פחד מהריון

פחד מהריון

בת 29 רוצה להכנס להריון ראשון אבל מפחדת.הפסיכיאטרית שהייתי אצלה כדי לקבל כדורים,אמרה לי שאין צורך ושרק cbt יכול לסייע.האם זה נכון?אני מפחדת מהמון דברים,מתחושות לא טובות פיזיות ונפשיות בהריון,שיקרה משהו רע,מהבדיקות,הכאבים,מזה שיהיה לי יצור בתוך הגוף,מהאחריות העצומה,מזה שלא יהיה לי זמן לעצמי,מה עושים?

בדרך כלל

CBT יותר עוזר לחרדות מאשר רק תרופה. הפסיכיטארית צודקת. בקשר למה לעשות - אני לא יודעת לייעץ לך. מה את רוצה לעשות עם החיים שלך?

ליעל

אני רוצה לעשות המון דברים,ללמוד,לבנות משפחה,להצליח,אבל מצד שני לדעת שהל יהיה בסדר.אני רוצה תעודת ביטוח ואז אני הולכת על זה.הבעיה היא שאין תעדות ביטוח לחיים וחוסר הוודאות מתסכל ומפחיד אותי.אני מרגישה שהכל יכול לקרות,שיכול ללכת לי "קלף" מעולה,ומצד שני אותו סיכוי ללכת לי קלף גרוע.אני גם לא רוצה להיות זאת שלוקחת את האחריות להכנס להריון,רוצה להתעורר ולגלות שזה קרה וזהו.

שריד

New member
מה קורה איתך עכשיו ?

גם עכשיו אין לך תעודת ביטוח לחיים ואת מסתדרת. איך את עושה את זה ? בהקשר ההריון את מתארת תמונה בתודעה של קשיים אך התאור הוא דיפוזי ולא ממוקד. העמימות הזו מעלה חרדה. אחת הדרכים להתמודד היא לפזר את העמימות כלומר להיות ממש ספציפיים. תראי ילד זו אכן אחת ההתחייבויות הגדולות, אבל כמו משכנתא, לא משלמים את הכל בבת אחת... אפשר בתשלומים... וגם אם מפגרים בתשלום יש מקום להחזרים (אבל עם ריבית
) אז במה אפשר לעזור לך ?

נכון

הכל יכול לקרות. ובאמת מרכיב האי וודאות גדול בחיים הללו בעיקר לגבי מרכיב ההצלחה במשהו חיובי. אם את רוצה ללכת על בטוח, ועל מה שיש לך שליטה עליו, הימנעות מיחסים בוודאות לא תביא לך בן זוג, הימנעות מהיריון בוודאות לא תביא לך ילדים, הימנעות מאוניברסיטה בוודאות לא תביא לך תואר אקדמי. זה וודאי. זה גם וודאי לגבי חוסר ההצלחה שלך בדברים שאת באמת רוצה. כלומר, במקרה שלך, אם תלכי רק על מה שוודאי ובטוח, בכל מקרה תשיגי את מה שאת כל כך לא רוצה שיקרה לך: יום אחד תתעוררי ותגלי שלמרות שלא הלך לך קלף גרוע מתוך כך שניסית דברים, הלך לך קלף גרוע בכך שבעצם בחרת אותו מתוך הפחד וההתעקשות על התוצאה הודאית. בחיים זה הולך ככה: אם בוחרים לא - יש לא. אם בוחרים כן לפעמים יש כן ולפעמים לא.

נכון אבל..

השאלה היא האם אני יכולה ורוצה להתמודד עם הלא...כלומר עם הריון והפלה,או לידת ילד חולה/אוטיסט..זה ממש סיכון עצום ולא ממש בא לי להתמודד עם דבר כזה

anavit

New member
הי ליאורית,

גם אני במצב דומה, (בת 28, חרדות בכלל ובמיוחד מהריון, ופעם ראשונה בפורום הזה
). גם בטיפול cbt וגם תרופתי. זה מאוד מאוד עוזר. לא ברור לי ממה שכתבת האם ניסית cbt?

לא הבנת אותי

להתמודד עם הלא, זה לעבור את החיים בלי להרות, בלי ללדת, בלי בן זוג, בלי לימודים בלי כל אותם דברים מסוכנים שיכולים חס וחלילה להתחרבש בדרך. זה לחיות חיים בלי כל אותם דברים. זה לחיות עם לא. לקום בבוקר לבית ריק ולהישאר בו כי הכל מסוכן... ובלי לשים לב פתאום מגלים שגם חיים כאלה, בבית ריק ואפס נסיונות גם הם לא משו. אף אחד לא יבטיח לך שכל הריון מסתיים בילד חמוד חכם ונבון שעובר את החיים שלו בלי שריטה כי לאמא שלו לא בא להתמודד עם הסיכונים שיש בחיים הללו. אם את רוצה לחיות חיים מלאים, צריך להתנסות בכל מיני דברים ואז יהיו לך חיים שיכילו גם דברים טובים וגם דברים לא טובים. אם את לא רוצה להסתכן, היי מוכנה לחיות חיים ריקים ועקרים נטולי הישגים אבל גם נטולי סיכונים. מה שאני מנסה להגיד לך שבכל מקרה יש סיכון. גם אם תרפדי עצמך בצמר גפן, הסיכון הוא שתחיי חיים מבודדים ועטופים צמר גפן. את באמת לא רואה שגם להימנע ממליון דברים מסוכנים זה מסוכן?

אולי עוד חידוד קטן

יש סיכונים שאולי לא באמת כדאי לקחת אבל אלו הם סיכונים שההסתברות לקטסטרופה גדולה מאוד. נגיד, לשים את כל החסכונות בבורסה, או לנהוג תחת השפעת אלכוהול. השאלה היא מהו אחוז הקטסטרופות בסיכון שאנחנו מוכנים לקחת על עצמנו. אם האחוז מזערי, כי אז כדאי להקשיב למה שאומרת יעל: ההמנעות מלקיחת הסיכון היא גם המנעות גורפת מכל מה שיש לחיים להציע לנו.

למעלה