שאלה לג'ודוקות ולמתאמנים הוותיקים

• פותח הנושא dlylt
  • פורסם בתאריך

dlylt

New member
שאלה לג'ודוקות ולמתאמנים הוותיקים

זכרונות מהעבר (ילדות) ל"זקן" שכמוני. 1. כמבוגר (35+) אני מחפש, ואיני יודע אם יש מורה המלמד בגישה אותה אני מחפש במרכז ואם בכלל אפשר ללמוד כך ג'ודו בארץ ובכלל. אני מחפש ללמוד גו'דו בגישה עדינה, בריאותית, מתחשבת למבוגרים שמפחדים ליפול על התחת. טוב, אני לגמרי מגזים אבל ת'אמת אני פוחד ליפול ואני אומר בתור אחד שהתאמן לא מעט בג'ודו ואף מורה לא טיפל בזה מהשורש, ללא קרבות אגו ואם אפשר בלי קרבות בכלל אלא רק רנדורי. מבוגרים כמוני שיש להם כבר אילו אילו בעיות ומחפשים ללמוד תנועה למרות המגבלות, לזרום איתה, כמו ריקוד ! ללמוד לעשות תרגילי גו'דו נכון ומדויק ובריא ולא סתם לעבור על שטנץ לחגורות ולעבור אותו.ללמוד ולהתעקב על הבסיס ולא לרוץ, כן אפילו שהתאמנתי כמה שנים אני רוצה לתקן באיזי שגיאות שלמדתי, לדעת לבלום יותר נכון, ולעשות את התרגילים נכון, מדוייק ובריאותי יותר. בקיצור מה שאני מחפש זה ללמוד ריקוד גו'דו...וברצינות גו'דו אמיתי רק בגישה יותר עדינה. לא איכפת לי בכלל מחגורות, וההגנה העצמית תבוא מאליה עם הזמן מבחינתי, אני לא שותת דם חלילה. אז איפוא לעזאזל המורים הללו. המורה הראשון שלי בגיל 5 היה כזה. מאז כל המורים שלמדו ג'ודו היו בגישה ספורטיבית ולא לימדו אותי את הג'ודו שאני חיפשתי. חיפשתי ללמוד תנועה. מחול גו'דו. ויש לי "טראומה", שבגללה עזבתי את הג'ודו. מורה שצעק עלי ופגע בי במהלך אימון כי לא רציתי לגשת לקרב (אני שונא קרבות) מול מישהו שהיה "שותל" אותי כמו עוד כמה מתאמנים במזרון והייתי עלול להפצע. זה היה לפני תחרות והמאמן רצה לספק למועדון מיכסה של מדליות לארונות שבמסדרון. 2. שאלה נוספת. בהנחה שלא אמצא את מה שחיפשתי בסעיף 1, ומאחר שהסניף של "דניס השרדות" די קרוב וזמין לי, האם "דניס השירדות", שהיא סוג של גיו'ג'יטסו יכולה להתאים לי ? אם יש קבוצת מבוגרים המתאמנת בזהירות. שוב, הפחד הגדול שלי הוא מלהיפצע, אני רוצה ללמוד בכיף, אבל אם יש קבוצת מבוגרים מנסיונכם זה יכול להצליח לי ? זה הכי פשוט מבחינתי מפאת הזמינות. 3. שאלה לגבי ג'ודו ובריאות. יש חיה כזאת ? האם הג'ודו תורם לבריאות ? משהו שמתועד בספרות ? מייסד שיטת פלדנקרייז היה ג'ודוקא לא ? יש אולי שיטה המאחדת את הגו'דו ופלדנקרייז (גישה בריאותית) ? 4. למקרה שכל הסעיפים שלי מקודם יענו בשלילה אשמח לשמוע על אמנויות לחימה או תנועה בריאותיות אחרות. אני מחפש לנוע. תנועה שתטפל בכל הכעסים של היום יום שלי....

קוזושי

New member
נשמע שאתה מבין טוב את הג'ודו

קודם כל, יש קבוצת ג'ודו מומלצת מאד למבוגרים כמו שאתה מחפש מתאמנים בכיף ובזהירות וגם כשתכננו תחרות חד פעמית זה לא היה התחרות שאתה מכיר. אצל יונה מלניק בהוד השרון, הנסיעה לשם משתלמת. לגבי ג'ודו ופלדנקרייז, פיספסת בכמה שנים טובות. היה ג'ודו כזה בדוג'ו של דורון נבון בקרית שאול שנסגר כבר לפני בערך 13 שנים, הקבוצה המשיכה עוד כמה שנים והתגלגלה בכמה מקומות עד שהמאמן (טולי) עזב את הארץ. תלמיד של דורון נבון מהנינג'וטסו מתכנן ביחד איתי לפתוח דוג'ו בירושלים של ג'ודו, נינג'וטסו ופלדנקרייז. אעדכן כאן בפורום כשיהיו התפתחויות מציאותיות יותר.

dlylt שלום .

לאור מה שכתבת אמליץ לך ( בקצרה ) על מספר כיוונים . א. לך לכיוון אומנויות הלחימה ה"רכות" . אתה יכול לחזור לג'ודו או לנסות ללכת לכיוון אייקידו ( אייקיקאי ) או ג'יו - ג'וטסו . יש קבוצות למתחילים ולמבוגרים בשלושת הענפים הללו - בכמה מקומות במרכז . ( לא ציינת היכן בדיוק אתה גר \ מעוניין להתאמן ? ) ב. אפשרות נוספת ללכת לכיוון טאי - צ'י או : צ'י - קונג . ( גם כאן יש קבוצות רבות למבוגרים מתחילים במרכז ) ג. בשיטת "דניס השרדות " יש הרבה קרבות ולא "קלים" במיוחד . ( האימון קשה ויש הרבה נפילות ובלימות על המזרן ) לאור מה שציינת - השיטה לא בדיוק בשבילך. ד. הג'ודו כמו אומנויות לחימה רבות אחרות תורם לבריאות כל עוד מקפידים על כל ההוראות , עובדים נכון לאט ומדוד ( בהדרגתיות ) - בהתאם לכושר הגופני, לגיל וליכולת הגופנית של כל אחד . ה. חשוב מאד ( לעניות דעתי - במקרה שלך ) לחפש את המדריך והקבוצה המתאימים לך ביותר . תיפגש עם המדריך , תסביר לו מהן הציפיות שלך בדיוק , תבצע שיעור \ שניים לניסיון ואז תגבש החלטה. בתור התחלה,אני יכול להמליץ לך על ג'ודו למבוגרים בהדרכת יונה מלניק בכפר מלל. בהצלחה

amir_aikido

New member
המלצות

המלצה ראשית - לך עם ה
נראה שחזרה לג'ודו מאוד מושכת אותך, לכן קודם כל אמליץ לך ללכת ולבדוק את שלושת הקבוצות שתוארו כאן, לפי המרחק ממך: של דני וקסמן (ברמת-חן), ברמת אביב ושל יונה מלניק (בכפר יונה). על כולן שמעתי דברים מעולים (ואת שני המורים האחרונים פגשתי בסמינרים ומאוד נהניתי). בנוסף, ממליץ לך לבדוק מורים וקבוצות במועדון סמוראי, שבמרכז המלאכה כורזין, גם הוא סמוך אליך. שם אני מאוד ממליץ לך לבדוק גם שיעורים של שלמה דוד (מלמד שם קורינדו אייקידו - שאני לומד, וקראטה - בשיתוף עם תלמיד ותיק עתיר נסיון מעשי) ואם עבודת הקרקע מושכת אותך, אז את קבוצת ה BJJ של רן. אמיר

בודוקאן

New member
מבוגר ../images/Emo12.gif ../images/Emo13.gif

טוב, מה נשאר לי להוסיף אחרי חברי קוזושי ורון (אותו טרם זכיתי להכיר, נדמה לי)?
35+ זה לא מבוגר. 52+ זה מבוגרת
אני מהחטיאריות של הקבוצה המדוברת, 14 שנים בקבוצה. מה שיש לי להוסיף זה שבעצם זה תלוי בך, אם תמצא או לא את מה שאתה מחפש. צריך לחלק את זה לשניים: א: כל הנושא של הדגשת העקרונות, עבודה מדוקדקת על טכניקה נקיה ורכה, זה בהחלט נמצא אצלנו, ובגדול. יונה סנסיי קורא לג'ודו קודם כל אמנות תנועה, ואחר כך כל השאר. החלק היחסי של השיעור המוקדש לליטוש טכני וללימוד הוא גבוה. ב: הנושא של קרבות. אין אצלנו קרבות, יש רנדורי. עמידה וקרקע, ובאופן יחסי יותר קרקע מאשר ברוב המקומות האחרים. יש הרבה פרשנויות ל"רנדורי", אבל כולם עושים רק רנדורי, ואם מישהו "גולש" בעצימות לכיוון השיאיי, הסנסיי "מחזיר" אותו לפרופורציות. מה שמייחד את הקבוצה שלנו זה שאתה קובע איזה רנדורי אתה רוצה. אני מאוד בררנית לגבי פרטנרים, אני עושה רנדורי רק עם מי שאני מרגישה שזה בטוח, ואין שום בעיה עם זה. תמיד יש על המזרן זוגות שיעבדו בעצימות גבוהה יותר, וזוגות שמראש מזמינים אחד את השני לריקוד כי זה מה שהם רוצים או זה מה שמתאים להם. לכן אני אומרת - זה תלוי בך, כי אתה בוחר איך אתה רוצה לעבוד ותמיד יש עם מי. זה נכון לגבי כל חלק אחר של השיעור. אתה בוחר את הקצב המתאים לך, איש לא יכפה עליך קצב או עצימות. לגבי בריאות? על זה יש לי הרבה מה לומר, אבל אסתפק בכך שזו אחת הסיבות העיקריות להתמדה שלי באימונים. כל מה שנשאר, זה לנסות ולחוש בעצמך
בהצלחה.

ש מים

New member
../images/Emo45.gif

בודוקאן, בצניעותה, לא הבהירה מספיק טוב שהיא תלמידה של יונה מלניק סנסיי...

usr

New member
מספר תשובות לשאלותיך

שלום לך נראה לי שאתה מתמצא לא רע באומנויות הלחימה לסוגיהן , לפחות בתיאוריה. במה התאמנת חוץ מג'ודו ? אנסה להשיב לך על שאלותיך 1. קבוצות ג'ודו לא תחרותיות - הקבוצה של יונה מלניק בהוד השרון. ברמת אביב קיימת קבוצת ג'ודו לא תחרותית שבה אני מתאמן. במידה ותרצה יותר פרטים אשמח לעזור לך. נדמה לי שברמת חן דני וקסמן מלמד ג'ודו וזן. - אני מניח שחלק מהקוראים בפורום יכולים לתת לך יותר פרטים בנושא. בגן יבנה קיימת קבוצה לא תחרותית שאותה מאמן עובד אזולאי. נדמה לי שבתל מונד או אבן יהודה יש קבוצת מבוגרים של אורן סמדג'ה. 2.דניס הישרדות. אם המועדון קרוב אליך , כדאי שתלך לראות אימון או תיקח שעור ניסיון ואז תחליט. 3. ג'ודו ופלדנקרייז לא יודע אם יש קבוצה שמשלבת , אני עושה גם ג'ודו , פלדנקרייז וגם פילאטיס , כל דבר בנפרד. יכול להיות שדני וקסמן משלב. 4.כל אומנות לחימה שאפשר להתמיד בה לאורך שנים רבות תסייע לך לבריאות למשל: אייקידו , טאי צ'י , קראטה ללא מגע מלא ,ג 'וג'טסו , BJJ לא תחרותי וכיו"ב. כמו כן יש המון אומנויות תנועה לסוגיהן. אני לא כל כך מתמצא בזה . יכול להיות שמשהו מזה יתאים לך. תבדוק למשל את כל סוגי מחול אירובי , אירובי קיק בוקס ניה וכיו"ב. בהצלחה

dlylt

New member
אשמח לפרטים

על הקבוצה ברמת אביב וחן. זה יחסית קרוב לי. נראה שאני אנסה קודם את מה שקרוב יותר, דניס. אבל במידה ולא יסתדר אשמח אם יהיה לי כבר את הפרטים לגבי הקבוצה שדיברת עליה. קראטה ללא מגע מלא - זה שוטוקאן ?

usr

New member
תשובות

הקבוצה שלנו ברמת אביב מונה כ 30 איש בערך בגילאים 25 - 65 , הכוללת אנשים בכל הרמות. הקבוצה אינה תחרותית ואתה יכול להתאים לעצמך את קצב האימון. ימי פעילות ג' - 20 , ו' - 15 לגבי דני וקסמן - זה מה שמצאתי - אם תחפש תמצא עוד אינפורמציה . לגבי קראטה ללא מגע מלא - אכן שוטוקאן , אבל יכול להיות שיש עוד שיטות

usr

New member
אם אתה גר בגבעתיים

הייתי ממליץ לך לראות שיעור BJJ אצל רן סודאי.(הוא מלמד במכון סמוראי)

ש מים

New member
בדיוק מה שאתה מחפש!

דני ווקסמן - דאן 6 בג'ודו (מקודוקאן, יפן), מורה זן, מטפל פלדנקרייז (היה מטופל אישי של משה פלדנקרייז, אשר היה למעשה זה שהפנה אותו לג'ודו וליפן, בין היתר כ-"כלי בריאותי") ומורה לנינג'יצו (דאן 15, בבודו-טאיג'יטסו). מלמד בימי שישי בבוקר (משעה 9:45) במועדון מכבי רמת-חן, רח' יאיר 43, רמת-חן (מאחורי תחנת הדלק פז). לפרטים נוספים על דני: http://www.ninway.com/AboutDanny01.html (חוץ מזה אפשר גם לגגל
). וכ-מ-ו-ב-ן שיש לך את יונה מלניק סנסיי, בהוד-השרון, שהוא ענק ומדהים !
בהצלחה!

dlylt

New member
יש לי עוד שאלה מתבקשת לאור תשובותיכם

האם זה משנה היכן המורה למד או קיבל את דרגתו ? למשל, באתר של סנסי יונה מלניק כתוב שמאמניו בעבר היו אלופים. האם זה רומז על אופי יותר תחרותי בג'ודו שלו ? למשל, נגיד מדני וקסמן שם מודגשת רוח קצת שונה ? או שאני סתם נטפל לזוטות...

amir_aikido

New member
לך ותראה - זה הכי חשוב

קיבלת אוסף של מקומות מעולים עכשיו השלב שבו הפורום לא יכול לעזור לך יותר
אתה צריך ללכת ולצפות בשיעורים אצל המורים השונים, ואולי גם להשתתף בשיעור נסיון (אם חלק מהמקומות נותנים זאת, למרות שהח"מ לא בטוח שזה עדיף). לך וצפה:
איזה סגנון הוראה מהקבוצות הללו יותר מתאים |הגדש|לך ?
לאן יתחזק |הגדש|לךלהגיע גם בליל גשם וברד ?
לאילו תלמידים ותיקים אתה רוצה להדמות?
איפוא מדגדג |הגדש|לך להתאמן ?
מה אומר ה
? אין אמיתות מוחלטות בנושא, דרגות המורים, נסיונם, הרגע שלהם, לא באמת משנה משהו - כל המורים והקבוצות הללו טובים מספיק, הרבה מעל ומעבר לצרכיך לשנים הקרובות - לך ותמצא איפוא תהנה
קל מאוד להמשיך ולשאול שאלות ברשת, ולנסות למצוא את ה"טוב ביותר", רק שהתנהגות כזו לא תקדם אותך
זהו השלב לתת לעצמך בעיטה, לקום מהמקלדת ולהתאמץ באמת - לטרוח ולקבל את הרושם האישי. כ"א מהכותבים כאן יכול לתת לך את התשובה האישית שלו, אלא שהתשובות הללו הן שלנו, ולא יתאימו לך
אמיר

dlylt

New member
פשש...איזה תשובה

דחקת אותי הישר אל המזרון (כנראה שכבר מחר ?)

Tonjin

New member
האם זה משנה..?

כן ולא... כן, כי זו דרך לברור את המוץ מן התבן: מורה שהוסמך על ידי הטובים והמוערכים בתחום חזקה עליו שהשקיע, התאמץ, למד והגיע לאן שהגיע בזכות ולא בחסד... לא, כי גם שהלך את המייל והשקיע, התאמץ והגיע לתוצאות עשוי עדיין להיות אידיוט או למצער סצם מישהו שלא בהכרח תתחבר אליו ברמה האישית או אפילו הטכנית.. או בקיצור, שושלת טובה מצמצמת את הסיכויים שלך להתאכזב מצד אחד, אבל מהצד השני לא מבטיחה שלא תתאכזב... ויותר בקיצור - אין מנוס מלהתנסות..

למעלה