פנייה לבית המשפט המחוזי

questionhi

New member
פנייה לבית המשפט המחוזי

שלום רב.

אני תובע את הביטוח הלאומי. הגשתי בקשה לסיוע משפטי בלשכה לסיוע המשפטי, ירושלים. בקשתי לסיוע משפטי נדחתה, במכתב מנומק, בו צויין כי אני יכול לערער על ההחלטה תוך 30 יום לבית המשפט המחוזי בירושלים.

כך אעשה, משום שלפי הבנתי יש לי סיכוי משפטי, ועורך הדין מטעם הלשכה טעה.

תוכלו להדריך אותי - מה עלי לעשות? כיצד אני מגיש את התביעה לבית המשפט המחוזי?

תודה רבה

Harrington

Well-known member
מנהל
די אם תעלה את הדברים על הכתב בצורה מסודרת,

תחת הכותרת 'ערעור על החלטת 'בעל התפקיד' בלשכה לסיוע משפטי', ותגיש את זה במזכירות בית המשפט.

מוטב להכין מבעוד מועד בקשה לפטור מאגרה (יש מזכירויות שיבקשו, ויש כאלה שיפטרו אותך אוטומטית לאור מהות ההליך).

חשוב שתהיה מודע מראש לשני דברים:

א. הגשת הערעור על החלטת הלשכה לסיוע, לא עוצרת את התקופה שיש לך להגיש ערעור לביה"ד על ההחלטה המקורית של המוסד לביטוח לאומי. לא ציינת באיזו החלטה מדובר, אבל הזמן שעומד לרשותך לפנות לביה"ד לעבודה אמור להופיע במכתב הדחיה של המוסד שקיבלת. אל לך לחרוג מתקופה זו, גם לא אם הזמן מתבזבז על הנסיונות לקבל סיוע משפטי חינם.
אם הנך מתקרב בכל זאת לתום המועד, באפשרותך או להגיש תביעה לביה"ד לעבודה באופן עצמאי, כאשר אם בסופו של דבר תקבל סיוע עוה"ד יתקן את הנחוץ תיקון בתביעתך וייקח את זה משם. אפשרות אחרת היא להגיש בקשה לביה"ד לארכה להגשת התביעה, מאחר ואתה ממתין לתשובת הסיוע המשפטי.

ב. מאחר ולאנשים שנדחו ע"י הבט"ל ניתן סיוע משפטי ללא מבחן הכנסות, הסיכוי שהלשכה לסיוע משפטי דוחה מקרה כזה אינו גדול. על כן לא מן הנמנע שמבחינה משפטית אכן הסיכוי שלך בהליך כולו אינו גדול, כפי שקבעה הלשכה לסיוע. אם תרצה פרט כאן את הנתונים, ונוכל לנסות להתייחס עניינית לנושא.

questionhi

New member
תביעה

תודה,

התביעה כבר הוגשה, ואף נקבע כבר מועד לדיון קדם משפט. בעקבות הסירוב מהלשכה לסיוע משפטי, אני צריך לדחות את מועד הדיון הקדם משפטי, ובקשה זו לדחייה אני מגיש כרגע.

לגופו של עניין : קיבלתי מהביטוח הלאומי קצבת נכות מאוגוסט 2013. את הההודעה על קצבת הנכות קבלתי באוקטובר 2013. אני מערער על תחולת הנכות, שכן אני סבור כי היא מגיעה לי בצדק מתאריך מוקדם יותר (עד 15 חודשים מלפני הגשת התביעה, זה ייצא בערך שנה במקרה שלי).

עיקר הנימוקים של עורך הדין מטעם הלשכה לסיוע משפטי שהחליט כי איני זכאי לסיוע משפטי מתחלקים לשניים :
1. בית המשפט לענייני העבודה אינו הכתובת - הכתובת הייתה צריכה להיות הוועדה הרפואית לעררים.
2. תקופת הערעור הייתה 30 יום מזמן קבלת ההודעה, תקופה שעברה זה מכבר.

אגב, קיבלתי את כתב ההגנה של הביטוח הלאומי, וזוהי גם מהות טענותיו.

אבל, במכתב שקיבלתי מן הביטוח הלאומי כתוב שחור על גבי לבן :
״א. זכותך לערור על הנכות הרפואית לועדה לעררים בתוך 30 יום מקבלת הודעה זו. לצורך זה עליך להגיש ערר מנומק על גבי טופס 7810 למוסד לביטוח לאומי.
2. זכותך לערער (להגיש תובענה) על מועד תחילת הזכאות לקצבה בבית הדין האזורי לעבודה בתוך 12 חודשים מקבלת הודעה זו. לשם הגשת תובענה לבית הדין תוכל להיעזר בלשכה לסיוע משפטי...״

משום שברצוני לערער לא על נכות הרפואית, אלא על מועד תחילת הזכאות לקצבה, טענותיו של עורך הדין של הלשכה נראות לי לא רלוונטיות, בלשון המעטה. את התביעה הגשתי בספטמבר 2013, שזה תוך שנה מאוקטובר 2012.

questionhi

New member
אציין גם

אציין גם שמלבד הערעור דרך בית המשפט המחוזי, בכוונתי גם לכתוב מכתב ישירות לעו״ד שטיפל בי בלשכה לסיוע משפטי ו*לבקש* שיתייחס למה שטענתי לעיל.

Harrington

Well-known member
מנהל
ברשותך שתי שאלות הבהרה לפני שאתייחס

אתה מערער על מועד תחילת הזכאות לקצבה, או על מועד קביעת תחילת הנכות?
ההבדל על-מנת ששאלתי תהיה ברורה: מועד תחולת הנכות נקבע ע"י ועדה רפואית, בעוד מועד תחילת הזכאות לקצבה נקבעת ע"י פקיד תביעות (בין השאר בהסתמך על מועד תחילת הנכות שקבעה הוועדה).

מדוע אתה סבור שמגיעה לך קצבה ממועד מוקדם יותר מאוגוסט 13'?

questionhi

New member
הבהרה

אני חושב שיש שני חלקים לתשובה : על מה הגשתי את הערעור ועל מה *הייתי צריך* להגיש את הערעור.

אני אבדוק במסמכים את הניסוח המדוייק. על מה הייתי צריך להגיש את הערעור אם ברצוני לקבל את הכסף ממועד מוקדם יותר מאוגוסט 2013?

אני סבור כי מגיעה לי קצבה מוקדם יותר מאוגוסט 2013 כי אמנם לקראת יוני 2013 חלה הדרדרות במצבי, אמנם מצבי היה בכי רע גם לפני זה, ואף הקשה עלי מאד למצוא עבודה.

Harrington

Well-known member
מנהל
אסביר ביתר הרחבה מדוע שאלתי.

נניח לרגע לצורך הדיון שפקיד התביעות קבע את תחולת הזכאות לחלוטין בהתאם למועד תחולת הנכות כפי שנקבעה ע"י הוועדה הרפואית. כלומר שלא היו לפקיד התביעות שיקולים 'ביורוקרטיים' כמו למשל מועד הגשת התביעה וכדו'.

המשמעות היא, שזכאותך נקבעה לחלוטין ע"פ מועד תחולת הנכות.

מועד תחולת הנכות נקבעה ע"י הוועדה הרפואית.

ערעור על החלטת הוועדה הרפואית, הוא אכן לוועדה רפואית לעררים תוך 30-60 יום ממועד קבלת החלטת הוועדה.

לבית הדין לעבודה אין כל סמכות לדון בערעור על ועדה רפואית, אם לא הוגש קודם לכן ערעור לוועדה הרפואית לעררים (כלומר סמכות ביה"ד נקנית לגבי תובענות כנגד החלטות הוועדה לעררים בלבד).

לפיכך, ככל שהערעור שלך על החלטת המוסד הוא אכן לגבי מועד תחולת הנכות (וכך משתמע מדבריך), אכן לכאורה צודקת הלשכה לסיוע משפטי הן בתשובתה שביה"ד לעבודה אינו הכתובת והן שמועד הערעור חלף זה מכבר.

בדוק במסמכיך אם זה אכן המצב. אם כן, אל תגיש עדיין את הבקשה לדחיית מועד הדיון, אלא חזור ועדכן כאן.

אגב, המוסד מן הסתם הגיש כתב הגנה. מה נאמר בו (אם תוכל להעלות כאן צילום שלו, מה טוב)?

questionhi

New member
כתב ההגנה של הביטוח הלאומי3

הנה תוכן כתב ההגנה של הביטוח הלאומי:

1.

... (דברים כלליים) ...

3. התובע הגיש את תביעת לתשלום גמלת נכות כללית ראשונה ביום 22.8.11. התובע לא חולק כי לא הגיש את התביעה לתשלום קצבת נכות כללית בקופה שבין 5.6.11 ועד 31.7.12. רצ״ב טופס התביעה.

4. מועד תחילת הנכות נקבע בהתאם לקביעת וועדה רפואית דרג א׳ מיום 19.4.12 (רצ״ב פרוטוקול הדיון). ביום 21.10.12 נשלח לתובע מכתב המיידע אותו בדבר קבלת ההחלטה. צורף לטופס התביעה.

5. לפי החלטת הועדה הרפואית דרג א׳ הנ״ל, הוחלט כי נכותו הרפואית של התובע המזכה אותו האחוזים הנדרשים להענקת נכות כללית מתחילה רק החל מחודש 1.8.12 ולא קודם לכן.

6. למעשה התובע מערער על החלטת הווועדה הרפואית. הנתבע יטען כי כבוד בית הדין אינו ערכת ערעור על החלטת הועדה הרפואית דרג א׳ובכל מקרה זכות התובע לערער על ההחלטה של הועדה הרפואית התיישנה זה מכבר אף לנכון למועד הגשת תובענה זו.

7. לאור האמור לעיל מתבקש כבוד בית הדין לדחות את התביעה.

Harrington

Well-known member
מנהל
יש טעות בסעיף הראשון (סעיף מספר 3).

אינני יודע אם הטעות היא שלך בהקלדה, או טעות במקור בכתב ההגנה (כאמור, יהיה יותר נוח/קל אם תעלה כאן את כתב ההגנה כקובץ, תוך מחיקת שמך כמובן אם תרצה).

questionhi

New member
תיקון טעות

כתבתי בהודעה למעלה ״ אני מערער על תחולת הנכות, שכן אני סבור כי היא מגיעה לי בצדק מתאריך מוקדם יותר (עד 15 חודשים מלפני הגשת התביעה, זה ייצא בערך שנה במקרה שלי).״ ומכך משתמע שאת התביעה הגשתי ביולי 2012.

עתה, כשהעלתי את כתב ההגנה של הביטוח הלאומי, אני רואה שחלה טעות.

התביעה הוגשה לראשונה ב28.8.11 כפי שטוען הביטוח הלאומי. (היא הוגשה על ידי הורי בתאריך זה).

איני בטוח מתי ישבה הועדה הרפואית שקבעה את אחוזי הנכות. הדיון היה ללא נוכחותי, אז אני יכול לשפוט רק לפי הפרוטוקול. לכאורה על פרוטוקול הדיון מופיע כי היא ישבה ב19.4.12 (כפי שכתוב בכתב ההגנה של הביטוח הלאומי), אבל באותו פרוטוקול מופיע כי הוגש בפניה מסמך שנתקבל ביולי 2012 (????).

יכול להיות ומה שנראה כמו 4 הוא בעצם 9, וזה בלבל את הביטוח הלאומי....

Harrington

Well-known member
מנהל
אין חשיבות לעניין זה למועד ישיבת הוועדה.

ככל שהוועדה קובעת מועד תחולה, הזכאות לקצבה מותאמת למועד זה ולמועד הגשת התביעה, ללא כל קשר למועד ישיבת הוועדה (כלומר אין בלבול בין ה-9 ל-4, וגם אם יש זה לא משנה).

לא ברור מהדרך בה אתה מציג את הדברים מה קורה כאן. אם התביעה הוגשה ב-22/08/11 והוועדה ישבה ב-19/04/12, כיצד היא קבעה תחולת מועד נכות מאוגוסט 2013? הוועדה הרי לא קובעת תחולת נכות שמתחילה למעלה משנה לאחר ישיבתה.

אשמח לנסות לעזור לך, אך על מנת שזה יהיה יעיל, תצטרך להעלות לכאן הן את מכתב הדחיה שקיבלת מהמוסד, והן את כתב ההגנה. בלי זה, הדברים פשוט לא ברורים.

עם זאת אומר שעל פניו, נראה שערעורך הוא אכן על החלטת ועדה רפואית. ככל שזה אכן נכון, החלטת הלשכה לסיוע משפטי אינה מוטעית לכתחילה.

questionhi

New member
המסמכים

אני מצרף את מכתב ההודעה על קצבת נכות כללית מהביטוח הלאומי ואת כתב ההגנה של הביטוח הלאומי.

אני מתנצל על הטעות הנוספת - תחילת מועד הקצבה הוא מאוגוסט 2012 (!)

Harrington

Well-known member
מנהל
ראשית אל תתנצל, זה בסדר גמור.

אנחנו פה בשביל לעזור לך, אז אל נא תתנצל. רק תבין שבלעדי המסמכים קשה להבין את התמונה לאשורה ולייעץ לך נכון.

ראיתי את המכתב שצירפת (מה התאריך שמופיע עליו? מועד שליחתו?), אולם לא את כתב ההגנה. תוכל לצרפו כמסמך נוסף/נפרד?

questionhi

New member
מועד שליחת המכתב

מועד שליחת המכתב הינו :

ה' בחשון תשע״ג
21 באוקטובר 2012

--------------------------

תאריך הגשת התביעה לבית הדין לעבודה הוא 15/09/2013

Harrington

Well-known member
מנהל
אוקיי, עוד 2 שאלות קצרות ואנחנו שם.

א. תסתכל בבקשה על סעיף 3 לכתב ההגנה.

האם נכון שיש שם טעות בתאריך הגשת התביעה (לבט"ל), ושמדובר ב-22/08/12 ולא 22/08/11?

ב. אנא עיין בפרוטוקול הוועדה הרפואית שנשלח אליך (אין צורך להעלותו).
בטבלת הסיכום בו נקבעים אחוזי הנכות נקבע גם מועד התחולה שלהם. מה התאריך שמופיע שם כמועד תחולה.

questionhi

New member
תשובות

א. אין טעות של הביטוח הלאומי.

לראשונה התביעה הוגשה על ידי הורי ב8.11
ממה שהבנתי מהם, גם נקבעו לי ועדה/ות רפואי/יות אחת או כמה שאליהן בתקופה זו לא הגעתי, עקב טיפשותי. אני משער שב7.12 הוגשה תביעה *נוספת* לביטוח לאומי.

ב. המושג המדוייק ״מועד תחולה״ לא מופיע בפרוטוקול.
מופיעה טבלה של הליקויים, לכל ליקוי מצויין הסעיף, אחוז הנכות, וסעיף בטבלה של ״מתאריך״ ו״עד תאריך״.
נקבעו לי שני ליקויים.

ליקוי ראשון :
האחוז 20%
עד תאריך 31.07.12
מתאריך : אי אפשר להבין! כתוב משהו במילים, בכתב יד בלתי קריא.
יציבות : 1 (קבוע)

ליקוי שני :
האחוז 40%
יציבות : 2 (זמני)
עד תאריך 31.07.14
מתאריך 01.08.12

Harrington

Well-known member
מנהל
אוקיי, אסכם ברשותך בתגובה להודעה הראשונה,

מטעמי נוחות.

Harrington

Well-known member
מנהל
סיכום לאחר קבלת כל התשובות וההבהרות.

(עדיין חסר הנתון מתי בדיוק הוגשה התביעה, אולם נראה כי לאור מה שמופיע בפרוטוקול זה חסר משמעות.)

א. ועדה רפואית מדרג ראשון שהתכנסה בעניינך, קבעה לך את אחוזי הנכות שקבעה, וקבעה גם את מועד תחולת אותה נכות, כלומר מאיזה תאריך אחוזי הנכות שנקבעו בתוקף (מה שמופיע בפרוטוקול כ"מתאריך"). התאריך שנקבע ע"י הוועדה הוא ה: 01/08/12.

ב. המוסד אישר לך תשלום קצבה למן מועד התחולה. כלומר, הנך מקבל קצבה מאותו מועד שהוועדה הרפואית קבעה כמועד תחילת הנכות.

ג. במצב עניינים כזה, אם אתה חולק על המועד ממנו אתה משתלם קצבה, אתה למעשה, מבחינה משפטית וגם מבחינת האמת האבסולוטית, חולק על החלטת הוועדה הרפואית (שהרי תחילת מועד התשלום נקבע כמועד תחילת הנכות ע"פ הוועדה הרפואית).

ד. ערעור על החלטת ועדה רפואית לעררים (בין אם הערעור הוא על גובה הנכות ובין אם הוא על מועד התחולה), נעשה לוועדה הרפואית לעררים, כאשר עומדים לרשותך 30-60 ימים לעשות זאת מיום קבלת ההודעה על החלטת הוועדה.

ה. אין חולק כי מועד זה חלף זה מכבר.

ו. ערעור על החלטת ועדה רפואית לבית הדין לעבודה, יכול להיעשות רק על החלטת ועדה רפואית לעררים. לא קיים ערעור על ועדה מדרג ראשון ישירות לבית הדין.

ז. עובדתית, לא ערערת לוועדה הרפואית לעררים, ודאי שלא במועד הקבוע לכך בחוק.

לאור כל האמור לעיל, נראה קודם כל שהחלטת הלשכה לסיוע משפטי אינה מופרכת. אכן היא צודקת באומרה שביה"ד האזורי לעבודה הוא לא הכתובת לערעור על החלטת ועדה רפואית לגבי מועד תחולת נכות, והיא אף צודקת באומרה שלאחר שחלף כל כך הרבה זמן (כשנה) מהמועד שנודע לך על החלטת הוועדה, הסיכוי שביה"ד יורה למוסד להסכים לקבל ערעור שתגיש כעת לוועדה לעררים, קלוש.

בנסיבות העניין, חוששני שאין כל כך טעם לערער על החלטת הלשכה לסיוע משפטי לביהמ"ש המחוזי.

המלצתי אליך תהיה כדלקמן:
א. אל תבטל את הדיון המוקדם שנקבע לתאריך שנקבע.

ב. תגיע לדיון המוקדם (ללא יצוג אלא אם כן בכוחך לשכור עו"ד), תשטח את טענותיך, ותסביר (הן לביה"ד והן לעוה"ד של הבט"ל שתהיה שם) שמניסוח מועדי הערעור על גבי מכתב הדחיה לא יכולת אלא להבין שיש לך 12 חודשים לערער על מועד התחולה לתשלום קצבה.

ג. נסה להתעקש על נקודה זו. בכוחו של ב"כ הבט"ל לנסות לשכנע את המוסד להסכים לקבל ממך ערעור לוועדה הרפואית לעררים על אף שחלף המועד, אולם הוא צריך להשתכנע בכנות טענותיך כדי לעשות זאת. חשוב שתדע מראש שגם אם ב"כ הבט"ל יתחייב לנסות לפועל לטובת הסדר כזה, אין זה אומר שהמוסד יסכים לכך.

ד. ככל שלא תצליח להגיע להסכמה בעניין זה, תיאלץ להחליט אם להמשיך לנהל את ההליך או לרדת ממנו. אם תבחר להמשיך, עצתי אליך היא להמשיך בטיעון הנ"ל, תוך הוספת הטענה שלמעשה ערעורך הוא על החלטת פקיד התביעות, גם אם זה הסתמך על הוועדה הרפואית. זה אמנם לא לגמרי מדויק, אך זה יצירתי ויתכן שתוכל לשכנע את ביה"ד בטענה זו (אם כי כפי שוודאי הבנת מדבריי עד כה, פשוט זה לא הולך להיות).

ה. על אף מה שאמרתי לגבי סיכויי הערעור במחוזי על החלטת הלשכה, אם תבחר בכל זאת לערער שם, אמליץ שתעלה את אותן טענות ותטען שהתוצאה היא שבעקבות ניסוח לא ברור (ברור למשפטנים אך לא ברור לאזרח הפשוט) של הבט"ל נמנעת ממך למעשה האפשרות לערער על מועד תחולת הנכות. תוסיף ותטען שטענה זו יש בכוחה להצליח בביה"ד לעבודה, ושלפיכך על הלשכה לסיוע להעניק לך שירותי עו"ד.

ו. ככל שבאפשרותך לעשות זאת, לאור המצב הקשה בו אתה נמצא (מבחינה משפטית), הייתי מייעץ לך לשקול לשכור שירותי עו"ד שמוכן לעבוד בשכר טרחה נמוך מהרגיל כדי לנסות לסייע לך. ככל שאתה מעוניין בכך, פנה אלי בפרטי ואפנה אותך.

ז. שים לב שכל הדיון מתנהל כרגע בסוגיית הערעור על החלטת הוועדה. גם אם בסופו של דבר תקבל זכות ערעור כזו, אין זה אומר מאומה על מה שתחליט הוועדה לעררים (לא נכנסנו כלל לסוגיה המהותית-רפואית).

אם יש לך שאלות נוספות, תרגיש חופשי.

בהצלחה.

למעלה