פשיטת רגל

dor1901

New member
פשיטת רגל

מה קורה אם אני רוצה לפשוט רגל יש לי איחוד תיקים ובבעלותי דירה שהמשכנתא עליה 500 אלף שקל
כל התיקים לא מגיעים ל500 אלף מקסימום 200 האם יבקשו ממני בפשיטה למכור את הדירה?

תשובה!

על מנת לענות לשאלתך יש לדעת יותר פרטים, בין היתר האם לבת זוגך (ככל שיש) יש זכויות בנכס, מה שווי היתרה לאחר מכירת הדירה וסילוק המשכנתא (ככל שנותר סך כלשהו).

באופן כללי, אומר כי חייב הנכנס להליך פש"ר עם נכס בר מימוש, אזי שבמסגרת ההליך, ידרש לממש את הנכס או לחילופין שהחייב יפדה אותו בטרם מימושו.

יחד עם זאת, ככל שהנכס מומש, יש לדאוג לחייב לסך כלשהו עבור דיור חלוף למשך תקופת זמן סבירה.

כמו כן, ככל שלחייב בת זוג, אזי יש מצבים שהנכס ימכר כתפוס ככל שימכר (שווי נמוך בהרבה מנכס שאינו תפוס).

dor1901

New member
המשך פרטים

הנני אם חד הורית גרושה לשלושה ילדים גילאים 18-17-7 מתקיימת מקצבת נכות ומזונות על בני הקטן בלבד סכום הפרעון למשכנתאות עומד על 500אלף ₪ כשמחיר הדירה בערך 600-650 אלף ₪
האם בכל מצב מבקשים בעת הפשיטה למכור את הבית למרות שהוא פתרון מגורים עבורי ועבור ילדיי?!
מה עושים במקרה כזה?!
ועוד שאלה לפני ההליך יש להציע לנושים הסדר תשלום של 30 אחוז מהחוב?! אם כן מה קורה אם רק חלק מהנושים מסכימים וחלק לא?
תודה רבה!!!

dor1901

New member
המשך

אבא שלי לווה נוסף במשכנתאות האם הוא יכול בעת פשיטה אם יבקשו למכור את הדירה ״לקנות את חלקו״?!

dor1901

New member
המשך

במהלך כינוס נכסי החייב, השאלה האם למכור את דירת המגורים של החייב מחייבת איזון בין האינטרס בהגנה על קורת הגג של החייב ומשפחתו לבין האינטרס של הנושים בפירעון חובות החייב כלפיהם. איזון זה בא לידי ביטוי בחוק להגנת הדייר, בפקודת פשיטת הרגל ובפסיקת בית המשפט העליון. בכל מקרה, בין אם חל סעיף 33 לחוק הגנת הדייר ובין אם חל סעיף 86א לפקודת פשיטת הרגל, החייב ובני משפחתו לא יימצאו עצמם נזרקים לרחוב עקב הסתבכותם הכלכלית, שכן המשפט שם את ערך כבוד האדם כערך עליון ולא מאפשר מצבים שכאלה.
משמע?! יבקשו למכור הדירה או לא?!
אוכל במקרה שכן יבקשו לחזור לתיק האיחוד?!
אם אבי לווה נוסף הוא רשאי לבקש מחצית מההפרש לאחר סילוק המשכנתא
כלומר אם יהיה 100אלף₪ אז 50
אלף אליו אז יתכן ולא יבקשו למכור הדירה?!
מה הסיכויים?!
איך מבקשים פטור מתשלום אגרה לפתיחת תיק 2500₪

סלט שלם אבל תשובה פשוטה

בואי נתחיל מזה שעצם מתן צו כינוס נותן לבנק זכות לבקש את מימוש הנכס.
במידה והבנק יפעל אז בד"כ לא חלות ההגנות שבחוק ההוצל"פ, חוק הגנת הדייר ופקודת פשיטת הרגל לעניין דיור חלוף.
ולא רק שיש לבנק זכות, אם הבנק לא יפעל למימוש, הכנ"ר יכול לפעול בעצמו למימוש.

עם זאת-יש לקחת בחשבון את אופי הנכס.
אם מדובר בדירה סבירה ולא באיזה בית מפואר-סביר להניח שהכנ"ר לא יבקש לממש את הנכס.

אבא שלך יכול, בעיקרון, לשלם את החוב לבנק ולהיכנס בנעליו (המשכנתא תירשם על שם אבא שלך), בהתאם להוראות חוק המשכון.

dor1901

New member
סלט סלט אבל סלט כואב מאוד

לא הבנתי איזה חוב לבנק?!
אין לי חוב במשכנתא!! התיקים בהוצאה לפועל הם הוצאות שוטפות שלא עמדתי בהם כגון ארנונה גז סלקום בנק (לא משכנתא)
המשכנתא רשומה על שמי ועל שם אבי, גם אז ניתן יהיה לבקש למכור הדירה?
לא מדובר בדירת פאר אלא בדירה קטנה ופשוטה במקום הכי זול בעיר מגוריי, לא משופצת עוד מיום בניית הדירה
שעברו מעל 30 שנה
למה סלט? אני לבד אובדת עצות מיואשת כואבת אם היית יודע מה מאחוריי הסיפור היית מבין אותי יותר
יש לי כל כך הרבה שאלות
מה לעשות לפני שאני פונה לבקשת פשיטת רגל?

המשך

את לא חייבת להיות חייבת כסף למשכנתא.
אם יש משכנתא-מספיק שניתן צו כינוס בשביל שהבנק יבקש לממש את הנכס.
וזה לא משנה שאביך הוא לווה נוסף, או אפילו אם הדירה רשומה גם על שמו.

עם זאת, בהתחשב בעובדה שמדובר בדירה פשוטה סביר להניח, לדעתי, שהכנ"ר לא יבקש למכור אותה.

לגבי מה לעשות לפני שאת פונה לפשיטר רגל-הייתי ממליץ לך לגשת לייעוץ אצל עו"ד לקבל את כל המידע ולהבין את כל ההשלכות שעלולות להיות להליך.

dor1901

New member
המשך

אוקיי ראשית תודה על התשובה ועל הסבלנות
שאלה ואני מקווה שאחרונה: אם אתחיל פשיטה ובמקרה שיחליט הכנר למכור הדירה, אוכל לא להמשיך בפשיטה ולחזור לתיק האיחוד?

המשך

בעיקרון לא.
הכלל הוא שהחייב לא יכול לפתוח ולהפסיק בהליך פש"ר מתי שנוח לו.
ברגע שפצחת בהליך-רק שינוי נסיבות קיצוני יכול לעזור לך להפסיק אותו.

ישנם שני פרמטרים נוספים שצריך לקחת בחשבון:
הראשון-סביר להניח שלא הכנ"ר ימכור את הנכס אלא הבנק, ואז מאחר שיש משכנתא סביר להניח שאין לך שום הגנה ולא מגיע לך דיור חלופי (אלא אם זו משכנתא שנלקחה ב-3 שנים האחרונות בערך).

השני-יתכן והכנ"ר לא יבקש בכלל למכור את הנכס מטעמים של חוסר כדאיות כלכלית, שכן נוסף על תשלום יתרת ההלוואה לבנק יהיה צורך בתשלום הוצאות ושכ"ט לכונס הנכסים שימונה (בהנחה והנכס ימכר ע"י הבנק), מה שיותיר סכום נמוך ביותר לחלוקה בין הנושים. בשיקלול הסכום שיוותר מול הפגיעה שבפינוי הנכס ומכירתו, יתכן מאוד שיוותרו על המכירה.

בכל מקרה במקרים כאלה מומלץ לקבל ייעוץ משפטי פרטני מעו"ד שיבדוק את כל הנתונים לעומק.

dor1901

New member
לא נעים אבל רק עוד שאלה

טוב כבר ממש לא נעים לי אבל שאלה אחרונה....
מבטיחה שאם יהיוו עוד לא אשאל אלא אם זה בסדר מבחינתך...:)
איזה בנק יבקש למכור הדירה? אין לי חוב פיגורים בהלוואת המשכנתא....
למה שיבקש הבנק למכור אם אני משלמת חודש בחודשו ללא בעיות....
לצורך דוגמא אם לאחר מכירה ישאר 100 אלף ש"ח האם מחציתם נחשבים שייכים לאבי בתור לווה נוסף?
כי אם כן זה מוריד את הסיכויים שידרשו למכור הדירה....כי ישאר פחות כסף ממש מעט ביותר אחרי ההוצאות מסביב...לא?!

המשך

אם לא היה בסדר לא הייתי עונה...

הבנק למשכנתאות יבקש למכור.
זה לא קשור לכן או לא חוב פיגורים.
זה מסובך מדי להסביר בפורום אבל על רגל אחת-הדירה שלך מהווה חלק מהנכסים שמהם ניתן לשלם את כל החובות שלך.
אם הבנק לא ימכור את הנכס אז הוא עלול לאבד את הנכס.
בנוסף-אם תעייני בהסכם ההלוואה שלך יש שם סעיף שאומר במפורש שאם ינתן צו כינוס כנגד הלווים זה מהווה עילה למינוי כונס נכסים ומימוש הנכס.
לצערי אני לא מכיר דרך למנוע את זה לפני מתן צו כינוס בפש"ר.

הכספים שייכים למי שהדירה רשומה על שמו.
אם הדירה רשומה גם על שם אביך-הוא זכאי לחלק מהכספים בהתאם לחלקו בדירה (אם חצי דירה שלו-חצי מהכסף שלו).
אם הדירה לא רשומה גם על שמו-הוא לא זכאי לכלום, אבל הוא יכול להגיש תביעת חוב כמו כל נושה אחר ואולי הוא יקבל משהו.

dor1901

New member

תודה

doron700

New member
פשיטת רגל

חברי
פושט רגל לא יכול להיות בעל דירה או בעלים של דירה. אבל
הוצאה מדירת מגורים היא תהליך ארוך ומייגע (במידה והחוב לא לממשכן)
אם אתה משלם את תשלומי המשכנתא כסדרם יהיה מאד קשה להוציא אותך מהביית מהרבה מאד סיבות חוקתיות הקימות בחוק הישראלי כמו חוק הגנת הדייר ועוד רבים בתחום כמו לדוגמא אם החובות הם רק שלך או גם של רעייתך.
הצעתי לך בנושא כול כך חשוב כמו ביתו הוא מבצרו של האדם למצוא את עורך הדין המתאים על מנת שינחה אותך בתחום
דורון עמית
www.doronamit.co.il

dor1901

New member
דירה בבעלות מבקש לפשוט רגל

דורון אני ממש מתוסכלת כבר.....!!!!!!!!!
מצד אחד אתה אומר פושט רגל לא יכול להיות בעל דירה, מצד שני אין לי חוב למשכנתא אני משלמת חודש בחודשו ללא יוצא מין הכלל
אז אני לא מבינה, יכולים לבקש למכור את הדירה בעת פשיטת רגל?
בהתחשב שאבא שלי רשום גם במשכנתא(לא באישור זכויות על הדירה)
בהתחשב שאני אם חד הורית לשלושה ילדים 18-17-7
בהתחשב היותי מתקיימת מקצבת נכות?!
מי יכול לענות לי אם לגשת ולהתחיל בתהליך...?!

מכירת דירה בפשיטת רגל

את מבקשת כאן תשובה חד משמעית, לשאלה שלא תלוי באף אחד מהעונים לך, זה בערך כמו לדרוש לדעת האם מחר בודאות ירד גשם, אף אחד לא יכול לדעת ב - 100%, זה תלוי בהרבה גורמים, מי הנאמן שיתמנה, מי השופט, באיזה בית משפט ועוד ועוד.

אף אחד לא יכול להגיד לך כן לכי לפשיטת רגל בטוח שלא ימכרו לך את הבית.

התשובה הכי טובה שאפשר לתת לך היא שתאורתית ועל פי החוק ניתן לממש את הנכס שלך, חבל שאת מתעקשת לא להיות מיוצגת, יתכן שייצוג על ידי עו"ד שמתמצא בפשיטות רגל דווקא ישאר בידך את הבית.

למעלה