פנטסה

פנטסה

לאחרונה אובחנתי כחולה קרוהן ונרשם לי לקחת 3 גרם פנטסה ביום. על אף מחלתי אני סולד מלקחת כמויות כה גדולות של תרופות כימיות. לטענת הרופא המטפל הכדור "ישמור" אותי ברמיסיה ואף יכול למנוע הופעת סרטן. אני מתנצל מראש על הנימה הפסימית שנשמעת מדברי במקום להוקיר תודה על תרופה שאפשר שעוזרת לי אבל אני מוכרח לומר שהטיפול שיש לרפואה המערבית להציע לי הוא די מרתיע: שאלתי: 1. אם תוכל להסביר במילים פשוטות למי שאינו רופא ממה מורכבים החומרים של הכדור וכיצד מטפלים בי / שומרים אותי ברמיסיה. 2. האם לאור לקיחת חומרים אלו לתקופות ארוכות יש גם השפעות שליליות ומזיקות כלשהן על מערכות הגוף שלי (פשוט לא נראה לי שתרופה כימית יכולה לעשות רק "טוב" ברור שזה יבוא כל חשבון משהו).

הייתי שמחה לתשובה גם ..

אני גם חולת קרוהן טריה ולוקחת 4 מיל' ביום .. ובנוסף לשאלות הנ"ל רציתי גם לדעת אם אחרי תקופה מסוימת מומלץ להחליף כדור או שזה בסדר לקחת אותה לטווח ארוך ?

תרופה לקרון

לצערינו אין בידינו עדיין תרופה שמביאה להחלמה מלאה ממחלת קרון. עם זאת, קיימות מס קבוצות של תרופות שהן בעלות יעילות מוכחת בהקטנת פעילות המחלה או שמירה על המחלה במצב שקט לאורך זמן. פנטסה שייך לאחת מקבוצות התרופות הנ"ל. תכשיר הפנטסה כולל מסלמין השייך לקבוצת תרופות נוגדות דלקת. תכשיר הפנטסה מורכב כך שהחומר הפעיל עושה את עיקר פעולתו במעי הדק הסופי ומעי גס ימני היכן שמחלת קרון שכיחה. תכשיר זה אכן מקטין את פעילות המחלה בחלק משמעותי של החולים. כאשר משיגים רגיעה של המחלה (רמיסיה), אם על ידי תרופות ואם על ידי ניתוח המסיר את קטע המעי הנגוע, תרופה מקבוצה זו עשויה להקטין במידת מה את שיעור חזרת המחלה או לדחות את חזרת המחלה. אכן במחלת קרון יש סיכון מוגבר לסרטן ויש עדויות שאולי לתכשירים מסוג זה עשוי להיות תפקיד בהקטנת הסיכוי לסרטן. כמו בכל טיפול רפואי יתכנו סיבוכים ותופעות לואי, אך במקרה של פנטסה שכיחותם נמוכה וברוב המקרים תופעות הלואי קלות. דר קריב

למעלה