שאלה לאלוהים.

צילה 666

New member
שאלה לאלוהים.

אלוהים יקר, האמת, תמיד צחקתי על האנשים הממענים במכתבי הדואר שלהם עם בול לכבוד "אלוהים". שמעתי שמכתבים מסוג אלה עוברים בסופו של דבר כפתקים אל הכותל המערבי. טוב, בכל אופן, גם כשאתה רחוק ולא ממשי, עדיין הדרך אליך נסללת על ידי אנשים טובים. מקרבים פשוט את האמצעי למטרה. זה נחמד. רק מה אלוהים, שאלה קטנה. אם כבר מדברים על סלילת דרכים. אזי נשאלת השאלה, למה כמה דרכים הנסללות נגדעות באיבן? למה קיים סבל? הכוונה היא לא למה קיים עשיר ועני. אלא העיסוק כאן הוא על רובד קצת יותר גדול/ רחב. הרבה ענו על שיעורי חיים. אבל בוא ותסביר לי בבקשה למה שיעור לא יכול להלמד בדרך משמעותית אחרת נטולת סבל. לא באתי והאשמתי "למה אני".. אלא למה אם כבר קיימים רחמים, אז למה הם ניתנים לאנשים שבאמת לא חפים מפשע? נכון, בגדול "למה צדיק ורע לו".. אבל אני לא צדיק. אני בת אנוש. אני טועה, אני יכולה לפגוע, אני יכולה להרוס מבלי כוונה. אבל למה אם כן אתה מעניש לאורח זמן כה רב? כי אם קיים משהו שבאמת עשיתי לא נכון- ואתה כזה גדול ועצום - אז אשמח אם רק תסמן לי על מה ולמה. אתקן. מחלתי לך על העבר הכואב. על עשרות שנים של מצוקה נפשית. קורה - החיים מורכבים גם מהרגעים האלה. אבל למה להמשיך, איזו הנאה זה מספק לך? אני בטוחה שכשנגיע לדין וחשבון דברים כשאגיע אליך, לא תוכל להסביר לי על איזה שיעור בדיוק ילדה בת 4 יכלה לקבל מהתעללות. או על דראון עולם שחוותה כשהעלמת לה סביבה שלמה של חיים. עקרת אותה ממושב בטוח לשדות זאבים תאווי בצע. הרי לא קהלת אמר שהכל הבל הבלים?! אז אין מטרה בעצם. רק אולי להתבונן בהשתאות על סבל של בן אנוש. ידעתי לטעות. נכון. וזאת כי אני אנושית. אבל אומרים שמי שיודע לסלוח זה אלוהי. אז אם כ"כ חטאתי, למה לא יכלת לסלוח? ... אני כבר סלחתי לאנשים רעים, קל וחומר אתה מסוגל. ושוב, לא יודעת למה. לא ביקשתי שתסביר לי למה באפריקה הילדים גוועים מרעב. לא ביקשתי שתסביר לי למה אמא פתאום לא רוצה את הילד שלה. לא ביקשתי שתסביר לי למה אישה הופכת למוכה. או שתסביר לי למה קורות תאונות. אלא רק דבר אחד.. באמת קטן, בוא ותסביר לי בבקשה, מה עשיתי שחיים שלמים אתה גורם לי לסבול? (תבחר את האמצעי - אני, כתמיד, אשלם).

nehtab

New member
כל מה שה' עושה זה לטובה ../images/Emo13.gif

אני מבינה אותך. זה באמת נראה קשה כל הצרות והיסורים שיש בעולם. אבל אנחנו צריכים לזכור שני דברים מאוד חשובים: ה' עושה הכל בצדק!! כל מה שה' עושה זה לטובה. ה' אוהב כל יהודעי אהבה עצומה וגדולה ורוצה אך ורק בטובתנו. זה באמת נראה קשה כל הצרות האלו שעוברות עלינו. אבל בדיוק היום יצא לי לקרוא בספרים שחל ברסלב שעל האדם להיות חזק בכל מה שעובר עליו ו "אין יאוש בעולם כלל". ולדעת שהכל זה משמים וכל דבר כקטון וכגדול הכל ממנו. אומרים שה' מעניש מידה כנגד מידה. "באיבר שבו חוטאים בו לוקים". וה' עשה איתנו חסד שנוכל לדעת לפי העונש מה עלינו לתקן. אני אכתוב פהב סיפור יפה שקראתי שממחיש את זה שכל מה שה' עושה זה לטובה. מעשה בשני אחים שהיו בדרכם לרבי שלהם. בדרך קראו את המישנה "חייב אדם לברך על הרעה כשם שהוא מברך על הטובה", לברך מתוך שמחה וחדוות הלב. התפלאו השניים איך אפשרי הדבר וכשהגיעו שאלו זאת לרבם. ענה להם הרב שילכו לרבי זושא והוא ידע לענות להם. רבי זושא נודע כאדם מלא יסורים אשר צרות רבות ורעות עוברות עליו. הגיעו אליו השניים וראו אותו יושב בבית המדרש בבגדים בלויים וכולו קורא בדבקות ובהתלהבות רבה תהילים. הציגו בפניו את השאלה ולאחר ששמע את דבריהם אמר: "צר לי, אך איני יודע לענות לכם על השאלה, שאלה כזו צריך לשאול אדם שיש לו יסורים אבל אני ברוך ה' תמיד טוב לי, אין לי בכלל צרות ויסורים, ה' עושה לי רק טוב ותמיד אני מברך את ה' על הטובה". שמעו זאת השניים ומייד הבינו את התשובה לה חיפשו. כי באמת- אין רע בעולם! יש רק טוב. קראתי על מישהו שקרה למשפחה שלו אסון ממש גדול וכשהוא נסע באוטובוס אז הוא הירהר אחר מידותיו של הקדוש ברוך הוא, בא בטרוניא כלפיו במחשבתו. ואז האוטובוס נע וזע ממקמו והוא הבין שזה סימן משמים שלא יהרהר אחר מידותיו של הקדוש ברוך הוא. אומרים שאם היו נותנים לאדם את היכולת לבחור באיזה מצב הוא רוצה חיות וגם את היכולת לדעת הכל הכל כמו שה' יודע- מה יקרה בעתיד, מה קורה במקומות אחרים, מה קורה בשמים וכו' אז הוא היה בוחר בדיוק במצב בו הוא נמצא עכשיו. כי הוא היה מבין שזה מה שטוב בשבילו. יש דברים שמעבר להבנתנו, לכל דבר בעולם יש סיבה. זה כמו ניתוח שהרופא חותכים בבשר החי אך כוונתו היא לתועלת ולטובה. בנוסף, עוד משהו יפה שקראתי בספרים של ברסלב בנוגע לדרכים לתקשר עם אלוקים- תמיד בכל מה שעובר על האדם ידע ללכת למקום שאין שם בני אדם ושם לשפוך את נפשו לפני ה', לדבר איתו בשפת האם כמו חבר אל רעהו ולספר לו כל מה שעובר עליו ולבכות לפניו ולבקש ולהתפלל. התפילות האלו מועילות כל כך הרבה, כל כך הרבה. ויש להם עוצמות גדולות בשמים וה' שומע ומקשיב לתפילה ותמיד להתאזר באומץ ולהמשיך להתפלל למרות הקשיים. וכמה טוב זה עושה לאדם עצמו, לנשמתו, כמה שימחה וכמה נחת רוח זה עושה לריבונו של עולם. באהבת ישראל ננצח. כל עם ישראל אחים.

שירה03

New member
הי צילה,

מאוד כואב מה שאת מתארת... הכאב קיים כי דרכו אנחנו צומחים. אם תסתכלי אחורה, ותבדקי מה בחיים שלך גרם לך להתפתח תראי שההתפתחויות המשמעותיות בחיים הם דרך הכאב. רק מה, כאב לא חייב להיות סבל. כאב הוא שיעור. הוא נורה אדומה. הוא אומר לנו" הי, שימי לב, משהו פה צריך לשתנות". גם אני, לצערי, עברתי התעללות בילדות המוקדמת ושאלתי את עצמי המון פעמים "למה?". באמת רציתי לדעת למה. לא בתור התרסה. באמת למה. כי ידעתי שיש סיבה. אני לא מאמינה במקריות. אני מאמינה שלכל דבר יש סיבה. וחיפשתי את הסיבה. תשובה מדויקת ומפורטת אני אקבל רק אחרי 120, אבל בינתיים אני יכולה לראות איך התפתחתי דרכו. למדתי להכיר את עצמי טוב יותר בעזרת הכאב. למדתי להקשיב לעצמי, ללמוד את עצמי, לדעת מי אני. הכל בגללו. בגלל הכאב הזה. (שהיה חזק מאוד!) אני מניחה שאם לא הייתי סובלת הייתי חיה חיים פרווה כאלה, חסרי משמעות. הייתי מתעניינת בעיקר בבגדים וכאלה. לא הייתי מגיעה לעולם לעמקם של החיים ולסיבה האמיתית שבגללה נולדתי. (וכנראה שהסיבה היא לא כדי לקנות בגדים יפים). מה ההבדל בין כאב לסבל? כאב הוא המצב "האובייקטיבי". יד שבורה, לדוגמא, זה כואב. וסבל הוא המצב המנטלי-נפשי הסובייקטיבי. והוא בר שינוי. אני יכולה לבחור לסבול ואני יכולה לבחור שלא. אני יכולה לבחור להתמודד עם הכאב, ואז אני אמצא את האור שבי, דרך ההתמודדות עם הכאב. ואני יכולה לבחור לכעוס בגלל שכואב לי, ולשנוא, ולחפש נקמה, ולהיות בדיכאון ובהרס עצמי. ואז אני לא אמצא שום אור. רק חושך. והרבה. אלוהים נתן לנו אפשרות בחירה. סבל זו בחירה. זו השקפת עולם. זה להסתכל על החיים דרך משקפיים מסוימות שאני בוחרת לשים. אני יכולה לבחור משקפיים אחרות. יש לי את האפשרות הזו. והבחירות שלי זו המשמעות של החיים שלי בעצם. אז איזה שיעור ילדה בת 4 יכולה לקבל מהתעללות? על זה רק אותה ילדה יכולה לענות. אני יכולה למשל, לענות לך מעצמי: היא יכולה לגלות שיש לה יכולות ריפוי שהיא לא ידעה עליהם לפני כן, והיא מצאה אותן דרך מסע הריפוי שעצמי שלה, היא יכולה לגלות שיש הרבה סבל ומצוקה בעולם ושהיא יכולה להבין אותו טוב יותר ולכן היא גם יכולה לעזור לרפא אותו. היא יכולה למצוא מי היא ולהאיר את עצמה, ואז במעגלים - גם את הסביבה שלה. היא יכולה למצוא את אלוהים בתוכה ולבחור להתחבר אליו. וכו' וכו'. כל ילדה והמסלול שלה, והתוצאה שלה. והילדה הזו יכולה להתחיל את הדרך הזו גם בגיל 80. הגיל ממש לא משנה. מה שקורה לך אלו לא עונשים. אלו שיעורים. מסרים שמועברים אלייך מלמעלה. תנסי להקשיב למה שהם אומרים. מה את לומדת מהם? תנסי לפרש את המסר הזה וללכת בעקבותיו, רק ככה הוא יפסיק להישלח אלייך. אלו נורות אדומות. וכל עוד לא תמצאי את הסיבה לזה שהן נדלקות - הן ימשיכו להידלק. הוא לא גורם לך לסבול. הוא מדבר איתך. את מפרשת את הדברים שלו בדרך מסוימת. אל תינעלי על הדרך הזו. תנסי להסתכל דרך משקפיים אחרות. תראי מה את רואה דרכם. בהצלחה :)

למעלה