עזרה בבחירת סוג השלד

hitball

New member
עזרה בבחירת סוג השלד

שלום לכולם!
אני בשלב התוכניות ואני עכשיו חוקר את האפשרויות העומדות בפני בבחירת סוג השלד של החומר
הבעיה שקצת הסתבכתי עם זה.
מה שברור לי שאני רוצה בידוד טוב בכדי לחסוך בהוצאות החימום והקירור בעתיד ואני יודע שזה משתלם לאורך זמן.
השאלה היא במה לבחור...
אנחנו בונים בקיבוץ לוחמי הגטאות שממוקם בין עכו לנהריה ויחסית קרוב לים. הבית יהיה באזור 180 מטר קומה אחת.
התכנון הוא לשים מזגן קטן בכל חדר ומזגן חזק במתחם הסלון מטבח.
אני יודע שיש את הבניה הקונבציונלית וגם שם יש כל מיני סוגי בלוקים אבל יש גם את הבניה המתועשת והחצי מתועשת ולא ממש הבנתי מה קורה שם... (בית תרמי ICF או בניה קלה או לוחות בטון שלמים?)
אשמח אם מישהו יוכל לעשות לי סדר וכמובן גם עלויות של כל שיטה פחות או יותר.
ובשורה התחתונה מה הכי משתלם? עלות מול תועלת?\
בתודה רבה מראש
שחר

בחירת שלד

שלום שחר.
אתה צודק, לבידוד יש חשיבות עצומה. ובשלד בטון באמת יש נקודות תורפה של גשרי קור.
סוגי שלד אפשריים:
1. שלד בטון, השלד הקונבציונאלי ביותר, במקרה כזה יש להוסיף שכבת בידוד ולהתאים את בלוקים לעובי העמודים, כלומר שכבה של טייח טרמי לדוגמאה או לוח קלקר, אך יש לשים לב שהעובי של העמוד צר יותר מעובי הבלוק בכדי שיתיישר עם שכבה הבידוד. למעשה בטכנולוגיה של ICF, אתה מייצר בית מבטון מבודד, תקבל כאן רמות בידוד גבוהות מאוד אך יהיה קושי לערוך שינויים במבנה.
2. שלד פלדה, לרוב יקר יותר משלד בטון אך בגלל עובי הפלדה אין בעיה להסתיר אותה בקיר, וכך לבודד אות השלד מכל הכיוונים.
3.פלדה דקת דופן/בניה קלה, בבניה מסוג זה לרוב מכניסים את הבידוד בתוך עובי הפרופיל כך נמנע גשר קור, החיסרון בבניה קלה הוא לרוב העדר של מסה טרמית.
כיום יש פתרון המלב פלדה דקת דופן עם יציקות של המפ (המפקריט), ההמפקריט הוא חומר מעולה, למעשה שאריות של צמח ההמפ אחרי שלקחו ממנו חבלים בדים וכד' ומה שנשאר נכנס לקיר, ביחד עם סיד, מקבלים קיר מדהים ביכולות שלו לערוך ויסוט טרמי גם בתאים של חום וגם בתאים של קור. ניתן לתת קיר כזה מראה טבעי או מראה מודרני.
4. שלד עץ, שלד עץ הוא שלד מצויין ניתן ליישם אותו בדומה לפלדה דקת הדופן.
מבחינת מחירים ההמפ, מעט יקר יותר, אבל ההפרש לא גדול כמו החיסכון באקלום הבית.
5. יש עוד אפשרויות טבעיות לבניה, במיוחד בבניה פרטית, כמו קשקל, בניה בבלות של חציר, ועוד. אלו אפריות טובות מאוד אך היחס להמפ יקרות יותר, וטובות פחות.
עוד על עקרונות לתכנון ירוק תוכל למצוא בכתובת http://www.hobbithome.co.il/ecobuilding/
ממליצה מאוד להשתמש בהמפ!!!
מקווה שעשיתי לך סדר בבלאגן אם יש עוד שאלות מוזמן לעלות אותן כאן.
אם תרצה המלצה לאנשי ביצוע אשמח לעזור.

hitball

New member
כמה שאלות בקצועיות

מה זה גשרי קור?
מה זה מסה תרמית?

תשובות

גשר קור, למעשה כאשר רכיב מסויים במעטפת המבנה לא מקבל בידוד הוא הופך לגשר קור - למשל יציקת בטון, כאשר היא לא מבודדת מהווה גשר קור. חולונות ברזל, קורת ברזל וכד'.
גשר קור פוגע במעטפת הבידודית של המבנה, אם יש לך דירות מאוד מבודדים אבל את יציקות הבטון לדוגמאה לא תבודד, המקום הזה יהווה נקודת כשל ודרכו יעבור החום (התנועה היא תמיד מהחום לקור).
מסה טרמית, מסה טרמית היא היכולת של כל חומר לאגור, למשל אותה יציקת בטון תהיה מסה תרמית מעולה. היא תצבור חום ותצבור עד שתתמלא (בדומה לבטריה או לכוס שממלאים במים), אם תוסיף בידוד (שים לב בידוד חיצוני משמעותי הרבה יותר מבידוד פנימי) יהיה לך שילוב של בידוד ומסה טרמית, קיר טוב באיזורים כפריים מורכב מחומרי בידוד, וממסה.
אנחנו משתמשים במסה, גם בכדי לאגור חום, וגם על מנת להאט את החדירה שלו לתוך המבנה.
תנורים כדוגמאת תנורי מסה, הינם תנורים שאוגרים את החום בספסל לרוב, וממשיכים לשחרר אותו, גם כאשר הם כבויים.
אתה מוזמן לשאול שאלות נוספות.

שיטות בניה

הכיוון שלך נכון וחשוב להתייחס לנושא הבידוד והנוחות התרמית.
הבעיה היא שכיום השוק מציע מגוון די גדול של שיטות בניה לא קונבנציונליות אך הנסיון והכמות אינה רבה ולכן המחירים של שיטות אלו לא נמוך יותר .
לכן עליך להכין היטב שעורי בית.
כאחד שגר בבית הבנוי בשיטת ICF כבר מעל 26 שנה - כיום הייתי בונה בשיטות אחרות כגון : ESB שזו שיטה דומה אך חתך הבלוק שלהם מאפשר איזון טוב יותר בין הבידוד התרמי למסה התרמית ( כפי שמיכל ציינה חשוב להתייחס לכך), או באחת מהשיטות של קונסטרוקציית מתכת ( כגון ממיטק) וכיסוי לוחות - החסרון בשיטות אלו זה חסר במסה תרמית ( אך פתיר).
אפשרות שלישית - בנייה רגילה בלוקים רגילים וציפוי קלקר בשיטה זו תקבל איזון טוב בין הבידוד למסה.
בנוסף ולא פחות חשוב להתייחס לבידוד הגג - זה אפילו קריטי יותר מהקירות וכמובן לפרופיל החלון ( זכוכית בידודית זה טריוילי) , פרופיל חלון יכול להגיע ל 30% משטח החלון ואלומניום הינו מוליך מעולה כלומר מבודד גרוע ולכן בשום פנים ואופן לא להשתמש בו ( או מתכת אחרת) אלא אם יש לו חוצץ תרמי. לחלופין ניתן להשתמש בפרופיל עץ ( מצופה אלומניום) או פרופיל PVC .

למעלה