פרשת וארא

yuvalmines

New member
פרשת וארא

בספר שמות פרק ו' פסוקים ו-יב "לכן אמר לבני ישראל...וידבר משה כן אל בני ישראל ולא שמעו אל מש מקוצר רוח ומעבודה קשה...הן בני ישראל לא שמעו אלי ואיך ישמעני פרעה ואני ערל שפתים". משה לאחר מראה הסנה מקבל עליו שליחות להוציא את בני ישראל מארץ מצרים בהגיעו לדבר הפסוק מעיד ולא שמעו אל משה- למה??? ממשיך הפסוק ואומר מקוצר רוח ומעבודה קשה עד כאן נראה מפשט הפסוקים שהסיבה- קוצר רוח ועבודה קשה- מופנה כלפי העם. בפסוק יב' אומר משה לקב"ה "הן בני ישראל לא שמעו אלי ואיך ישמעני פרעה" רש"י במקום אומר זה אחד מעשרה ק"ו. ננסה להבין מה כאן הקל וחומר, עם שראל נמצאים בדרגה נחותה מזו של פרעה לא שמעו אל משה אז ק"ו שפרעה מלך מצרים לא ישמע אל משה. אבל אם כבר עושים ק"ו אז התנאים אמורים להיות קצת זהים הרי לפי מה שאמרנו לעיל עם ישראל לא מקשיב למשה בגלל הקוצר רוח/ לחץ שבו הוא שרוי אבל איזה עבודה קשה שייך אצל פרעה, אולי ההיפך דווקא בנ"י לא יכולים לשמוע אל משה ואילו פרעה יקשיב לו. שמעתי מהרב אלון דבר נפלא ראשית בו נדמיין את הסיטואציה משה נחשף למחזות עצומים, לא קם נביא כמשה עוד ומקבל תפקיד חשוב לגאול את בני ישראל מארץ מצרים, אחיו שנמצאים עכשיו במצרים לא מודעים בכלל לכל המהלך שעומד להתרחש והם שקועים בסיבלותם, ופרעה החוליה השלישית בעניין זה יושב על כסאו לא מודע למה שהולך לבוא על מדינתו. עכשיו אפשר לקרוא את הפסוק ככה "ולא שמעו אל משה מקוצר רוח" של מי? של משה. כלומר עם ישראל לא מצליח לשמוע אל משה בגלל הקוצר רוח שמשה שרוי בו ועכשיו מובן הק"ו שמשה אומר הן בני ישראל לא שמעו אלי אף על פי שדברים אלו מכוונים להצלתם ואיך ישמעני פרעה שדברים אלו באים כנגדו. ונסיים בדברי הרמב"ם מאיגרתו "התנהג תמיד לדבר כל דבריך בנחת לכל אדם ובכל עת ובזה תנצל מן הכעס". למרות כל מה שאתה חווה וכנגד כל הגורמים שנמצאים סביבך ומנסים להשפיע עליך אמור דבריך לאט בנחת ובנעם כך רק נזכה שכולם ישמעו ויבינו אותנו וגם האנשים שהדברים נראים הכי רחוקים מהם בנחת הכל נשמע נכנס ואף פועל את פעולתו. שבת שלום בב"ח לתו"ע

yuvalmines

New member
שאלה שמטרידה

יש לי שאלה זה ממש מפריע לך??? א"כ אני אפסיק כאילו אני גם לא בא חס ושלום להתחרות מולך או משהו כזה פשוט לפני כמה זמן עלתה פה בקשה לדבר כזה אז כנראה אתה הגבת שתיקח אתזה על עצמך ואני לעומת זאת פשוט מנסה לכתוב דברים שחנני ה' בהם ושהצלחתי להקשיב בשיעורים

אני לא יודע אם הוא התכוון ברצינות או לא.

אבל אף פעם אין דבר כזה יותר מדי דברי תורה. מאוד יפה אחי ויישר כוח! חיים - אשמח לקרוא גם את שלך!
שב"ש

haimwe

New member
אני לא רציני...

שיהיה בכיף... תביא יותר אם אתה רוצה...

למעלה