רגשי אשמה

עמיטל26

New member
רגשי אשמה

רגשי אשם יכולים לשגע בנאדם. יש שמודעים למהותם של רגשות אלה ומאמינים שהם אשמים בדבר X ויש שאינם מודעים למהותם ואינם יודעים שמקור הצרות שלהם הם ברגשות כאלה המסתתרים להם אי שם בנבכי התודעה. הפסיכולוגים לדעתי ומתוך הכרותי עם טיפולים פסיכולוגיים בעצמי ואצל אחרים, כשלו בגדול במציאת פתרון לרגשות אלה. האם יש דרכים אלטרנטיביים, רוחניים, מודעותיים, טבעיים וכדו', אבל מוכחים, להשתחררות מרגשות כאלה?

dharmax

New member
רגשות אשם

אנסה לתרום את שלי כאן: יש כמה דרכים בהם ניתן לתמצת את תורתו של בודהא במילים ספורות או במשפטים ספורים. משפטים שלפעמים נראים פשוטים ולפעמים נראים סתומים. בד"כ יש מאחוריהם משהו רב-רבדים, עמוק ויחד עם זאת מאוד פרקטי. המשפט שאני רואה כקולע לנושא זה הוא: "בכל רגע, נסה לעשות את הדבר הנכון ביותר לאותו רגע." במשפט פשוט ונאיבי-לכאורה זה, טמון סוד החופש. כמה נקודות: 1. ניתן לראות, כי בבסיס ההדרכה הפשוטה הזו, טמונה ההכרה בכך, שאין דבר פרט להווה. אין מה לדבוק בעבר - הרגע חלף - ישנו רגע אחר - נסה בו לעשות את הדבר הנכון. הצלחת? נכשלת? הרגע חלף - רגע חדש הגיע - נסה לעשות את הדבר הנכון בו. 2. מובלע במשפט זה, הראליזם החד, שאומר, שאנו יכולים - או שנוכל - להבחין במידה מסוימת לפחות - לגבי ההבחנה בין הנכון יותר לנכון פחות. טעינו? יש לנו את הרגע הבא - ננסה לשפר את היכולת שלנו להבחין בדבר הנכון. 3. אין כאן מקום לרגשות אשמה - זה לא דבר נכון לאף רגע. 4. אין מקום לכעס, שנאה, שנאה עצמית וכו' - מתי זה היה נכון? 5. בגישה זו, האדם מפריד בצורה שהולכת ומשתפרת, בין העיקר לטפל, בין הקיים לאשליה ובין גישה פרקטית לתיקון-עצמי לבין הלקאה עצמית. 6. רגש הבושה, אגב - יש לו חשיבות. אין מקום לזלזול בהוראותיהם של אנשים חכמים - הדבר הנכון ברוב הרגעים, זה לשקול את הדברים ללא משוא-פנים ובענווה. אך אין כאן רגשות אשם, מכיוון שרגשות אשם זה להתלות בעבר - ואלו רגעים שחלפו ופסו להם. לעומת זאת, זה כן טוב להתבייש לעשות את שאין לעשותו, כמו לשקר, לפגוע באחרים, לעסוק בדברים בלתי מוסריים וכדומה. לדעתי, כאשר אדם מאמץ אל ליבו הדרכה שכזו, בדבקות, הוא כבר בדרך הנכונה. רגשות אשם הם מהדברים הקטנים יותר שמהם הוא יפתר... מעבר לכך, תרגולי ההתבוננות בנוסח הזן והבודהיזם בכלל, הם ישום הלכה למעשה של משפט זה ודומיו. לגבי ההוכחות - אז הנה לך עוד משפט: "מי שעושה יודע." ברכות

neophile

New member
רגשי אשמה

לפי דעתי אי אפשר להיות מודע למהותם של רגשות אשמה , מפני שרגשות מעצם הגדרתם חומקים מפאת המהירות שלהם מכל נסיון שלנו לכפות עליהם מהות . בייחוד אל תשכח שאנחנו מדברים כאן על רגשות אשם, שהם מלאכותיים לילד יש אינטרס להרגיש כאב אבל אשמה? איזה אינטרס יש לילד להרגיש אשמה? זה בדיוק הרגש הזה שמבוגרים מטמיעים בילדים בגלל התהליך המודעותי הפגום שהם עברו אני הרבה פעמים רואה מבוגרים והם נראים לי כמו ילדים לא מפותחים ,שמנים מכורים לטלוויזיה ולריצוי עצמם על ידי קבלת אישור מאחרים על כל זה הם אומרים לילדים שלהם שזה אסור וזה רע בזמן שהם מהווים דוגמא חיה לכך רק כדי להטמיע בתוכם יותר את אשליית הדואליות על ידי זה שהם אומרים לילד להיות טוב ואז הם עוד מתפלאים כשהילד רע... אבסורד! nothing is true, evrything is permitted Hail Eris all Hail Discordia!!! Fnord

למעלה