רציונל, מטרה, שאלה והשערה

קרן 76

New member
רציונל, מטרה, שאלה והשערה

אם הרציונל הוא הסיבה הצורך במחקר, נניח למלא את הפער בספרות המחקר בתחום X. והמטרה היא המכוונות למלא את הפער הזה.
אז מה בעצם ההבדל המהותי בין השניים? אני מתקשה להבין.

על אותו משקל- מה ההבדל בין שאלת המחקר לבין השערות המחקר חוץ מזה שהן מנוסחות אחרת (השערה/קביעה: ימצא קשר... ושאלה: האם קיים קשר...? )

אם אין הבדלים מהותיים בין המושגים, אז מדוע קיימת ההפרדה הזו? למה היא נועדה? האם זה רק למען הסדר (המחקרי) הטוב?

קייטורד

New member
לחדד את ההבדלים

רציונל המחקר אינו 'יש פער בספרות'. למרות שזה משפט שגור במאמרים.
רציונל המחקר נועד להסביר מדוע יש צורך במחקר. כלומר, מדוע הנושא חשוב ואיזה קושי, בעיה, קיימת במציאות שהמחקר בא לתת עליה מענה. כפועל יוצא מכך, יש פער שהמחקר ממלא.
כלומר, העובדה שיש 'פער בספרות' היא תוצאה ולא הסיבה. סוגיה שעדיין לא פתורה או מובנית וחשוב מאוד להבין אותה.
מכאן, שמטרת המחקר תהיה השלב הבא- ת שאלה לאיזה כיוון את לוקחת את המחקר. לדוגמא:"האם בעקבות הקורונה האוניברסיטאות יעברו ללמד רק מרחוק?"
השערות המחקר- הן סוג של 'תשובות' הערכות שאת מצפה לקבל על סמך התיאוריה. לדוגמא: בארצות שמשך הזמן שהיו בבידוד היה ממושך, תהיה ירידה בשימוש בלמידה מרחוק. בארצות שמשך הזמן שהיו בבידוד היה קצר תהיה עליה בלמיד מרחוק.

יש צורך כמובן, במסגרת תיאורטית שהיא היסוד למטרת המחקר וההשערות.

משהו שאני תמיד אומר לסטודנטים שלי

יש פער בספרות זו לא הצדקה מספקת לעשות מחקר. אולי יש פער כי הנושא לא חשוב ולכן לא חוקרים אותו?

L Bloomer

New member
מנסה...

מטרת המחקר שלי היא לבחון אם ילדים עד גיל שנתיים אוהבים לאכול גזר גמדי. הרציונל הוא שמכיוון שהם קטנים, נראה שגזר גמדי עשוי להתאים להם יותר מגזר אחר. שימי לב שב"מטרה" אין "היגיון" אלא הגדרה ממוקדת. הרציונל מסביר למה המטרה חשובה.
שאלת המחקר תהיה: האם ילדים עד גיל שנתיים מעדיפים גזר גמדי?
ממנה ייגזרו מספר שאלות משנה: האם הם בכלל מוכנים לטעום גזר? האם הם מעדיפים גזר גמדי על פני גזר רגיל? האם הם מעדיפים גזר גמדי על פני גזר סגול? האם הם מעדיפים גזר מרוסק או שלם?
לכל שאלה כזו תהיה השערה. לא מתחילים מחקר עם שאלה שהתשובה עליה היא "כן" או "לא", זו לא שאלה מספיק פורייה להחזיק מחקר.
בתיאבון.

קרן 76

New member
תודה רבה לכם

תודה רבה לכל אחד ואחת מכם על התשובות המושקעות.
עכשיו הדברים ברורים יותר.
קרן.

למעלה