עבודת שיפוצים רשלנית

מה ההליך לתביעת שיפוצניק שעשה עבודה?

כל הפאנלים באזור המשקופים בולטים בכ2-3 סמ מהקו של המשקוף, בחלקם יש מרווחים רבים. יש לא מעט בליטות במרצפות, קיר שנבנה על ידו נבנה עקום עם סטייה של כ2 אחוז. מרצפת שבורה במקלחת, קיר נישה שנבנה שלא כמו שדרשתי אינספור פעמים. בעיות רובה בכל הבית.

הוא מטיל אחריות על כל העולם חוץ מעל עצמו, אם זה קיר שנבנה עקום, "למה הצבעי לא השלים בגבס". אם זה לדלתות "למה הוא שם משקוף שבדיוק בעובי הקיר", מרצפות עקומות ורובה, "הדירה הייתה עמוסה בציוד ואי אפשר לראות"

מבלי לראות, אלא על סמך התיאור, מה הפיצוי אותו ניתן לקבל על עבודה לקויה ורשלנית?
האם אפשר לתקן את העבודה של הפאנלים מבלי לפרק את הפאנלים בכל הבית אלא רק מה שצמוד למשקופים ובצורה שהפאנלים יהיו ישרים ומפולסים?

חן 1111

Active member
קודם כל, אתה צריך לבקש הצעת מחיר לתיקון כל הליקויים, מקבלן אחר. כדי שתדע מה אתה רוצה לתבוע. חוץ מזה, צריך עורך דין, אלא אם אתה הולך לתביעות קטנות, וזה תלוי בסכום.
היה לי מקרה דומה. תביעה הדדית (הקבלן עשה עבודה גרועה, ואני לא שילמתי לו את כל הכסף) בתביעות קטנות, שהועברה לבוררות.
מה שהבוררת קבעה זה שהיא ממנה מהנדס שיכין דוח ליקויים, הקבלן ישלם למהנדס ויחויב לתקן את כל הליקויים, ואז אני צריך לשלם לו את יתרת החוב.
ואז הקבלן נעלם, וטוב שכך כי לא הייתי נותן לו לתקן שוב מה שהוא קלקל פעם ראשונה.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
גמני חושב שאם מישהו עשה עבודה רעה, הוא לא אמור להיות זה שיתקן. השאלה מה עדיף: ללכת להליך יקר (חו"ד ועו"ד ואולי גם הגשת תביעה), או להביא מישהו שמבין עניין, שיעשה את הכי פחות כדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר (ולא האופטימלית, אבל העיקר שהבית יהיה במצב סביר. יש לי חבר, שטוען שאחרי שאתה כבר גר בבית, מעמיד רהיטים ואולי גם קצת שטיחים, אתה שוכח את כל הפשלות גם מבלי שתתאמץ לתקן אותן. ברור שכשדברים מניבים גם סדקים בקירות ונזקים שסובלים מהם, חייבים לתקן, גם אם זה עולה "קצת".

חן 1111

Active member
צודק. קח בחשבון שגם אם תגיש תביעה ותזכה, יש סיכוי שלא תראה את הכסף בעתיד הקרוב, או בכלל. השיפוצניק ייעלם, או שתגלה שהחברה שלו פשטה את הרגל והוא הקים חדשה בשם אחר. יש כל מיני קומבינות. אצלי חלק מהדברים תיקנתי לבד, חלק (קטן למרבה המזל) הזמנתי בעל מקצוע, וחלק למדתי לחיות איתם. גם אצלי אחת הבעיות היתה פנלים בולטים מדי. היום פשוט רוב הקיר הבעייתי מוסתר על ידי ספה ורהיטים, ולא רואים את זה.

רשר

Well-known member
מנהל
צודק. קח בחשבון שגם אם תגיש תביעה ותזכה, יש סיכוי שלא תראה את הכסף בעתיד הקרוב, או בכלל. השיפוצניק ייעלם, או שתגלה שהחברה שלו פשטה את הרגל והוא הקים חדשה בשם אחר. יש כל מיני קומבינות. אצלי חלק מהדברים תיקנתי לבד, חלק (קטן למרבה המזל) הזמנתי בעל מקצוע, וחלק למדתי לחיות איתם. גם אצלי אחת הבעיות היתה פנלים בולטים מדי. היום פשוט רוב הקיר הבעייתי מוסתר על ידי ספה ורהיטים, ולא רואים את זה.
כל שכתבו כאן מתיחס לחוסר ידע והמון מזל,
קבלן חכם עלול להוציא מהמתלונן הרבה כסף אם יפעל בפזיזות שהומלצה כאן,
החוק נותן זכות ראשונה לקבלן לתקן את הטעון תיקון - דילוג על זה יסבך את חיי המזמין בצרות,
נכתב על סמך נסיון מעשי מצער,

חן 1111

Active member
החוק נותן זכות ראשונה לקבלן לתקן את הטעון תיקון - דילוג על זה יסבך את חיי המזמין בצרות,
החוק שאתה מזכיר מתייחס לרכישת דירה חדשה מהקבלן שבנה אותה, וגם אז אני לא חייב לתת לו לתקן, אבל זה יגביל אותי באפשרות לתבוע אותו על הנזקים.
במקרה הנוכחי, אני מבין שהשיפוצניק עשה את העבודה וקיבל את הכסף, כך שאין לו מה לתבוע ועל מה להוציא כסף מהמתלונן.
נכון, שאם המתלונן יתקן לבד ויתבע ממנו את הנזק ייתכן שהתביעה תידחה בטענה שהוא לא אפשר לשיפוצניק לתקן קודם, אבל אולי עדיף ככה. מי שעשה עבודה גרועה פעם אחת, יעשה כנראה שוב עבודה גרועה.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
השאלה היא, האם אתה מוכן להסתכן ולקבל שוב עבודה רעה מידי אותו קבלן גרוע, או שתעדיף שלא לאנוס אותו לתקן (ולא בהכרח הוא גם יגיע מיזמתו ורצונו הטוב)... אז אם חשוב לך לסיים עניין וסכומי ההוצאה אינם מחרידים, אולי באמת כדאי לשקול הבאה של מספר בעלי מקצוע שיבצעו את הטעון תיקון וילכו לדרכם. נכון שיש תהליכים שיכריחו את הקבלן לחזור ולתקן, אבל גם הם עולים כסף והם גורמים לאובדן של זמן יקר. שאתה מה עדיף.

רשר

Well-known member
מנהל
השאלה היא, האם אתה מוכן להסתכן ולקבל שוב עבודה רעה מידי אותו קבלן גרוע, או שתעדיף שלא לאנוס אותו לתקן (ולא בהכרח הוא גם יגיע מיזמתו ורצונו הטוב)... אז אם חשוב לך לסיים עניין וסכומי ההוצאה אינם מחרידים, אולי באמת כדאי לשקול הבאה של מספר בעלי מקצוע שיבצעו את הטעון תיקון וילכו לדרכם. נכון שיש תהליכים שיכריחו את הקבלן לחזור ולתקן, אבל גם הם עולים כסף והם גורמים לאובדן של זמן יקר. שאתה מה עדיף.
אם חלילה תגיע במצב שאתה מתאר לדיון לפי חוק תחטוף מכה קשה כי הסיכון אם לא אפשרת למבצע לתקן גדול ממחיר כל העבודה,
חוק זה לא עניין של העדפה אלא של ידע הבנה וגם הוגנות כלפי צד שני (אכן אני גם קבלן בתחומי),

למעלה