קשיי למידה

ד פ נ ה 1

New member
קשיי למידה

נכנסתי לראשונה לפורום זה ואני רוצה לברך את העושים במלאכה- יישר כוח- זהו פורום שניתן ללמוד ממנו רבות. נאמר לי שיש הבדל רב בין ליקויי למידה לקשיי למידה. הצלחתי למצוא חומר רב על ליקויי למידה, אך מאומה לא על לקשיי למידה. האם מישהו יוכל להפנות אותי למאמר שיוכל להסביר לי על ההבדל בין שני המושגים? תודה.

המשותף לשתי ההגדרות הן שהן הגדרות

המשותף לשתי ההגדרות הן שהן הגדרות גרועות. ליקויי למידה = קבוצת בעיות נוירולוגיות שהפרעתן העיקרית היא ללמידה. לא כל בעיה נוירולוגית שמפריעה ללמוד היא ´ליקויי למידה´. תיסמונת דאון, לדוגמא, מפריעה מאוד ללמוד אך היא איננה ´ליקויי למידה´. קשיי למידה = כל בעיה של התלמיד שמפריעה לתלמיד ללמוד ואינה: פיגור, אוטיזם או לקות למידה. לדוגמא, תלמיד שעבר אירוע קשה כמו מוות במשפחה ואינו מצליח להתרכז בלימודים בגללו. אין פלא שקשה למצוא חומר כוללני על כל הבעיות הקרויות קשיי למידה.

ליקוי או קושי

המינוח באנגלית- LEARNING DISABILITIES. מתאים בעברית לליקוי למידה הנחשב ומוגדר כבעייה שמקורה מוחי- אורגני(מולד בד"כ או לעיתים נרכש בגלל חבלת מוח )קשיים בלמידה יש לכולנו ואצל רובנו הקושי אינו נובע מליקוי למידה, אלא מבעיות אחרות יום- יומיות,כמו עייפות, חוסר מוטיבציה, עיניין, חוסר תרגול, מורים גרועים וכו.ליקויי למידה ניתנים לאיפיון במבחנים מוגדרים- וניתן להתגבר עליהם באמצעים ושיטות מותאמים לאופי הליקוי- מה שנקרא הוראה מתקנת,ובנוסף באמצעות התאמות והקלות לפי הממצאים באבחון.

למעלה