עתיד הדת

the YOOK

New member
עתיד הדת

לדעתכם הדת (ואם נהיה ספציפיים - הדת היהודית) תעלם אי פעם?

doughnuts

New member
במידה והאנושות תעלים את עצמה...

תחת ההנחה שתרבויות של חייזרים אמפירית יותר או שחייזרים לא קיימים.

Gidi Shemer

New member
תיעלם אולי לא

אני חושב שדת תספק תמיד צרכים של אנשים מסויימים לבטוח בכח עליון או כדי להסביר פערים לא ברורים (כמו "למה באתי לעולם"? "מה המשמעות"?), או כדי לתת פיצוי נפשי למצב המתסכל של "לא טוב לי".
דת גם עשויה (לא תמיד, אבל עשויה) להוות מעגן לקשרים קהילתיים שלצערי לא תמיד משגשגים בעולם החילוני.

עם זאת, לטעמי החילוניות, לפחות בעולם המפותח תתפוס מקום נכבד הרבה יותר מהיום, כנ"ל האתאיסטיות. התנועה החילונית היא תנועה צעירה בשנים כשמשווים אותה עם אלפי שנים של דתות. ככל שפערים שהיו פעם בחזקת "רק נס אלוקי יסביר את זה" נסגרים ומובהרים באמצעים מדעיים, יותר ויותר אנשים יבחרו בחילוניות.

גורם נוסף שישפיע לעניות דעתי הוא הפונדמנטליזם שתופס מקום חזק יותר ויותר בדת ורק מרחיק אנשים יותר. מצד אחד הפונדמנטליזם כובש לבבות של תמימים, אבל לדוגמה ביהדות תמצא אנשים הולכים ומתרחקים מהדת ולו בכלל שהדת מתחילה להיות מזוהה עם קיצוניים הזויים.

אבא שלי שהוא אדם חילוני ואתאיסט תמיד הקפיד להדליק נרות ולשמור על מנהגים שונים "בשביל המסורת". היום הוא רואה בגועל נפש כיצד דתיות הפכה שם נרדף ללאומנות ולקיצוניות. הבנים שלו כבר הרבה יותר רחוקים משמירה על מסורת והבנים שלהם עוד יותר.

זה נראה לי קצת אופטימי

מגמת החילון די מתהפכת בתקופה האחרונה. אם המאה ה-20 היתה המאה החילונית ביותר בהיסטוריה, במאה ה-21 כבר אפשר לראות מגמה ברורה של חזרה לדת ולניו-אייג'. באופן כללי כשיש אידיאולוגיות גדולות כמו קומוניזם או ציונות, אנשים פונים לכיוון חילון, אבל כשהן נחלשות אנשים חוזרים לדת. אנחנו כנראה תמיד צריכים משהו שיתן משמעות, וכשהאידיאולוגיות כבר לא חובקות-כל ודורשות מהפכה, הרבה יותר מפתה להדליק נרות ולהפלל. דווקא בתקופה של התקדמות מדעית, העולם נראה הייטיקיסטי ומנוכר, ואנשים מחפשים נחמה בתפילה, הומיאופתיה וקלפי טארוט.
לגבי הפונדמנדליזם, הלוואי שהוא ירחיק אנשים מהדת, אבל למיטב ידיעתי ההתחרדות וההקצנה הן תגובות לחילון, לא להפך...

Gidi Shemer

New member
אני מסכים איתך שזו ראייה אופטימית משהו

מישהו פה צריך לשמור על אופטימיות

ובכל זאת, שימי לב שאני מדבר על דת, על חוקיה, ציווייה, ונסיונותיה לכפוף את חוקיה על אחרים (מבחינתי למשל היהדות הרפורמית כמעט ואינה דת. היא התאגדות של אנשים שמאמינים במשהו מסויים מבלי לנסות ולהשפיע על אחרים, תוך כדי שחברי הדת האלו משתמשים בדת כמספקת קווים מאחדים די רופפים בין האנשים השייכים לקהילה).

מי שפותח קלפים, קורא בקפה, או נושם את אור השמש הוא אולי רחוק באמונותיו ממני כמרחק מזרח ומערב, אבל זו לא דת. יש הבדל.

hoshe

New member
הפונדמנדליזם הוא "שירת הברבור" של הדת

בפרט הפונדמנטליזם האיסלמי נראה חזק, כי הוא מצליח לכבוש לבבות בקרב צעירים רבים בעולם המוסלמי.

אבל במהותו הוא נובע מחולשה, חוסר ביטחון וגעגועים לעבר "מפואר" שלא יחזור. אין בו תשובה אמיתית ובת קיימא לאתגרים של המאה ה-21.

גם חלק מהחרדים, להבדיל, מסתגרים ומקצינים מתוך חוסר יכולת להתמודד מול "מהפיכת המידע".

לדעתי האתאיזם הולך להתחזק, אך כשלעצמו עדיין חסר לו המימד החברתי והמנחם. והדתות יצטרכו להמציא את עצמן מחדש.

החלק הפסימי הוא החרד"לים / כיפות סרוגות - נראה לי שאלה הולכים לקראת התנגשות מדינית קשה שאת מחירה נשלם כולנו. הם "נהנים" כרגע מרוח גבית מלווה בהזיות על "קדושת הארץ" (היסוד הפגאני שביהדות), כך שיהיה להם קשה להתפכח

the YOOK

New member
אני חושש לעתידה של היהדות,

אבל אני לא מאמין שהיא תעלם. ולא בגלל הרצון של אנשים לנחמה, או הסברים לפערים - דווקא את השלב הזה של הדת אנחנו עומדים לעבור. אלא פשוט כי היא נותנת תכלית מאוד נעלה. תכלית שהיא מעל האדם והאינטרסים שלו, שהיא מעל כל קבוצה והאינטרסים שלה - שהיא "מעל הטבע", כביכול.

אני מקווה שהדת בעתיד תהיה נקיה ממיסטיקה ואמונות תפלות, תתאים לציבור גדול של אנשים אבל לא תהפוך לבדיחה, כמו היהדות הרפורמית, ותחזור להיות חלק מהותי בתרבות שלנו (ולא בפוליטיקה).

deathcaster

New member
זו כבר פרשנות סובייקטיבית וקסנופוביה טיפוסית

" תתאים לציבור גדול של אנשים אבל לא תהפוך לבדיחה, כמו היהדות הרפורמית"- כאתאיסט, אני רואה ביהדות האורתודוקסית בדיחה, ורואה ברפורמית כאחת שפונה לציבור רחב ופלורליסטי הרבה יותר.

"אלא פשוט כי היא נותנת תכלית מאוד נעלה. תכלית שהיא מעל האדם והאינטרסים שלו, שהיא מעל כל קבוצה והאינטרסים שלה - שהיא "מעל הטבע", כביכול."- פרשנות מאוד סובייקטיבית, לדעתך זו תכלית נעלה, לדעתי זה גיבוב שטויות.

"אני מקווה שהדת בעתיד תהיה נקיה ממיסטיקה ואמונות תפלות"- א. זה "טפלות". ב. ברגע שדת תהיה נקייה לחלוטין ממיסטיקה ואמונות טפלות- באותה השנייה היא כבר לא תהיה רלוונטית לאף אחד (לדעתי).

the YOOK

New member
היהדות הרפורמית אולי פונה לציבור פלורליסטי,

אבל אין שום קשר בינה לבין היהדות. זו לא דת, זו לכל היותר תוכנית בידור.

deathcaster

New member
שוב, קסנופוביה טיפוסית מיהודי אורתודוקסי

אתה מזלזל בכל מה ששונה ממך (כי בתוך תוכך אתה יודע שזה מפחיד אותך .....וכי ככה חינכו אותך)

מזכיר לי את השיחה שהייתה לי ולכלתי עם הרבנית ברבנות...

היהדות הרפורמית היא יהדות ולא רק בגלל שהיא נקראת "יהדות רפורמית", רק בגלל שהם שונים ממך- לא אומר שזו תוכנית בידור.

דעתך חשוכה מאוד... מפתיע..כי בעבר היית יותר ליברלי.... כנראה התחזקת (לצערנו) בתקופה שנעדרת מכאן.

the YOOK

New member
חודשיים בערך.

"מסורתי" אולי יהיה יותר מתאים, כי כשרות אני עדיין משתדל לשמור.

ItsikH

Member
יש מושג שנקרא JEWISH VEGETARIAN כלומר לא אוכל אוכל בשרי בלבד, ואז אין בעית כשרות בכלל.

the YOOK

New member
צמחוני אני לא אהיה,

אולי בקר אני אפסיק לאכול מטעמים מוסריים. עוף ודג לא.

ItsikH

Member
דג הוא פרווה, דגים אני אוכל וזה כולל פירות ים ולכן אין שיקול כשרות, אבל במקרה שמעתי את המונח מיהודי אמריקני שפגשתי פעם.

למעלה