עונה 4 - מההתחלה!

פרק 1:

מעניין אותי כמה קשה יהיה לי לחזור לעונה כל-כך ישנה אחרי הסטנדרטים העריכתיים שהתחילו מאז... עונה 6? כן, אפילו עונות 2 ו-4 הן דינוזאורים מבחינה אסטרטגית ובמיוחד צילומית נטו. אבל העונה הזו היא בכל זאת גן חובה של בוסטון רוב. אין לי מושג מה עבר על ההפקה כשהם חשבו שיהיה יותר *קשה* להדליק אש עם זכוכית מגדלת מאשר עם אבן אש, ואז נזכרתי שבעצם אז עוד חילקו לשורדים גפרורים... אבל העיקר שאמריקה חושבת שפעם הכול היה יותר טוב! לשורדים אמנם אין אורז, אבל הם באיזור עם הכי הרבה פירות אי פעם בתולדות התוכנית, יכול להיות שיש משהו במחשבה שהם בכלל לא צריכים למצוא מה שיש לטבע להציע אם מציידים אותם טוב מספיק. בכל מקרה, לשבט רוטו אין הרבה פירות אבל יש להם מפל מים בתור מקור מים מאוד קל, ולדעתי זה אפילו יותר חשוב.

מבחינה אסטרטגית, אין לי מושג איך רוב הצליח להגיע אפילו למיזוג. הוא ושרה מתבודדים משאר השבט! שון מעצבן אותי הפעם מהוידויים הראשונים שלו. אולי האנטר לוקח את התפקיד קצת יותר ברצינות, אבל אתה לא רוצה לחיות יותר טוב, גבר? זה מה שאני לא אוהב בעונות שבהם נרקמת ברית של עצלנים, ועוד יותר מזה בעונה הזו, כי העצלנים מנצחים והופכים בסופו של דבר את האנטר וג'ינה לפספוסי הפרהמרג' היותר גדולים בעונות המוקדמות. יכול להיות שהגישה הזו היא גם הסיבה שמראאמו הפסידו באתגר הראשון, והחלו לסלול את דרכם לתואר אחד השבטים הגרועים ביותר בתולדות הישרדות. אגב, אני אוהב את הסימבוליזם של האש באתגרים הראשונים בעונות המוקדמות. הרבה יותר טוב מאשר אתגר האש.

האם פיטר היה מצליח יותר עם מנטליות של עונות יותר מאוחרות? אין לי שמץ מושג. יכול להיות שדווקא שון היה מודח, כי פיטר היה מלשין עליו לרוב ואז יחד עם שרה, האנטר וג'ינה, הם היו יוצרים את הברית השולטת בשבט. במקום זאת, שורד הודח בגלל שהוא דיבר בצורה מוזרה על קקי ופיפי. אגב, אני ממש מתגעגע לפסקול השבטי

פרק 2:

עכשיו כשאני חושב על זה, פטרישיה הייתה אמורה להיות מודחת ראשונה קלאסית - בשלוש העונות הראשונות הודחו נשים מבוגרות על ההתחלה, והסיבה היחידה שזה לא קרה גם הפעם היה... בגלל דיבורי הקקי של פיטר. בכל מקרה, ייתכן ומצאתי את האתר הכי טוב עד כה לראות בו הישרדות. יש בו אפילו כתוביות, למרות שהן באות באיחור. בכל מקרה, מלחמת העצלים והעמלים מתחילה רשמית, כשוספיה היא לשון המאזניים. אבל יש לשבט רוטו כל-כך הרבה זמן מסך, שאין שום דרך לדעת מראש איזה שבט הולך למועצת השבט. למה העריכה לא המשיכה ככה לאורך כל הדרך? מתי הגענו לנקודה שאפשר לדעת בערך בעשר דקות הראשונות איזה שבט הולך למועצת השבט, ורוב הזמן גם מי המודח/ת?

בעונה הקודמת, שבט בוראן היה השבט הראשון להפסיד את שלושת האתגרים הראשונים ברצף, ועכשיו מראאמו משתווה אליו, ובפרק הבא הוא אפילו יעפיל עליו. ברור שאם שרה לא תתחיל לתרום את חלקה לשבט, זמנה יגיע בסופו של דבר. אבל הפעם פטרישיה הודחה ובצדק. אבל הייתם חייבים להראות דווקא את הקול של וספיה? רוב לא הולך להדיח את שרה כמובן, ושון הולך בוודאות להדיח את פטרישיה. החלטה תמוהה שהוציאה כל רמז למתח שעוד נשאר. אגב, בפרק הזה גם התחילו חפירות הדת של אחת הזוכות הכי פחות אהובות עליי.

פרק 3:

הפרק הזה כולל חלק מהסצינות היותר אייקוניות בעונה, והן לא קשורות למשחק בכלל. מראאמו הופך בקלות לאחד השבטים הכי גרועים בתולדות הישרדות, וזה בעיקר בגלל הסכסוכים והמחלוקות שבו. והאנטר צודק בכל מילה. הוא אולי קצת מתנשא, וזה לא הולך לגרום לשאר השבט לתרום יותר, אבל מראאמו הוא שבט גרוע, בלי מוטיבציה לחיי המחנה, וזה התבטא בכיף גם באתגרים. ועם שילוב של אתגרים מכל הסוגים שדורשים כל מיני יכולות, אי אפשר פשוט להגיד שהשבט יותר חלש פיזית (כי הוא ממש ממש לא). אני מניח שאולונג היה דומה, רק ששם לא היה ערבוב.

שוב, כשהאסטרטגיה רק בחיתוליה (למרות שרוב כבר עכשיו מפגין ניצנים של סירוס השבט למען שליטה מוחלטת) לשחקנים כמו שרה ושון אין שום ערך מוסף (חוץ מזה ששרה נראית טוב, אבל ג'ינה לא הרבה פחות יפה ממנה והיא שורדת הרבה יותר טובה). האנטר מודח והשבט דן את עצמו לכישלון מהדהד.

פרק 4:

יש לשרה מזל גדול שרוב התאהב בה, כי רק בגללו היא עדיין במשחק. האם אני שונא אותה? "שונא" זאת מילה חזקה, אבל היא שם סתם כדי לשהות על אי בודד. בעונות טרום-ססטרנינו, אין הרבה על מה להתחסד. אבל עכשיו מגיע הערבוב, ושרה חייבת לעבוד כדי לשרוד. לא רק שרוב ושון לא איתה, זה אחד הערבובים הכי לא הוגנים שהיו אי פעם, כשבשבט אחד יש ארבע נשים, מתוכן אחת מבוגרת שלא זכתה בשום אתגר, והגבר היחיד שם הוא פסקל. מצד שני היחידה שם שמכירה אותה היא ג'ינה, אז אם היא תעבוד קשה מספיק, יכולים להשאיר אותה הדחה אחת לפחות. ואם כבר מדברים, לא יכלו לעבור לשבטים יותר מאוזנים מספרית ולהעביר חבר שבט למראאמו, שהיה יכול להיות בכיף רוב או שון? אפשר לקרוא לשרה "נדפקת ערבוב", אבל הגורל היה כמעט לגמרי בידיה.

שבט מראאמו הישן במיעוט בשני השבטים, ובדיוק בגלל זה אני יותר בעד בחירת בית ספר (וכמובן שבטים מאוזנים מספרית), אבל עוד לא נחרץ הגורל לאף אחד. אבל שרה, רוב ושון לא רוצים אפילו לנסות להילחם על מקומם. בשביל מה באתם להישרדות, לעזאזל?!? לא בשביל "לשהות על אי בודד", כי לולא האנשים העובדים הייתם מתים מזמן, ולא בשביל "להכיר חברים חדשים" כי הם כמעט ולא מדברים עם האחרים. המורשת של בוסטון רוב עומדת להתחיל בקרוב, אבל לשרה ולשון אין שום ערך מוסף. שרה היא כלום ושום דבר מלבד יופי ושון הוא גם לא כוסית וגם גזען, אז הוא אפילו יותר גרוע.

אגב, אני חושב שהישרדות לא תחזור אף פעם לאיי המרקיז ולא בגלל שהם השתקעו כבר בפיג'י. היתושים שם (נונו) עושים רושם שהמקום אולי נראה כמו גן עדן, אבל כנראה מרגיש יותר כמו הגיהינום.

מראאמו מפסידים שוב, וזה בעיקר בגלל היעדר תקשורת. אז ברור ששרה הולכת, כן? היא לא עוזרת אפילו באתגרים וגם אסטרטגיה אין בה. והיא מכוונת נגד קאת'י כי היא מעצבנת?!? זה היעדר האסטרטגיה הכי גדול שראיתי מאז המיזוג של בורנאו! פאקינג בורנאו! לא נשאר לי מה להגיד. בייו'ש.

פרק 6:

לאן נעלם הסיכום של פרק 5, אין לי מושג. בכל מקרה, ההדחה של גייב הובילה ליצירה של רביעיית רוטו, שהייתה יכולה להצליח לולא הפקשוש המטורף שלהם בפיינל 9. אילו היו שולטים יותר טוב ושורדים, אני מניח שתמי הייתה זוכה, והיא הייתה זוכה לא רעה בכלל. יותר טובה מוספיה, זה בטוח. אבל וספיה לא כל-כך גרועה כמו שחשבתי. אני יותר לא מתחבר לאופי שלה מאשר לצורת משחק שלה, היא שחקנית חברתית סבבה. הבעייה היא שבעוד שלוש עונות תבוא סנדרה ותעלה את הקונספט של משחק חברתי לגבהים חדשים.

עד אז, מראאמו זוכים באתגר השלישי שלהם ברצף! האם ייתכן וייעשה נס והשבט הזה שוב יזכה גם בחסינות? בינתיים, בשבט כועסים על ההיבריס של רוטו שהדיחו את גייב, וייתכן וזו כבר תחילת הסוף. יכול להיות שבמובן הזה ג'ון לא שונה במיוחד מאיימי, שהשאיפה שלה לשלוט בשבט בסופו של דבר הובילה להדחתה, רק שהיא שיחקה הרבה יותר טוב. גם רוב משחק הרבה יותר מדי חזק לנקודה הזו של הישרדות, ואני לא מתכוון לפרה-מיזוג. האם רוב הקדים את זמנו? ייתכן, כי יש לא מעט התחסדות (ונוצרים) בעונה הזו, אבל מאחר והדרך היחידה שבה רוב מגיע רחוק היא באמצעות סירוס מוחלט של הדינמיקה השבטית ויצירת שיעמומון, אני לא מלונן יותר מדי. אגב, לראשונה ראיתי את הקעקוע שנתן לגנרל את הכינוי שלו (חשבתי עד היום שהוא היה גנרל אמיתי בצבא!)

במקביל, רביעיית רוטו רוצה לזרוק את האתגר כדי להדיח את רוב. אבל בגלל מגבלות האתגר הם לא יכלו לעשות זאת ומראאמו הפסידו שוב. ג'ינה הודחה כצפוי, קצת חבל אבל האם היא הייתה הופכת להיות אולסטאר? סביר להניח שלא. בניגוד להיום, שהמשחק זורם כמו מים ולך תדע מי תהיה וונתוורת' הבאה.

פרק 7:

המיזוג מגיע, ורוב וקאת'י מייצגים את השבטים שלהם. שבט סוליאנטו קם, ואני אוהב שהצבע שלו סגול, אבל זה לא משנה את הנאמנות השבטית בכלל. רביעיית רוטו בראש, ופסקל, נלייה וקאת'י ילכו איתם. ברגע שיגיעו לפיינל 7, רביעיית רוטו ימשיכו להיות ברוב מוחלט בשבט. המטרה הראשונה של ג'ון ברורה: בוסטון רוב. הוא ללא ספק ניסה להעלות את המשחק לשלב הבא, אבל פשוט לא היו לו מזל ואמצעים להשפיע עד כדי כך על המשחק, ותואר ממציא הבגידות ניתן לשחקן אחר, שאני עד היום מעריך אפילו יותר, שבמקרה גם הוא ממוצא איטלקי ושמו רוב.

אבל יש דבר אחד שבוסטון רוב מעולם לא הצליח בו עד היום, וזה לשחק מעמדת האנדרדוג בהצלחה. או שהוא מגיע לעמדת שליטה מוחלטת וכובש את המשחק (ומעמדת הנחיתות של שבט מראאמו זה היה בלתי אפשרי), או שהוא נכשל ומודח מוקדם. וכך קרה גם הפעם.

פרק 8:

רביעיית רוטו נשארה, אבל הם לא שולטים היטב במשחק. למזלם, שון מייצר מספיק אנטגוניזם כדי שפסקל מעדיף להישאר עם רוטו, למרות שהוא במיעוט וודאי. לדעתי תמי משחקת יותר טוב מאשר ג'ון אבל היא לא המנהיגה, זואי היא תאונת רכבת קטנה והגנרל פשוט לא ממש משחק. אבל אז מגיעים לאתגר החסינות, שהוא אתגר הפסילה הראשון בתולדות הישרדות. אגב, שון ציין אחד בשם "ג'וני קוקרן"? כנראה פשוט לא היה איכפת לי לפני כן כי עוד לא ראיתי את העונה הזו מאז שראיתי את עונות 23 ו-26.

בכל מקרה, רביעיית רוטו עושה טעות פטאלית, חושפת את עצמה וגורמת לפסקל ונלייה לפקפק בהם. תמי והגנרל עושים בשכל ופוסלים את זואי לפני נלייה, אבל בנקודה הזו זה מעט מדי ומאוחר מדי. תמי זוכה בחסינות, וג'ון - שחשף את עצמו עוד עם ההדחה של גייב ועשה טעות אחרי טעות - מודח מהמשחק במהפך הראשון בתולדות הישרדות.

פרק 9:

העונה הזו היא נדבך חשוב באבולוציה של המשחק בדרך לגירסה הסופית שבה הכול מותר, שמתחילה דה פקטו בעונה 6. אבל המשחק פה הוא עדיין גירסת ביטא. עכשיו שנוצרה ברית שולטת חדשה, הפאגונגינג פשוט ממשיך בכיוון ההפוך. שון ווספיה לא יבגדו בקאת'י, נלייה או פסקל עד הפיינל 5. זה לא מונע מפסקל ושון להיות צמד שיותר מתאים לקומדיה מאשר לזכייה בפרס, ואת ההתנסות הראשונה של שון ברכיבה על סוס (כנראה המפגש הראשון שלו עם חיה שאינה כלב או חתול) אפשר בהחלט להגדיר "קומדיה". אחרי זה הם אוכלים בשר שחומם בחום הרי הגעש. עד היום יש באיים הקנריים מסעדה שמבשלים שם ככה, בשביל הקטע. הייתי שם לפני כמה חודשים, אבל לא אכלתי במסעדה.

תמי זוכה בחסינות שוב (יש מצב שהיא המתמודדת שאני הכי אוהב בעונה הזו אחרי קאת'י, אבל אני לא לגמרי בטוח. בכל מקרה למרות הנוכחות הבולטת של בוסטון רוב וג'ון, זו עונה נשית ללא צל של ספק הן בדמויות והן באסטרטגיה) אז הבחירה היא בין זואי לגנרל. מביניהם אין לי ספק את מי אני מעדיף, זואי מעצבנת, מתחסדת ודי סתומה. כנראה השאר גם חושבים כמוני, כי היא הודחה פה אחד.

פרק 10:

זו דוגמה לפרק שאין לו מקום בעידן המודרני של הישרדות, כי כמעט ואין בו אסטרטגיה בכלל. מן הסתם יש משבר אוכל, והוא כלום לעומת מה שהיה באפריקה או אוסטרליה. מה שכן, ההתנהגות של נלייה אחרי האתגר פרס (שמן הסתם נובעת בעיקר מהתמימות שלה ומהיעדר ניסיון) מתחילה מה שבסופו של דבר יהפוך למחלוקת בין שון ווספיה לבין פסקל ונלייה. אבל המחלוקת הזו לא תשסע את הברית לפני שכל מי שמחוץ לברית יודח.

בפיינל 7 בנקודה הזו, האתגר החסינות עוסק תמיד בהדלקת אש. זה לדעתי האתגר הטוב מבין הארבעה הראשונים בנקודה הזו. הגנרל זוכה בחסינות וזה אומר שמודחת אישה בוודאות, ככל הנראה תמי. והיא אכן מנסה לשכנע את שון ווספיה להצביע נגד נלייה. אבל בסופו של דבר תמי והגנרל הצביעו נגד וספיה, ותמי עצמה הודחה עם כל הקולות של הברית שנשארה שלמה.

פרק 11:

ביקור הקרובים לא הופך את הפרק הזה ליותר מעניין. אם הגנרל לא זוכה בחסינות, הוא מודח. היה נחמד להכיר את הבן של קאת'י, אבל יכול להיות שבאמת אין לי סבלנות לעונות בלי הרבה אסטרטגיה. אתגר הקליעה (שוב מסורת שלא ויתרו עליה באותו שלב) היה יותר מעניין, אבל הגנרל לא זכה בחסינות, ולכן הודח. אה, ווספיה מתחילה ממש לעצבן עם הדתיות שלה. היא לא מטורללת כמו ג'ואנה, אבל רוב הנוצרים בריאליטי לא עד כדי כך מחצינים את האמונה שלהם.

פרק 12:

העיקר שעכשיו הישרדות נחשבת Woke. כל עוד שני People of Color (בדרך כלל שחורים) מתמודדים בתוכנית ורוצים להשתמש בקלף הגזע, הישרדות תהיה Woke, וזה לא פחות גרוע עכשיו משזה היה ב"הדחה" של טורי, חוץ מזה שבעונה הקודמת חוקי המשחק התכופפו ואני ממש לא אוהב את זה. אם יש אתגר שאני ממש רוצה שיחזור בנקודה מסוימת, זה אתגר ההזדמנות השנייה. אבל מאחר ו"רוח המקום" מתה בערך בעונה 22 וכמעט אין הבדל במראה בין אתגר לאתגר, לא יודע כמה זה רלוונטי עדיין. מה שבטוח לא יחזור אלה פרסי המכוניות והקללה שנלווית אליהם. שון זוכה באתגר אז למזלי הוא מקולל.

פאק, זה רק אני או שזו העונה עם הקאסט הכי דתי בצורה מוחצנת? על וספיה אפשר לגמור את כל ההלל, שון הרגע שיבח את ישו ורק את ישו, נלייה לא מקללת בכלל וגם לא שותה למרות שהיא בת 21, פסקל גם לא שותה. ועכשיו מסתבר ששון גם צבוע. אז אל תקרא לזה ברית, אתה יכול לבחור להדיח את מי שתרצה, תבחר להדיח את וספיה? ברור שלא. בחסינות יש עוד קלאסיקה - אתגר הסיפור. קאת'י זוכה בחסינות וזה אומר שכל מי שעשוי להיות מודח, יכול להיות מודח. ולמזלי זה היה שון, עדיין המתמודד הכי פחות אהוב עליי בעונה בפער.

הגמר, חלק א':

עכשיו קאת'י ונלייה חברות, ווספיה חייבת לזכות בחסינות. ובסוף היא גם זוכה בחידון המושבעים המסורתי שליווה את טקס המעבר בארבע העונות הראשונות. זה אומר שלקאת'י ולנלייה אין ברירה אלא להצביע זו נגד זו. אבל כולנו יודעים מה קורה בסוף, נוצר תיקו והאבנים נשלפות לראשונה, ופסקל מודח מבלי שהשם שלו יירשם אי פעם על הקלף. בזאת בפעם הראשונה אבל ממש לא האחרונה, אנחנו מקבלים פיינל 3 נשי. משום מה זה קרה ארבע פעמים (כשבאחת מהן היה אפילו פיינל 5 נשי), אבל פיינל 3 גברי היה רק פעם אחת.

אחרי זה שלוש הפיינליסטיות עוברות את טקס המעבר, מתקשטות בציורים כמו לוחמים מרקיזניים (עוד הזדמנות לוספיה להתנהג כמו אוונגליסטית מצויה) ומגיעות לאתגר החסינות האחרון. אגב, ג'ף עדיין אומר Guys אפילו שנשארו במשחק רק נשים. כאילו שהמילה הזו אסקסואלית או משהו. שוב, מי שרוצה לעשות סצנה, כבר ימצא ממה לעשות סצנה. לא צריך לנזר את העולם מכל רמז למה שעלול להיות פוגעני, אחרת נמצא את עצמנו בסביבה כל-כך סטרילית שהחיים יאבדו משמעות. נלייה זוכה בחסינות האחרונה ומדיחה את קאת'י, כי נגדה לא יהיה לה שמץ של סיכוי.

נערך לאחרונה ב:
הגמר, חלק ב':

וספיה עדיין מעצבנת אותי, אבל תשומת הלב שלי הייתה נתונה בעבר אך ורק לה בכל הקשור להחצנת האמונה, ולא שמתי לב ששון ונלייה לא הרבה פחות מוחצנים באמונה שלהם ממנה, אפילו קצת פסקל. קאת'י כמובן הייתה משב רוח מרענן, קצת כמו סופי בעונה 23 (כמובן שאף אחד בעונה הזו לא מתקרב לרמות הקנאות המשיחית של ברנדון, למשל, או עדיין אפילו יותר גרועה ממנו - ג'ואנה8-{ בסופו של דבר, משתיהן,לוספיה מגיע לנצח. היא לא שיקרה, לא תיחמנה ולא עשתה אפילו רמז למהלך - את הקרדיט להפלת ברית רוטו צריך לתת במידה שווה לרוב ולקאת'י - אבל נלייה רק הביאה את פסקל לברית, ולא באמת עשתה שום החלטה בעצמה. שתיהן לא שחקניות טובות, וזה לא שחסרים מי ששיחקו יותר אקטיבית את המשחק. חוץ מזה, כאמור, היא משחקת את קלף הדת. לא ברמה ששון משחק את קלף הגזע, אבל עדיין.

בכל מקרה, אפשר וקל להשוות בין ברית רוטו לברית הבצל (במיוחד בין ג'ון למרקוס, רק שמרקוס הוא אחד השחקנים הכי גרועים אי פעם ואחד המושבעים הממורמרים ביותר, כן יותר מקורין, אני יכול להתווכח על זה לנצח) אבל לכולם היה יותר קלאס מאשר ללוזרים של גאבון - למרות שג'ון בהחלט נתן פייט עם נאום ממורמר למדי. אבל אל תתנו למהפך הראשון בתולדות הישרדות להסיח אתכם מעובדה אחת גדולה - זה אחד הקאסטים ה"ראויים" מכולם. אכן יש מה להשוות לשבט אופולו, רק שלפחות בו היו סופי ואלברט, וכריסטין וסטייסי למרות שהודחו מוקדם, אפילו בנג'מין למרות שתכל'ס ניצל את ערכיותם של האחרים. המושבעים נטפו התחסדות אפילו שלא היה יותר מדי על מה, כולל שון שאלוהים יודע על מה היה לו להתמרמר. חוץ מקאת'י, אפשר לציין לחיוב כשחקנים את רוב כמובן, ואת תמי, וזהו. ג'ון שיחק אבל רע מאוד, האנטר וג'ינה הודחו מוקדם מכדי לשחק חזק בשלב הזה של הישרדות, וזואי והגנרל לא בדיוק תיכננו יותר מדי למרות שהם לא התחסדו.

דירוג:

1. קאת'י
2. תמי
3. ג'ינה
4. האנטר
5. נלייה - ירידה בדירוג מהפעם הקודמת, היא נחמדה וחביבה אבל לא עשתה *כלום* במשחק חוץ מלהיות החוליה הנדרשת להפוך את המשחק על רוטו
6. רוב - ואותו אני דווקא מעלה בדירוג, הוא בין הבודדים ששיחק אקטיבית והיטב אבל נא לא לשכוח שבגללו, בגלל שון ובגלל שרה שבט מראאמו נראה כמו שהוא נראה (כלומר, גרוע)
7. פסקל
8. גנרל
9. ג'ון
10. וי - הגזמתי איתה ממש לפני, כן היא זוכה גרועה, כן היא לא תיכננה מהלכים, וכן היא ממש מעצבנת, אבל מבחינה חברתית היא הייתה ממש סבבה מרגע הערבוב.
11. זואי
12. פטרישיה
13. פיטר
14. גייב
15. שרה - שקלתי להעלות אותה בדירוג, אבל באמת שחוץ מלהיות יפה ולא לעלות לי על העצבים אין בה שום דבר חיובי
16. שון

למעלה