פנייה לציבור טכנאי השיניים בישראל !

ק ה ו ת

New member
פנייה לציבור טכנאי השיניים בישראל !

הרשימה שלי קצת ארוכה אבל חיונית ביותר ! אם כן, אני מקרה הבריליוזיס הראשון בישראל ומי שחשפה את מחלתי המיסתורית היתה ד"ר פיירמן, לאחר שביצעה בי בדיקת דם פשוטה שנקראת גם בדיקה לריגוש לימפוציטים, המבוצעת במעבדה למחלות ריאה באיכילוב. מחלת הבריליוזיס קיימת בשתי צורות, הכרונית והאקוטית. אני חליתי בבריליוזיס הכרונית שנקראת גם CHRONIC BERYLLIUM DISEASE ובקיצור CBDהיא נגרמה אצלי כתוצאה מחשיפה לאבק בריליום, שנוצר בעת עיבוד וליטוש מתכת. הביטוי הבולט של המחלה הוא פגיעה במערכת הנשימה והרס רקמת הריאה ע"י יצירת הצטלקויות (פיברוזיס ריאתית), דבר שגורם לירידה חדה בתפקודי הריאות. כמו כן, נפגעות גם מערכות אחרות בגוף כמו לב, כבד, כליות, עיניים, עור. המחלה בלתי הפיכה ומחייבת נטילת תרופות (סטרואידים) במשך כל החיים. בעקבות המחלה נאלצתי לעזוב את עיסוקי בטכנאות שיניים, דבר שגרם לי צער רב המלווה אותי עד היום. מרגע גילוי המחלה נלחמתי בכל הגופים האפשריים להוצאת הבריליום משימוש בטכנאות שיניים ולבסוף המאבק נשא פרי, אבל רק לאחר שהתגלו חולים נוספים במחלה. חלק מהחולים הפכו לידידיי הטובים והצטרפו אליי למאבק. לפני כשנתיים משרד הבריאות בשיתוף עם משרד העבודה הוציא חוק שאוסר להשתמש בבריליום ברפואת שיניים ובטכנאות שיניים. את ההצלחה במאבק הממושך והמתיש אני זוקפת לזכותם של אנשים טובים שעזרו ותמכו לאורך כל הדרך וחשוב לי להזכיר את שמם - ד"ר ליזי פיירמן, פרופ' מרדכי קרמר, פרופ' יהודה לרמן וד"ר קורט למש. ברור לי שבלעדיהם זה לא היה מצליח. למרבה הצער ולמרות הכל - ממשיכים גם היום להשתמש בבריליום בטכנאות שיניים, ללא התחשבות בחוק וללא הגבלות, באופן חופשי וגלוי, דבר שמקומם אותי מאוד. משרד העבודה שתפקידו לאכוף את החוק לא עושה זאת ומפקיר אתכם, אלפי טכנאים, לסכנת הבריליום שעלולה לגרום למוות. כן כן, הבריליום הוא חומר קטלני שכמעט הרג אותי - יש ברשותי מסמכים רפואיים המעידים על כך. בהזדמנות זאת אני רוצה לבקש מכל טכנאי השיניים בישראל וגם מהסטודנטים לטכנאות שיניים - אל תסכימו לעבוד עם מתכות המכילות בריליום, ואם המעביד שלכם עובד עם בריליום, תדעו לכם שהוא עובר על החוק וזה פלילי. כמו שאסור להשתמש בסמים, כך גם אסור להשתמש בבריליום !! אני מצרה על כך שבתקופת עבודתי כטכנאית שיניים לא היתה מספיק מודעות לנושא ועל כן חשוב לי להעביר אליכם את המסר שאם אתם לא תדאגו לבריאות שלכם, אז אף אחד לא ידאג. קחו את האחריות לידיים שלכם ! כמו כן, אני מבקשת ממכם לגשת למעבדה למחלות ריאה באיכילוב ולבצע את בדיקת הדם לריגוש לימפוציטים - בדיקה פשוטה ביותר שעשויה להציל את חייכם ! היתרון בבדיקת הדם - שאפשר לגלות את הרגישות לבריליום עוד בטרם העיסוק בטכנאות שיניים ובכך ניתן למנוע עוגמת נפש מיותרת ע"י נקיטת אמצעיי זהירות מתאימים ו/או בחירת עיסוק אחר. רצוי שכל טכנאיי השיניים בישראל יבצעו את בדיקת הדם וכל מי שתימצא אצלו רגישות לבריליום ויודע שעבד עם בריליום - כדאי שיהיה במעקב רפואי ! תשמרו על עצמכם !!!

למעלה