, הנה קישורית לגירסה המלאה של ידידנו "החיים בקיבוץ". נתי...אני לא מכיר את "החיים בקיבוץ" שעונה לשם עמי שירן, זאת אחת הבעיות באינטרנט. נניח כמה חוש ההומור שלו מפותח? או האם הוא לכתחילה בנה גירסה פרובוקטיבית במיוחד לפרוייקט? ואני השבתי כראות עיניי. השתף אותך/כם בדבר מה. לפי "חיים..." הרי שהוא הוא האלוהים. עד כאן אין בעיה, אפילו השתכנעתי, ביננו מה זה משנה המיצוות הם אותם המצוות וצריך לקיים אותם. בסוף הקליפ חיים מונה את תכונותיו של אלוהים הטוב ואז הוא אומר שאלוהים לא מקלל. בקליפ ספרתי שלוש קללות או לפחות מילים עם קונוטציה כזאת שלא ממש מתאימות לדיבור אלוהי: קוקסינל, בולבול, תחת. מצד שני אלוהים הוא הכל אז גם קללות. אז איפה הבעיה? רגע מי אמר שיש בעיה. מכל מקום בדקתי את הפותנציאל של עריכה המדגישה את הכאילו פרדוקס הזה ...זה יצא כל כך מצחיק... ואז נוצר פרדוקס חדש לשמח ולהצחיק אנשים זאת מצווה, מאידך לבייש אדם ברבים זה אסון ממש. רק מה, "החיים..." ממילא בחר לפרסם את הוידאו שלו לעיניי כל, אז מה כבר יכול להיות. בסוף החלטתי באמצע, אני הספר לכם על מה ששעשע אותי במילים ואת גרסת הוידאו הקורעת החלטתי לגנוז. לעמי כישרון טיאטרלי רב והוא נראה מאוד משכנע. זהו. בי. תמיר קרני

תגובתי

קודם כל ממש שמחתי לראות שהסירטון שלי עורר בך את הרצון להגיב, והגבת יפה, אפילו שהשתמשתי אני בגסויות ובהומור פרובוקטיבי. התייחסותי להלל נבעה מפרשנות אישית שלי לדבריו. מבחינתו של הלל הזקן, הדברים נאמרו עם הנימה שאליה אתה כיוונת, ואני מבין ומכיר את הנימה. ברור לי שהלל לא התכוון בדבריו לומר שאין אלוהים, ברור לי שהוא התכוון באמרו "אדם" לגוף ולנפש. אני פשוט לקחתי את דבריו של הלל צעד אחד קדימה, בכיוון שלי, מריאות עיני. ישנם שירי משוררים רבים, שניתן לפרש בהמון דרכים שונות, למרות שמבחינת המשוררים - לשיריהם פירוש אחד בלבד. מבחינתי "שירתו" של הלל ניתנת לפירושים שונים ואני בחרתי בשבילי באחד מהם. בהקשר למשפט שאמרתי: "צאו לעבוד". אני מתנצל אם הכללתי, זו באמת היתה טעות מצידי, אני מכיר המון אנשי דת שעובדים בכבוד ובכלל - אנשים טובים מיסודם. אני לא מסכים עם למידת תורה - על חשבון עבודה, והתקיימות מתרומות ומכספי מדינה. להגיד שאם לא יעשה זאת מישהו, אז אף אחד לא יעשה זאת, זה שגוי בעיני. להעביר את הדברים מדור לדור אפשר לעשות בעזרת לימוד התנ"ך בבתי ספר ופתיחת עוד מגמות של למידת תלמוד בתיכונים חילוניים ודתיים (דברים שכבר נעשים כיום). עצם חגיגת החגים, שרוב מוחלט של החילוניים בארץ מקפידים גם הם לחגוג את החגים, עצם למידת התנ"ך בבתי ספר יסודיים ותיכוניים, עצם קיום חוגים ללמידת תלמוד, גמרא, קבלה ותורה בשעות הפנאי, כל אלה מספיקים בשביל להעביר את הידע לדור הבא. ללמוד תורה מבוקר עד ערב, במקום לעבוד ולהתפרנס בכבוד, זה שגוי בעיני. לגבי הנתונים הסטטיסטיים שהבאת, לצערי אתה טועה. לא מדובר ב10% מכלל האוכלוסיה. מדובר בהרבה יותר. ומלבד זאת, גם אם היה מדובר ב10% - זה עדיין יותר מדי. לגבי דברי על העת העתיקה - ערכת את מה שאמרתי. אני אמרתי שם שאנשים בבסיסם היו מטומטמים, והיו קונים כל דת שהיית מוכר להם. אבל גם אמרתי (ואת זה השמטת), שישבו כמה אנשים חכמים, וחשבו: "איך נעשה סדר בכל הבלאגן". אותם האנשים ניצלו את הבורות השוררת והביאו את עשרת הדיברות. סביר להניח שאותם החכמים גם ידעו איך לבנות את הפרמידות במצריים. אתה אומר שאנשים שהיו אז, יש גם היום. אני לא מסכים איתך. אז היו גם מטומטמים וגם חכמים. בעיני, כיום נשארנו כולנו רק המטומטמים ללא שום אדם חכם. וכמטומטמים, אנחנו לוקחים את דברי אותם החכמים הקדומים ומעוותים להם את הצורה ברמות שהיו מביישות את אותם חכמים. כשחבר כנסת בארץ חלם מאשים הומוסקסואלים ברעידות אדמה, כשאיזה רב טוען שאישה שלובשת אדום היא אישה זנותית, אותם החכמים מתהפכים בקברם, היכן שלא יהיו. אותם החכמים נותנים לעצמם מכה מצלצלת עם כף היד על המצח ומסננים בין שיניהם "לא לא... לא לזה התכוונו..." אז כן, אותם החכמים נתנו דרכים נהדרות לשמירה על הסדר, דרכים נהדרות לחיות את החיים בצורה הטובה ביותר. הם אלה שנתנו את הכללים החשובים כל כך בעשרת הדיברות. חשוב לציין - אל תתפוס אותי במילה שלי כדי לסתור את דברי. נכון, יש בתוך עשרת הדיברות את החובה לא לסגוד לאלוהים אחר מלבד ה"אלוהים" שכתב את הדיברות, גם קיימת החובה לשמור את יום השבת לקודשו וכדומה. אלו כללים שנבעו מתוך הרצון "לקנות" את העם. אלו כללים שבאו להפחיד ולאיים, רק בכדי שידעו האנשים לקיים את עשרת הדיברות (מהלך מאוד חכם, דרך אגב, אני מסיר את הכובע). כללים מסוג זה מיודעים לאנשים שבאמת מאמינים שדמות "אלוהית" כתבה את הכללים. מי שלא מאמין באותה הדמות, צריך לדעתי לציית לכל שאר החוקים, איני טוען שמדובר בשטויות. אני מכבד את כל שאר הכללים. ראה קטע זה: http://www.youtube.com/watch?v=SyWEBbFwU1o מדובר בקטע סטנדאפ, אבל אם נמנעים מהתייחסות לשפה הגסה שלו ולצורך שלו להצחיק, מגלים שהוא אומר דברים נכונים. כשתחזור אלי המצלמה מתיקון, אקליט את כל מה שאמרתי פה מול המצלמה בשביל נתי. בברכה ובכבוד עמי

תמירK

New member
בשורה התחתונה אתה מאמין באלוהים../images/Emo13.gif

בס"ד עמי ידידי (אם יורשה לי), גם לגישתך יש אלוהים ואתה טוען שכל אחד יכול להיות אלוהים. אתה יודע? בטח גם היטלר הצורר הנאצי חשב שהוא אלוהים, אני גם בטוח שהוא מאוד נהנה ללכת לעבוד! השאלה היא עד לאן ההומור שלך יכול ללכת לצד מידת היותך שקול ורציני? אתה מבין מה הבעיה של הטיעון שלך? לי אישית אין שום בעיה לשים את ספר התורה בצד כי דרך ארץ קדמה לתורה ושם ממילא נמצאים רוב המצוות. עמי זה בסדר לצחוק, רק מי קבע מה הם ערכים תקינים בחברה בת קיימה, לחברה שרוצה לקיים עצמה בטוב ולא שאחד ירצח את האחר. מי קבע מה הם אותם ערכים? עמי אתה לכאורה (או שלא לכאורה) כל כך ממהר לוותר על 10 הדברות ובדת היהודית יש עוד תרי"ג מצוות. רק עשר. תראה מה קורה במדינת היהודים. לא אלוהים, לא שבת (העיקר שיש יום מנוחה), כבוד לאבא ואימא? לא תנאף? לא תגנוב?...כל אלה מיותרים בעינך? לא תחמוד? עמי הקומיקאי הנערץ עליך עושה מכל אלה צחוק. בסדר צחקנו. עכשיו מה? אתה אומר שאדם צריך להיות טוב. OK, הסכמנו. לגבי 10 האחוזים, מראש לא דברתי על מדד סטטיסטי למצב בפועל אלה לנוהג הקיים לפיו עד עשרה אחוז מיושבי קהילה יהודית יכולים לעסוק אך ורק בלימוד תורה. (אני יכול לחפש לך את המקורות למנהג זה, אם תבקש). לצד זאת ציינתי כי אי-אפשר שלא יהיו עובדים לתורה אחרת היא תעלם. אגב לימודים בשיעורי התנ"ך בבתי הספר הממלכתיים, זה טוב ויפה, אך לדידי ממש לא מועיל. אלו לימודים סתמיים, ללא עומק ומתוך דגש חילוני (הינו ללא המימד הרוחני). לפחות כך כשאני למדתי את המקצוע הזה ביסודי ואחר כך בתיכון (קיבלתי 50 בבגרות בתנ"ך
). לומדי תורה שאני מכוון עליהם לומדים את התורה לעומק ולא באופן שטחי. איך לגישתך יכול לעבור מדע של רפואה מדור לדור ללא הסמכה של 7 שנים ויותר, ולימודים מפרחים באוניברסיטה? אז כך גם ראוי שתשאל את עצמך לגבי התורה! הזילזול שלך פוגע קודם כל בעצמך. כשאתה הולך לרופא, לך אתה עמי לרופא שגדל וגר תחת שימשיה בים ועובד בסידור כסאות נוח
, ויהיה אותו מסדר כיסאות צדיק ככול שיהיה. עמי אחרי שראיתי שהסכמת שקיום כולנו מטומטמים (כלומר רק אני ואתה, כל הייתר גאונים), אחרי כל זאת אתה לא שואל את עצמך איך הגענו למצב הזה? תשובה: אי שמירה על מסורת אבות זה מדרון חלקלק, אתה יכול ליצחוק על שפת דיבור המשתמשת ברעידת אדמה כסימפטום לאופנת ההומולסביות...רק כמו שאמרתי המדרון חלקלק. איפה עוצרים איפה לגישתך עובר הקו האדום ממנו האדם הופך להיות חזרה חיית השדה. במה מוטב האדם מהבהמה? נניח אולי בכלל נלך ערומים ללא בגדים...למה אתה לובש בגדים? מי אמר לך ללבוש בגדים. עכשיו קיץ חם מה אתה מטומטם לשלם על מה שאינך צריך, וודאי שכנעו אותך לקנות איזה מותג טוב כי אחרת הכסף ישאר בידך ולא תשוב לעבוד, לא תשוב להיות עבד, עבד של התאגיד (האלוהים של הקפיטליזם). לגבי החובה (הדיבר) לדבוק באלוהי ישראל ולדחות כל אלוהים אחרים. תראה מה יש לנו היום: אנשים סוגדים לאלוהי המדע הטכנולוגיה הריטינג והציצי, יש להם אפילו אלוהים מדבר והוא הטלוויזיה. לאן כל זה מוביל? לשמד ידיד, לשמד רוחני! מה שהתחיל במלחמת העולם הראשונה עוד לא הסתיים וגם לא הסתיים עד שהאדם לא יתעורר מגישת הקפיטליזם הטהור , גישה שהופכת כל תעב בצע לנאצי קטן (אגב נאצי, זה סתם ביטוי של הימים המודרניים. פעם היה מספיק לומר גזלן ואמות הסיפים היו רועדות. היום להיות גזלן זה תואר כבוד). שמחתי על שכבודו נאות להשיב לתגובתי, דרך צלחה גם בסרט ההמשך שלך. עמי, חיים מאושרים לך ולבני ביתך. תמיר קרני

תמיר

יש בדברים שלך נימה של עצבנות על דברי אבל כל מה שאני מנסה זה להסביר לך את דעתי, ואני משתמש בהומור, בין אם הוא מצחיק ובין אם הוא לא, כי כזה אני, אנא קבל את הכתיבה שלי כמו שהיא. מעולם לא אמרתי שאין אלוהים, אתה מוציא את דברי מהקשרם. אמרתי שכל אדם הוא אלוהים של עצמו, כך גם אני האלוהים של עצמי. היטלר ראה את עצמו אלוהים וגם כך מאמיניו, הדפוקים, ראו בו אלוהים. עכשיו בוא ותסביר לי, לא הבנתי... מה הקשר למה שכתבתי? כשהגבתי לך בכתב על הוידאו שלך, הייתי ענייני והתייחסתי אך ורק לדברים שאמרת לי, על כל דבר שאמרת לי התייחסתי לחוד.. אתה פשוט לא מתייחס לשום דבר ממה שאמרתי, אתה מתחמק למקומות אחרים ומוסיף להוכיח לי שלא קראת את מה שכתבתי עד הסוף ובעיון.. אבל עזוב, אני אגיב בכל זאת על מה שענית לי, בצורה עניינית לגבי כל נקודה, אשמח אם תעשה כך גם אתה. ***לגבי הקומיקאי, כן, אני מסכים איתו. עשרת הדיברות נכתבו (שוב אני אומר) על ידי אנשים חכמים מאוד, שהיו אז בעת העתיקה, והפיצו אותן לעם בשביל להשליט סדר. כבד את אביך ואמך זו כבר מזמן מצווה שעבר זמנה. כבוד צריך להרוויח, הורה טוב גם יקבל כבוד מבניו, בלי שום צורך בדיבר שיכריח אותם. אתה טוען שאבא שמתעלל בילדיו צריך לקבל מהם כבוד רק בגלל המצווה היהודית? אתה טוען שאמא שמתעללת בביתה באלימות פיזית ונפשית צריכה לקבל כבוד מביתה בגלל הדיבר הזה? אתה לא ירדת לסוף דעתי. אתה הבנת ממה שאמרתי שלדעתי, הדיברות מיותרות ולא צריכות להתקיים. אני מעולם לא אמרתי את זה. אני טוען שהדיברות נכתבו כדי להשליט סדר, שיהיה ברור לאנשים בורים מה טוב ומה רע. אני לא טוען שאסור לקיים את המצוות, להיפך! אני דוקא מאד מסכים עם רוב הדיברות ומאמין כי צריך לקיים אותן בכל מחיר (את חלקן). אני טוען שכיום, עשרת הדיברות מיותרות, כי העולם אימץ לעצמו את הדיברות האלה כבר והנחיל לתוך מוחו את כל הדיברות. במדינות מתקדמות הנחילו את החוקים לתוך חוקי המדינה, הורים כיום מחנכים את ילדיהם לא לגנוב, לא להרוג, לא להלבין פניו של אחר בפני רבים - וכל החינוך הזה לא חייב כבר שימוש בתורה ובעשרת הדיברות. ההורים שלי חינכו אותי שאסור לגנוב או לרצוח בלי שום שימוש בלוחות הברית! מאוחר יותר למדתי על לוחות הברית בבית הספר היסודי בשיעורי תנ"ך, מה שמביא אותי לנושא הבא: *** תשמע, הציון שלך בתנ"ך, בתעודת הבגרות, רק מוכיח שלא הקשבת בשיעורי תנ"ך. בשיעורי תנ"ך מספרים בגילאים צעירים את הסיפורים כפי שהם, ללא רוחניות, נכון. אבל התוכניות הלימודיות בתיכונים מכניסות את התלמיד לנבכי המילים, הפרשנויות והמשמעויות של כל דבר הנעשה בספר. אני זוכר שבאחד משיעורי התנ"ך שהיו לי בכיתה י', היה שיעור שלם על המשפט "לא תאכל גדי בחלב אמו", נכנסנו לנבחי המשפט, למילים שבאו לפניו ולאחריו, ראינו מה המילה החוזרת באותו הפרק, ראינו פרשנויות שלו מכל מני כיוונים, עבדנו על כל מילה במשפט לחוד. *** אל תשווה את הרפואה המודרנית ללמידת תורה. לעשות דוקטורט במשך שבע שנים ויותר, ולאחר מכן ללכת ולהשתמש במידע הזה לרפא חולים, לא קשור בכלל ללמידת תורה. מה אתה חושב? שמי שלומד תורה יעזור לי בשלב מסויים? לא, הם לא יעזרו לי. הם אולי יעזרו לעצמם. אין שום סיבה שהמיסים שאני משלם למדינה ילכו אל אנשים שיושבים כל היום בבית וקוראים בספר. אני רוצה שהם יתגייסו לצבא, ילכו לעבוד, או שיעופו לאיזה ג'ונגל פרימיטיבי שם אין חוקים והם יוכלו לחיות איך שבא להם. שילמדו תורה בערב או אחר הצהריים, זה מספיק. **** לגבי הטמטום השורר כיום בעולם, המצב הזה לא נובע מאי-שמירה על המסורת. זה תירוץ עלוב. הסיבה האמיתית היא שכל החכמים כבר מתו. בעולם שלנו התגלו "חכמים" חדשים, המנסים להתחקות אחרי החכמים העתיקים, אבל חכמתם היא לא חכמה. היא טיפשות. הטיפשים מנסים (המצליחים) להשריש את הטיפשות בכל האנשים, הם אומרים משפטים על דוכן הכנסת, הם כותבים מאמרים מפגרים בעיתונים חרדיים - וכמו שכבר אמרתי, החכמים האמיתיים מתהפכים בקברם. החילוניות הביאה לעולם שפע והתקדמות במשך 20 שנים, התקדמות כזו שהדת לא הביאה ב2000 השנים האחרונות. כיום, במקום לזרום עם ההתקדמות הזאת ולנצל אותה לטובת הכלל, הדת דוחה את ההתקדמות ומבקשת לחזור לימי הביניים. הסיבה היחידה היא שאנשי הדת מאוכזבים שההתקדמות באה מתוך הזרם החילוני, ולא מתוכה. לא "נס" דתי יצר את היכולת של האדם לשלוט בחשמל, לא נס דתי הוא שהביא את האינטרנט להמונים. מי שהביא את כל אלו - הוא המוחות המבריקים של כמה חילוניים טובים. אנשי הדת לא יכלו לשאת את העובדה שההתקדמות המטורפת הזאת באה מהחילוניים. הספקנו לעשות ב20 שנים את מה שהדת לא עשתה ב2000 שנים. איך ייתכן הדבר?! ***לגבי השאלה למה אני לא הולך עירום? כי מדובר בנורמה חברתית. אם תועיל בטובך לגשת לחוף נודיסטים, אני מבטיח לך שתרגיש בנוח ללכת עירום, כאשר כולם עירומים לצידך. ככה זה. אני לובש בגדים כדי שלא יראו לי את הבולבול. ההסתרה הזאת לא באה כי חוה אכלה את התפוח, ההסתרה הזאת באה מנורמה חברתית שמקובלת עוד מימי האדם הקדמון. (האדם הקדמון ראה שהחיות מלאות בפרווה, ורק הוא היה עם גוף יחסית חלק, אז הוא לקח לאותן החיות את הפרווה ומאז הנורמה החברתית ללבוש בגדים. *** לגבי הטלוויזיה, האלוהים שלי. אתה שוכח להתחשב בעובדה מאוד חשובה. יש אנשים שעושים טלוויזיה. הם אלו שמספקים תכנים, הם אלו שמספקים ציצי. אנשי הדת (כמו שכבר ציינתי) מחרימים את כל המדיה הזאת, (מתוך אכזבה שהטכנולוגיה האדירה הזאת לא באה מהם) ולכן מי שעושה טלוויזיה וציצי הוא האדם החילוני. הנה אני אומר לך מה שאני אומר לפציפיסטים שלא מוכנים לעשות צבא כי הם שמאלנים קיצוניים: יש לך בעיה? רוצה להשפיע ולשנות משהו? תכנס לתוך המערכת ותשנה בעצמך. בא לך לשנות את האופנה? כנס לטלוויזיה ותעשה תוכניות יותר טובות (בלי ציצי). לא מאוחר מדי, האפנה משתנה כל הזמן, כל אידיוט יכול לשנות אותה, ובטח שגם אנשי הדת יכולים, אם רק יכנסו לתחום. המשיכו להחרים את המדיה הזאת - ותראו מי שולט בה ואיך היא נראית. בברכה עמי

תמירK

New member
עמי אני משיב אבל אישי ורק לך

עמי, ברור שיש כאן עוד קוראים אך אין סיכוי שהם יתעניינו בטקסט כל כך ארוך. פורמט כתיבה כזה לא מתאים לאינטרנט. הכבוד לי לך, ורק לך, והשיבך על ראשון ראשון ואחרון אחרון (כי אתה ביקשת, זה לא הסגנון שלי וזה הולך להיות מאוד משעמם
או שלא, אתה מחליט.). 1. אני לא עצבני, ודאי לא עליך. לא מכיר אותך אישית, אלה עד כמה שאפשר להכיר במסגרת כזאת של אינטרנט. 2. לא מובנת לי טענתך לגבי "לא אמרתי שאין אלוהים". אני הבנתי אותך טוב מאוד. אתה טוען שכל אחד אלוהים לעצמו. לשיטתך היו סביב היטלר עוד אנשים גם הם אלוהים שבחרו לשתף איתו פעולה. איכן הבעיה כאן? במה טענת מעלה או מורידה את הטענה שלי, שגם היטלר היה לשיטתך אלוהים ויצא לעבודה לרצוח. 3. עיינתי היטב בוידאו שלך כמו גם בגובתך הראשונה לעיל. 4.עשרת המצוות נכתבו לגישתך על ידי אנשים חכמים. אז למה לגישתך "לכבד את אביך ואימך" זאת מצווה לא רלוונטית? ממש לא הבנתי. להיות הורים זה קשה, קשה מאוד, ראוי לאנשים שמגדלים ילדים שברירת המחדל עבורם תהיה כבוד. וברור שיש הורים והם מיעוט שראוי להרחיק מהם את הילדים, זה טרגי זה לא המצב הנורמלי. כל מה שאתה מציעה קשור בנטל הראיה (מושג משפטי), אתה אומר כל הורה אשם ולא ראוי לכבוד עד שיוכח אחרת. זאת גישה פרנואידית. כבל לפחות שזאת דעתי. 5. רגע אני ממשיך לקרא ורואה שאתה כן בעד עשרת הדיברות וכלשונם. ידידי בלבלתה אותי ונראה לי שקצת גם את עצמך. 6. אני ממש לא מבין אותך. אצה טוען שהורים מלמדים את ילדיהם עשרת הדברותו ולכן לא צריך את עשרת הדברות. ומי בדיוק לימד את ההורים של ההורים של ההורים... נניח תינוק בן יומו מוצב על אי בודד עם ספר תורה, לא רק שהתינוק לא ילמד תורה הוא ודאי גם ידליק את הניירות להבהיר לו בהם אש. כי איך ידע הרך הנולד שמדובר בכלל באותיות ומילים. לכך נדרש לימוד מדור לדור, התורה שבעל פה זה חלק מהתורה אחרת לא ידעו לקרוא והספר ממילא מיותר במצב כזה. 7. אתה טוען שהמצוות מיותרות כי הנחילו אותם בחוקי המדינה. את התורה קורא יהודי פעם בשנה. עמי אתה יודע כמו חוקים יש בישראל (כמה אלפים, ויש עוד כמה אלפי תקנות, ועוד כמה וכמה מכך פסקי דין). עמי תיאוריה זה דבר אחד ומעשה זה דבר אחר, אומנם אי ידיעת החוק לא פותרת מעונש, אך מי יודע מי הוא החוק? רק עורכי דין ומשפטנים. למרות שברמה התיאוריתי החוק "המודרני" נגיש וצריך להיות מובן לכולם, בפועל הוא גם לא נגיש וגם לא מובן למי שאינו עורך דין או משפטן. אז יש את עשרת הדברות, ממה נפשך? 8. אני רואה שאנו מסכימים שלימודי תנ"ך ביסודי ובתיכון לא כללו מימד רוחני. זה פיספוס ממעלה ראשונה. בעצמך אתה נותן דוגמה לגבי גדי בחלב אימו, איך התעסקתם בנושא יחסית שולי ונכנסת בנושא זה לעומק הקורה במקום נניח לדון בחשיבות של מסורת ושמירה על מסורת אבות, מסורת בת אלפי שנים. עמי אתה מעדיף מסורת חילונית בת 300 שנה, מסורת שמקדשת כסף יותר מאנשים בשר ודם? 9. אני רואה שאתה לעומת זאת מאוד כועס על הדתיים. אתה קנראה כועס על קהילה מסויימת. על כל פנים להיות חבר כנסת אין בכך כבוד גדול, על כך שנינו מסכימים. חכמי הדור לא נמצאים בכנסת. ונכון שהיום אין חכמים בסדר גודל נניח של הרמב"ם, אך דווקא כאן חשיבות הכתבים של הרמב"ם. השאלות שבני אדם מתמודדים איתם לא שונות במהות מאלו שעניינו את הדור של הרמב"ם (לפני מאות שנים אחדות בלבד)...עמי עלה בדעתך לעיין בכתבי הרמב"ם
כי להבנתי אנשים חכמים מעניינים אותך
10. לא הבנתי איך לגישתך התקדמות ה"מודרנה" היא נחלת החילוניים. כולם נהנים מהשפע הטכנולוגי, "דתיים" מכל הפלגים שותפים ליצירה הטכנולוגית גם קיום במפעלים ובתעשיה. על מה אתה מדבר? איך לגישתך אנשי הדת מאוכזבים? אתה ממש לא מובן לי. דתי חושב שהכל מלמעלה, אז גם העת ה"טכנולוגית". אני לא חושב שיש הבדל מהותי אם העת הטכנולוגית היא משמים או מראשו הקודח של מוח אנושי, הרי אלוהים ברא את האדם אז כל מה שהאדם עושה זה מאלוהים, איכן הבעיה. למה אתה מתעקש להראות את השונה והמפלג? 11. ההסבר שלך לגבי האדם שראה את החיות ולקח מהם את הפרווה וככה לגישתך נוצרה נורמה חברתית שעברה מדור לדור. אם הבנתי נכון את הטענה הזאת שלך היא רק מוכיחה מה חשיבות יש בלימוד והעברת נורמות מדור לדור, לא ככה? עכדשיו אתה מתווכח איתי אם הנורמה מקורה בתורה או בהגיון של האדם הקדמון. אם אלוהים ברא את האדם הקדמון, מה זה כבר משנה. אתה מתעקש על דברים קטנים. 12. הטלוויזיה מונהגת על ידי השליט, התאגיד. והוא רחמנא ליצלן, התאגיד, רואה רק כסף מול העניים. אומרים פני הדור כפני המנהיג, אך קיים גם המשפט ההפוך. פני המנהיג כפני הדור. תוציאו כולכם את הטלוויזה על תכניה הבלתי ראויים מהבית ותראו הרי זה פלא, פתאום התאגיד יתאמץ לשפר תכנים. האמת זה כבר קרב אבוד. נאה כי טלוויזיה זה עולם הולך ונעלם. היום יש אינטרנט. מי שמשתעמם "מזפזפ" תוך שניה לעוד "מיליון ערוצים" ללא כל הגבלה וללא כל תשלום נוסף, נניח: תשלום נוסף על "חבילות ערוצים" דיבילים. ואתה עמי אם אתה הגעת עד כאן, סימן שבאותו זמן אינך צופה בטלוויזיה. כל "הערוץ הזה" והתגובה הזאת בפורום היא רק לאדם אחד בכל העולם למרות שהיא פתוחה לעיון לכל דורש...אדם משכיל ורציני בן 40 בחר להשקיע בהפקת "ענק" רק עבור בן אדם אחד. אתה מסוגל לתפוס את גודל האירוע, ואנוכי קטונתי בפניך כי גם אתה אדם יחיד ומיוחד נמצא כאן ומשקיע בי מזמנו. מוזרים דרכי האל. יום נפלא, ותודה על השיג והשיח תמיר קרני

או, ככה כיף לענות

כשהכל ממוספר פשוט תענוג לנהל שיחה, קבל ח"ח על הרעיון. 1. OK. 2. היטלר בהחלט השתמש בחופש הבלתי מוגבל שהיה לו ובחוסר הגבולות לאכזריות שלו והחליט להשתמש בכוח העצום שלו לרצח המונים. אף אחד לא חותם לך שאכזריות כזו פגה מהעולם. היא עוד שם. 3. אני בהחלט מקוה. 4. לצערי הרב, בעולם כמו שלנו, הורה באמת צריך להרוויח את הכבוד שלו. ברוב המקרים בהחלט ההורה מרוויח את הכבוד, על ידי חינוך הולם. ייתכן ויהיו מקרים של ילדים שמקבלים הכל מהוריהם ועדיין לא ייתנו להם כבוד, אנחנו מכירים אותם כילדים כפויי-טובה. עדיין מדובר בתקלה בחינוך שקיבלו אותם הילדים. אני לא אומר את הדברים האלה בשמחה, אני אומר אותם בהסתכלות ריאלית. בהחלט לאף הורה כיום לא מגיע כבוד מילדיו, עד שיוכיחו את עצמם כהורים טובים. (וכשאני אומר הורים טובים, אני מתכוון להורים שלא יפגעו בילדם כנגד החוק. הכוונה היא להתעללות, השפלה, אלימות וכו'). אם היינו חיים בעולם שהורים רעים (כפי שתיארתי) לא היו קיימים, אז הייתי חוזר בי. אבל אנחנו חיים בעולם שמצדיק את הפרנואידיות שלי. 5. אני מסכים עם חלק מעשרת הדיברות. לא עם כולן. חלק מעשרת הדיברות בהחלט נכתבו בחכמה. (אגב, באותה התקופה של העת-העתיקה - כל עשר המצוות אולי נכונות לזמנים ההם.) 6. ההורים לא צריכים את עשרת הדיברות כדי לחנך את הפעוטות שלהם לא לרצוח או לגנוב. אז מדור לדור עברו החוקים, יופי, המקור הוא בעשרת הדיברות. מבחינתי אין בעיה שעשרת הדיברות יועברו לילדים מדור לדור, אני פשוט טוען שלא צריך אותן כדי לחנך אנשים כיום. 7. נפשי בחוקי מדינה, שהושפעו בחלקם מעשרת הדיברות. אין לי בעיה עם זה. רוב חוקי המדינה טובים לטעמי יותר מעשרת הדיברות. 8. כן. 9. אני לא כועס על הדתיים כולם. אני כועס על כאלה שמשתמשים באלוהים שלהם ובתורה שלהם כתירוץ לעצלנות וכתירוץ לא לעשות צבא. אני כועס על אלו שיושבים שם בכנסת ומנסים להחזיר את המדינה הזאת לימי הביניים, אני כועס על כך שהמדינה שלנו לא מופרדת מדת ל-ח-ל-ו-ט-י-ן. כתבי הרמב"ם חכמים בהחלט! המעבדה של הרמב"ם היא התנ"ך! הבעיה היא שכל אידיוט כיום מרשה לעצמו לפרש את התנ"ך איך שבא לו, ויש את אלו שמפרשים את הרמב"ם איך שבא להם. הרי סיכמנו, שאת כתבי החכמים אפשר לפרש בכמה צורות. וכיום אין מי שיקרא את מה שכתוב בצורה הנכונה!!! כולם מפרשים דברים כמו אידיוטים, ממציאים עוד ועוד מצוות טיפשיות. הרמב"ם כבודו במקומו מונח, הבעיה היא שאף אחד לא באמת מבין אותו. אני מכיר כמה אנשים דתיים שכן מבינים אותו, ותאמין לי, הם חברים מאוד טובים שלי ואני אוהב אותם. הם גם מסכימים איתי שקורה שמפרשים פסוקי חכמים בכיוון הלא נכון. 10. הציצי שאתה רואה בטלוויזיה זה האלוהים ברא? אדיסון היה בכלל נוצרי חילוני. ה"מודרנה" היא נחלת החילונים כי הרבה מהדתיים החליטו להחרים אותה. במקום לנסות להכנס לתוכה ולשנות אותה, הם החרימו אותה. ואני מנחש שמדובר בקנאה. סביר להניח שאני טועה והדבר נעשה מטמטום. אבל אני נותן להם קרדיט. תגיד לי אתה, למה לחיות ללא טלוויזיה וללא אינרנט? כי התוכן לא טוב להם? (ואני מדבר פה על החרדים שבאמת מנסים לחיות כמו בימי הביניים) 11. אלוהים לא ברא את האדם הקדמון, מבחינתי. בוא ולא נכנס לדיון על האם אלוהים ברא את האדם או לא. הרי אתה יודע מה אמונתי, אני מכבד אותך ומבחינתי תאמין במה שנוח לך להאמין. אתה יודע מה אמונתי, תזרום עם זה בלי להכנס לויכוח על אמונה. האדם הקדמון חיי עוד הרבה לפני שאותם חכמים בעת העתיקה כתבו את עשרת הדיברות. (ויש הוכחות מוצקות שדתיים נוהגים להתעלם מהם. אז עזוב את זה, אין צורך להכנס לזה עכשיו). 12. התאגידים שיוצרים את הטלוויזיה רואים רק כסף, זה נכון. זכותם להתפרנס. בשביל שהם יקבלו את מנת הכסף הזו, הם צריכים למכור את התכנים שלהם לצופה. בשביל למכור את התכנים האלה - הם בודקים מה הצופה רוצה לראות ואת זה הם משדרים. הם לא בודקים מה הצופה החרדי רוצה לראות, כי הוא התייאש מהם מזמן ולא צופה בהם בכלל. אני מודה ומתוודה, אני לא ממש צופה בטלוויזיה. בקיבוץ שלי חונכחתי לשחק בחצר אחרי הצהריים. התוכן בטלוויזיה לא תמיד מעניין אותי נכון, אבל מי שכן צופה נלהב בקופסא הזאת - מקבל את מה שהוא רוצה. ככה זה. אני נמצא בדיון הזה ומשקיע בו את מרבית תרבות השיח שלי כי הדיון הוא מעניין, אני מצפה בקוצר רוח לראות את התגובות שלך על מה שאני כותב. לכן אני ממשיך איתו. זה לא דיון של נסיון שכנוע, זה דיון של הבעת דיעות משני צדדים. לכן כיף לי לשוחח איתך. הפורום הוא ה-מקום לדיון כזה, כי ככה אף אחד לא נכנס בדברי השני:) מחכה לתגובה עמי

תוספת ל8

וטעות בידיך. המסורת החילונית מקדשת כסף, אך היא גם מקדשת את האדם במידה סבירה בהחלט.

תמירK

New member
WOW יש לנו כאן עסק עם קיבוצניק../images/Emo163.gif

עמי הנה שוב מניפלאות האינטרנט, עד שלא יוכח אחרת אתה יכול להיות כל אחד, סתם איש ואולי מלך. עכשיו מסתבר שהכינוי שלך לא היה לשב ואתה קיבוצניק. יפה לך. נשארה נקודה אחת שבה אני דווקא כן מקווה לשכנע. אתה כועס על קבוצת אזרחים שהיא זרם דתי מאוד מסויים, קבוצה זאת היא מיעוט בתוך רוב חילוני ויודגש כי גם מבין הדתיים קבוצה זאת היא רק חלק מאוד קבוצות וזרמים אחרים בדת. עמי למה כל הכעס הזה טוב, תרגיע. הדתיים מהזרם שאתה כועס עליו מתנדבים בעזר מציון, מתנדבים בבתי חולים, מתנדבים בארגון זק"א וגם...שומרים על מסורת ישראל שלא תאבד. הם כן יודעים לעשות שימוש מושכל בטכנולוגיה וראה לגבי האינטרנט את המקורות הבאים: מקורות ביהדות אתר ארגון זק"א (לחץ כאן) עזר מציון הם בהחלט חלק מהחברה האזרחית בישראל וחלק חשוב שאי אפשר בלעדיו. עמי לבוא ולקחת רב פלוני או תלמיד חכם ולתפוס אותו במילה, או לקחת "חכם" שאיננו חכם כלל ולהכפיש עדה שלמה? זה נראה לך הוגן? עמי אמרת שאתה קיבוצניק, גם לקיבוצים יש אג'נדה ברורה וייצוג בולט בכנסת, כמו לאותה קבוצה דתית עליה רמזתה. רק אנחנו העירוניים פשוטי העם אין לנו ייצוג ספציפי בכנסת. עמי נראה לי שמקור הכעס שלך נובע משיקולים אחרים ולאו דווקא ערכיים. אפשרי (ואני לא מכיר אותך), אפשרי שאתה מדבר מיתוך משוא פנים, נניח: אולי השנאה שלך לדתיים נובעת מהיותך חבר קיבוץ שפיים שלא רוצה שיסגרו לו את מרכז הקניות שפיים בשבת? אולי כל הפוזה שלך היא פוליטית, ולא ערכית
|סדגש מה אתה אומר נעצור כאן? תמיר קרני

לגבי הקיבוץ

אני גר בקיבוץ נצר-סרני, שפיים ממש לא מעניין אותי. אני עובד על מנת להרוויח כסף ובזמן הפנוי שלי מתנדב בעמותת על"ם. (עמותה למען נוער במצבי סיכון ומצוקה). שיעשו מה שהם רוצים עם הזמן הפנוי שלהם, אותו המיעוט שאתה מדבר עליו. אבל שיתגייסו לצבא, שירוויחו את לחמם בעבודה עם שכר ובזמן הפנוי שלהם - שיעשו מה שבא להם. עמי

תמירK

New member
בן עצולה חביב- אתה גם בעד הפרת חוקי המדינה../images/Emo35.gif

הי פתאום שבחרת לקצר--חזר העניין לדיון
עמי אמרת שאין צורך בעשרת הדיברות וגם אמרת שיש את חוקי המדינה. עכשיו תראה למה אני קורה לאי-הכרה בעשרת הדברות מדרון חלקלק. עמי שפיים אולי ממש לא מעניין אותך אך את נושא עסקים פתוחים בשבת לא תוכל לדחות באמירה סתמית בסגנון "לא מעניין אותי". אתה מפנה את כעסך כנגד חוג דתיים מסויים על שאינו עובד ואינו מפרנס את עצמו אלה חיי על חשבונך. ואני חושש שיש לידידי הצדיק מניעים אחרים לכעסו זה. במה דברים אמורים: ודאי שמעת על הפעילות של "חוות נועם", זה להבנתי מוסד ללא כוונת רווח. לא תבלבת אותי בעניין הזה, יש שם עובדים שלמרות כוונות המוסד לא להרוויח הם מקבלים כסף על עבודתם. ומה שעות הפעילות ב"חוות נועם"? תשובה: "שיעורי הרכיבה נערכים ב-9 מגרשי רכיבה איכותיים בין השעות 9:00-20:00 שישה ימים בשבוע". משמעות הדבר: סבירות גבוהה ביותר ש"בחוות נועם" עובדים יהודים בניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה
כי אז יש לידידי הנכבד חשש לניגוד עניינים בטענותיו נגד המגזר החרדי. אף מראית פנים כזאת מחלישה מאוד את הטעם הערכי שבטענותיך
עמי, אתה בעד הפרת חוקי המדינה
רק הבהרה: לגבי המיעוט שאנו מדברים עליו, זה לא אני מדבר עליו, זה אנחנו מדברים עליו. לימודי קודש הם עבודה לכל דבר ועניין וכפי שהסברתי לעיל זאת מצווה שמקובל ומכסת המקיימים אותה איננה עולה על 10 אחוז מתושבי הקהילה היהודית הנתונה, כאן אפשר לראות נניח את מדינת ישראל כיחידת כהילתנית אחת. אולי עברנו את העשר החוז ואולי לא, לא בדקתי, אני מביא לכאן רק את העיקרון כדי להדגיש שגם בעיקרון אנו חלוקים. עמי אתה מתרכך או שנדמה לי
. עמי אתה או חברים שלך מתפרנס/ים מעבודה בשבת במדינת היהודים
ואולי כדי שנעצור כאן? תמיר קרני

למעלה