צייד מבטים

ספר יקר

New member
צייד מבטים

הינו כינוי מקובל לאדם אשר ניחן ברגישות ברמות גבוהות ביותר ומעל למקובל למבטים המופנים אליו ולמקורם של מבטים אלו מצד הסובבים אותו: בני אדם - מבוגרים ופעוטות כאחד - ובעלי-חיים, אשר מכוונים אליו.

ההיסטוריה של ציידי המבטים

ברבע הראשון של המאה ה-21, טרם התקבלה באופן רווח אבחנה זו, היו ציידי המבטים מאובחנים כבעלי הפרעות נפשיות (בעיקר: הפרעה פסיכוטית). אחרים אשר לא שיתפו את הסביבה (מבחירה מודעת, או מחוסר יכולת להגדיר את התחושות) היו מתמודדים עם עול זה בעצמם דבר שמעבר לפגיעה בשגרת החיים שישנה כמעט לכל צייד מבטים,הוסיף גם התמודדות נפשית לא פשוטה.
שונותם של הציידים הינה דבר שמעורר עניין וסקרנות בקרב הסובבים אותם, והאחרונים בוחנים שוב ושוב את הרגישות המדוברת, וכל זה ללא התחשבות בתחושת הקורבנות של הציידים, אשר מתארים לא פעם את התחושה כ"בובות מריונטה אשר נשלטות בהינף מבט אקראי של סובבים אותם". הסיבה לכך נבעה בעיקר לאור העובדה שהציידים לא ביטאו את התחושות, מאחר שידעו שאינם יכולים למחות על כך שמישהו נועץ בהם מבט, דבר שהחוק אינו מתיימר לאכוף במרבית המקרים ובכל מקרה קשה לאכיפה גם במקרים בהם הדבר יכול להיחשב כהטרדה מינית. החברה גם לא מכירה במעשה כזה כאקט לא מוסרי.
אף שהיה לציידי המבטים כ"כ ברור בתחושתם האמיתית (שאף הוכיחה עצמה בתחומים כמו : התחמקות משודד שארב מאחוריהם בשעת לילה / גיוס אומץ לעשות צעד רומנטי כלפי אנשים בסביבתם שנענו (בעיקר במועדונים בהם בילו) , ועוד). רבים מהם בחרו להדחיק נושא זה ולהמשיך בחייהם בצורה שגרתית ככל שניתן היה. פעמים רבות עם אילוצים שונים לגבי אופי עבודתם.

על-פי עדותה של סמנדה פיט, ציידת מבטים אקטיביסטית:
"בעיקר הפריע לי בעבודה במשרד, כי תמיד הייתי בטווח ראיה של עובדים נוספים, וברגע שהם עלו על הרגישות שלי למבטים - לא היה סוף למבחנים ולניסויים שהעמידו אותי בהם בעל כורחי במהלך יום העבודה. דבר שמיותר לציין שהפריע לעבודה השותפת שלי. היה לי ברור שבמרבית המקרים אין במבטים האלה שום קונוטציה מינית, שכן גם נשים סטרייטיות וגברים הומואים היו נועצים בי מבטים. אבל לא היה בכך בכדי להקהל בכהוא זה על התחושה שלי. בשלב מסויים פניתי לבוס שלי בבקשה שיאשר לי לעבור לעבוד בחדר צדדי, כך שאהיה מוגנת מפני מבטים של אחרים. כעובדת טובה שהוכיחה את עצמה הבוס גילה התחשבות ואישר לי את המעבר. כמובן שלא אמרתי לו את הסיבה האמיתית בגללה חפצתי במעבר זה".

ריכוז באוכלוסיה

במאות ניסויים שנערכו בנושא במעל ל-30 מדינות שונות ברחבי העולם בהם השתתפו עשרות אלפי נחקרים, נקבע בוודאות כי קיימים ציידי מבטים ובשיעור מוערך של קרוב ל- 0.01% האוכלוסיה.

איתור ואבחנה

בניסויים שנערכו, הנבדקים התיישבו בחדר ופנו לעיסוק כלשהו מההיצע (צפייה בטלוויזיה / גלישה באינטרנט במחשב / קריאת ספר / סריגה / בישול / ועוד ), כאשר סביבם, ברדיוס של 10 מטרים לפחות, היו קירות דקים, ובהם 5 חורים קטנים (רחוקים זה מזה), המאפשרים לעין אנושית להציץ דרכם. מאחורי המחיצות הללו התייצבו 5 אנשים במיקומים שונים מסביב לנבדק, ובלי שיוכל היה לראות / לשמוע אותם. בכל פרק זמן שנקבע רנדומלית ע"י מחשב הסתכל אחד מ-5 האנשים (שנבחר אף הוא רנדומלית) על הנבדק בעת שהיה עסוק בפעילות (כאשר שאר הסובבים היו מחוץ לחדר).
אצל ציידי המבטים נצפה כי בתוך 10 שניות בממוצע הם הפנו בחדות ובמהירות את מבטם לעבר חלקו של הקיר אשר מאחוריו נמצא האדם שנעץ בהם מבט מבעד לחור הקיר באותו זמן נתון. גם כאשר מדובר היה בסיבוב מצד הנבדק של 180 מעלות.

חלק גדול מהציידים טוענים, שכאשר הם עסוקים במחשבה על רגישותם למבטים - הרגישות הזו אינה במיטה, כיוון שהם עסוקים בבדיקות מזדמנות של סביבתם. מסיבה זו האריכו החוקרים את זמני הנסיוי לשעות ארוכות, בהנחה שכך ישקעו הנבדקים בעיסוקיהם ותוסח דעתם מהניסוי במידת מה. בנוסף, נלקח העניין בחשבון ומניחים שעקב כך עדיין יכולה להיות סטייה אפשרית של עד 0.5 מהאחוזים אותם איבחנו.

מתשואלים שעברו הנבדקים עולה כי אינם יכולים להצביע על חוויה או רגש מסויימים שחווים או אפילו מודעות לכך שמישהו מסתכל עליהם, אלא רק שמבטם מוסט באופן אוטומטי לכיוון ממנו מתבוננים בהם, ובכך קוטע את עיסוקם. רק בהישירם מבט למתבונן (פעולת הצייד בשלמותה) הם מתוודעים לסיבה בגינה הופרעו והסיטו מבטם.

על-פי עדויותיהם של ציידי המבטים הם חשים במבטים שננעצים בהם גם מאחורי גבם (180 מעלות מאחוריהם), גם כאשר הנועץ נמצא במרחק של מטרים ספורים ואף יותר מהם, הרגישות למבט מוכיחה עצמה גם במקומות חשוכים (כדוגמת מועדונים), גם כאשר נועץ המבט עושה זאת מבעד למחוסימים למינים, כגון: משקפי שמש/מחיצה מחוררת), גם כאשר בסביבת הצייד ישנם אנשים רבים והסחות שונות כמו רעשים , אורות, ריחות, תחושות. וגם, ויש אומרים בעיקר, כאשר הצייד עסוק ומרוכז בפעילות מסויימת.
קיים מיעוט בקרב הציידים שטענתם מרחיקה לכת ועל-פיה גם כאשר אדם מתבונן בהשתקפות שלהם בחלון פלסטיק (נפוץ באוטובוסים עירוניים), גם אז הם מופרעים ומיד צדים את המבט.

הסברים לתופעה

עד עתה לא נמצא הסבר מדעי לתופעת הצייד, אך ההשערה היא שמדובר באנרגיה מסוג לא מוכר. מסטיקנים רבים מנכסים את הנושא לתורותיהם ולאמונותיהם השונות.

כוח המבט בקבלה

בקבלה מובא כי ישנם עופות מסוימים שבמקום לדגור על הביצים הם מביטים עליהם ובאמצעות מבטם הם גורמים לבקיעתם.

--------------------------------------------------------------------

הייתי שמח לשמוע מה הייתם מוסיפים / משנים / מדגישים וכו'. או, אילו שאלות עולות לכם אחרי קריאת קטע זה.
תודה

ONEE12345

New member
וואו אהבתי!!

יש איזה קטע שלא הבנתי במאמר, אנסה מתישהו להבין אבל ממש אהבתי!
זה מדהים שיש מאמר כזה גם על מקרים של 00.01 אחוז מהאוכלוסיה, מי כתב את זה? :)

ספר יקר

New member
אני ממש שמח לשמוע

האם אתה צייד מבטים או שנתקלת בכזה/ו?

אני כתבתי את המאמר!
היכן נתקלת במאמר כזה / דומה ??? הייתי בהחלט רוצה לדעת!

נ.ב.
תוכל להגיד לי איזה קטע במאמר לא היה לך ברור? אנסה לשכתב אותו.

ONEE12345

New member
אני מזדהה עם הצייד מבטים

גם לי יש רגישות וגם אני מעט מרגיש את זה

לא הבנתי את העניין שכשהצייד בתוך חדר ויש אנשים שמביטים בו דרך חורים קטנים של חדר והצייד ישר משנה את המבט לכיוון - האם אלו שמציצים מהחור, הצייד יודע שמציצים עליו בברור - כלומר, הוא רואה אותם? או שהם בלתי נראים דרך החור והצייד רק מרגיש שמביטים לכיוונו והוא מציץ כלפיהם אפילו שבמציאות הוא לא רואה אותם והם רואים אותו?

סליחה על הניסוח, ברגעים אלו התעוררתי.

עמיקם10

New member
זה לא מיסטיקה זוהי אנרגיה בפוטונים.

תסתכלו על אדם שעומד עם הגב אליכם-ותראו שהוא מגרד בגבו או בחלק אחר של גופו.

ובכלל יש סוגי תקשורת שלא התגלו. אם יש גלי רדיו ולווינים משדרים וקולטים ישנם עוד תדרים- שעדיין נסתרים והמכשיר לשימוש בהם עוד לא פורסם או שלא פותח.
ידוע שבמחקרים מדעיים פוטונים [קרני אור בגלים או בחלקיקים]עברו דרך מסך בלתי עביר לכאורה..והתלכדו חזרה לאחר המעבר של המסך.

Sophalin

New member
אולי יש לנו

חושים נוספים שאנחנו עוד לא יכולים להסביר (למרות הטענה על הגירוד היא סתם שטות)
ואם אתה לא מתמצא בנושא מסויים (למשל מכניקת הקוונטים, או בכלל נושאי פיסיקה מתקדמים) אז עדיף לא לקשר אותם עם נושאים אחירם כגון חושים דמיוניים.

כאמור מדובר במיסטיקה כי הוא לא שם ולו קישור אחד או הסבר מדעי אחד לתופעה שהוא טוען שקיימת אבל היא לא עקבית, לא ברור אפילו מה התופעה ואם היא נכונה.

אני למשל מעולם לא נתקלתי בצייד מבטים שכזה... אני לא חושב שגם אתה נתקלת

אז אם קיים דבר כזה - אני הייתי אומר שמדובר בהפרעה נפשית (סוג של פראנויה?) ותו-לא.

ONEE12345

New member
הייתי רוצה גם לשבת ולנתח כל דבר בפומבי

לפי מה שאני קורא כאן בפורום הזה.
אבל הקישור המובהק לחנון, חנאג׳ די ברור. ויש בי מעט צד כזה אבל זה מבייש וכן הייתי רוצה לנתח וכן כמה שיותר להיות בניק אנונימי אבל תמיד ההרגשה שבסופו של דבר כן יעלו על הניק. אז לפני שאת/ה תכחיש/ה שנפגעת ותענ/י בצורה פוגעת וישירה, אולי תעזרו לי להתחבר להאני הפנימי?

עמיקם10

New member
הכינוי 'ציד מבטים'..מטעה

השאלה אם אדם יכול לחוש שמישהו מסתכל עליו מבלי שיהיה ביניהם קשר של מבט- עין בעין.
התשובה חיובית וזה לא ענין למדע. זה משהו ביולוגי. כמו שאר החושים. גם שמיעה מתרחשת ללא מגע ישיר.
[ואהבה..לא יודעים בכלל מהי. אולי היא חוש חש..שגורמת לשינוי כימי..עליה בדופאמין או באדרנלין או ...בשד יודע מה.שינוי באיזו חומצה אמינית..כי היא לא מסתיימת לעולם]

Sophalin

New member
והתשובה לשאלה היא לא

ונא לא להעלות אותה שוב לפורום. תודה.

התבלבלת בכיוון.

העיניים שלנו לא משדרות שום דבר. הן קולטות פוטונים מהסביבה.

אם אתה מסתכל על מישהו, אתה מקבל פוטונים שניתזו ממנו בעבר. אתה לא שולח אליו שום קרינת פוטונים.

deddy

New member
עשית כבר את הנסוי שבקשו ממך שלוש פעמים לעשות?

הצלחת כבר להוכיח בניסוי נורמלי שאתה באמת יכול להרגיש שמביטים בך או שאתה פשוט שוב חוזר, כמה חודשים אחרי שאמרו לך בדיוק איך לעשות ניסוי שיוכיח את הטענות שלך, בלי תוצאות?

אפשר לקבל רפרנס לניסויים?

אלו שעליהם כתבת:
"במאות ניסויים שנערכו בנושא במעל ל-30 מדינות שונות ברחבי העולם בהם השתתפו עשרות אלפי נחקרים, נקבע בוודאות כי קיימים ציידי מבטים ובשיעור מוערך של קרוב ל- 0.01% האוכלוסיה."

כמו כן, תוכל לפרט קצת על הניסוי בו השתתפת אתה?

ספר יקר

New member
מדובר בערך אנציקלופדי עתידני

ולכן הניסויים המפורטים בו עדיין לא התקיימו (או לפחות לא ידוע לי על כך).

לע"ז, לגבי הניסוי בו השתתפתי אני -אוכל להעיד:
אמרתי לחבר שלי שאני צריך עזרתו במשהו הזוי. הוא הסכים. אני עבדתי על המחשב בחדר עבודה והוא ישב מאחוריי (180 מעלות) במרחק של כ-3 מטרים. הייתי עם אוזניות וצפיתי בסרטים, כך שלא יכולתי לשמוע אותו זז וכו'.
הוא ישב עם הגב אלי, והחלטנו שבמהלך השעה של הניסוי- הוא יסתכל עלי מס' פעמים שייבחר ויתעד את המועד בו זה קורה והאם הסתובבתי.
הוא הסתכל עלי 7 פעמים (לשם כך סובב הכסא) ובכל פעם הסתובבתי לעברו.

לאחר מכן יצאנו למתחם בילוי מרכזי באיזור המגורים שלנו ואני ישבתי על ספסל עסוק באייפון שלי, והוא נעץ בי מבטו מכמה וכמה מקומות שונים מרוחקים ממני והישרתי מבט לעברו בכל פעם.

למעלה