עוד שאלה על הרכבת: למה שנסעתי אתמול

מצב
הנושא נעול.
אפשר להמשיך את הויכוח כל הלילה:

אתה צודק, כמובן
נכון, בכל התחנות התפעוליות היו קו ראשי ועקלתון אחד או יותר (אחרת זו לא תהיה תחנה תפעולית). עם זאת, עדיין אינני רואה את הקשר לקווי רכבת כפולים - אם אתה מתייחס לעקלתון בתחנה כהופך את הקו בתחנה עצמה לכפול, אזי בתחנות כמו לוד, חיפה מזרח, טול כרם ואפילו כפר יהושע בתקופת מלחה"ע השנייה יהיו, לשיטתך, קווי רכבת 'רב-מסילתיים'. למיטב הבנתי את העניין, קו רכבת מקשר בין שתי תחנות, בעוד שה-'קו' בתחנה הוא מה שנקרא באנגלית 'Track' ובגרמנית 'Gleis', או פשוט בעברית 'מסילה' - הוא אינו מקשר בין שני נקודות תפעוליות, אלא מהווה חלק ממתווה התחנה בדיוק כמו שאר השלוחות בתחנה. ולגבי אופן הפעלת התחנות על-ידי המנדט, כתבתי בתגובה אחרת.
אני טוען בתוקף שאם בתקופת הבריטים, היה למשל מפגש בתחנת לוד, בין שתי רכבות, תמיד היתה נהוגה אותה שיטה: תמיד נסעב הרכבת מדרום לצפון בקו 2. תמיד נסעה מצפון לדרום בקו 3. היו מקרים של יוצאי דופן אבל מקרים כאלה, קיימים גם כיום - לא ביג דיל. בלוד היה גם קו אמצעי (נקרא לו לצורך העניין קו 2 וחצי) שדרכו לא עברו רכבות נוסעים רגילות בדרך-כלל - קו שפורק בשיקום האחרון ולכן בלוד היו יותר ארועי כיווני נסיעה יוצאי דופן מאשר בתחנות אחרות. תשמע חן: אני רץ לישון. אפשר להמשיך את המחלוקת מחר לתוך הלילה. מצידי שהשרשור הזה יכיל 700 הודעות שלנו...אבל עכשיו זמן לישון. כשתהיה נשוי, תבין... לילה.

levikon

New member
אז בגלל זה בלוד בין שני רציפי האי

אני טוען בתוקף שאם בתקופת הבריטים, היה למשל מפגש בתחנת לוד, בין שתי רכבות, תמיד היתה נהוגה אותה שיטה: תמיד נסעב הרכבת מדרום לצפון בקו 2. תמיד נסעה מצפון לדרום בקו 3. היו מקרים של יוצאי דופן אבל מקרים כאלה, קיימים גם כיום - לא ביג דיל. בלוד היה גם קו אמצעי (נקרא לו לצורך העניין קו 2 וחצי) שדרכו לא עברו רכבות נוסעים רגילות בדרך-כלל - קו שפורק בשיקום האחרון ולכן בלוד היו יותר ארועי כיווני נסיעה יוצאי דופן מאשר בתחנות אחרות. תשמע חן: אני רץ לישון. אפשר להמשיך את המחלוקת מחר לתוך הלילה. מצידי שהשרשור הזה יכיל 700 הודעות שלנו...אבל עכשיו זמן לישון. כשתהיה נשוי, תבין... לילה.
יש מרווח גדול כל כך. היתה שם מסילה?

בדיוק כך לב! צדקת ! ../images/Emo45.gif

יש מרווח גדול כל כך. היתה שם מסילה?
בדיוק כך לב! צדקת !

hck

New member
התגובה של דובר הרכבת: בגלל הבריטים!

בקטע שבין תל אביב ללוד, הרכבת נוסעת על המסילה השמאלית, ולא הימנית (לא ראיתי בשאר המקומות). מה זה? מזכרת מימי המנדט?!
אז כנראה שכן צדקתי לגבי זה. הרכבת נוסעת בצד שמאל של המסילה בגלל "המורשת" הבריטית. מצ"ב האימייל שדובר הרכבת החזיר לי בנוגע לשאלה זאת:

תגובת הרכבת

אז כנראה שכן צדקתי לגבי זה. הרכבת נוסעת בצד שמאל של המסילה בגלל "המורשת" הבריטית. מצ"ב האימייל שדובר הרכבת החזיר לי בנוגע לשאלה זאת:
תגובת הרכבת
יסלח האדון הנכבד יריב אגמון, שאני משוכנע שהוא מבצע בדרך-כלל את תפקידו על הצד הטוב ביותר (כפי שיעידו חברי הפורום האחרים מנסיונם), אולם תשובתו כוללת טעות בסיסית אחת - רכבת ישראל לא קיבלה ב-'ירושה' מרכבת המנדט כל קו רכבת כפול שהוא, כך שישנה בעיה בסיסית בטענתו שהרכבת המשיכה את הנוהג המנדטורי.

davidfainshtein

Member
מנהל
../images/Emo45.gif

תגובת הרכבת
יסלח האדון הנכבד יריב אגמון, שאני משוכנע שהוא מבצע בדרך-כלל את תפקידו על הצד הטוב ביותר (כפי שיעידו חברי הפורום האחרים מנסיונם), אולם תשובתו כוללת טעות בסיסית אחת - רכבת ישראל לא קיבלה ב-'ירושה' מרכבת המנדט כל קו רכבת כפול שהוא, כך שישנה בעיה בסיסית בטענתו שהרכבת המשיכה את הנוהג המנדטורי.

mucool2

New member
כל מקרה לגופו

ואולי בכל זאת?
הרי הייתה איפשהו על המסילה הבריטית לפחות נקודה אחת של מפגש רכבות, לא? מה קרה בה? באיזו מסילה הרכבת השתמשה?
כל מקרה לגופו
בזמן מפגש רכבות בתחנה תפעולית יש רכבת אחת שעומדת (בעקלתון) ואחת שנוסעת, ושני הכיוונים אפשריים באותה מידה.

levikon

New member
נכון.

כל מקרה לגופו
בזמן מפגש רכבות בתחנה תפעולית יש רכבת אחת שעומדת (בעקלתון) ואחת שנוסעת, ושני הכיוונים אפשריים באותה מידה.
נכון.
בדרך כלל הרכבת האיטית יותר שמצווה לחכות נכנסת לעקלתון ואילו הרכבת המהירה יותר עוברת במסילה הישירה כדי לא להאיט את המהירות שלה יותר מידי...

mucool2

New member
בעליה לירושלים

נכון.
בדרך כלל הרכבת האיטית יותר שמצווה לחכות נכנסת לעקלתון ואילו הרכבת המהירה יותר עוברת במסילה הישירה כדי לא להאיט את המהירות שלה יותר מידי...
בעליה לירושלים
תמיד הרכבת היורדת עוצרת.

קובי לו

New member
זה נדיר וקורה אך ורק ורק ואך

אני הייתי ברכבת עולה שעצרה
אם הרכבת שיורדת ממלחה (י-ם) לכוון ת"א יצאה באיחור ממלחה. כי, טכנית-פיסית, אין עוד תחנות תפעוליות למפגש אחרי בר-גיורא ועד לביתר/בתיר. ככה שאם יש עכוב ביציאה מירושלים, דבר שהוא מאוד נדיר, אזי הרכבות העולות לירושלים ימתינו בבר-גיורא. בלמעלה מ-98% מ-3000 המפגשים שהיו מאז פתיחת הקו ב-10.4.05 הרכבת שיורדת לת"א ממתינה לזו שעולה לעיר הקודש.

XrayCharlie

New member
אם אתה אומר.

אם הרכבת שיורדת ממלחה (י-ם) לכוון ת"א יצאה באיחור ממלחה. כי, טכנית-פיסית, אין עוד תחנות תפעוליות למפגש אחרי בר-גיורא ועד לביתר/בתיר. ככה שאם יש עכוב ביציאה מירושלים, דבר שהוא מאוד נדיר, אזי הרכבות העולות לירושלים ימתינו בבר-גיורא. בלמעלה מ-98% מ-3000 המפגשים שהיו מאז פתיחת הקו ב-10.4.05 הרכבת שיורדת לת"א ממתינה לזו שעולה לעיר הקודש.
אם אתה אומר.
האמת היא שעד בית שמש עמדנו בזמנים פחות או יותר אבל שם התנהל "דיון" צעקני משהו בין הנהג ל... (לא יודע מי, לא שמעתי הכל) והנהג צעק שיתנו לו מעבר לפחות עד בר גיורא שם המתנו לפחות 10 דקות עד שהרכבת מירושלים הגיעה. בירידה המתנו כמעט 20 דקות לרכבת העולה.

אגב, היתה מסילה כפולה בימי במנדט

כל מקרה לגופו
בסיני לאורך החוף...נכון?

קו כפול - לפני תקופת המנדט

בסיני לאורך החוף...נכון?
קו כפול - לפני תקופת המנדט
הקו הכפול שהוקם על-ידי הצבא הבריטי לאורך חופו הצפוני של חצי האי סיני בזמן מלחמת העולם הראשונה הוסב כולו לקו בודד עד 1924. מכיוון שחצי האי סיני לא היה חלק משטח המנדט הבריטי של ארץ ישראל, וממילא קו הרכבת הנ"ל היה רכוש ממשלת הוד מלכותה ולא רכוש ממשלת המנדט ומחלקת הרכבות שלה (אלא רק הופעל על-ידה עבור הממשלה הבריטית), קשה לי לומר שהיה קו כפול בתקופת המנדט.

fireman

New member
אתה בטוח שאתה רוצה שחברי הפורום

תגובת הרכבת
אתה בטוח שאתה רוצה שחברי הפורום
יעידו מניסיונם?! הוא יצטרך להתחבא מתחת לאבן גדולה מאוד.

snoopy10

New member
חן, לדעתי ההסבר שלך כושל ../images/Emo5.gif

בקטע שבין תל אביב ללוד, הרכבת נוסעת על המסילה השמאלית, ולא הימנית (לא ראיתי בשאר המקומות). מה זה? מזכרת מימי המנדט?!
חן, לדעתי ההסבר שלך כושל

אמנם הסידור שאדם שנכנס בכניסה המזרחית יעלה על הרכבת ברציף המזרחי הוא אכן נוח עבור אנשים שנוסעים לכיוון צפון , אולם הוא לא יהיה נוח עבור אנשים שנוסעים לכיוון דרום , מכיוון שהרכבת שלהם נוסעת במסילה המערבית ולא המזרחית!! אילו תטענו שהרכבות שנוסעות דרומה עמוסות יותר מהרכבות צפונה אזי טעות בידיכם כי אותה כמות אנשים שנוסעת בבוקר לכיוון דרום חוזרת בערב לכיוון צפון. לכן הטיעון של הכניסות המזרחיות לתחנות אינו נכון (אם כי מעניין).

אורי404

New member
סתם זרקתי השערה: אולי בגלל שמלחה

מסכים וגם זאת: היו המון מסילות
כפולות בתקופת המנדאט בהמון תחנות. כמעט בכל תחנה גדולה שאינה תחנת קצה, היתה מסילה כפולה בתקופת המנדאט והיו כללים ברורים גם אז כהיום. דבר לא השתנה והבריטים היו מאוד מסודרים. מפגשי רכבות זה לא דבר חדש מאז 48 ואת זה הוא שכח כנראה. צילומים מראים זאת בברור. דרך אגב: בתחנת לוד זה הפוך. נוסעים שם כמו על הכבישים ברציפים 2 ו- 3 באופן קבוע. רציף 1 תמיד מכיל רכבות שנוסעות מצפון לדרום. בתחנת מלחה זה משתנה. לא תמיד יוצאת הרכבת מאותו רציף. לילה טוב.
סתם זרקתי השערה: אולי בגלל שמלחה
תחנה סופית אז יש שינוי. אותו דבר קורה בתחנת נורדאו. לפעמים היציאה היא מרציף 1 ולפעמים מרציף 2.

קווי רכבת ותחנות רכבת

מסכים וגם זאת: היו המון מסילות
כפולות בתקופת המנדאט בהמון תחנות. כמעט בכל תחנה גדולה שאינה תחנת קצה, היתה מסילה כפולה בתקופת המנדאט והיו כללים ברורים גם אז כהיום. דבר לא השתנה והבריטים היו מאוד מסודרים. מפגשי רכבות זה לא דבר חדש מאז 48 ואת זה הוא שכח כנראה. צילומים מראים זאת בברור. דרך אגב: בתחנת לוד זה הפוך. נוסעים שם כמו על הכבישים ברציפים 2 ו- 3 באופן קבוע. רציף 1 תמיד מכיל רכבות שנוסעות מצפון לדרום. בתחנת מלחה זה משתנה. לא תמיד יוצאת הרכבת מאותו רציף. לילה טוב.
קווי רכבת ותחנות רכבת
הנתון של אי-קיום קווי רכבת כפולים בתקופת המנדט מתייחס לקווי רכבות, ולא לתחנות רכבות. בחלק מתחנות הרכבת בהחלט היו בתקופת המנדט (ואף לפני כן) שלוחות ועקלתונים, ואלו האחרונים אכן איפשרו מפגשי רכבות. עם זאת, מפגשי הרכבות לא התבצעו בהכרח באותו אופן תמיד, זאת בהתאם למצב. במידה ורכבת שלא אמורה לעצור פוגשת בתחנה רכבת שניתן לעצור אותה, זאת החולפת תעבור בקו הראשי, כך שלא תצטרך להאיט, בעוד זו העוצרת תועמד בעקלתון, שעשוי להיות בכל צד של הקו הראשי, בהתאם לתחנה (ובחלק מהן היו עקלתונים משני צידי הקו הראשי בתקופות מסוימות).

לא מקבל לחלוטין את ההסבר שלך:

קווי רכבת ותחנות רכבת
הנתון של אי-קיום קווי רכבת כפולים בתקופת המנדט מתייחס לקווי רכבות, ולא לתחנות רכבות. בחלק מתחנות הרכבת בהחלט היו בתקופת המנדט (ואף לפני כן) שלוחות ועקלתונים, ואלו האחרונים אכן איפשרו מפגשי רכבות. עם זאת, מפגשי הרכבות לא התבצעו בהכרח באותו אופן תמיד, זאת בהתאם למצב. במידה ורכבת שלא אמורה לעצור פוגשת בתחנה רכבת שניתן לעצור אותה, זאת החולפת תעבור בקו הראשי, כך שלא תצטרך להאיט, בעוד זו העוצרת תועמד בעקלתון, שעשוי להיות בכל צד של הקו הראשי, בהתאם לתחנה (ובחלק מהן היו עקלתונים משני צידי הקו הראשי בתקופות מסוימות).
לא מקבל לחלוטין את ההסבר שלך:
אל תתחמק: הנתון כולל הכל! אתה רואה רק חלק מהתמונה. צריך לראות הכל !!! אני זוכר בעצמי מילדות מפגשי רכבות במסילת החוף כאשר הרכבת מצפון עברה אז תמיד על אותה מסילה, בלי קשר למפגש או ללא מפגש. כדאי שתוציא את הקופסאות של התמונות מהמדף העליון בחדר השני ותתחיל לראות לפי תחנות כי תמיד יש סדר מסויים וקבוע. אני שמתי לב לזה מזמן. לצערי: אינני מקבל את ההסבר שלך. הוא חלקי בלבד, סורי.

מצב
הנושא נעול.
למעלה