פתרונות למבוגרים

Shmulik Arbel

New member
פתרונות למבוגרים

שלום, שמי שמוליק ואני סטודנט במכון אקדמי טכנולוגי חולון במגמת עיצוב תעשייתי. במסגרת פרויקט הגמר בחרתי לעסוק ולפתור בעיות הקשורות לגיל מבוגר. מהלך העבודה בפרויקט הוא, תהליך מחקר ובו זיהויי בעיות ודרכים לפתרונם, פיתוח הפתרונות ובניית אב טיפוס לפתרונות נבחרים. פרויקט זה נעשה בהתנדבות ולא למטרות רווח ומיועד בראש ובראשונה לתת במה לאוכלוסיה ולבעיותיה שדרך כלל נדחקת הצידה כאוכלוסיה חלשה ולא צרכנית. מעוניין בעזרתכם בזיהויי בעיות ופתרונות בין אם מוצרים משווקים או אילתורים. אשמח לקבל תגובות לפורום זה או למייל [email protected] שמוליק.

masorti

New member
בעיה 2: כסא גלגלים ומדרגה...

תחשוב על קשיש שנמצא על כסא גלגלים, ובכניסה לבנין שבו הוא גר יש מדרגה גבוהה. (יש לו מעלית, אבל הוא בכל זאת לא יכול לצאת לרחוב) היום הפתרון הוא מישהו שמתאמץ ואיכשהו מושך את הכסא על המדרגה, או אילתור עם לוח עץ שמונח עליה באלכסון. תמציא פתרון נייד ונוח, וכולם יסירו בפניך את הכובע.

masorti

New member
בעיה 3: הליכון רחב מידי...

קשיש משתמש בהליכון סטנדרטי, וצריך להיכנס לחדר צר (שירותים בבתים ישנים למשל) או לעבור במסדרון צר. ההליכון רחב מידי. הפתרון היום הוא שהקשיש יסובב את ההליכון ב-90 מעלות ויילך הצידה. לא ממש מומלץ לקשיש שאינו לגמרי יציב ומאופס. תמצא פתרון שמאפשר שינוי זמני של רוחב ההליכון, ותעשה הרבה כסף. שים לב שאתה צריך לדאוג שהפתרון יהיה בטיחותי לקשיש. (קשיש שמתחיל לפרק את ההליכון שלו תוך כדי הליכה יכול ליפול)

Shmulik Arbel

New member
סופר הליכון

קודם כל תודה על התגובה המהירה. נושא ההליכון הוא נושא סבוך שכן מטרתו העיקרית היא לאפשר תמיכה תוך כדי התניידות לאדם לא יציב, מתוך כך רוחב ההליכון מוכתב מרוחב גוף הנושא שלו. מכאן נובעות שאלות נוספות: האם אותו אדם בעל המגבלה הפיזית זקוק להליכון על כל יתרונותיו במקומות אלו, כלומר במסגרת הביתית? אולי ניתן להסתפק בגרסה ביתית "קלה" יותר שתתאים לצרכים מסוימים אלו (כמו גרסת ההליכון ליד אחת) ? האם הבעיה קיימת מחוץ לבית? יותר מאשמח לקבל תמונות הממחישות את המצבים האלו. כסף, כיום, אין בתחום הזה, עובדה קיימת היא שרוב רובם של המוצרים הינם מהונדסים במקרה הטוב וכלל אינם מעוצבים. מטרתי בפרויקט זה היא להביא למודעות שמוצרים אלו מקומם להיות מעוצבים וכדי כך להציע פתרונות נבונים שאינם מביישים את בעליהם. אני מאמין שדור שנות החמישים ובעיקר השישים (דור הביבי בום) יביאו איתם את הדרישה למוצרים מעוצבים שכן דורות קודמים להם, מושג העיצוב היה זר להם ולכן הסתפקו במה שיש. שמוליק.

גנגי

New member
תגיד, היית בבתי אבות?

כי ביקור במקומות שבהם חיים קשישים די מדגים את הבעיות שיש להם שיש ואת הצרכים המיוחדים שלהם. אני ממליצה מאוד.

Shmulik Arbel

New member
בית אבות, רעיון מצויין...... ועוד כמה הגיגים.

סבא וסבתא שלי (עד שחלתה) גרים בבית אבות "אחוזת נווה חוף" חלק נכבד מהבחירה שלי לעסוק בנושא זה הוא הסבא שלי. כך אוכל לבלות איתו זמן ולעבוד על הפרויקט הזה יחד איתו. כרגע בפרויקט אני חושב לרוחב, כלומר פותח לי קשת רחבה ככל האפשר של בעיות הקשורות בגיל מבוגר. כן, כן , 50+ נחשב.. מבוגר כמה שלא נעים להודות. טווח גילאים זה משנות החמישים והלאה מלווה בקשיים מסוימים כדוגמאת הטלפון הסלולרי המצוייד בשיא הטכנולוגיה אך בעל כפתורים וגרפיקה קטנים ולא קריאים (דבר ההופך בחירת טלפון למשימה עבור רבים) ומצד שני תחושת הבושה של בעל הליכון שהוא נאלץ להסתובב עם אביזר שנראה כאילו בנה אותו שרברב מצינורות אינסטלציה. רבות מן הבעיות הללו אנו פותרים כ- "זה מה יש" ואיננו מודעים שישנה אפשרות אחרת או שאיננו מודעים לבעייה מפני שהתרגלנו לקושי. לפני שהיו משקפיים אנשים אולי התלוננו על בעיות טשטוש וחוסר פוקוס אך ללא הועיל, הם קיבלו את הבעיה כחלק מהם, כעובדה כיוון שלא היה פתרון אחר. אני רוצה בעזרתכם למצוא את הפתרון האחר .

masorti

New member
סתם הערה קטנה...

לפני שהיו משקפיים היה פתרון אחר. היו שהשתמשו בזכוכית מגדלת לקריאה, ובמעמדות הגבוהים השתמשו במונוקל (משקף אחד תלוי על שרשרת).

גנגי

New member
וואו, איזה רעיון יפה!

אני צריכה קצת לחשוב על זה, כי ראיתי שמסורתי העלה כאן כבר כמה רעיונות מצוינים, אבל תיסלם על היוזמה.

אנפה2

New member
אני קוראת ומחייכת, בשיפוץ האחרון

שערכנו בביתנו, נלקח הכל בחשבון, הרחבנו אפילו ת כל הדלתות בבית, הכננו מאחזים בחדרי האמבטיה, הכל נראה רגיל מאוד ונוח מאוד, פשוט חשבתי על העתיד, כאשר אמא תבוא לבקר אתנו למרות שהיא בבית אבות. ומיד אחרייה כמובן יגיע תורינו, אז טוב לחשוב ולתכנן שעה אחת קודם. עד כמה שאפשר כמובן ועד כמה שהיד משגת ,כי זה כרוך בעלויות כספיות גבוהות.

גנגי

New member
אני חושבת שזה מעולה, מה שעשיתם.

כשפעם יהיה לי בית משלי (בינתיים אני מתרוצצת בין דירות שכורות, אומללה שכמוני, אני מקווה שאתם מנגבים בצנעה את דמעות ההשתתפות בצערי) אני גם אכין אותו לסיעודיותינו. כי זה יבוא, אם לא נידרס קודם. ~ גנגי ביום אופטימי ~

למעלה