שאלה בחשמל

supercalifragi

New member
שאלה בחשמל

לא יודע למה השתגעו בטכניון אבל החליטו שגם חשמל יכנס לפיזיקה 1 והרי לכם שאלה שאין מושג איך לפתור בבקשה אם ניתן לעזור ראו מצורף

זה ממש כמו זריקה משופעת..

רק שהפעם במקום כוח הכבידה מדובר איתך על הכוח בשדה החשמלי.. שהרי השדה אחיד- כלומר פועל בכל מקום בשפופרת אותו כוח על יח' מטען. פרק את התנועה לשני צירים- ציר ה-x- בו נעשית תנועה קצובה כי לא פועלים כוחות, וציר ה-y, בו פועל הכוח החשמלי (F=qE) .. q/m אומר- לפי הגיון פשוט (ולאחר גם מבט ביחידות)-את היחס בין מטען האלקטרון למסתו.. זה מסייע לך שהרי : F=ma >> a=F/m ומשום ש-F=qE כפי שאמרנו, נקבל: a=(q/m)E זהו. יש לך בציר x תנועה קצובה ובציר Y תנועה שוות תאוצה, עם תאוצה נתונה.. יש לך את המרחק האנכי שהאלקטרונים עוברים, ותקבל מ-2 המשוואות את המרחק האופקי, כלומר- אורך השפופרת.

supercalifragi

New member
שאלה קטנה נוספת

לא ברור לי למה השדה החשמלי פועל כמו כוח הכובד זאת אומרת איך אני יודע לאיזה כיוון השדה פועל הרי לפי השרטוט הוא מכוון כלפי ציר ה Y החיובי אבל לפי מה שאתה אומר הוא פועל כלפי מטה ובכך גורם לאלקטרונים לרדת מה המשמעות שפועל שדה חשמלי?

ובכן..

שדה חשמלי פועל בדיוק כמו שדה כבידה- כלומר.. השאלה היא בעצם מהו שדה? שדה הוא איזור במרחב שבו בכל נק' פועל כוח על חלקיק בעל תכונה מסוימת.. שדה הכבידה הוא שדה הפועל על חלקיקים בעל מסה.. שדה חשמלי הוא שדה הפועל על חלקיקים בעלי מטען חשמלי. יש גם דמיון רב בין הכוחות.. בין 2 גופים בעלי מסה פועל כוח גרביטציה משיכתי בגודל של F=GmM/R², ובין שני מטענים פועל כוח חשמלי (כיוונו תלוי בסמיני המטענים) שגודלו F=kQq/R². בכל מקרה. נחזור לשאלתך.. שדה חשמלי אחיד משמעו שבכל האזור פועל אותו הכוח על יח' מטען- אותו גודל ואותו הכיוון.. וזה זהה לטיפול שלנו בכוח הכובד (ברזולוציה ארצית כמובן).. לגבי כיוון השדה- מסיבה הסטורית נטו, כל הסימונים בחשמל מסמנים כאילו מדובר בחלקיקים חיוביים- לכן, כיוון שדה חשמלי הוא הכיוון של הכוח שיפעל על יח' מטען חיובי שיהיה שם.. ומפני שהאלקטרון שלילי, יפעל עליו כוח בכיוון ההפוך- כלפי מטה. אגב- החומר הספציפי הזה בחשמל כלול בקורס מכניקה, שכן מדובר נטו בכוחות וטיפ-טיפה מעבר :]

supercalifragi

New member
תודה סבא

אלוף אין כמוך ההסברים והכל ואני ממש ממש ממש מודה לך כי עכשיו הצלחתי לפתור שאלה אחרת באותו נושא ואפילו אני קצת מבין מה הולך שם

Rus Almighty

New member
דרך לפתרון

מ-v ו-d את יכולה לחשב כמה זמן שהה החלקיק בשדה ומ-E את יכולה להפיק את התאוצה האנכית ולחשב על פי הזמן בכמה הוא סטה

Rus Almighty

New member
את צודקת בלבלתי בין מציאת h ל-d

אבל בעיקרון זה אותו האלגוריתם, רק הנעלם הוא אחר. את תגיע בסוף למערכת משוואות אחת

למעלה