פרמקלצ'ר - דרך הכן

פרמקלצ'ר - דרך הכן

פרמקלצ'ר? מה זה בכלל? זו בדיוק השאלה ששאלתי לפני ארבע שנים חבר יקר שלי, רועי שנער, לאחר שסיים קורס בנושא. שמעתי את המושג הזה הרבה פעמים עד אותו יום, אפילו גרתי באותו רחוב עם אחת המורות הגדולות של פרמקלצ'ר בארץ. ועדיין לא היה לי מושג קלוש מה זה ולמה זה טוב. למען האמת פיתחתי סלידה מהנושא כי רבים מאלה שדברתי אתם היו נגועים במשיחיות שהזכירה לי חוזרים בתשובה. בררררר. אבל את רועי, שעננה של ארצות רחוקות תמיד אופפת אותו ויש לו מקום ענק אצלי בלב, היתי חייב לשאול. התשובה שקיבלתי היתה ארוכה ולא ממש ברורה. רועי קפץ מנושא לנושא בהתלהבות גדולה, הוא דיבר על גידול ירקות אינטנסיבי נקי מרעלים והמשיך לענייני פסולת והשלכותיה. משם עבר לאחריות אישית ושינוי עולמי, ואז קפץ לדבר על חיות ויערות הגשם וקינח בדיבור על כלכלה גלובלית וסחר חופשי. עכשיו הבנתי עוד פחות על מה מדובר. ליתר דיוק היתי ממש מבולבל ונדמה היה לי שבעצם רועי עדיין מחפש את ההגדרה של מה זה פרמקלצ'ר ואני פשוט היתי שפן הניסויים.והנה! הניצנוץ המשיחי גם בעיניו, אמאל'ה! כבר שנינו עמדנו לוותר ופתאום יצא לו משפט,כאילו לגמרי במקרה - "פרמקלצ'ר היא דרך ה'כן'. הכל אפשרי. במקום להתלונן ולקטר אתה מוזמן פשוט לעשות”. בום! נגע לי בול במרכז. באותה תקופה הייתי בעיקר מקטר. הייתי מתוסכל ומריר לגבי המצב שלי ושל העולם. לכל מקום שהפניתי אליו את מבטי אותם נושאים עלו: זיהום, התחממות גלובלית, התפוררות חברתית, כריתת יערות , נפט ועוד ועוד. תמיד הרגשתי קטן ליד בעיות כל כך גדולות, קפוא מרוב יאוש. גם במישור האישי היתי תקוע, דיברתי על שינויים גדולים שיתחילו מיד ואיך אני הולך לכבוש את העולם. ותכל'ס לא עשיתי כלום, רק דיברתי ולא ידעתי איך להתחיל. ופה פתאום אומרים לי שיש אפשרות אחרת... ואכן הלכתי לשכנה שלי, טליה שניידר, נרשמתי לקורס והנה אני היום ארבע שנים אחרי, יודע קצת יותר ויכול להגיד בפשטות שפרמקלצ'ר פירושה תרבות בר קיימא. או בעצם איך ליצור שפע שהולך וגדל תוך מינימום השקעה, דבר המאפשר קיום לאורך זמן. כיום אני חי בבית שהולך ושואף לעצמאות אך לא לבידול. לומד ומקשיב איך צעדים שלי, קטנים וגדולים, משפיעים על העולם שסביבי. למדתי להתחיל בקטן ופשוט. יש פה גינה גדולה שמושקת ממים ממוחזרים בלבד. חדר משחקים של בנותיי שבנוי מאדמה מקומית. שקית זבל שיוצאת לפח פעם בשבועיים. קומפוסט,אהבתי הגדולה ,שבעבורי הוא הבריאה בזעיר אינפין והמפתח להבנת מחזוריות שלמה. תכנון החצר שואף לניצול משאבים שעומדים לרשותי. יצירת מערכות עם הפרייה הדדית, צמצום של תלותיות בתשתיות גדולות ו'ייבוא' של חומרי גלם לתוכה. ומעבר לי, האתגר הגדול ביותר עבורי, הוא תמיכה בקהילה בה אני חי. פרמקלצ'ר נוגעת בכל תחומי החיים, ורואה בסביבה חלק בלתי נפרד מהם. פרמקלצ'ר, נושא רחב ומרתק שפותח עיניים ודלתות למצב בעולם ולאפשרויות העומדות לרשותנו. איך ליישם עקרונות פשוטים בדרך שנכונה לכם. איך לחשוב, להתבוננן ולתכננן. איך להפוך לאנשי 'כן'. ליצור שפע ולחלוק אותו. להפוך להיות עצמאים, והעיקר פשטות, קלילות ושימחה. כיום אני רוצה לחלוק את הידע והיופי שאני חווה דרך קורס תכנון פרמקלצ'ר של 72 שעות. הקורס מורכב משני חלקים משולבים: חלק עיוני נרחב שמקיף תחומי חיים רבים כגון אחריות אישית, הבית, הגינה, מקום העבודה, אנרגיה ירוקה ומעגלים רחבים יותר. בחלק השני מושם דגש רחב על הצד המעשי, מתכנון ועד בנייה. למשל נתנסה בשיטות בנייה באדמה, בהקמת מערכת מיים אפורים, הקמת ערוגות, תכנון לפני עשיה, נבקר חוות ובתים ברוח הפרמקלצ'ר ועוד ועוד ועוד... עם מה יוצאים בסוף הקורס? הדבר ראשון שנוצר הוא נקודת מבט רחבה יותר על העולם, על היופי שבו, הבעיות והאפשרויות שעומדים לרשותנו. המודעות הזו מדרבנת לפעולה ומקנה ידיעה על מקומנו וכוחנו בעולם. מתחזק הרצון לעשות, לחלוק ולחיות נכון. הדבר השני הוא נסיון בעשייה - נסיון המקנה לכם את הכלים לתחילת תכנון ועשייה מיידית אצלכם בבית עוד במהלך הקורס. לפעמים חוסר ביטחון ביכולת שלנו לעשות הוא אבן נגף גדולה בדרך שלנו. מתוך העשייה בקורס נגלה את חדוות העשייה. בנוסף מקבלים כלים רבים המאפשרים התבוננות על מערכות שבהם אנחנו חיים. כלים אלה בעצם מאפשרים לכל אחד למצוא את הפתרונות שנכונים לסביבה בה הוא חי. הקורס לא מקנה נוסחאות ודרכי פעולה מוכנות מראש, אלא את הכלים למצוא את הדרך והפתרון שמתאימים ונכונים לכם. אני רוצה להזמין אותכם לקורס הקרוב שייפתח ב-15 לאוקטובר. את הקורס תעביר איתי מיכל ויטל, חברה טובה ושותפה לדרך. מיכל היא אדריכלית של בנייה ירוקה, פורצת דרך ומובילה בתחום זה בארץ. מצורפת הזמנה עם פרטים אישיים ומידע נוסף על תוכן הקורס. אתם מוזמנים לפנות אלי בכל נושא. זיכרו לבדוק עוד על פרמקלצ'ר. לחפש אנשים שעוסקים בפרמקלצ'ר. יש הרבה חוות ובתים שפזורים בארץ בכפר ובעיר (גם בתל אביב – "עץ בעיר”). תפתחו את האנטנות וזה יגיע אליכם. “ כל מה שקורה בכדור הארץ נשאר בכדור הארץ"

למעלה