ריאליטי צ'ק

ריאליטי צ'ק

צפיתי עכשיו במחצית מסדרת הכתבות "אחד ממאה" של כאן 11, בנושא האוטיסטים.
כרגע אי אפשר לדעת אם אני עצמי נמצא על איזה רצף או לא, אבל היה ביטוי אחד שהתחברתי אליו: "תגובה רגשית לא פרופורציונלית". עכשיו, כשאני כבר לא בשום מסגרת, אי אפשר לראות את התגובות שלי, בין אם פרופורציונליות או לא. מה שעבר לי בראש הוא שאצלי התגובות האלה יותר פנימיות. הן מתבטאות, למשל, בזה שיותר ויותר ספרים אני מפסיק לקרוא באמצע, אחרי שהחלטתי שהתרחשות די סתמית בז'אנר - רצח, לפחות כשהקורבן הוא אישה - מהווה טריגר בשבילי. אני מנחש שזו לא התגובה של רוב האנשים בעולם, אחרת הספרים בהם מדובר לא היו רבי מכר.
אז מה אתן חושבות, יש לי תגובות רגשיות לא פרופורציונליות?

תגובות רגשיות לא פרופורציונאליות לא מעידות על אוטיזם

הם דיברו שם על איך המוח מעבד ומבין דברים אחרת. הקשבתי קצת למרדכי בן חמו. קודם כל הם מתקשים לקרוא את המפה החברתית והם יכולים להיות מאוד כנים. מרדכי בן חמו אמר לאישתו בחתונה איכס על האיפור לא מתוך חוסר רגישות אלא פשוט כי ככה המוח שלו פועל או כששאתו אותו אם מישהי מבשלת טוב הוא ענה לא טעים אל תבשלי יותר כי זו האמת שלו ולא חשב שזה יעליב אותה.
בנוסף המוח שלהם קולט גירויים אחרת יותר רגישים לרעשים מעדיפים לא להסתכל בעיניים כי גם הפה מדבר וגם הצליל ביחד יוצרים עומס.
אפקט מגרק לא עובד עליהם ואילו על שאר האנשים כן. כי מאחר שהם מפרקים כל גירוי בנפרד (ויזואלי ושמיעתי), האשליה הזו לא עובדת עליהם והם ישר מבחינים בין ההבדלים

אבל זה בסדר הרבה אנשים לא מבינים באוטיזם

וחושבים שהם יכולים לאבחן את עצמם או אחרים.
גם אותי פעם מישהי חשבה שאני אוטיסטית ואני הכי לא
כי ככה זה אנשים . קצת סתומים

DOCTOR W H O

Member
מנהל
אכן

אנשים באמת קצת סתומים
.

בכל מקרה, תגובות לא פרופרצונליות לא קשורות רק באוטיזם. אתה יכול לראות אותם כתגובות לשלל בעיות נפשיות כשהן באות כתגובה לאירועים שאחרים היו מגיבים בהם יותר ברוגע "כיבכול".
אני תמיד בעד להבין את הצד השני, גם כשהוא נוהג "בהתנהגות לא פרופרציונלית" כי בעיני אדם לא סתם פועל ככה, אלא כי משהו מציק לי, בוער לו מבפנים וזה גורם לו להתפרצות הזאת, לא משנה במה הוא מאובחן כביכול.

אופירA

New member
מנהל
בדיוק

יש הרבה קווים משיקים בין אוטיזם לבעיות רגשיות ומחלות נפשיות.
הרבה תופעות מתקיימות בשני סוגי ההפרעות, ולא מאפיינות הפרעה מסוימת.
והמאבחן המקצועי צריך לברר את הבעיה הנכונה שממנה סובל האדם.

לפעמים אני מרגישה שאני על הרצף האוטיסטי (בקטן מאוד, אבל על הרצף) בגלל כל מיני הרגשות ותופעות התנהגותיות אצלי, שמאפיינות גם את אנשי האספרגר. אבל זה לא בגלל שיש לי אספרגר קל, אלא בגלל שאלו תופעות שמאפיינות גם אנשים עם קושי רגשי כמו שלי. אז אצלי התופעות הן בגלל הבעיות הנפשיות, ולכן אני מטופלת באופן נפשי.

גם במחלות פיזיות צריך לדעת מה המחלה, כאשר הסימפטומים מופיעים בכמה מחלות. הסימפטומים שגורם נגיף הקורונה האקטואלי, מופיעים גם בשפעת רגילה או קטלנית, וגם בהצטננות פשוטה. הם לא מאפיינים שום דבר. צריך לברר מה המחלה שממנה סובל האדם. הסימפטומים הם רק קריאה לבירור המחלה המדויקת, ונגדה יש להתאים את הטיפול.

אני מעולם לא חשבתי שאני אוטיסטית

תמיד הבנתי רגשות של אנשים
כן סלדתי מאנשים רגישים אובר בעיני אבל הבנתי היטב את
הקטעים החברתיים וגם אם פספסתי לפעמים משהו בסופו של דבר
כולם טועים לפעמים רק מלצפות בתכניות ריאליטי מורידות איקיו כמו שאני עושה רואים איך אנשים לא קוראים נכון את הזולת כל הזמן.והרי לא יתכן שכולם אוטיסטים..
היחידה שממש רצתה שאני אהיה אוטיסטית וחשבה שאני כזו זו אחותי כי ובכן אנחנו משלחה מוזרה ואחותי מעדיפה אוטיסטים על אנשים אחרים וחושבת שהם יותר טובים אז בשבילה אם מישהו אוטיסט זה מחמאה. (אל תנסי להבין גם אני לא הבנתי אבל בגלל זה היא התחברה להרבה אוטיסטים). אבל מה לעשות אני לא.
:)
אבל אני אוהבת את הרעיון שהם אומרים את האמת

דווקא המקרה שלך אופירה מעניין אותי אינטלטואלית כי

אני יכולה להבין למה חשבת שאת על הספקטרום האוטיסטי.
למרות שלא הייתי "מאבחנת" אותך ככה.
ממש מעניין

אגב יש את הטבח הזה מאיר אדוני שבוכה כל חמש

דקות. אפשר לומר שיש לו תגובות רגשיות קיצוניות
אתה תדבר איתו ותוך רבע שעה תשמע מעל 5 פעמים סבתא מסעודה ועיניים בוכיות מהתרגשות.
מעבר לכך שכנראה הייתי קופצת מהגג אם הייתי צריכה להיות עם אדם כזה הוא לא אוטיסט כלל ככה שזה לא סימפטום יחיד שמעיד על משהו צריך לבדוק כמה סימפטומים לאורך עמה זמן הם נמשכים וכולי ניתוח אסור שאף פעם יהיה שטחי ועל סמך נקודות בודדות למרות שהגבה פסיכיאטרים מאבחנים ככה ולכן יש הרבה אבחנות שגויות אך זה סיפור אחר

משום מה לא קיבלתי התראה במייל

אז קודם כל, תודה שהגבתן. אני אנסה להפנים בהמשך.

למעלה