עזרה בעונשין....

• פותח הנושא sss38
  • פורסם בתאריך

sss38

New member
עזרה בעונשין....

מישהו יודע האם ישנה עבירת שידול לניסיון לרצח??? היסוד הנפשי שצריך זה לפי יסוד נפשי של ניסיון לעבירת הרצח או עבירת הרצח? תודה

sacrament

New member
שים לב

שעבירת הניסיון לרצח היא עבירה אחת, אין נגזרת לעבירת רצח באופן רגיל, יש עבירה נפרדת לזה בחוק העונשין שמכונה ניסיון לרצח. בעיקרון בעבירות נגזרות (שידול, ניסיון וכו') אפשר לעשות רק נגזרת אחת, ואם יש ניסיון ל-X אז אי אפשר לעשות שידול לניסיון ל-X. אבל מאחר ומדובר בעבירה שהיא מובנית כ"ניסיון לרצח" אז ייתכן שהכנסת השידול זה רק נגזרת אחת. בכל מקרה, בוחנים יסוד נפשי של העבירה עצמה, ויש עבירה נפרדת של ניסיון לרצח, לכן אין צורך לקחת את היסוד של הנפשי של רצח.

שידול לנסיון לא נשמע טוב מבחינה לוגית

הרי נסיון זה מישהו שרוצה לרצוח אבל לא הצליח לו אז איך אפשר לשדל לנסיון?.. שידול לנסיון לרצח הוא לא שידול לרצח?...

sacrament

New member
כנראה שיש סיבה לציון הגרוע שלי בעונשין../images/Emo3.gif

אבל בלי קשר, לדעתי זה יכול להיות כי זה נגזרת אחת. אבל באמת כדאי לברר עם מישהו שקצת יותר בטוח ואולי גם קיבל ציון יותר נורמלי משלי.

sacrament

New member
עבירה נגזרת

זה שיש עבירה X, ובונים עבירה חדשה ע"י נגזרת של עבירה X- שידול ל-X, ניסיון ל-X, סיוע ל-X.

BlackUnicorn

New member
לפי מה שאני זוכרת את צודקת..

וזה אחד מהדברים היחידים בהחלט שאני זוכרת מהלימודים (מצד שני, יש לי זיכרון של דג בערך).

ניסיון לעשות קצת סדר...

היי, אני בסה"כ באמצע שנה א', ולא למדתי את החומר הזה עדיין, אבל בגלל שהתחום הפלילי הוא שמושך אותי, אז אני מנסה קצת להתעניין ולהעמיק בו. בכל מקרה, אני מבקשת שהתשובה שלי תילקח בעירבון מוגבל, אם כי היא עדיין עוזרת להבהיר דברים מסוימים. מסתבר שיש חיה שנקראת "שידול לניסיון", וחיה אחרת שמכונה "ניסיון לשידול". ניסיון לשידול- היסוד הפשי הנדרש זהה לזה שבשידול. X ניסה לשדל את Y לרצוח את Z, אך הוא לא הצליח ו- Y לא ניסה לרצוח/לא רצח את Z. העונש על המנסה לשדל- כאמור בסעיף 33 לחוק העונשין :"הניסיון לשדל אדם לבצע עבירה, עונשו- מחצית מהעונש הנקבע לביצוע העבירה"- המקרה של רצח הינו אחד מהחריגים, ומכיוון שמדובר בעונש חובה לעבירת הרצח, אז העונש של המנסה לשדל יהיה כאמור בסעיף 33(4): עונש מקסימום- כאשר הרף העליון הוא עונש החובה (מאסר העולם) והרף התחתון הוא מחצית מעונש מאסר עולם החובה (שזה יוצא 10 שנים) - כלומר לפי החוק, השופט יחליט על עונש בין 10 ל-20 שנה... שים לב- ההבדל בין ניסיון לשידול לבין שידול לנסיון: רק כשהמשודל ניגש לביצוע העבירה- כלומר לפחות התחיל בביצועה, יש מקום לאחריותו של המשדל (ולהאשימו בעבירה של המשדל לרצח). אולם, אם לא החל הביצוע, תיחשב פעולתו של המשדל "ניסיון לשידול" (כפי שהסברתי לעיל). לפי סעיף 34ד, עונשו של המשדל זהה לעונשו של המבצע העיקרי. שידול לניסיון הוא סיטואציה הזהה לסיטוציה של שידול לעבירה מוגמרמת- בסיטואציה זו די בכך שהאדם התחיל לבצע את העבירה, ואף אם היא לא הושלמה- תיחשב כשידול לכל דבר. ולכן, לפי ההבנה שלי, אם X ניסה לשכנע את Y לרצוח את Z, ו-Y אכן ניסה לרצוח- קנה רעל ושם אותו במשקה של Z, Z איבד את הכרתו, הובהל לבי"ח, עבר שטיפת קיבה וניצל ממוות.בהנחה שהוכחו כל יסודות העבירה והקש"ס, ניתן להרשיע את Z בעבירה של נסיון לרצח- וגם כאשר העונש של המבצע, לפי סעיף 27, יהיה איפשהו בין עונש המינימום לעונש החובה- ומכאן שגם כך דינו של המשדל. כלומר- אמנם יש הבדל בין נסיון לשידול לבין שידול לניסיון- אך העונש הוא אותו העונש. מבחינת היסוד הנפשי- הדרישה של היסוד הנפשי בעבירת השידול הינה מודעות לטיב ההתנהגות המסייעת, ושאיפה כי העבירה תבוצע ע"י המשודל...... אין כזה דבר יסוד נפשי של נסיון לעבירה X. כל הקטע הוא שמרשיעים "בעבירות של ניסיון", הוא שהעבירה X לא בוצעה והושלמה, אך בכל זאת נרצה להרשיע את מי שרצה אך כשל (מטעמי גמול, הרתעה וכו')... ולכן, חשוב מבחינה הגיונית- כיצד אפשר לטעון שיש יסוד נפשי של :"אני הולך לנסות להרעיל את משה למוות , אבל אני יודע שאני לא אצליח, שהניסיון שלי ייכשל"... אין כזה דבר יסוד נפשי של ניסיון לעבירה X, כי אתה לא יודע מה יקרה במציאות, אתה לא יכול לחזות את העתיד- האם תצליח או לא- אם כבר אתה יכול להעריך את סיכוייך- וזה כמובן שונה לגמרי, שהרי לצורך הוכחת מחשבה פלילית (הנדרשת לעבירת הרצח) די בפזיזות לגבי התוצאה. מקווה שהצלחתי להסביר את עצמי, ולא טעיתי.... שוב, אני כולה בשנה א' ועוד לא למדנו את הנושא של ניסיון/משדל [הודות לשביתה]. בהצלחה!

sacrament

New member
אחלה כינוי../images/Emo6.gif

אני יודעת שיש את סעיף 33 (ניסיון לשידול), אני פשוט לא חושבת שיש שידול לניסיון באופן רגיל. בכל אופן, החומר נשכח ממני. סורי.

למעלה