עזרה, שוב

ChilD SouL

New member
עזרה, שוב../images/Emo10.gif

האם יש פה מישהו שמוכן לקחת על הראש שלו בעיה נוספת והיא לעזור\להסביר לסטודנטית שעוד רגע מתפגרת ולא יודעת איך להתחיל לכתוב עבודה שצריך להגיש אוטוטו
ואם להיות יותר ספציפים, אז אשמח אם למישהו יש איזה סיכום על רמות הניתוח של KENNETH N.WALTZ [רצוי מהספר שלו MAN THE STATE THE WAR].

ChilD SouL

New member
הנושא של העבודה מלחמת לבנון השנייה.

לומדת בחיפה. ואכן מקפידים.

lironk25

New member
היי :)

היי את מדברת על רמות הניתוח האלה? רמות ניתוח: כל אחת מהן ניתן לחקור, כל אירוע יחבל"י. 1. רמת הפרט 2. רמת קב' המחליטים. 3. רמת המדינה. 4. רמת תת מערכת 5. הרמה העולמית 1. רמת הפרט: זוהי הרמה של האישיות של המנהיג לקבלת החלטות והיא ניצבת במוקד המחקר בהנחה שהאישיות של המנהיגים המעורבים באירוע הוא הגורם הדומיננטי להבנת האירוע. למשל: אירוע מלחמת המפרץ, סאדם חוסיין הוא הגורם הדומיננטי, אם לא נבין את אישיותו לא נבין את האירוע היחבל"י. ולכן הכלים לשימוש לקוחים מתחום הסוציולוגיה,פסיכולוגיה... אלא הם אינם כלים יחבל"ים, אך היא בוחנת את האירוע דרך המשקפים של המנהיג.. 2. רמת קבוצת המחליטים: הקבינט,מטבחון.. הסובבים של מקבלי ההחלטות, הקב' משפיעה על מקבלי ההחלטות ודרך ניתוח הדינאמיקה בתוך הקבוצה, מגיעים להסבר איך מתקבלת מדיניות חוץ זו או אחרת. כלומר: הרחבת היריעה. הכלים שמשתמשים ברמת ניתחו זו לקוחים מהפסיכולוגיה – דינאמיקה קבוצתית, מה קורה בתוך אותה קבוצה, היחיד באותה קבוצה ? גם במשטרים טוטליטאריים יש סביב המנהיגים קבוצה המשפיעה על המנהיג, ואפילו על מנהיג דומיננטי. ברמת ניתוח זו אנו מחפשים את הסובבים ומחפשים את הגורמים שהביאו אותם להחליט החלטה. 3. רמת המדינה: זוהי הרמה הקלאסית, היחב"ל היא יחסים בין מדינות: "ישראל אומרת כי...", "ארה"ב דורשת מעירק..."יש תוצר של שני הרמות הקודמות. יש קבוצות אינטרס , מפלגות, גופים כלכליים, כל זה עושה את יחסי החוץ של המדינה, שיש להם לפעמים אינטרסים שונים מהמדינה, למשל: גופים כלכליים יש להם אינטרסים שונים מאחרים שהם מחוץ למשרד החוץ, כמו – הטלת החרם על ברה"מ, עקב לחץ כלכלי ושל ענף החיטה הוסר החרם. א. צריכים לבחון גורמים נוספים המשפיעים על מדיניות בתוך המדינה. ב. הלאום/העם , יחסו של העם מבחינה תרבותית למדינה אחרת כמו: בריטניה לארה"ב. 4. רמת תת מערכת: חוקרים את מערכת היחסים בתוך תת מערכת שאליה משתייך השחקן, ישנם תת מערכות גיאוגרפיות כמו: המזה"ת,אירופה,אמריקה. – מדינת ישראל מושפעת מהמערב הגיאוגרפית שבה אנו נמצאים.למשל: הסכם חשאי בין ישראל לירדן בנושא מלחמת המפרץ, כי אינם רוצים לערער את תת המערכת. אבל ישנם תתי מערכות אחרות שאינן גיאוגרפיות והקריטריון שלהם שונה, הוא יכול להיות כלכלי,תרבותי/אתני,בטחוני... למשל: ברית נט"ו – תת מערכת שחברות בה 19 מדינות במחברם עניין הביטחוני/הגנה על חלקו הצפוני של האוקיינוס משני צדדיו.אך גם כל אחת מהמדינות מושפעת מתת מערכת שלה היא חברה בנוסף. מאפייניה של תת מערכת זו חוצה גבולות גיאוגרפיות והיא יותר חזקה מתת מערכת גיאוגרפית. למשל: אופק – ארגון המדינות המייצאות נפט ונושאם העיקרי הוא הנפט, והמטרה היא למנוע אחת מהשנייה לייצר יותר מידי נפט, על מנת לשמור את מחיר ורמת הנפט ובכך רמת הביקוש תהיה זהה לרמת היצע. על מנת להבים אירוע יחבל"י צריך לבחון של שחקן לאיזה תת מערכת הוא משתייך ותמיד הוא יהיה שייך לתת מערכת גיאוגרפית, ואח"כ לאתר באיזה מערכת נוספת הוא משתייך כמו: ביטחוני, כלכלי...וכל אחד מהם צריך לראות מצב של תת מערכת משפיעה על תפקוד השחקן. 5. הרמה העולמית : אומרת איזה השפעה יש למערכת היחסים בעולם על מדיניות החוץ של שחקן בודד כלשהו. - במשך 50 שנה, הייתה מערכת דו קוטבית, המזרחי – ברה"מ והמערבי- ארה"ב ובנוסף גוש של המדינות הבלתי מזוהות לא עם המערב ולא עם המזרח. צריך לבחון כל אחד מהשחקנים, כיצד משפיע מדיניות החוץ שלו , בעובדה שכך מסודרת המערכת העולמית- עם שני קטבים. כל שחקן באותן 50 שנה צריך לקחת בחשבון במדיניות החוץ שלו שהעובדה שיש 2 קטבים והם מנוגדים זה לזה וכיצד זה תושפע ותשפיע בעקבות אותן 2 קטבים.

ChilD SouL

New member
ראשית, תודה.

שנית, מאיפה זה נלקח
או האם את יכולה להפנות אותי למקור אקדמי שמדבר על הנושא
שלישית, אשמח גם להפנייה למקור אקדמי שמדבר על אידאליזם וניאוליברליזם.

סתם שאלה

מה זה אידיאליזם? ואני רצינית שאני שואלת. אני זוכרת את הריאליזם הקלאסי של מורגנתאו והליברליזם של קנת' וולץ (ותסלחי לי אם אני טועה כי אני סיימתי ללמוד ב- 2003). תקראי את ההערה שלי. לי יש עבודה שעשיתי על יחסי ישראל-מצרים כשאר ניתחתי את הפרדיגמות של ריאליזם וליברליזם. אם זה מעניין אותך אני אשמח לחפש אותה ולראות מה אני יכולה לשלוף משם כדי שיעזור לך בניתוח הפרדיגמות. ואל תהי עצלנית לכי לספריה חפשי את הספר וזהו.(אל תכעסי אני לטובתך התואר לא נהיה קל יותר והעבודות הופכות להיות ליותר מורכבות ומסובכות).

lironk25

New member
היי,אני ממליצה על הספר "מושגי יסוד ביחב"ל" של

הפתוחה.(משם לקחתי את מרשמתי לך),הספר מסכם בצורה ממש טובה את כל מה שאת צריכה :) בנתיים אני מצרפת לך סיכום של הקורס מבוא למושגי יסוד בהצלחה :)

a e q u i t a s

New member
מאוד מומלץ ../images/Emo127.gif

שם הספר - שלירון המליצה, וגם אני הוא " הפוליטיקה העולמית, מגמות ותמורות, צרלס קגלי ויוג'ין ויטקופף.

אני מוכנה לעזור לך

לגבי איך לכתוב עבודה. אבל לא לפרט לך מה לכתוב כי אחרת לא תלמדי. אגב, למה מלחמת לבנון השניה? האם את בחרת את הנושא? את מודעת לזה שלא יהיה לך קל לנתח (בהנחה שאת סטודנטית לתואר ראשון - שנה ראשונה) ארוע שהיה לפני שנה בגלל מחסור במאמרים אקדמים וכדומה. אבל בהצלחה. אז איך ניגשים לכתיבת עבודה? מחפשים חומר וקוראים. אחר כך מנסחים שאלת מחקר. בהנחה שמבנה העבודה כבר ידוע לך שהרי את מדברת על רמות ניתוח תעברי כל רמת ניתוח ותנתחי בנפרד על הארוע אותו בחרת לנתח. לא פשוט שמדובר בארוע חדש בפוליטיקה. מה שכן לא ידוע עדיין מה ההשלכות וכו' וכו'. עצה ידידותית, אם לא את בחרת את הנושא תעברי לכתוב על ארוע היסטורי ישן יותר. אף אחד לא מצפה ממך להמציא את הגלגל בתואר הראשון ובפרט לא כשאת כותבת על רמות ניתוח.

ChilD SouL

New member
אז כך...

יש לי 3 נושאים וזה נשמע לי הכי קל. יש לי 3 שאלות עליהן אני אמורה לענות לפי החומר שלמדנו, ואילו ברמות ניתוח אני מסתבכת, משום שלא למדנו אותן לעומק והגדרות רחבות, אלא באופן כללי לבחינה. עכשיו אני נוטה לקרוץ לכיוון הסכם השלום של בריטניה וצפון אירלנד, אבל אני מסתבכת במציאת כמה תאוריות [ראי הודעה אחת מעל] ובקיצור, אני פשוט מיואשת. לא הולך לא כאן, ולא כאן ומועד ההגשה קרב ובא.
תודה על הניסיון.

a e q u i t a s

New member
בנוגע למלחמת לבנון השנייה....

עשיתי איזשהו עבודה קצרה על המלחמה, ואם את צריכה עזרה בהכוונה, אשמח לעזור לך. אגב ספר מומלץ הוא " שבויים בלבנון, של עפר שלח, ויואב לימור.

ChilD SouL

New member
אני אשמח ../images/Emo13.gif

על מה הייתה העבודה
[חוץ ממלחמת לבנון השנייה כמובן]

ChilD SouL

New member
לא חושבת שזה כ"כ מתאים לעבודה שלי.

אבל אשמח לראות על מה מדובר, מי יודע - אולי אמצא שם דבר מה בסופו של דבר. אגב, הספר שאתה ולירון המלצתם, זה ספר בעברית או אנגלית
ותודה.

למעלה