עיטור צלחות עץ

zvika f

New member
עיטור צלחות עץ

צלחות עץ העשויות מעץ נטול טקסטורה כמו צפצפה אני נוהג לעטר בצורה הבאה: -חריטה גסה של הצלחת. -יצירת חספוס (chattering ) על שולי הצלחת בעזרת כלי יעודי שיצרתי -שריפת שולי הצלחת בעזרת מבער קטן. זזזזהירותתת -חריטת פנים וחוץ הצלחת למדות הרצויות תוך הקפדה ששאריות השריפה של השוליים יוסרו -לטוש פנים ןחוץ הצלחת - לכה ווקס דוגמת צלחת שבוצעה בטכניקה זו מוצגת בצלום המצורף

arsar

New member
הוספות לטכניקה

1) לפני שריפת השוליים, גזור 3-4 עיגולי נייר בדיל בקוטר הפנים (הלבן). הצמד לשטח שאמור להישאר לבן ואז תוכל לצרוב במהירות! 2) יש שיטת גימור שהשתמשתי בה לגיוון חריטה בעץ צפצפה: לקחתי שמן מנוע משומש (כן כן! זה שבתוכו יש שבבי מתכת זעירים), ואיתו מרחתי את העובד (שורוק ב-וו ודגש בבית) בזמן סיבוב במחרטה. אפשר לדלל את השמן בעזרת טרפנטין כדי להבהיר במקצת, או לחילופין להשתמש בטיפת מזוט או עיטרן כדי להכהות את החומר. השבבים ינצנצו בשבילך וכל סיבי העץ שבדרך כלל כמעט ואינם נראים יעורו לחיים... (עבדתי עם עץ הצפצפה כ-10 שנים, לפני כ-45 שנים. את עצי הצפצפה גידלתי לבד).

zvika f

New member
טכניקת חריטה

לאחר שהשמן נספג בעץ האם שבבי המתכת לא נושרים מן העובד? מה מחבר/מקשר אותם לעובד?

arsar

New member
כנראה שלא סיימתי את ההסבר:

לאחר הייבוש של השמן - מרחתי (אהבתי את המריחה תוך כדי סיבוב במנוע איטי) אן פרנץ' פוליש או בשעווה שהופכת לציפוי נוקשה ומבריק (חייבים לערבב בשעווה גם שעוות קרנאובה) או בלכה של אותם זמנים. איני יודע מה הולך היום.

yulevi

New member
בעניין הצפצפהו-../images/Emo92.gif

איך הוא בחריטה ,לי היתה אכזבה איתו בתחילת הדרך או שזו טעות של מתחילים ,חקרטתי גוש בקוטר של כ 30 סמ וגובי 15 סמ תוך כדי חריטה במחרטה ,הגוש נקרע מהצ'אק אריה נראה לי או שאפילו אני מציע רעיון של פגישה עניינית כדי שתדריך קבוצת חברים בטכניקות חריטה ,וזאת בנוסף למפגש הגדול יותר שמתוכנן,אולי אפילו מי שירצה שיביא איתו עבודה קטנה לצורך ישום טכניקות

arsar

New member
מעולם לא ברח לי העובד מהעוקצים!

עץ הצפצפה הוא עץ רך. חייבים לסמן היטב ועמוק עם מכשיר ההטבעה. הכלים כמעט ולא דרשו השחזות תכופות. השתמשתי הרבה במפסלת הישרה המושחזת באלכסון. היום, למרות שהמחרטה עדיין ברשותי, כבר איני משתמש בה אלא לצרכים טכניים (השחזה וליטוש). איני בטוח שאני זוכר את כל סודות המקצוע, זה הפסיק לעניין אותי ככל שנכנסתי יותר ויותר לעבודות יד.

arsar

New member
עוד בעניין לימוד חריטה

כיוון שכיום איני רואה את עצמי כמוסמך ללמד חריטה במחרטת עץ (פשוט שכחתי הרבה) יש לי הצעה: קיימים ברשת קורסים לחריטה (באנגלית)! אולי יימצא מי שיהא מוכן לתרגם? אמנם אני מסוגל לתרגם מאנגלית, אך זמני מצומצם ואת עבודות התרגום אני מקדיש לחוג שלי ולעמותת נמ"ג. מי שלא יודע מה זה - שלא ידע. יש ברשת "עמותת נמ"ג" - ניוון מקולרי גילי, ולצערי אני חבר בעמותה זו בעל כורחי.

yulevi

New member
זה לא מהעוקצים

אלה נקרע מהפוטר בגלל רכות העץ וזה היה גוש כבד

arsar

New member
מעניין לעניין ובאותו עיניין! מפגש חברי הפורום

כיוון שכיום כבר איני נוהג, הרי שניידותי מאד מאד מוגבלת ולשם כך אני צריך לארגן מכונית ונהג, מה שאני שומר לאירועים הכרחיים. אבל - אניי בהחלט מזמין את כ-ו-ל-ם לבקר אותי (אותנו) בחוג לעבודות עץ שאני מעביר כבר למעלה מ-15 שנים במכללת גמלאי עמק הירדן.כרגע החוג בפגרת הקייץ וייפתח מחדש בסוף ספטמבר או תחילת אוקטובר. אני מציע שיהודה ואני נתכנן ביקור אצלנו במועד המתאים. המקום הוא מול קיבוץ אפיקים, בהסתעפות מכביש בית-שאן - טבריה וכביש הכניסה לקיבוצים מסדה ושער הגולן, ממש ממש על הצומת ומצד דרום לצומת. ממש אשמח לארח ביקור חברי הפורום ולקיום מפגש עם חברי החוג והמורים (את החוג הקמתי כפי שאמרתי לפני 16 שנים ועדיין לומדים שם תלמידים עוד מהשנה הראשונה!!! כיום אני מלמד בהתנדבות ונעזר בשני מורים).

yulevi

New member
אני מרים את הכפפה../images/Emo229.gif

ברגע שתיפתח שנת הלימודים נארגן את זה, ואשתדל להשלים את היום בסיור או ביקור נוסף באותו יום. בנושא החריטה ברגע שיהיו עוד מעוניינים אנסה לארגן מחרטת מיני ניידת,ונקדם את הרעיון בשלב אחר ,

yulevi

New member
פיקוס

צביקה הסיום כמו שסיפרתי לך - WOOD FINISHING OIL באמצעות צמר פלדה

max63

New member
הקערה יפהפיה

מצד שני, עץ הצפצפה רך מדי לדעתי לטכניקה של צריבה ואכן בהסתכלות מקרוב רואים שפעולת החריכה הסירה עץ רב ולא באופן אחיד. מקובל שהיא תשחיר בלבד או שתשחיר הכל אבל תאכל רק טבעות רכות (כדוגמת עץ מחטני). בצפצפה הייתי משתמש בחריכה עדינה בהרבה. אם המטרה רק השחרה יש טכניקות אחרות כגון צביעה, משחת נעליים או שימוש בצמר פלדה וחומץ. כמובן שזה גם עניין של טעם. מקס

yulevi

New member
מקס לכבוד לנו../images/Emo140.gif

ותקבל מקום של כבוד,בוודאי שיעניין אותך ללמוד מהטכניקות ולבקר את אריה

max63

New member
כתבה בעניין

הנה כתבה של החרט המוכר סטיבן ראסל אשר כוללת גם 3 דוגמאות של חריכה והסבר - הראשון בו האש רק השחימה את הסוכרים בעץ (משום כך מכונה התהליך קרמליזציה) והביאה אותו מצבע כמעט לבן לצבע דמוי דובדבן; שני עם חריכה סלקטיבית עם מבער עדין; והשלישי עם חריכה ממש מלאה (עץ מגנוליה). כולם מבוצעים על שולחן מסתובב, עם מתז מים בצד לחרום וכמובן מחוץ לנגריה. הנה התאור: http://www.woodturningvideosplus.com/burning-wood.html

zvika f

New member
פספסת את הנקודה

כדי להעצים את הנגודיות בצעתי חספוס (chattering ) על השפה של הקערה.עצם השריפה החליקה את החספוס ויצרה את פני השטח היחודיים.

yulevi

New member
רעיון נוסף לעיטור

אין לי אפשרות להציג תמונה כי היא נמחקה לי ואת העבודה הזו נתתי לחברים בהולנד,זו היתה קערה עם שפה רחבה מאזדרכת שלטעמי יש לו טקסטורה מדהימה לאחר הליטוש הסופי של כל הכלי ,קרבתי לשפה הרחבה תוך כדי סיבוב המחרטה מברשת פלדה ונגעתי קלות המברשת הורידה את הרקמות הרכות של השפה,נשארו שקעים ובליטות ,קרבתי לזה ברנר גז מחובר ללחץ אויר ושוב תוך כדי סיבוב מהיר שרפתי קלות ,ליטשתי בעדינות בצמר פלדה וציפיתי הכל בלכה שקופה .אבקש שיצלמו וישלחו לי את התמונה כדי להציג אותה כאן

למעלה