שאלה דחופה בבקשה

Vasili11

New member
שאלה דחופה בבקשה

שלום לכולם. יש לי שאלה, ואני אזדקק לתשובה דיי מידית כיוון שהעניין הזה קצת מעיק בזמן האחרון... לאמא שלי יש דירה שמושכרת בבניין ((בדירה יש דיירים כרגע)). השכנה שמלמעלה החליטה שהיא משפצת את הגג בכמעט 4,500 ש"ח. לאחר שהיא שיפצה את הגג, היא באה לדיירים וביקשה שישלמו את החלק שלהם, כיוון שהגג הוא של כולם וכולם צריכים להשתתף בשיפוצו. הדיירים, שהם רוסים ולא ממש מבינים הפנו אותה לאמא שלי, והיא התקשרה לאמא שלי. אמא שלי כמובן שלא הבינה על מה מדובר כל העניין, ולא הבינה איך זה שאם הגג הוא של כולם, אז תיקון הגג וההחלטה לתיקון הגג לא תתצבע ע"י כל הדיירים בבניין ? אולי מישהו אחר מהדיירים היה נותן הצעה קצת פחות יקרה או שמא לא היו מחליטים לתקן את הגג בכלל? אמא שלי כרגע לא משלמת את הכסף מכיוון שהיא לא חושבת שזו סיבה הגיונית לשלם את הכסף כאשר אותה אישה באה לאחר התיקון ולא לפני. העניין הוא שהיא מפחדת שאותה אישה תתבע אותה בתביעות קטנות, ואמא שלי לא בטוחה אם הטענה שלה נכונה וצודקת...ואם היא סתם תפסיד את כספה במשפט והנזק יהיה יותר גדול מהסכום שהאישה ביקשה לתיקון הגג. האם אמא שלי צודקת? או שאותה אישה? תודה מראש. :)

BlackUnicorn

New member
כעיקרון חסרים כאן הרבה פרטים

האם אותה אישה גרה בדירת גג? מהו התיקון שבוצע? האם מדובר על תיקון בגלל עייפות חומר? בגלל בעיה לגיטימית? האם מדובר על רשלנות של מי שגר בדירת הגג? אם מדובר על האשמה של מי שגר בדירת הגג, הרי שהוא זה שצריך לשלם. אבל אם מדובר בתיקון שהוא באמת משהו לגיטימי של הבניין, כמו צנרת או חדר מדרגות או כל דבר אחר ש"שייך לכולם" שאף אחד לא גרם לו, אז כולם צריכים לשלם. כל עוד המחיר סביר בשוק, אתם תצטרכו לשלם. זה פחות או יותר, ונאמר כמובן שלא על אחריותי ולפי מה שאני יודעת.

Vasili11

New member
תושבה...

האישה גרה בדירת גג ((בקומה הכי עליונה)). התיקון שבוצע הוא כנראה משהו של טיוח, כנראה הייתה דליפה בגג או משהו שדומה לזה.. לא תיקון של דודי שמש למשל ששל כולם נמצאים על הגג.. אני סבורה שזוהי בעיה שהפריעה אך ורק לדיירת הזו...

Vasili11

New member
תיקון לתשובה

סליחה אבל אמא שלי כרגע אמרה לי שכאשר אותה אישה התקשרה, ואמא שלי שאלה מה היה פשר התיקון ומה תוקן. היא לא ענתה ולא אמרה מה היה התיקון הזה בדיוק.. מה שהיא רק רצתה שאמא שלי תבוא ותראה, ותשלם כמובן

BlackUnicorn

New member
השאלה היא לא אם התיקון נוגע לכולם כמו

דוד, אלא אם זה תיקון שנגרם בגלל משהו שקשור לאישה הזו בלבד, או שהוא קשור לעצם הקיום הרגיל של הבניין, כמו למשל כשבמשך השנים נוצרות בעיות תשתית שיש לתקן. אני לא יודעת אם האישה הזו התנהגה בתום לב או לא.. אני מציעה שתתייעצו עם עו"ד אם זה חשוב לכם, או במידת הצורך שאותה אישה תתבע אתכם בבית משפט לתביעות קטנות, אם אתם מסרבים להשתתף בתשלום.

sacrament

New member
ייעוץ משפטי../images/Emo18.gif

בפורום זה לא יישאלו ולא יענו שאלות הנוגעות לייעוץ משפטי, אלא אם כן מדובר בעזרה לפיתרון קייס ולא בסיטואציה ממשית. יש לכך מספר סיבות: האחת- זהו פורום לימודי משפטים ולא פורום לייעוץ משפטי. השניה- מרבית האנשים פה הם סטודנטים ולא אנשים שעוסקים בפרקטיקה ולכן עלולים להטעות אותך. שלישית- וזו כבר סיבה משפטית- לסטודנטים למשפטים אסור לתת לייעוץ משפטי לפי כללי האתיקה של לשכת עורכי הדין. רביעית- לייעוץ משפטי רשלני עלולות להיות תוצאות לא טובות למייעץ ולמקבל העצה.אפשר לתבוע מייעץ בנזיקין. אני לא רוצה לחשוף פה אף אחד מהגולשים לכאלה דברים. זה לא פייר כלפי מי שנותן עצה בפורום לא משפטי וגם לא מקבל תמורה-שתהיה לו חבות פוטנציאלית בנזיקין. המידע שניתן פה, לפיכך- יהא לימודי בלבד. אני לא מוחקת את השאלה רק כי כבר ענו לך. להבא שאלה מעין זו תימחק.

BlackUnicorn

New member
אני מסכימה אך גם מעט חולקת

מסכימה עם ההחלטה - אני בהחלט חושבת שזה לא אמור להיות מקום לקבלת ייעוץ משפטי. חולקת על כך שלסטודנטים למשפטים אסור לתת ייעוץ משפטי ע"פ כללי האתיקה. זה לא ממש מדויק... מותר לעשות את זה כל עוד את מסייגת את דברייך, כל עוד זה לא בעיסוק ולא בתמורה. הרי סעיף 20 שמתייחס לייחוד המקצוע מנוסח כך: 20. ייחוד פעולות המקצוע הפעולות המנויות להלן, לא יעשה אותן דרך עיסוק, או בתמורה אף שלא דרך עיסוק, אלא עורך-דין; ואלה הפעולות: (1) ייצוג אדם אחר וכל טיעון ופעולה אחרת בשמו לפני בתי-משפט, בתי-דין, בוררים וגופים ואנשים בעלי סמכות שיפוטית או מעין- שיפוטית; (2) ייצוג אדם אחר וכל פעולה אחרת בשמו לפני -....... (3) עריכת מסמכים בעלי אופי משפטי בשביל אדם אחר, לרבות ייצוג אדם אחר במשא-ומתן משפטי לקראת עריכת מסמך כזה; (4) ייעוץ וחיווי-דעת משפטיים. חוק לשכת עורכי הדין תשכ"א 1961 כלומר, אם זה לא בעיסוק ולא בתמורה אין עם זה בעיה, על אחת כמה וכמה כשמישהו אומר שאין לו שום אחריות על הדברים, שהוא אינו איש מקצוע ושיש לפנות לאיש מקצוע כזה. אך כאמור, אני מסכימה שזה בהחלט לא המקום לכך. עם זאת, קשה שלא לתהות האם אנשים לא יבואו וישאלו את הבעיות הפרטיות שלהן כגון זו פשוט בניסוח של קייס, כדי שיענו להם על השאלות. ברור שאי אפשר לשלוט על מעשיהם של אנשים, ולכן אני מציעה להוסיף בהודעות המנהלתיות הודעה גורפת בסגנון, שגם אם ישנן תשובות לשאלות משפטיות כלשהן - המשיבים עליהן אינם אחראים על כך, ושבמקרה של בעיה משפטית אמיתית יש לפנות לייעוץ משפטי. ועכשיו אני הולכת לשנ"צ, קניין על הבוקר סחט לי את כל התאים האפורים להיום...

sacrament

New member
חולקת על החלוקה

אני באמת לא מבינה בכללי אתיקה יותר מדי אבל ברור לי שבאופן עקרוני "מותר" לכל אדם לתת כל עצה. השאלה היא מה יהיו התוצאות. ובמקרה של סטודנט שנותן עצה משפטית לפני שקיבל הסמכה- מדובר ברשלנות מצד המייעץ, דבר שעלול לגרום לו להיות חייב בנזיקין. אם אדם מסייג את הדברים- מסביר שהוא סטודנט, אומר שזה נעשה בנסיבות לא מחייבות (לא במשרד מסודר אלא באירוע משפחתי, למשל), וכמובן שלא מקבל תמורה- זה עדיין לא פוטר אותו לחלוטין מאחריות, ולמרות כל הדיסקליימרים הוא באופן פוטנציאלי מושא לתביעה. אני לא מתכוונת לחשוף אף גולש לתביעות שכאלה. אגב, אני מתנדבת באיזשהו ביהמ"ש, ומחייבים אותי בכל ייעוץ שאני נותנת להחתים אנשים על טופס פטור מאחריות- וזה למרות שאני מבהירה שאני סטודנטית, ולמרות שאני עושה זאת שלא בתמורה. למעלה מכך, גם עם הטופס הזה עדיין יכולים לתבוע אותי ואת ביהמ"ש בו אני נמצאת ואת התנועה בה אני מתנדבת. השורה התחתונה היא שאין ולא יהיה פה ייעוץ משפטי, בעיקר באמת כי הפורום לא מיועד לזה, כפי שגם הסכמת
לגבי ההסוואה של מאורע אמיתי ע"י הצגת קייס- סבורני שבמקרה כזה שבו משקרים אי אפשר לבוא אלינו בטענות אחר כך...אבל בעיקרון- נראה לי שלפחות בחלק מהמקרים אפשר לדעת מתי מדובר בקייס ומתי לא. בחלק שלא- אין לנו מה לעשות, אז שיהנו מזה שהצליחו לרמות אותנו

BlackUnicorn

New member
../images/Emo45.gif

זה נושא מאוד מעניין באמת, מבחינה משפטית... אם אנחנו כגולשים יכולים להיות חשופים לתביעות כאלו ואחרות למרות דיסקליימרים ברורים ומפורשים, והאם ישנה או צריכה להיות חלוקה ברורה בין עניינים מקצועים כמו משפטים, רפואה וכו', לבין עניינים אחרים שנוהגים לייעץ בהם כגון משברים בזוגיות למשל (תחום הקרוב לליבי, למי שיקרא קצת למטה
). ובכלל, עד כמה יש חשיבות לכך שמדובר באינטרנט ובפורומים? משיחה למשל עכשיו עם חברה טובה ללימודים בדיוק על הנושא הזה, ראינו תוך כמה דק' כמה התפיסה שלנו את הפורומים כל כך שונה... בעוד שבעיניי הפורומים שבהם אני נמצאת כבר כ- 5 שנים הם מקום להתייעצות יומיומית ושיחות קלילות, בעיניה זה מקום להתייעצות יותר כבדת משקל. כך שכשאנשים מגיעים לפורום להתייעץ, הם עלולים לקחת עצה, אפילו של סטודנט שמסייג את דבריו, כעצה חד משמעית. בעיניי, בדיוק ההפך - מן הראוי שכשאדם מגיע להתייעץ במקום כזה הוא יודע בדיוק כמו כשהוא יתייעץ במשך 5 דק' ברדיו אצל ורדה רזיאל ז'קונט למשל, שזה לא ייעוץ רציני. כמו שאי אפשר לפתור בעיות של 10 שנות נישואין ב- 5 הודעות בפורומים, אי אפשר לפתור בעיה משפטית ב- 10 שורות. מעניין.

sacrament

New member
מסכימה לחלוטין../images/Emo140.gif

והנה לך רעיון לסמינריון, אגב

BlackUnicorn

New member
אני רוצה שנה הבאה דווקא ללכת לסמינר

של יופי תירוש בנוגע ליופי ומגדר :) אבל מי יודע, אולי באמת אלך לכיוון הזה, זה מעניין באמת.

Scarlight

New member
אוי ואבוי!

"אני באמת לא מבינה בכללי אתיקה יותר מדי" - מה ז'וזה היה אומר?!

B L I M P

New member
לא מסכימה לגבי הרשלנות

אם היעוץ נעשה תוך ידוע המתייעץ בדבר היותנו סטודנטים ולא *מוסמכים* לעסוק במשפטים וככאלו אין לנו את הידע ואת היכולת לתת עצה משפטית "קבילה" והמתייעץ יודע את זה ועדיין רוצה לשמוע עצה - שיבושם לו. אם אנחנו טוענים שאנחנו מומחים גדולים ומטעים אותו, מכאן הבעיה (אגב, אף ספק אינטרנט לא יתן לך כתובת IP של משתמש כדי לתבוע אותו נזיקין על רשלנות) אה, ועוד משהו - בירושלים יש משהו שנקרא "מרכז ברירה" שתחתיו מתנדבים סטודנטים (גם שנה א) בייעוץ משפטי בבתי משפט לתביעות קטנות. אז כנראה שזה לא כזה בעייתי. ולשואל השאלה: אני אישית, מניסיון אישי שלי בחיים, יודעת ששפוץ גג (כמובן לא בגלל נזק שנגרם ע"י הדייר בקומה האחרונה בחלקת הגג שמעל הדירה שלו) הוא עניין של כל הדיירים. כל הדיירים חולקים בעלות על שטחי המדרגות, הצנרת המשותפת, הכניסה לבניין וכן, גם הגג. כמובן, באופן יחסי (ויתכן גם לפי שטח הדירה). לפיכך, אם אותה אישה תקנה את הגג ודורשת השתתפות בהוצאות, זכותה לקבל אותן. עם זאת, כמובן שזה שהיא לא פנתה לפני השיפוץ מהווה בעיה גדולה, כי יתכן והיא השיגה בעל מקצוע יקר במיוחד ואם כל הדיירים שאכפת להם היו בודקים אם הם מכירים מישהו זול יותר, היו מוצאים דיל יותר טוב. לדעתי, ושוב אני חוזרת שלדעתי, לאישה יש קייס וגם אחרי שהשיפוץ נגמר (במידה וזה בעיה שנגרמה עקב נזקי זמן/שחיקה/כל סיבה אחרת שהיא לא שלה) יש לה זכות מול הדיירים להחזר כספי על השפוץ.

למעלה