שאלה בנוגע ל-12 שנ"ל ותעודת גמר ממשלתית

שאלה בנוגע ל-12 שנ"ל ותעודת גמר ממשלתית

שלום,
שמי עמית, כרגע סיימתי את כיתה י"א וכל הבגרויות שנלוו לכיתות י'+י"א. אולם, התכנון המקורי שלי (עוד מכיתה י') היה לפרוש מהתיכון כדי להתמקד בלימודים באונ' הפתוחה. רק בי"א לקחתי על עצמי את התפקיד ואת כל מה שקשור אליו באחריות, נרשמתי ליותר קורסים, התפטרתי מהעבודה כדי שיהיה לי יותר זמן להשקיע באונ', ובנתיים העומס מהאו"פ רק יגדל ויגדל. תכננתי לא להירשם לכיתה י"ב, ובעצם להתמקד רק בלימודים באונ'. ובכל זאת, שמעתי על משהו שנקרא תג"מ (תעודת גמר ממשלתית?), ואמנם לא ירדתי לעובי הקורה, הבנתי שאפשר לסיים 12 שנות לימוד מבלי לסיים את כל הבגרויות ומבלי לצאת עם תעודת בגרות. מה זו התוכנית הזו? האם זו בכלל תוכנית שמשויכת לסוג מסוים של כיתה (אני עד כה הייתי בכיתת מחוננים) או שזו פשוט החלטה של התלמיד - לא לעשות בגרויות, לסיים את כיתה י"ב, והתעודה שמוענקת לו היא בהתאם להישגים שלו? ניסיתי לחפש על כך מידע באינטרנט, בעיקר מה הן הדרישות מתלמיד שמעוניין בתעודה על סיום 12 שנות לימוד ולא בתעודת בגרות [בכל זאת, אם אני לא ניגש לבגרות במתמטיקה האם יש לי סיבה לשבת בשיעורי מתמטיקה? האם זה אחוז מסוים מתוך השיעורים? האם עליי להיבחן במקצועות השונים?], אך לא מצאתי. אני אודה לכל אחד שיוכל לעזור ולענות!

תעודת גמר , תעודת בגרות.

תעודת גמר- תעודת 12 שנות לימוד ניתנת לתלמידי ביה"ס אינטרני ולא אקסטרני. הקריטריונים הבסיסיים למתן תעודת גמר ממשלתית - היא נוכחות חובה בביה"ס. בבתי הספר האינטרניים קיימת הסללה לבגרויות . כלומר ישנן רמות שונות : בגרות מלאה , חצי בגרות , ללא בגרות (נדיר מסלול ללא בגרות . כי ביה"ס מכין מכיתה י' לבגרויות והחומר הנלמד הוא לבגרויות ממשלתיות . בדרך כלל זה מבחירה) . אני לא אלאה אותך בהסללות , במיונים ואיך מחליטים מי יילך ולאן כי לא בזאת עסקינן . אבל בהחלט יתכן תלמיד שלא ניגש לבגרויות , מבחירה , אבל היה נוכח בכל שיעורי החובה וסיים את מטלותיו וחובותיו לביה"ס (לך תדע, כל ביה"ס וחובותיו הוא
) , אז הוא בהחלט יקבל תעודת גמר ללא תעודת הבגרות. כתבת: "או שזו פשוט החלטה של התלמיד - לא לעשות בגרויות, לסיים את כיתה י"ב, והתעודה שמוענקת לו היא בהתאם להישגים שלו? - בגדול כן. תמיד לתלמיד קיימת בחירה אם לקום בבוקר ולהיבחן או לא להיבחן במבחן הבגרות . אבל תלמיד שלא סיים את כל הבגרויות שלו - לא מקבל תעודת בגרות. ואין לו תעודה שמוענקת לו בהתאם להשיגיו. תלמידי כיתה יב' לא מקבלים בסוף יב' תעודה כלל וכלל . למעשה הם מקבלים תעודת מחצית וגיליון ציונים לרבעון ג' וזהו . אבל לא הבנתי את שיקולייך. אינך מעוניין לעשות בגרויות? אינך מעוניין בתעודת גמר? מה הבעיה לשלב גם זה וגם זה. יש מסלול מיוחד למחוננים שמשלב אותם באוניברסיטה על מנת שיעשו תארים. כמו כן הצבא "שם" עליהם עין ומקנה להם להיות עתודאים כשהדבר נעשה דרך ביה"ס בתיאום עם הגורמים הרלוונטיים. עד כדי כך שיש מועדי היבחנות מיוחדים לתלמידי שילוב שכאלה , תוך הרכבת מערכת מיוחדת המשלבת גם את זה וגם את זה.

אז מה שאת בעצם אומרת זה

שדרישות החובה הן משהו שביה"ס קובע? זה אומר שאני צריך להתחיל לעשות טלפוניאדה עם המחנכת, המנהל, ושות'. בכל זאת, מה הטעם בלגשת למבחנים ולבוא ל-100% נוכחות מהשיעורים אם במילא הציונים לא הולכים לציוני מגן? אגב, תעודת גמר - קשורה לציונים בתעודה? או שתלמיד יכול להיכשל בכולם ובכל זאת לקבל תעודת גמר? ובקשר לשיקוליי: אני לא מעוניין לעשות בגרות, ובימים האחרונים חשבתי על חשיבותם של 12 שנות לימוד. עם תואר ראשון ופסיכומטרי אוכל להתקבל לתואר יותר גבוה, אבל ישנו הסיכוי ש"רק" 11 שנות לימוד יפגע בי. אני לא יודע, אני צריך לראות כמה השקעה זו מבחינת זמן (ואולי גם מאמצים) לסיים את י"ב, שאמנם לא נשמע הרבה לבן אדם שלא מעוניין לעשות בגרויות, אבל עם 3 קורסים בסמסטר (ומפגשים בכל אחד מהקורסים בכל שבוע, והעבודות) - זה יוצא עומס גדול. אני התחלתי את הלימודים שלי באו"פ דרך החטיבה במסלול של המחוננים. פשוט באונ' התאהבתי, ומהתיכון נגעלתי משנה לשנה, ומאמצע כיתה י' התחלתי להציב שיקולים, וראיתי כמה שלא טוב לי בתיכון וכמה שהמסגרת לא מתאימה לי (וכמה שאני לא מתאים למסגרת). תוכנית הצבא-מכיר-בתואר לא נעשית דרך בית הספר (אפשר לעשות אותה דרך בית הספר), אבל כעיקרון - העבודה נעשית כנגד רכזים ויועצים של מחוננים מטעם האונ', ואלה לא תלויים בלימודים בתיכון. יש הרבה מחוננים שאני מכיר שפרשו מהתיכון לטובת התמקדות מלאה בתואר, והשתמשו בנקודות שצברו (או שביקשו דח"ש, או שהיו להם כבר מספיק נק' בתאריך הגיוס המקורי) לטובת שיבוצים ותפקידים טובים. יש לבית הספר ולבגרויות המון חסרונות בעיניי, ואני עם ההחלטה לא לעשות אותם - שלם. אולם לנסות וללכת על הצד הבטוח במגבלות של מה שאני רוצה (כלומר, הצעד הכי בטוח הוא, מן הסתם, לסיים עם תעודת בגרות, אבל הדבר לא מתאים לי) - זה דבר שאני צריך לשקול, הכל בהתאם לכמה השקעה נדרשת ממני. תודה רבה על ההיענות והתשובה המפורטת.

כן.

יש בתי ספר מסויימים (ניסויים , שייכים לרשת כזו או אחרת, אוטונומיים) שיש להן דרישו השונות במעט. תראה, לכולם יש את אותן הדרישות הבסיסיות של משרד החינוך אבל כיוון שכיום, בתי הספר הינם אוטונומיים ויש להם בנוסף תקנון ורציונאל וחזון המורכב גם מהמימד האוטונומי והייחודי לביה"ס , אז החובות עלולות להיות טיפל'ה שונות . תברר מה נדרש ממך , כתלמיד ביה"ס , לסיים את חובותיו ומטלותיו על מנת לקבל את התעודות המיוחלות. כתבת: "מה הטעם בלגשת למבחנים ולבוא ל-100% נוכחות מהשיעורים אם במילא הציונים לא הולכים לציוני מגן?" - יש ציונים פנימיים . תמיד אתה יכול להוציא מביה"ס תעודה פנימית, גיליון ציונים פנימי עם ציונייך . אם אתה שלם עם בחירותייך ויודע את השלכות הבחירות שאתה לקחת בחייך - שאפו. רק באמת תברר ה כ ל . תתייעץ במקביל עם גורמי ביה"ס שלך . כמדומני דיברתי כאן בעבר על תעודת בגרות ותעודת גמר . תקרא ותראה אם זה אכן עונה לך על תהיותייך . תקרא את כל השרשור. בהצלחה רבה.

בהחלט עונה על תהיותיי. ../images/Emo13.gif

את עזרה גדולה, באמת. ההבחנה שעליה כתבת היא משהו שהייתי צריך לעלות עליו בעצמי - 12 שנות לימוד אינו איזה כסת"ח, משהו שמראה שרק הייתי כמה שעות בשבוע בתיכון וזהו, אלא מהווה חלק מהגישה של מערכת החינוך ומהאידיאל של בית הספר, ולכן עליי לעמוד בדרישות מסוימות. את הדרישות המדויקות אני אנסה לברר דרך המחנכת. וכקוריוז: האם לדעתך לתעודת גמר יש תוספת משמעותית על תואר ראשון ופסיכומטרי? מעבר לכך, מרגישים נימה סובלנית ומעודדת (לברר, לבחור נכון) מכתיבתך, תכונות מאוד מבורכות.
אם מותר לי לשאול - במה את עוסקת? האם את עובדת במערכת החינוך?

מעולה.

שמחתי לעזור. :) כתבת: "האם לדעתך לתעודת גמר יש תוספת משמעותית על תואר ראשון ופסיכומטרי?" - לא נראה לי. אני , אישית (הוי לא מתה על דוגמאות אישיות פרטיות אבל אחרוג ממנהגי ), לא הייתי צריכה להראות לאף גורם את תעודת הגמר שלי . היא עד היום משופצרת באלבום הנוסטלגי שלי
. כיום אני מתמוגגת להסתכל עליה (אבל ממש לא בתדירות גבוהה - פעם ב... ביקור אצל ההורים ) . אבל שוב, למה לסגור דלתות? במסלול חיים שאני בחרתי , לא ביקשו לראות את תעודת הגמר שלי אבל בהחלט קיימת סבירות שבמסלול שלך כן ייבקשו לראות . מה שכן - בטפסים מסויימים (של קבלה לעבודה או קורות חיים ) כן דורשים שתמלא מס' שנות לימודים וסיום 12 שנות לימוד ( לעיתים לא מבקשים את התעודה אלא רק אינפורמטיבית ) , בשביל מה להתחיל להסביר לכל מאן דהוא מדוע לא סיימת 12 שנות לימוד.

pumiki8

New member
הממ,

ומה הוא המסלול שבחרת, אם אפשר לשאול?
(או שלא רצית לענות בפעם הראשונה, ולא הבנתי את הרמז, וזה בסדר לחלוטין!
).

:)

אני ? במסלול רגיל כמו כל אדם מן היישוב. אתה יודע, משהו ממוצע . לא פחות מידי ולא יותר מידי. כן , כזה באמצע- ממוצע למידיי , יאפ , די שגרתי , עלי לומר . כמו כולם , כמו כל העדר :) . אבל מה - זה היה מבחירה.

וירלומי

New member
לך תלמד באוניברסיטה

ניסין בעבודה (כל עבודה) בנוסף לתואר ראשון יפתחו בפניך את רב הדלתות . ביחוד לאור העובדה שכנראה תעשה צבא. אני בספק אם באיזה שהו מקום ישאלו אותך על 12 שנות לימוד . תעשה סקר סביבך ואני מאמינה שרב האנשים אם לא כולם יגידו לך להתמקד בתואר הראשון. והם מיצגים את הדעה הרווחת בחברה ולא את הדעה של המערכת החינוך כפי שהסבירה בפירוט רב סינתטית. תשאל מה הם מציעים לך ואת מי יעדיפו לשכור לעבודה. אם לא תעשה צבא בגלל שלא סיימת בי"ס זה אולי יעיד על משהו אבל לאור כוונתך להתגייס אני לא רואה שום משמעות בתעודת הגמר. ואגב פסיכומטרי הוא לקבלה לאוניברסיטה וכנראה לא תצטרך לעשות. המון הצלחה

תגובה.

הדיעה לגבי 12 שנות לימוד, לגבי תעודת הגמר , איני יודעת אם היא הדיעה הרווחת במשרד החינוך. לא בדקתי (את בדקת? ) , כך שאומר לך בכל הכנות: דעתי שלי היא דעתי ללא קשר למשרד החינוך (על אף שיש דיעות שלי שאכן הן גם נחלת דעתו של משרד החינוך אך תעודת הגמר - איני יכולה לומר בוודאות.) לגבי חשיבות התעודה: יש לה חשיבות אילולא היא לא הייתה קיימת (מן הסתם) . היא מעידה על סיום של 12 שנות לימוד של אותו תלמיד (מכיתה א' ועוד יב') , מעידה על 12 שנות לימוד במע' החינוך. בבודאי שיש לה חשיבות . הצבא לעיתים מבקש תעודת גמר לשיקולי שיבוצו שלו (מי מו כמה למה, אין לי מושג ) . יכולה לומר לך בוודאות שישנם קורסים מאוד יוקרתיים בצבא ששיקולי הצבא בגלל הקריטריונים , הם לאושש שאותו חייל אכן סיים 12 שנות לימוד כי שוב, התעודה מעידה שהתלמיד היה נוכח בביה"ס. כמו כן ישנם מקומות עבודה שדורשים לדעת אם דורש העבודה אכן סיים 12 שנות לימוד. בטפסי קורות חיים ובטפסים לחיפשו עבודה או להתקבל למקום עבודה יש שם בפירוש רובריקה שדורשת ממבקש העבודה שיפרט בשנים את שנות השכלותיו . התמיהות צצות והשאלות מהמעביד , מהמעסיק מדוע אותו מבקש עבודה לא סיים ביה"ס תיכון , מדוע אין לו 12 שנות לימוד. אז לפני שמנפנפים ומבטלים את חשיבות תעודת הגמר הממשלתית , יש לבדוק מדוע היא שם מלכתחילה. זה שתעודתי שלי משופצרת באלבום, אינו מעיד שלא הצטרכתי לדווח לגורמי הצבא ומעסיקים למיניהם שאכן סיימתי השכלה תיכונית ו12 שנות לימוד.

motyka

New member
מטרת התעודה בעיקר להוות תחליף לתעודת בגרות

תעודת סיום 12 שנות לימוד (שהיא התפתחות של תעודת סיום יא לבוגרי בתי ספר מקצועיים) נועדה להעיד כי המחזיק בה סיים 12 שנות לימוד. מי שיש לו תעודת בגרות לא צריך את סיום יב' כי תעודת הבגרות "שווה" יותר. ווכמובן מי שהוא בעל תעודת BA לא צריך לא תעודת סיום יב' ולא תעודת בגרות, כי תואר ראשון "נחשב יותר". השאלה מה קורה למי שעוזב את מערכת החינוך ועדיין לא זכאי לתואר ראשון של האוניברסיטה הפתוחה, בתקופת הביניים הזו אין לו הוכחת השכלה לאותם מקומות עבודה שדורשים אישור על סיום יב' או תעודת בגרות

לא מדויק.

נכון לגבי ההתפתחות וההיסטוריה של תעודת הגמר . אך שוב, כיום, קיימים גורמים שדורשים לדעת אם התלמיד אכן סיים 12 שנות לימוד. ברגע שקיימת סבירות , חבל לסגור דלתות. לא בטוחה לגבי מה "שווה" יותר...

אז ככה:

היה לי ראיון עבודה היום, וכקוריוז שאלתי את הבוסים מה הם חושבים על תעודה של 12 שנות לימוד אל מול תעודת בגרות. לפי מה שהבנתי מהם, עצם זה שסיימת 12 שנו"ל זה מעין "הישג". יענתו, הצבת לעצמך מטרה - ודבקת בה עד הסוף. עקביות, דבקות, מוטיבציה, עבודה - אלה דברים שלהיות 12 שנות לימוד במערכת "מוכיחים" אותה. ראשית, אני לא יודע עד כמה אני מאמין בזה. בעיקר כי עצם העובדה שהתחלתי ללמוד את התואר בגיל צעיר, ולא הפסקתי אלא רק התקדמתי, עליתי בדרגות ובקצב, מראה תכונות מאוד דומות. שלא לדבר על כך שתלמידי הפתוחה נוטים להצטייר כבעלי תכונות כאלו - המשמעת העצמית, ההשקעה, היכולת ללמוד כאשר אתה הממונה על עצמך... שנית, אני לא בטוח עד כמה בוסים, כאשר אני באמת אכנס למשק, יהיו בירוקרטיים ואטומים במובן ה"רגע, אין לך? אז... צא החוצה.". אגב, כתגובה ל-Motyka, אני לא מתיימר להיות בעל תואר ראשון, אלא רק סטודנט לתואר, בנתיים. את התואר לא אסיים לפני הגיוס, לכן או שאסיים אותו במהלך השירות, או הישר אחרי שאשתחרר. הכל, כמובן, תלוי באיפה אשרת, ואם זה מקום שירשה לי ללמוד תוך כדי השירות. שלישית, הכיוון שלי, כאמור, הוא הרפואה המשלימה. מבחינת דרישות הקבלה, בד"כ אלו דברים הרבה יותר גמישים שמתבססים בעיקר על ראיון. בהתחשב בזה שכבר יצא לי ללמוד רפואה משלימה, ובעל תואר ראשון (בעתיד, כאשר ארצה להיכנס למסלולים ארוכים ורציניים), אני חושב שסיכויי יהיו די טובים.
אני לא אומר שום דבר מתוך שחצנות, או ניסיון לסתור אחרים פה. חלילה! אפשר לומר שזה 50% חשיבה בקול רם (בכתיבה רמה?) ו-50% רציונליזציה.
בכל מקרה, בהזדמנות אתקשר למחנכת ואראה מה הן הדרישות. ככל שאצטרך להשקיע יותר משאבים וזמן בתיכון, כך הרעיון פחות מוצא חן בעיניי. אני גם חושב שמקומות עבודה מסוימים ישימו יותר דגש על השכלה אקדמית, ניסיון קודם וממליצים, ולא תעודת גמר וכאלה. אולי זו אופטימיות יתר, אבל הסיבה שהנושא לא מלחיץ אותי, ואני לא רואה בתעודת הגמר כתורמת מעבר למידה היא שאני מצפה לעתיד טוב מבחינתי. אני לא רוצה ללמוד במוסדות נוקשים כמו הטכניון ודומיו, ואם ארצה לעשות תואר שני - אני בטוח שהוא יהיה דרך הפתוחה (מאוהב במסגרת ובאונ'). ובתחום הרפואה המשלימה - ובכן, תחום שנוח להיכנס ללימודים אליו, והעבודה והפרקטיקה נשענות על לימודי הרפואה המשלימה, הסטאז', והמוניטין בעיקר. זו בהחלט דילמה בין "ללכת על בטוח" כאשר זה דורש ממני דברים שאיני רוצה לתת, לבין לנסות לסמוך על העתיד ולדעת שאני עושה את הדרך הנכונה. אף פעם לא אהבתי לעשות דברים מתוך פחד, מתוך ניסיון כאילו-"להתחסן" מדברים שעתידים לקרות ועלולים להוות לי מכשול.

חמוד.

אני רואה שאתה מקפיד על עשיית שיעורי בית ... ללא ספק מי שלומד באו"פ ומוציא תארים , בעיניי , נחשב בעל משמעת עצמית גבוהה . אם כי , יש מקומות שבכל זאת מעדיפים בוגרי אוניברסיטאות . לא שהאו"פ היא לא מוכרת . ממש לא . רק תמיד היא מצטיירת כבעלת סף קבלה נמוך . שכל מי שלא מצא את עצמו באוניברסיטאות הלא פתוחות בשל רמתו, נכנס בקלי קלות לאו"פ. יש יותר יוקרה ושם לאוניברסיטאות ולהשכלה הסגורה (ככה זה עובד. על אותו משקל שיש לבתי הספר האינטרניים על פני האקסטרניים ) , אז , אני אישית , מציעה לך לנסות לעבור לאוניברסיטה רגילה או לפחות לעשות את התואר השני שלך באחת מהאוניברסיטאות בארץ (אבל זו רק המלצה שלי . והמלצה כן שמה היא ) . לגבי תעודת הגמר (ולטעמי כבר מיצינו ) , כן כמו שאמרת . שוב, יתכן והתעודה ממש לא תשרת אותה ולא תצטרך להציגה כלל וכלל והנושא אפילו לא יעלה , אבל יש גם סבירות שכן. בכל מקרה - מאחלת לך הצלחה . שנת הלימודים שלך (כיתה יב') עוד מעט מתחילה . תנצל אותה . באמת . זו השנה האחרונה שלך בביה"ס תיכון. עם כל הסייגים והטרוניות , תנסה להנות מהשנה האחרונה שלך בתור תלמיד מן המניין, בתור בוגר ביה"ס . השנה אתה גם נקרא בגיר (רק מהמחשבה הזו נראה לי שתלך , במסדרונות ביה"ס עם חיוך כל היום ) . אישית, ממליצה לך ללכת לכל הפעילויות שיש לכם השנה (הוהו ויהיו לכם ) , טיולים, סיורים, משלחות, שרשרת חיול, ימי עיון וכדומה , תקפיד לצלם (מה? שיהיה תיעוד ). זה אמנם נשמע כקלישאה אבל נראה לי שאתה בחור עם ראייה לעתיד הרחוק ולאופק: עוד 20 שנה אתה תסתכל על התמונות בערגה ולא תצטער שהיית וחווית את שנתך האחרונה . אז יאללה , תפיק רק הנאה משנתך האחרונה ותהפוך אותה לחוויה בלתי נשכחת כי בסה"כ תקופת התיכון היא תקופה מופלאה וייחודית לה . תצליח.

למעלה