עוד תמונה של אבן מהמכתש הגדול. איזה סוג אבן?

peacebla

New member
עוד תמונה של אבן מהמכתש הגדול. איזה סוג אבן?

איזה סוג אבן? גיר? דולומיט? מאובן?? הנה תמונה

בוקסה

New member
על פניו

נראה שמדובר באבן חול בשני המיקרים (אם כי פה זה פחות ברור מהתמונה) פרטים בהמשך

והשאלה שלי היא...

איך הגיעו האבנים אליך? אולי אינך יודע, אך יש איסור ע"פ חוק לאסוף עצמים מתחום שמורות טבע ואיסור מוסרי משאר שטחי טבע. בכל מקרה, בנוגע לאבנים, אני גם ממליצה על האתר הבא .

בוקסה

New member
במכתש הגדול איפה שאין שמורה יש מחצבה

אז בואי נקווה שזה בא משטח של מחצבה ולעניין אבני החול, החול שוקע בסביבה נחלית או חופית ונקבר תחת לשכבות סדימננט נוספות. תמיסות שזורמות זרך הנקבובים שבין גרגרי החול יכולות להשקיע צמנט בין הגרגירים וזה מה שנותן לסלע את החוזק בהתאם לסוג ורמת הצמנטציה הצמנטים הנפוצים הם קלציט (גיר) ואז הסלע יתסוס בחומצה מילחית מהולה ויש גם צמנט של תחמוצות ברזל שלא תוסס אבל גם בעמות קטנה הוא צובע אל החול בצבעים אדום וחום. צמנט ברזלי יכול להיות חזק בהרבה מצמנט קלציטי. הצביעה בקווים נוצרת מקווי הזרימה של התחמוצות בתוך הסלע

דקי59

New member
איסוף סלעים פרטי וחוקי

מאובנים, סלעים ומינרלים בטבע הם ערכים מוגנים, וברוב המקרים אסור לאסוף אותם. איסוף חוקי יכול להתבצע רק בשתי דרכים: א. מחצבות - רצוי לתאם ביקור כדי לא ליפול על פיצוצים. לא נעים. ב. חציבה לצורך סלילת כבישים יוצרת מחשופים מדהימים. רוב החומר נשלח בדרך-כלל לגריסה חצצית, אבל במקרים רבים נשארים בשטח בולדרים וסלעים קטנים יותר. גם כאן כדאי לתאם ביקורים, או להגיע מעבר לשעות העבודה. לחובבי גיאולוגיה מזומנות הפתעות נעימות במקומות הללו. דרך נוספת היא איסוף מבוקר של סלעים לצרכים גיאולוגיים שונים (הוראה, מחקר, סקרים וכו'). אם אתם מכירים גיאולוגים שיוצאים לשטח ומסכים שצטרפו אליו - מה טוב. בכלל, סלעים יפים במקומות שהם מצויים בהם, וכדאי לבקר אותם בטבע - שם הם מפגינים את יופיים בדרך המוצלחת ביותר. ובוקסה, אהבתי: "הגאולוגיה היא זרם באומנות..." אני גם אמנית וגם גיאולוגית חובבת, ולא יכולה שלא להתחבר לזה

בוקסה

New member
לדעתי יש שני סוגי סלעים שהם ערכי טבע מוגנים

1. משקעי מערות (נטיפים וזקיפים בלבד) 2. מאובנים. זה כמובן לא מספיק אבל זה המצב בשמורת טבע, כמובן שאסור לאסוף כל סלע שהוא

למעלה