שאלה בנושא אתיקה בניסויים פסיכולוגים

lastiger

New member
שאלה בנושא אתיקה בניסויים פסיכולוגים

היי, השתתפתי היום בניסוי באוניברסיטה בנושא פסיכולוגיה. הניסויים האלה אמורים להיות אנונימיים לחלוטין וקיבלו את האישור של וועדת האתיקה של האוניברסיטה (כל ניסוי הוא בהשגחת פרופסור ו/או ראש חוג). במסגרת הניסוי ביקשו ממני הרבה פרטים כגון שם ושם משפחה (זה עוד יחסית סביר), אח"כ ביקשו תעודת זהות, ולא הסתפקו בזה וביקשו גם את הפלא' שלי. הם טענו שזה נשמר רק אצלם ואף אחד לא יראה את זה, למרות שברור שכל אחד יכול לראות את השם שלי שם, הרי הנתונים יעברו עוד לפחות 10-20 ידיים עד לסיום הניסוי. היה לה עוד את החוצפה להגיד שאני היחיד שכל כך אנטי למסירת פרטים וש"זה כולה ניסוי מה כבר יקרה עם זה". בכוונתי להגיש תלונה לראש החוג שאישר את נוסח הניסוי, אך קודם לכן רציתי לדעת: האם הם באמת עברו על עבירה אתית בצורה מוחלטת? או שאולי שהם סתם היו לא מנומסים ? (שאפילו על זה צריך להתלונן). אשמח להתייחסות מאנשים שמבינים קצת בנושא תודה רבה

מנסיון אישי

פסיכולגים עושים שימוש ציני בבני אדם ומתייחסים אליהם כמו אל עכברי מעבדה. הם לא יודעים לקבל לא בתור תשובה.

lastiger

New member
מודע לכך לצערי, השאלה אם הייתה עברה ברורה?

אני רוצה לכתוב מכתב תלונה לראש שהוא גם זה שאישר את הניסוי. חשוב לי לדעת את הנורמות במקרים כאלה כדי שאוכל להגיד שבבירור הניסוי הפר כללי אתיקה וחדר לפרטיות הנסיינים אשמח לתגובות, תודה:)

lastiger

New member
זה היה בסוף הניסוי! ואם אין לך מה להגיד...

מותר גם לשתוק. אם כל אחד שיפגעו בזכויותיו פשוט ילך הביתה בלי לעשות כלום ויחשוב רק על עצמו והבועה שלו ולא על זכויות חבריו - שום דבר לא ישתנה בעולם . כמי שנמצא בפורום כזה אתה אמור לדעת את זה, הרי זה מהות הצדק. יום טוב

dani666

New member
מהות הצדק היא -

שכולכם הייתם צריכים לקום וללכת הביתה ולא למסור פרטים. גם אם זה בסוף. אבל לבטח חששתם שזה יפגע ביחס אליכם מהאוניברסיטה בהמשך, אז נשארתם ועכשיו אתם בוכים על פגיעה בזכויות.

igalgolan

New member
להשאר ולשתוק

מבחינה משפטית להשאר ולשתוק כמוה כהסכמה לתנאים שהציבו בפניך. אני מבין שאינך מוכן לקבל את תשובתי שמשמעותה "אל תבלבל את המוח אם ממילא מסרת מרצונך את הפרטים שביקשו ממך". כדוגמא מוכרת לכולם מאותה בעיה בדוק איך אתה מתנהג בסיטואציה הבאה: כאשר קונים באשראי מבקשים ממך לחתום על השובר (וזה תקין לחלוטין) אך בדרך כלל מבקשים גם את מספר הטלפון (וזה לא תקין לחלוטין). כמה פעמים ואיך התנגדת למסירת מספר הטלפון ולן גם על מנת לא להתווכח בפומבי, לא לחכות שיזמינו את המנהל, לא היית מוכן לוותר על הקניה, ועוד שלל תירוצים. גם אני לפעמים מוותר ומוסר את מספר הטלפון למשל 01-2345678 אף פעם הזבנית לא הגיבה על המספר התמוהה. כשיש לי יותר זמן אני מבקש את מספר הטלפון של הזבנית (בודאי סביר להחליף לפעמים מספרי טלפון) ולפעמים אני באמת מתווכח בחום מספר דקות ארוכות ויוצר פקק בקופה. אילו כולם היו נוהגים כך קרוב לודאי שהתופעה היתה נעלצמת (וכל אלה המתלוננים על שיחות טלפון שהן פרסומת בלבד אולי לא היו מקבלים את אותן שיחות. איני יודע למה לא עזבת את הניסוי, קרוב לודאי ששילמו לך כסף עבור ההשתתפות ואם היית יוצא לפני הסוף לא היית מקבל את התשלום, או שמא הסיבה אחרת, בכל אופן אין לך אלא להסתכל בראי ולהתלונן לפני מי שלא מקפיד על פרטיותך. יגאל גולן

מדוע אין זה תקין לבקש מספר טלפון?

רצונך להשתמש בכרטיס אשראי, - יכל מי שהנך מוסר לו אותו לבקש פרטים. מי כמוך יודע שיש בעיות שונות לחנויות עם כרטיסי אשראי [ואם אינך יודע - האמן לי] והדרישה לתת מספר טלפון היא הגיונית ואלמנטרית. אתה לא היית מבקש פרטים מאדם שאינך מכיר אותו ורוצה לשלם בדרך זו ולא בהילך חוקי?

dani666

New member
הכרטיס מאושר אלקטרונית כנגד מאגר מרכזי

ויש להם אשור. מס' הטלפון אינו דרוש. זכותם בהחלט לבקש תעודה מזהה לראות שאכן אתה בעל כרטיס האשראי - אבל את זה הם לא מבקשים. בכל מקרה - כבר מזמן לא ביקשו ממני (בטפסי החתימה יש מקום - אבל אני לא ממלא ואיש לא מבקש). בזמנו, לרוב לא מילאתי ובמקרים הנדירים שמלאתי מסרתי כמובן מספר אקראי. לקחתי לתשומת ליבי את הרעיון של לבקש את מס הטלפון של הקופאית !!.

daimond10

New member
ברור שיש כאן בעיה אתית

אבל גם לך יש בעיה כי יכולת לסרב לתת את הפרטים שלך, אלא אם היית תחת השפעה פיזית כלשהי או נפשית, ואם כך הדבר אז יש כאן בעיה חמורה כפליים.

lastiger

New member
הבהרה

קודם כל אני מצטער שפניתי לפורום הזה כי אתם לא מפרגנים וישר שופטים אנשים (בפורום חוק ומשפט יש לציין...) לפני שאתם יודעים את העובדות: למר גולן התנשא הנכבד: 1. האם אמרתי שמסרתי את הפרטים??? תקרא שוב את ההודעה שלי ותענה בכנות...אני התווכחתי איתה ולא הסכמתי למסור פרטים מעבר לשם שלזה כבר התרגלתי מניסויים אחרים (שכן גולן גם עליהם לא קיבלתי תשלום , יש מניעים אחרים בעולם). התלונה שלי היא על עצם הבקשה של הפרטים 2. אם אתה חושב שקיבלתי תשלום אז אתה פחות חכם עוד ממה שחשבתי אותך בהודעה הראשונה שלך, הניסוי היה הכרח בשבילי ללא כסף וללא כל תשלום ולא הייתה לי בחירה...וזה גם לא עניינך מדוע ניגשתי אליו. 3. שוב אבהיר כי בקשת הפרטים הייתה בסוף הניסוי , והם עושים זאת כנראה כדי ששאר הניסוי שלהם לא יפגע. 4. צר לי שככה מתנהג פורום שאמור לתת מענה לשאלות של אנשים בנושאים אלה, ממהרים לשפוט אנשים ולקבוע עליהם עובדות שווא על סמך 2 משפטים שאמרו...במקום רק לענות לעצם השאלה ששאלתי, זה לא מסובך אך עדיין לא עשיתם זאת: האם הייתה עברה אתית ברורה? אני מניח שאתם לא יודעים ורק יודעים לשפוט לצעוק ולהיות ציניים בלי רצון אמיתי לעזור. האמת שצריך להתלונן על הפורום הזה יותר מאשר על הניסוי כי אתם אמורים לעזור לאנשים עם בעיה, תהיו בריאים ותלמדו להיות בני אדם

למעלה