פחדים

• פותח הנושא yIJה
  • פורסם בתאריך

yIJה

New member
פחדים

הילדה שלי בת ה-6 פחדנית. היא פוחדת לעלות על מגלשה גבוהה בגן שעשועים, מפחדת להתנדנד בנדנדה, פוחדת להסתפר, פוחדת שגוזרים לה ציפורניים, פוחדת מפינצטות, פוחדת ליפול ולקבל מכה במצבים לא סבירים, פוחדת מליצנים, פוחדת לטפס על סולם באולם התעמלות (שמתחתיו ערימת מזרנים), פוחדת לבצע גלגול, פוחדת מגבהים שאינם גבוהים, פוחדת אפילו להרים רגל גבוה. כמובן שהיא נמנעת בגן מסכסוכים ומכות. מעולם לא חזרה עם איזה שהוא פצע מהגן. היא לא מסוגלת לרוץ מהר עם חברותיה ולשחק כמו שצריך כי הפחדים ממש מפריעים לה לתפקד. אני אישית מגיעה מתחום הספורט ולכן חורה לי שהילדה מפחדת מהכל, בעיקר ממיומנויות ספורט. היא לא חוותה איזו שהיא טראומה, או כאב ולכן לא ברורים לי הפחדים שלה. יצויין כי היא מפחדת רק מכל מה שקשור איכשהו לכאב. למשל: היא לא מפחדת מחושך, לא מפחדת להיות לבד, ללכת לבד, לא מפחדת בבריכה עם מצופים או עם מבוגר, לא מפחדת מאנשים זרים, לא מקולות או תמונות כלשהן וכו'. חשבתי שיש לה בעיה תחושתית או גופנית, אבל היא מצטיינת בריקוד, והיא חזקה, חגורת כתפיים, רגליים חזקות, יציבה טובה. למה זה קורה לה ומה עושים? תודה

פחדים

המכנה המשותף של רוב הפחדים שאת מתארת בכל זאת קשורים לתנועה ולגוף, לא הייתי שוללת על הסף קשיים מוטוריים, לאו דווקא ברמת החוזק של חגורת הכתפיים, הרגליים והיציבה, אלא דווקא של תכנון התנועה, התמצאות במרחב, שיווי משקל , תנועה וסטיבולרית (סיבוב, נדנוד) ועוד... אני הייתי ממליצה על אבחון של פיזיותרפיה, ואולי בהמשך אף של ריפוי בעיסוק על מנת לברר את מקור הפחדים, ולסייע לה להתגבר עליהם עם איש מקצוע מתאים. אשמח להמליץ לך על איש מקצוע במקום מגורייך. בהצלחה.

yIJה

New member
טיפול אצל איש מקצוע

תודה על התשובה העניינית. בהמשך לכך, עולות בי מספר שאלות: א) איך אדע האם המצב אכן דורש פנייה לאיש מקצוע או לא? -בסה"כ, הפחדים אינם אקוטיים, ולפעמים יש לי הרגשה שהם מפריעים רק לי כי אני מתחום הספורט, ואילו במבט אובייקטיבי בעצם הכל בסדר. הגננת אומרת שהילדה מקסימה ונהדרת ואין מקום לדאגה, כמו כן אין צורך בפנייה לאבחון כלשהו. חברים אומרים לי שאני סתם מצפה מהילדה להיות ספורטאית בגלל שאני ספורטאית, אבל עליי לקבל את זה שהיא לא. אומרים לי שמותר לה לא לעלות על מגלשות ולטפס על סולמות והיא לא חייבת לרוץ מהר. אמרו לי שהרבה ילדים פוחדים מגזירת ציפורניים ושיער. שני הבנים הגדולים שלי אהבו מאוד להשתולל ולהתרוצץ ואומרים לי שאני עושה לה עוול שאני משווה אותה אליהם, כי כל ילד שונה. לפיכך, האם זאת באמת בעיה אצל הילדה, או רק בתפיסה שלי? ב) האם ישנן פעילויות כלשהן שאני יכולה לעשות איתה בעצמי בבית/ בחוץ/ חוגים וכו', כדי לפתח אצלה את תכנון התנועה, ההתמצאות במרחב, התנועה הוסטיבולרית וכד'? -אם אפשר אז באמצעות ריקוד ותנועה, או בבריכה, כי את זה היא מאוד אוהבת וגם טובה בזה. ג) במידה והפתרון היחידי הוא איש מקצוע: אפשר לקבל המלצה על טיפול כזה באיזור הרצליה? תודה רבה!

פחדים

לפי התיאור שלך יש מרכיב של רגישות תחושתית לפחדים של הבת שלך. כמו כן את אמא שלה ומכירה אותה הכי טוב ולכן במידה ולך יש התלבטות כלשהי חשוב שתבררי את העניין. איש מקצוע יעזור לך בכך. ייתכן ויש גם מרכיב ריגשי לרגישות התחושתית של הבת שלך. איש מקצוע יעזור לך לרואת את התמונה וידריך אותך בהתאם. במידה ואת, עם הניסיון שלך בתחום הספורט, לא מרגישה שיש איחור בהשגת אבני הדרך המוטוריות בהתאם לגילה, והמוקד הוא יותר בתחושה העמוקה - עדיף שתיפני למרפאה בעיסוק. בהצלחה. שרה סופות, פיזיותרפיסטית

למעלה