שאלה לגבי פירסום חומר באינטרנט

הרדוף3

New member
שאלה לגבי פירסום חומר באינטרנט

שלום, אני מעוניין לפרסם בפורומים שונים באינטרנט מסמכים שנמצאים ברשותי ונסרקו מתיק של עמותה שנמצא ברשם העמותות. המידע המצוי בתיקי העמותות ברשם העמותות הוא מידע הפתוח לעיון הציבור תמורת תשלום אגרה. פירסום המסמכים מתיק העמותה ברשם העמותות עלול לפגוע בעמותה, בחבריה, ובאנשים המנהלים אותה. ברצוני לדעת האם בפרסום מסמכים שכאלה הפתוחים לעיון הציבור ברשם העמותות תמורת תשלום בפורומים שונים באינטרנט יש לעמותה אפשרות להגיש נגדי תביעה משפטית בגין הוצאת לשון הרע ופגיעה בעמותה בזדון ? לא מוצא חן בעיניי הדרכים שבה מתנהלת העמותה הזו ובתיק העמותה ברשם העמותות יש מסמכים הרומזים על ניהול בלתי תקין של העמותה, ברצוני לחשוף מסמכים אלה על מנת שאנשים רבים ידעו מה בדיוק מתרחש בעמותה הזו, אך אני חושש מכך שהעמותה תגיש נגדי תביעה משפטית בגין הוצאת לשון הרע ופגיעה בשמה הטוב. מה בדיוק אומר חוק לשון הרע לגבי פירסום מסמכים מתיק של עמותה ברשם העמותות ? האם מותר לי בכלל לפרסם את המסמכים האלה ? או שאולי המסמכים האלה מיועדים לעיוני בלבד ואסור לי להעבירם לאף אחד ?

זכויות ההפצה של המיסמכים שייכים לעמותה

מה שאתה עושה מפיץ את המסמכים האלה ללא רשות. זה כמו שתיקנה ספר ותפיץ את התוכן באינטרנט בצילום דפים . זכויות ההפצה של הספר לא שייכות לך . עניין הוצאת הדיבה זה כבר עניין אחר . שגם צריך לתת את הדעת עלו

כמובן שאם אין לך זכויות הפצה . אז יתבעו אותך

על הפצת מסמכים . ועשיית נזק שלא קונים יותר מהם מסמכים . כמו כול הפצה ללא רשות ועשיית נזק כמו תקליטורים

הרדוף3

New member
את המסמכים מזמינים מרשם העמותות ולא מהעמותה

העמותה לא מוסרת לעיון שום מסמך על העמותה וגם לא תמורת תשלום. המידע המצוי בתיקי העמותות ברשם העמותות פתוח לעיון הציבור תמורת תשלום אגרה לרשם העמותות, האם אסור לפרסם אותו באינטרנט ?

אותו דבר נישאר . זכויות ההפצה שייכות

לרשם העמותות . מי שחיבר את המיסמך . וזה כרגע לא קשור מה ניכתב שם . יכול להיות שגם לעמותו אין זכויות הפצה באינטרנט . אלה אלה זכויות הפצה בכתב . כמו שלסרט קולנוע יש זכויות הפצה לספריות וידאו .וזכיות הפצה לקלנועה הקרנה . כך עם המיסמכים האלה . הם שיכים לרשם העמותות . והוא מוכר אותם על נייר . ואין לך זכות להפיץ באינטרנט . הוצא דיבה זה זה כבר עניין אחר . גם שמעתי שאסור להקליט מרצה המלמד משהוא . אלה אם נתן רשות להקליט את ההרצאות שלו . חביבי הכול כסף

אם לא היו לוקחים כסף רשם העמותות

אז הם היו לבד מפצים את המיסמכים באינטרנט חינם . עצם העובדה שזה בתשלום . אז יתבעו אותך על עשיית נזק . על הפרת זכויות יוצרים . או שהמחבר יתבע אותך. כי בטח יש לו תמלוגים מהמכירות

אתה מזכיר לי מיקרה . שמישהו השמיע בדיסקוטק

מוסיקה של מייקל ג'קסון . אמרתי לו שזה גנבה . ענה את התקליטור קניתי בצרפת . מה זה משנה איפו ניקנה התקליט . חשוב זה הפצת המוסיקה ללא קבלת רשות

זכויות הפצה

מבלי להתייחס לגופה של שאלה, מר קרמר, בארץ אין הגנה חוקית על "זכויות הפצה" של מידע או יצירות. יתכן שבפעולה שהשואל מבצע יש הפרה של זכות יוצרים (העתקה או העמדה לרשות הציבור) או זכות אחרת (נזיקית או עשיית עושר), אך בניגוד לארה"ב זכות היוצרים אינה כוללת זכות להפצה. אתם מוזמנים לקרוא את סעיף 11 לחוק זכות יוצרים שקובע אילו פעולות אסורות ביצירה.

הרדוף3

New member
השאלה שצריכה להישאל היא

האם מסמכים של עמותה הנמצאים בתיק העמותה ברשם העמותות ופתוחים לעיון הציבור תמורת תשלום מוגנים בכלל בזכויות כלשהן ? כיום ניתן להזמין מרשם העמותות תמורת תשלום של 42 ש"ח תקליטור CD צרוב של תיק עמותה בדואר, התקליטור הצרוב שנשלח מרשם העמותות כולל בתוכו קבצים בפורמט PDF שכל אדם בעל ידי בסיסי במחשבים יכול להעתיקם ולהפיצם דרך האינטרנט וללא כל הגבלה, ברגע שרשם העמותות מעביר את החומר המצוי בתיקי העמותות בצורה דיגיטלית, למעשה אין לו יותר שליטה על החומר ואין הוא יכול למנוע את העתקתו, הפצתו, והעמדתו לרשות הציבור ובחינם דרך האינטרנט. האם דינם של מסמכים של עמותה הנמצאים ברשם העמותות ופתוחים לעיון הציבור תמורת תשלום, הוא כדינם של ספרים ויצירות מוסיקליות המוגנות בדיני קניין רוחני ? מדובר בעמותה שמתוקצבת ונתמכת מכספי הציבור (משלמי המיסים) ונראה לי שיש עניין ציבורי רב לפרסם את מה שקורה בעמותה הזו, לא מדובר כאן באדם פרטי או בחברה פרטית. להלן קצת פרטים על העמותה: מדובר בעמותה עירונית שהוקמה על מנת‬ לארגן ולנהל פסטיבל המתקיים מדי שנה. לארגן ולנהל אירועים נוספים בתחום התרבות בעיר. לפתח, לתכנן, לארגן להפיק ולנהל אירועים נוספים בתחום החינוך והתרבות בעיר ומחוצה לה (מתוך מטרות העמותה). העמותה הינה עמותה עירונית שהחברים בה ומקבלי השכר בה הינם פרוטקציונרים שמונו על ידי ראש העיר ואנשי לשכתו. ההצטרפות לעמותה הינה על פי המפתח של הרכב הסיעות במועצת העיר. העמותה מקבלת תמיכות ממשרד החינוך, משרד התרבות והספורט, משרד התיירות, מפעל הפייס, הסוכנות היהודית, ועוד... חברי העמותה חברים גם בעמותות עירוניות נוספות. בעלי התפקידים הבכירים בעמותה הם גם בעלי תפקידים בכירים בעירייה. העמותה שהינה עמותה עירונית שוכרת לצורך הפקת מופעי הפסטיבל אנשי הפקה שאינם תושבי העיר. מעיון בתיק העמותה עולים חששות כבדים לאי סדרים רבים בה. מנכ"ל העמותה נמצא בראש חמשת מקבלי השכר הגבוה בעמותה ובנוסף משמש גם כראש מינהל התרבות בעירייה, עלות שכרו לעמותה לשנה כ-360,000 ש"ח. מקבלי משכורות אחרים בעמותה מועסקים בעמותות עירוניות נוספות וגם בעירייה. עלות שכרו של המנהל האמנותי של הפסטיבל לשנה היא כ-300,000 ש"ח. העמותה שימשה בעבר כעמותת צינור לצורך העברת כספי התמיכות לעמותה אחרת. על פי בדיקות עומק שבוצעו בעמותה על ידי החשב הכללי, העמותה אינה ממספרת את הפרוטוקולים מישיבות העמותה שמועברים אל רשם העמותות. כמו כן, אין התאמה בין מורשי החתימה בחשבון הבנק של העמותה לבין רשימת מורשי החתימה הרשומים במסמכי העמותה ברשם העמותות. נראה לי שיש עניין ציבורי רב לפרסם את המידע המופיע במסמכי העמותה ברשם העמותות. לדעתי האינטרנט הוא הכלי היעיל והטוב ביותר על מנת לפרסם את המידע הזה מכיוון שמדובר יותר בעניין ציבורי. לא נראה לי בכלל שיש טעם לפנות לרשם העמותות בנידון מכיוון שרשם העמותות מעניק לעמותה זו מדי שנה אישור ניהול תקין.

מר הרדוף בשנות ה80 היו ספריות וידאו

כול ספריה קנתה את הסרטים ממפיץ . בתמורת של 120$ . כאשר קסטה ריקה עלתה . 10 שקל . מה הבעייה לכנס לסיפריה להשכיר את הסרטים לשכפל אותם וליפתוח סיפריה פרטית ועלות כול סרט רק 20 שקל לא ? אבל המפיץ הראשי בת"א תבע סיפריות כאלה שהם לא קנו זכייות הפצה של סירטי וידאו . כך גם אתה . אתה רוצה להפיץ את החומר באינטרנט חינם . כול העבודה שעשו העמותה . אתה מקבל אותה חינם . ומישתמש בה למטרה אחרת . אין לך זככות לעשות . שאל בעמותה אולי יתנו לך רשות . אגב על גב הדיסק לא כתוב כול הזכויות שייכות ל....

מר ליכטנשטיין . בשנות ה80-2000

היו ספריות וידאו חברה Xקנתה בארה"ב זכויות הפצה, של סרט. רק לסיפריות וידאו . אני הקרנתי את הסרט בכבלים . באה החברה וטענה קרמר הקרין את הסרט בכבלים . וגרם לי נזק . שאלתי את המפיץ יש לך זכויות הפצה לכבלים ? ענה שלא . זכויות רק הפצה לסיפריות . אז השופט במחוזי ענה . לתובע . נניח שקרמר גנב . לא כול אחד יכול לבוא ולהגיד שקרמר גנב מימנו כך גם כאן . העמותה רכזה את החומר . והיא מוכרת ומפיצה את החומר . היא לא נותנת רשות להפיץ את החומר בשום צורה . רק לשימוש עצמי .

ועוד משהוא ליכנטשטיין

לפני כ6 שנים הייה גביע עולם בכדורגל . חברת צרלטון קנתה את זכויות ההפצה של המישחקים בישראל . ורק מי ששילם ראה את המישחקים . הלכו הרבה אנשים והיקרינו את המישחקים בבתי קפה . וחברת בשם "טל ראן " מכרה כרטיסים שניקנו בירדן . ואפשר הייה ליראות מאמצעות צלחת את המישחקים . חברת צרלטון תבע את חברת טל ראן ,על הפצת כרטיסים של המישחקים . ללא קבלת רשות . ליפני כ6 חודשים ניגמר העניין בבית מישפט בתשלום פיצוי של 1.2 מליון שקל . לצרלטון . כי לא היו להם זכויות הפצה לטל ראן נחפש קישור לפסק הדין

הערה קצרה

מר קרמר. לא באמת רציתי להתווכח איתך. "זכויות הפצה" אינן קבועות בחוק אלא הן תוצרים חוזיים של הצדדים השונים. פעמים רבות הפרת זכות יוצרים מתוארת כזכות הפצה, אבל פורמלית בחוק אין זה כך. בכל מקרה, באמת איני רוצה להתווכח או לפגוע במישהו. אמרתי את שאני יודע וזכותך המלאה לא להסכים איתי. יום מצויין

הרדוף3

New member
אבל מסמכים של עמותה שמצויים ברשם העמותות

ופתוחים לעיון הציבור אינם יצירות אמנות וגם לא סרטים או יצירות מוסיקליות או ספרים או כתבי עת או מופע או אירוע שנמכרים עבורם כרטיסים או זכויות שידור. לכן לא נראה לי בכלל שדיני הקניין הרוחני ודיני ההפצה והזכויות חלים על מסמכים שכאלה. על הדיסק שאני מקבל מרשם העמותות רשום: רשות התאגידים תיק סרוק לעמותה: שם העמותה מספר העמותה: 123456789 תקליטור זה מכיל את המסמכים הסרוקים כפי שנכללו בתיק העמותה הפתוח לעיון הציבור נכון לתאריך 26/02/2012 ניתן לצפות ולהדפיס לא רשום על הדיסק שום דבר לגבי זכויות יוצרים או זכויות הפצה ועכשיו נשאלת השאלה, אם אסור להפיץ את החומר אז מדוע ניתן להדפיס אותו ? אם אסור להפיץ את החומר, מדוע בכלל יש צורך להדפיס אותו ? ראוי להדגיש ולציין שהחומר רוכז על ידי רשם העמותות ולא על ידי העמותה, העמותה לא ריכזה שום חומר, והעמותה לא מוכרת ולא מפיצה שום חומר. החומר מופץ על ידי רשם העמותות בלבד תמורת תשלום אגרה ממשלתית. העמותה אמנם לא נותנת רשות להפיץ את החומר בשום צורה, אבל, רשם העמותות כן מפיץ את החומר תמורת תשלום האגרה. ושוב, לא מדובר כאן בספר או בכתב עת שיש עליו זכויות יוצרים, אלא על מסמכים בלבד שפתוחים לציבור וניתנים להזמנה דרך הדואר ללא כל צורך לגשת פיסית למשרדי הרשם.

מר הרדוף . אני לא הפוסק האחרון .

העמותה אספה והידפיסה והיפקע תקליטור . כול החומר שנימצא על התקליטור שייך לה . מאוד פשוט . לא חייב להיות סרט או שירים . חומר גלם זה הופק על מנת לימכור . אתה רוצה להפיץ את התקליטור חינם לכול דורש . לא הולך . תיזהר על תביע של פיצוי

כתוב על הדיסק

תקליטור זה מכיל את המסמכים הסרוקים כפי שנכללו בתיק העמותה הפתוח לעיון הציבור נכון לתאריך 26/02/2012 ניתן לצפות ולהדפיס ניתן ליצפות ולהדפיס . זה הכול . לא כתוב שאפילו מותר לצטט שורות באינטרנט . רק ליצפות ולהדפיס שחור על לבן . תיזהר מה שאתה עושה . חוץ מתביע הוצאת לשון הרע

הרדוף3

New member
העמותה לא עשתה כלום !!!

העמותה לא אספה את החומר והעמותה לא הפיקה את החומר !!! העמותה לא עשתה כלום !!! העמותה בסך הכל שלחה לרשם העמותות מסמכים על פי סעיף 38 לחוק העמותות לצורך קבלת אישור ניהול תקין לצורך קבלת תמיכות ממשרדי הממשלה וגופים ציבוריים. במשרדי רשם העמותות אספו את כל החומר של העמותה, לרבות מסמכי רישום העמותה וריכזו את כל החומר בתיק מסמכים. את החומר המצוי בתיק המסמכים במשרדי רשם העמותות ניתן להזמין מרשם העמותות (לא מהעמותה !!!) תמורת תשלום אגרה ממשלתית. כל אדם רשאי להזמין את החומר ממשרדי רשם העמותות. מי שאסף את כל החומר זה רשם העמותות ולא העמותה !!! כל החומר שנימצא על התקליטור הוא חומר של רשם העמותות, המסמכים שבתיק העמותה נסרקו במיוחד על פי בקשתי לתקליטור שנצרב במיוחד על פי בקשתי, מדובר בכ-600 מסמכים לערך. עבור עבודת הסריקה והצריבה המיוחדת הזו רשם העמותות גובה אגרה על סך 42 ש"ח. מדובר כאן בתשלום אגרה עבור עבודה ודמי טיפול, ולא בתשלום עבור רכישת מוצר מדף שנמצא במלאי ומיועד למכירה.

למעלה