קשה להתרכז

ללס1

New member
קשה להתרכז

לאחר שנכנסתי לפורום שאינו מתפקד אני מעלה שוב את ההודעה,אני מקווה שבמקום הנכון.... מחפשת רעיונות והצעות ייעול לשיטת לימוד.אני קוראת מאמרים באנגלית,גם ככה לא פשוט ולכן אני מרגישה שרק האמצעות תרגום כמעט אחד לאחד אני יכולה אח"כ לחזור אל אותו החומר..אבל זה משעמם רצח וקשה לי להישאר מרוכזת,אני בבעיה מצד אחד כמויות של חומר שאני חייבת להפוך אותם לזמינות (למרקר באנגלית לא עוזר לי) מצד שני עד שאני מסיימת מאמר יוצאת נשמתי ,רעיונות?

d a p h n a

New member
מה אם לקרוא את המאמר ולסכם אותו תוך כדי?

כלומר לקרוא כמה פסקאות באנגלית, ואז לכתוב לעצמך סיכום בעברית (במקום תרגום אחד לאחד) של מה שקראת. זה יותר יעיל ממרקור כי כשאת ממרקרת את עושה פעולה די פסיבית (הרי כולנו מוצאים עצמנו קוראים מאמר ופתאום ממרקרים שורות שלמות כי פשוט איבדנו ריכוז והתחלנו לסמן הכל) - ולעומת זאת סיכום דורש ממך לחשוב על מה שקראת, להבין אותו, ולכתוב אותו מחדש בדרך אחרת. אמנם לוקח קצת זמן לסכם, אבל פחות מאשר לתרגם, ולפחות פעולת הסיכום גורמת לך הבנה מעמיקה יותר של החומר אותו קראת.

גם אני אוהבת לסכם בשולי הדף

אבל בכל מקרה תמיד צרך לחשוב מה מטרת הסיכום. אם זה למבחן - אז צריך לסכם את הטענות המרכזיות ואופן בנייתם, אבל זה ממש לא שווה ערך לתרגום של כל המאמר. כדאי גם להסתכל במבחנים משנים קודמות, לדעת את מידת הפירוט הנדרשת. אם זה לעומת זאת לצורך כתיבת עבודה - אז צריך לסכם אל תוך הפרק עצמו את הטענות הרלוונטיות. שוב אין טעם בתרגום, ובמקרה זה יכול להיות שדווקא טענה יחסית פחות מרכזית היא זאת שחשובה מבחינתך. בכל מקרה, אין טעם בלתרגם או לסכם סתם לשם הסיכום.

רק לסכם

גיליתי שמה שאני לא כותבת (אפילו במשפט או שניים, על בסיס המאמר, מה הוא מנסה לומר, מי הנבדקים, מה היו התוצאות והערות על טיבו), לא נשאר בראש. יש לי קובץ, לכל עבודה או קבוצת מאמרים שאני צריכה לקרוא, ובו מראה מקום של המאמר, כותרת, ועוד כמה פרטים עליו. איכשהוא קל יותר לזכור ככה, וגם לאחזר את המידע מאוחר יותר.

ללס1

New member
סיכום/תרגום

תודה לכולם על העצות..הבעיה שאני כותבת לתזה יש המון מאמרים די דומים ומנסיון עבר של כתיבה מכמויות כאלה של חומר בעת הקריאה או הסיכום את לא תמיד יודעת מה יהיה חשוב לך בהמשך...בכל מקרה כמעט סיימתי מאמר אבל בקצב כזה של מאמר ליום אני מודאגת מההספק...

מממאיה35

New member
השאלה האם את צריכה לקרוא את כל המאמר?

אני לא יודעת במה התזה שלך, אבל האם את צריכה לקרוא את כל המאמר? אולי מספיק לפחות בנקודה שאת נמצאת בה לקרוא abstract? אולי את צריכה רק שיטות וחומרים? לא יודעת.. בכל מקרה השיטה שלי - אני קוראת את התקציר, אם מהתקציר עולה שהמאמר חשוב לי ומענין אותי - אני מדפיסה וקוראת טיפה מעבר. אני לא מסכמת את המאמר אלא ממרקרת שורות חשובות לי, ובסיום התהליך הזה אני כותבת 4-5 מילות מפתח בראש המאמר. ככה אני יודעת בדיוק על איזה נושאים המאמר מדבר עליהם (הנושאים = מילות מפתח). זה בשבילי ה-סיכום. כשאצטרך את זה לצורך ציטוט או עיון מעמיק - אני שולפת את זה מחבילת המאמרים שמצורפת לה יחד ושעוסקת באותו נושא וקוראת שוב. יש לי "זכרון צילומי" אז בדכ כשאני מחפשת מאמר אני יודעת בדיוק איפה הוא נמצא בערימה שלי ומה בדיוק אני צריכה מהמאמר הזה, ככה שככאני קוראת אותו שוב - אני יודעת מה אני מחפשת לקרוא וקוראת רק את זה בצורה ממוקדת ומעמיקה.. מה שאני רוצה להגיד זה שלפעמים אפשר לקרוא מאמר כמו קריאה ל"אנסין". חשוב לזכור או להבין לאיזה צורך את קוראת את המאמר ובהתאם לזה תבוא רמת ההעמקה בקריאה.

למעלה